Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 grudniowych rocznic, o których wypada pamiętać

Choć pamiętamy go raczej jako nudnego, starszego pana, w młodości Winston Churchill był prawdziwym awanturnikiem.

fot.United Nations Information Office, New York/domena publiczna Choć pamiętamy go raczej jako nudnego, starszego pana, w młodości Winston Churchill był prawdziwym awanturnikiem.

Pierwszy lot samolotem, wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, powstanie PZPR. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w grudniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronach „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie grudniowe daty koniecznie należy zapamiętać?

2 grudnia

1789 roku w Warszawie odbyła się tak zwana czarna procesja. Przedstawiciele 141 miast domagali się praw publicznych dla mieszczan. Inicjatorem zjazdu przedstawicieli miast królewskich był Hugo Kołłątaj, delegację, która z ratusza udała się pod Zamek Królewski poprowadził zaś prezydent Warszawy Jan Dekert. Jej nazwa wzięła się od czarnego ubioru samych delegatów. Postulaty mieszczaństwa zostały wysłuchane. Jeszcze w grudniu Sejm powołał zespół – Deputację do Miast Naszych Królewskich – któremu powierzył zadanie przygotowania projektu odpowiednich zmian.

Procesję poprowadził prezydent Warszawy Jan Dekert.

fot.Ksawery Jan Kaniewski/domena publiczna Procesję poprowadził prezydent Warszawy Jan Dekert.

7 grudnia

1550 roku Barbara Radziwiłłówna została koronowana na królową Polski. Ceremonia odbyła się prawie trzy lata po tym, jak w tajemnicy poślubiła króla Zygmunta II Augusta. Zanim jednak została żoną Zygmunta, była już raz mężatką. Na życzenie swojego ojca w 1537 roku poślubiła jedynego syna Olbrachta Gasztołda. Pan młody, Stanisław Gasztołd, był trzydziestolatkiem i całe dotychczasowe życie spędził w cieniu apodyktycznego ojca.

Ich małżeństwo okazało się zupełnym nieporozumieniem. Nie znaleźli wspólnego języka. Nic między nimi nie zaiskrzyło, ani chyba nawet nie miało okazji zaiskrzyć. Nagła śmierć Stanisława wstrząsnęła Litwą, choć chyba nie Barbarą, która szybko znalazła pocieszenie w ramionach polskiego króla.

Barbara Radziwiłłówna na obrazie z warsztatu Łukasza Cranacha Młodszego.

fot.domena publiczna Barbara Radziwiłłówna na obrazie z warsztatu Łukasza Cranacha Młodszego.

10 grudnia

1903 roku Maria Skłodowska-Curie odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Osiem lat później otrzymała to samo wyróżnienie w dziedzinie chemii. Była w obu dziedzinach pierwszą nagrodzoną kobietą. W 1903 roku dzieliła wyróżnienie z mężem, Piotrem Curie, oraz Henri Becquerelem, pionierem badań nad zjawiskiem radioaktywności. Drugą Nagrodę Nobla otrzymała już samodzielnie za wydzielenie czystego radu i uzyskanie go w postaci krystalicznej.

Swoją pierwszą Nagrodę Nobla Skłodowska dzieliła z mężem, Piotrem Curie, oraz Henri Becquerelem.

fot.domena publiczna Swoją pierwszą Nagrodę Nobla Skłodowska dzieliła z mężem, Piotrem Curie, oraz Henri Becquerelem.

11 grudnia

1899 roku po kilku tygodniach w niewoli u Burów młody Winston Churchill podjął – wraz z innymi pojmanymi – próbę ucieczki. Tylko jemu udało się przeskoczyć przez ogrodzenie. Puścił się w samotną wędrówkę. Mimo wysłanego za nim listu gończego i wyznaczonej za jego głowę nagrody zdołał przedostać się na bezpieczny teren. Zanim został ocalony minęły jednak prawie dwa tygodnie, podczas których mógł zginąć w każdym momencie.

Czy ta przygoda zniechęciła go do wojaczki? Nic podobnego. Po opisaniu dotychczasowych przygód (dzięki czemu zyskał ogromną popularność), ponownie udał się do Afryki stoczyć jeszcze kilka bitew.

Winston Churchill w huzarskim mundurze na zdjęciu wykonanym w 1895 roku.

fot.domena publiczna Winston Churchill w huzarskim mundurze na zdjęciu wykonanym w 1895 roku.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.