Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

30 najpopularniejszych historii 2018 roku

Co czytaliście najchętniej w 2018 roku?

fot.Berthold Woltze/domena publiczna Co czytaliście najchętniej w 2018 roku?

Te artykuły czytały dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Niejeden z nich wywołał prawdziwą burzę, nie tylko na naszych stronach, ale i w mediach społecznościowych. Które teksty wzbudziły Wasze największe zainteresowanie… i dlaczego całe podium zajęła pewna do niedawna praktycznie zapomniana polska królowa?

Poniższa lista zawiera publikacje „Ciekawostek historycznych”, które w 2018 roku zebrały najwięcej odsłon.

Pozycje uszeregowaliśmy według łącznej liczby odsłon artykułów, ale TYLKO tych zebranych w 2018 roku. Dane mogą się nieznacznie różnić od wyświetlanych dynamicznie nad każdym artykułem.

Tylko te 30 artykułów odwiedziliście łącznie ponad trzy miliony osiemset tysięcy razy, a każdy z nich z osobna co najmniej 64 tysięcy razy.

30. Byłem egzekutorem AK. Porażające wyznania członka sekcji likwidacyjnej Kedywu

Działania polskich konspiratorów nabrały tempa po agresji Niemiec na ZSRR. Na zdjęciu niemieckie czołgi na ulicy Piłsudskiego w Siedlcach w lipcu 1944 roku.

fot.Bundesarchiv / Voigt / CC-BY-SA 3.0 Działania polskich konspiratorów nabrały tempa po agresji Niemiec na ZSRR. Na zdjęciu niemieckie czołgi na ulicy Piłsudskiego w Siedlcach w lipcu 1944 roku.

Zabijał konfidentów, agentów i nazistowskich funkcjonariuszy, na których AK wydała wyrok śmierci. „Wykonywanie wyroków nie było dla nas proste” – przyznaje po latach. Jakie akcje pamięta najlepiej? Czy ręka nigdy mu nie zadrżała, nawet, gdy jego celem stała się piękna kobieta?

63 792 odsłon

29. Jak w okupowanej Polsce rozpoznawano kobiety kolaborujące z Niemcami? Były na to zadziwiająco proste sposoby

Kraków. Żołnierz niemiecki i młoda kobieta w dorożce.

fot.domena publiczna Kraków. Żołnierz niemiecki i młoda kobieta w dorożce.

Drobne szczegóły potrafiły powiedzieć wszystko. Która kobieta sypiała z Niemcem, robiła interesy z władzami okupacyjnymi, albo robiła nielegalne interesy? Wystarczyło spojrzeć na…

66 196 odsłon

28. Jedyny polski dziennikarz, któremu Hitler udzielił wywiadu

Jak określić możliwość przeprowadzenia wywiadu z przyszłym ludobójcą? Czy był to dla polskiego dziennikarza powód do dumy, czy przeciwnie - przeżycie, które na zawsze okryło go hańbą? Na ilustracji fragment niemieckiego plakatu propagandowego.

fot.domena publiczna Jak określić możliwość przeprowadzenia wywiadu z przyszłym ludobójcą? Czy był to dla polskiego dziennikarza powód do dumy, czy przeciwnie – przeżycie, które na zawsze okryło go hańbą? Na ilustracji fragment niemieckiego plakatu propagandowego.

26 stycznia 1935 roku pierwsza strona „Gazety Polskiej” wyglądała zupełnie inaczej niż zwykle. Obok dumnego portretu Führera widniał nagłówek: „Wywiad u Kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera”. Rozmowę przeprowadził Kazimierz Smogorzewski – jedyny polski dziennikarz, któremu dyktator udzielił wywiadu.

66 728 odsłon

27. Krew 10 milionów ludzi na rękach. Ten europejski władca dla zaspokojenia własnych ambicji dokonał ludobójstwa na niewyobrażalną skalę

Leopold II, król Belgów w latach 1865-1909, nie wahał się wymordować milionów dla spełnienia własnych imperialnych ambicji.

fot.domena publiczna Leopold II, król Belgów w latach 1865-1909, nie wahał się wymordować milionów dla spełnienia własnych imperialnych ambicji.

Zawody w strzelaniu do ludzi, miliony ofiar bezmyślnej zbrodni, tysiące obciętych dłoni za nieposłuszeństwo. Tak wyglądała codzienność XIX-wiecznego Konga. Kraju, w którym bezkarność uczyniła z ludzi potwory.

66 862 odsłon

26. Płowa bestia. Wszystkie zbrodnie Reinharda Heydricha

Reinhard Heydrich był – zdaniem Hitlera – jednym z najlepszych narodowych socjalistów.

fot.Bundesarchiv, Heinrich Hoffman (recolored)/CC BY-SA 4.0 Reinhard Heydrich był – zdaniem Hitlera – jednym z najlepszych narodowych socjalistów.

Adolf Hitler mawiał o nim, że był jednym z najlepszych narodowych socjalistów. Pod względem człowieczeństwa był jednak najgorszym z najgorszych. Fanatyczny nazista i bezwzględny karierowicz. Taki był Reinhard Heydrich – architekt ludobójstwa i organizator Holokaustu.

66 921 odsłon

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.