Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Jan Olbracht (1459-1498)

Jan Olbracht na portrecie Marcello Bacciarellego.

fot.domena publiczna Jan Olbracht na portrecie Marcello Bacciarellego.

Jan Olbracht (1491-1498) – polski król z dynastii Jagiellonów. Był trzecim synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Przejął tron po śmierci ojca w 1492 roku, podczas gdy jego młodszy brat Aleksander został wielkim księciem litewskim. Od 1491 do 1498 roku był także księciem Głogowa, który otrzymał po przegranej wojnie ze swoim najstarszym bratem i królem Węgier, Władysławem.

Jako król polski wydał w 1496 roku przywileje piotrkowskie, które znacząco wzmocniły pozycję szlachty. W 1497 roku, podczas wyprawy na Mołdawię, poniósł dotkliwą klęskę pod Koźminem, która dała początek powiedzeniu: Za króla Olbrachta wyginęła szlachtaZmarł przedwcześnie, zmożony chorobą.

 

Dowiedz się więcej o Janie Olbrachcie:

Jan Olbracht. Na obrazach przedstawiano go dość niewinnie, jednak źródła malują zupełnie inny wizerunek króla (fot. domena publiczna)

artykuł | 10.11.2018 | Autor:

Jan Olbracht. Alkoholik, chory na syfilis erotoman… i najbardziej wyuzdany król Polski!

Nie żałował sobie jedzenia, alkoholu ani uciech cielesnych. Przez jego łoże przewinęło się ocean kobiet – nic dziwnego, że od jednej w końcu zaraził się kiłą. A przecież był takim miłym i posłusznym chłopcem… Jak to się stało,…

hołd lenny na średniowiecznej miniaturze (źródło: domena publiczna)

artykuł | 18.02.2016 | Autor:

Imperium Jagiellonicum. Warto pamiętać, że polscy królowie wybierali władców połowy Europy!

Czechy, Węgry, Mołdawia, Litwa… Wszystkie te kraje wchodziły w skład jagiellońskiego imperium, ale to naszym władcom wcale nie wystarczało. Mieli szansę zdecydować nawet o wyborze samego cesarza. I nie byłby to ani pierwszy ani ostatni władca zawdzięczający koronę Jagiellonom.

Ciekawe materiały o Janie Olbrachcie z portalu TwojaHistoria.pl:

Jan Olbracht na obrazie pędzla Jana Matejki.

miniatura | 06.11.2017 | Autor:

Za króla Olbrachta wyginęła szlachta. Skąd wzięło się to słynne powiedzenie?

Każdy słyszał, że ponoć „za króla Olbrachta wyginęła szlachta”. Łatwo zgadnąć, że chodzi o króla Jana Olbrachta z dynastii Jagiellonów. Ale co z resztą znanego przysłowia?

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.