Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Największe twardzielki w dziejach Polski. 10 kobiet, które pokazały facetom, że mają…

Królowa Jadwiga zdecydowanie była "babą z jajami". Zresztą silnych kobiet w historii Polski bynajmniej nie brakowało!

fot.oprac. własne Królowa Jadwiga zdecydowanie była „babą z jajami”. Zresztą silnych kobiet w historii Polski bynajmniej nie brakowało!

Kobiety to słaba płeć? Zapomnij! W naszej historii nie brakuje pań, których niesamowita siła i męstwo zawstydziłyby niejednego faceta. Te Polki, gdy przychodziło co do czego, zakasywały rękawy i na przekór całemu (zdominowanemu przez mężczyzn) światu pokazywały, kto tu rządzi!

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem wybraliśmy dla Was teksty opowiadające o największych twardzielkach w dziejach naszego kraju. Choć w ich czasach panie miały wybitnie pod górkę, one nie dały sobie w kaszę dmuchać.

Oto dziesięć kobiet, które swoją odwagą i uporem zdołały zmienić bieg historii Polski:

Jadwiga Kaliska. Królowa może być tylko jedna

Nie jest znany żaden portret Jadwigi Kaliskiej. Powyżej tablica prezentująca stroje dworskie XIV stulecia. Można sobie wyobrażać, że podobnie ubierała się także polska królowa.

fot.Matejko/domena publiczna Nie jest znany żaden portret Jadwigi Kaliskiej. Powyżej tablica prezentująca stroje dworskie XIV stulecia. Można sobie wyobrażać, że podobnie ubierała się także polska królowa.

Władysław Łokietek był głową polskiego państwa. Ale to jego żona Jadwiga była szyją, na której ta głowa spoczywała.

Zasługi Jadwigi można mnożyć. Jeszcze zanim Łokietek został królem, wielokrotnie ratowała mu skórę. To ona chroniła książęcych synów, gdy władca uciekł z kraju, a księżna była zmuszona ukrywać się w przebraniu prostej mieszczki. Potem, w obliczu największego buntu w historii średniowiecznego Krakowa osobiście przystąpiła do obrony Wawelu.

Nawet po śmierci królewskiego małżonka nie zamierzała oddać władzy. „Królowa może być tylko jedna” – mówiła otwarcie i nawet jako siedemdziesięcioletnia staruszka wciąż trzęsła polską polityką.

Henryka Pustowójtówna. Dziewczyna z powstania

Anna Henryka Pustowójtówna. Ubrana w męski strój i uzbrojona walczyła ramię w ramię z mężczyznami w czasie powstania styczniowego.

fot.Moritz Ludwig Winter Anna Henryka Pustowójtówna. Ubrana w męski strój i uzbrojona walczyła ramię w ramię z mężczyznami w czasie powstania styczniowego.

Przyszła na świat 26 lipca 1838 roku jako córka polskiej szlachcianki i rosyjskiego oficera. Jej starszy brat, który poszedł w ślady ojca i wybrał karierę w carskim wojsku, gorliwie prześladował Polaków. Tymczasem ona całym sercem czuła się Polką. Już od młodych lat pakowała się w tarapaty, śpiewając publicznie pieśni patriotyczne i składając kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej.

Została nawet z tego powodu aresztowana przez carską policję i miała zostać osadzona w klasztorze prawosławnym w głębi Rosji, jednak rozchorowała się i zamiast tego… wylądowała w Żytomierzu u matki. Szybko stamtąd uciekła i – mimo prowadzonej obławy – udało jej się umknąć, a kiedy wybuchło powstanie styczniowe nawet się nie zastanawiała. Natychmiast dołączyła do walczących.

Jadwiga Andegaweńska. Władczyni z pazurem

Królowa Jadwiga. Rysunek Jana Matejki na podstawie pieczęci monarchini.

fot.Matejko/domena publiczna Królowa Jadwiga. Rysunek Jana Matejki na podstawie pieczęci monarchini.

Koronowana na króla Polski w wieku zaledwie 10 lat, nie była figurantką, ani cichą, pogrążoną w modłach ascetką. Pobożność łączyła z ambicją. I nie bała się wypominać błędów nawet najwyżej postawionym ludziom Kościoła – o ile ci sprzeciwiali się jej planom i interesom królestwa.

Harda królowa potrafiła postawić się samemu papieżowi. Z jednej strony słodziła mu i mydliła oczy. Zapewniała Urbana VI, że jest on „słońcem tego świata, słońcem sprawiedliwości”. Jednocześnie wypominała ojcu świętemu, że jego urzędnicy w nieludzki sposób wymierzają bezwzględne kary, a nadgorliwość kościelnych aparatczyków określała mianem absurdu.

Mimo to nigdy jej nie wyklęto. Przeciwnie, jej pozycja w Rzymie tylko rosła. A gdy Urbana VI w 1389 roku zastąpił nowy papież, Bonifacy IX, notowania Jadwigi poszybowały w górę.

Czy wiesz, że ...

...podczas powstania warszawskiego dowództwo niemieckie wiedziało o tym, że Polacy używali kanałów, i postanowiło to wykorzystać? Z rozkazu Ericha von dem Bach-Zelewskiego mówiący po polsku Volksdeutsche mieli infiltrować środowisko jako przemytnicy żywności w sieci kanałów.

...Adolf Hitler w każdą podróż zabierał szczoteczkę do pielęgnacji swojego charakterystycznego zarostu. Był przekonany, że jego ikoniczny wąsik stanie się ostatnim krzykiem mody. Do pewnego stopnia miał rację – "na Hitlera" goliła się nie tylko partyjna wierchuszka, ale i zwyczajni Niemcy.

...na początku XX wieku kobiety musiały być bardzo pomysłowe, by dostać się na studia? Przykładowo utalentowana ilustratorka, Zofia Stryjeńska, przez rok studiowała na niemieckiej uczelni, posługując się dokumentami swojego brata.

...podczas I wojny światowej choroby weneryczne stały się najlepszym pretekstem, aby choć na chwilę uciec od koszmaru walk? Innym rozwiązaniem były samopostrzały. Karano je jednak sądem wojennym, podczas gdy syfilis dawał wojennym bohaterom i dekownikom upragnione szpitalne łóżko.

Komentarze (6)

 1. Anonim Odpowiedz

  Myślę, że ranking ma na celu jedynie zachęcenie do przeczytania napisanych już wcześniej artykułów. Pominięcie choćby Emilii Plater w tym zestawieniu jest karygodnym przeoczeniem.

  • ola22 Odpowiedz

   Emilię Plater – bohaterkę wymyślił Mickiewicz. Prawdziwa Emilia nie brała udziału w żadnej bitwie, a zmarła na anginę

 2. zły porucznik Odpowiedz

  Droga redakcjo.
  A czemu tu nie ma wilczycy kresowej, Teofili Chmieleckiej, żony Stefana,wojewody kijowskiego (1629), strażnika wielkiego koronnego, zwanego „biczem na Tatarów”?
  Stawiana za wzór (tylko) żony kresowego żołnierza, była jednak w znaczącym stopniu motorem niesamowitej kariery swojego męża.
  Trudno znaleźć twardszą kobietę w naszej historii (nie można jej jednak odmówić skłonności do apodyktyzmu i sadystycznych wręcz skłonności).

 3. Edward Odpowiedz

  Widzicie bo te Panie, w odróżnieniu od wielu dzisiejszych kobiet zdawały sobie sprawę, że dużo mogą zdziałać właśnie z mężczyznami, a nie przeciwko nim. Feministyczny tytuł artykułu w połączeniu z przeróbka portretu Jadwigi Andegaweńskiej pasują tutaj jak pięść do nosa.

  • Evii Odpowiedz

   A skąd teoria,że teraz kobiety działają przeciwko mężczyznom? Współdziałanie zawsze przynosi więcej korzyści niż spór. Zresztą zwróc uwagę, że częśc z przedstawionych tu kobiet musiała walczyc o miejsce dla siebie w świecie, w którym to właśnie mężczyźni rzucali im kłody pod nogi tylko ze względu na płec, nie biorąc pod uwagę ich możliwości i zasług. Czy to wg Ciebie w porządku?
   Od mężczyzn już nie wymagasz współdziałania z kobietami?
   A tytuł jak tytuł – to ciekawostki historyczne, czyli z założenia rozrywka, a nie poważna rozprawa naukowa.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.