Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 lutowych rocznic, o których każdy powinien pamiętać

Ucieczka Henryka Walezego z Polski.

fot. Artur Grottger/domena publiczna Ucieczka Henryka Walezego z Polski.

Koniec jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, śmierć Marii Stuart, ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Jagiełłą i konferencja jałtańska. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w lutym.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Które lutowe daty są naprawdę warte zapamiętania?

1 lutego

1982 roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie najważniejszych działaczy antykomunistycznej opozycji. Był to jeden z najgłośniejszych procesów politycznych PRL. Miał stanowić pokazowy triumf partii, tymczasem okazał się… kompromitującą porażką rządzących. Jak to możliwe, że nie udało im się wygrać ustawionej z góry sprawy?

Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS "KOR" w latach 1981–1984 to jedna z najgłośniejszych spraw politycznych doby PRL. Czy znamy kulisy tego słynnego procesu? Na ilustracji fragment okładki z książki prof. Andrzeja Friszke "Sprawa jedenastu".

fot.materiał promocyjny Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” w latach 1981–1984 to jedna z najgłośniejszych spraw politycznych doby PRL. Czy znamy kulisy tego słynnego procesu? Na ilustracji fragment okładki z książki prof. Andrzeja Friszke „Sprawa jedenastu”.

2 lutego

1943 roku zakończyła się bitwa stalingradzka, jedna z największych i najbardziej krwawych bitew II wojny światowej. Walki toczyły się od 23 sierpnia 1942 roku. Początkowo szala zwycięstwa przechylała się na stronę niemiecką, jednak 19 listopada 1942 roku Armia Czerwona przypuściła udaną kontrofensywę w ramach operacji Uranus.

Bitwę, której bilans szacuje się nawet na 2 miliony zabitych, rannych i pojmanych, uważa się często za punkt zwrotny w zmaganiach na froncie wschodnim, a nawet – za kluczowy moment całej wojny, który utorował aliantom drogę do zwycięstwa.

Zwycięska dla ZSRR bitwa pod Stalingradem była jednym z punktów zwrotnych II wojny światowej.

fot.Bundesarchiv/Georgii Zelma/CC-BY-SA 3.0 Zwycięska dla ZSRR bitwa pod Stalingradem była jednym z punktów zwrotnych II wojny światowej.

4 lutego

1945 roku rozpoczęła się konferencja jałtańska. Odbywające się na Krymie spotkanie Wielkiej Trójki: Józefa Stalina, Franklina Delano Roosevelta oraz Winstona Churchilla było drugim po konferencji w Teheranie w 1943 roku spotkaniem, na którym zapadały kluczowe decyzje dotyczące powojennego ładu. Jego kulisy pozostawiały jednak wiele do życzenia. Gościom z zachodu w prywatnych pokojach towarzyszyły szczury i pluskwy.

W Jałcie przywódcy światowych mocarstw decydowali o kształcie powojennego ładu.

fot.domena publiczna W Jałcie przywódcy światowych mocarstw decydowali o kształcie powojennego ładu.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (2)

    1. Adam Śliwiński Odpowiedz

     Nie rozumiem dlaczego w tej rubryce jest obraz pt. „Ucieczka Henryka Walezego z Polski” ? Przecież to wydarzenie miało miejsce w czerwcu 1574.

     • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

      Drogi Adamie,
      w lutym jest rocznica koronacji Henryka na króla Polski – a trudno o tym mówić nie w kontekście jego ucieczki już kilka miesięcy później (o czym zresztą piszemy w zestawieniu rocznic) – stąd taki a nie inny wybór obrazu.
      Pozdrawiamy serdecznie

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.