Ciekawostki Historyczne

Kazimierz IV Jagiellończyk (1427-1492)

Kazimierz Jagiellończyk według Jana Matejkifot.domena publiczna

Kazimierz Jagiellończyk według Jana Matejki

Kazimierz IV Jagiellończyk

Król Polski z dynastii Jagiellonów, syn Władysława II Jagiełły i Zofii Holszańskiej. Wielki książę litewski od roku 1440, obwołany wbrew protestom Polaków. Zaproszony na polski tron w 1445 roku, po tym, jak jego starszy brat, Władysław, poległ w bitwie pod Warną. Koronowany dopiero dwa lata później, po długim konflikcie, którego podłożem była konieczność potwierdzenia szlacheckich przywilejów. Po początkowych trudnościach i rozbrojeniu trudnego sporu z potężnym biskupem krakowskim Zbigniewem Oleśnickim, zyskał sobie ogromny autorytet, rządząc krajem na modłę niemal absolutną.

Od 1454 do 1466 roku prowadził decydującą wojnę z Zakonem Krzyżackim, nazywaną wojną trzynastoletnią. Po początkowych porażkach, zdołał doprowadzić do zajęcia najważniejszych twierdz zakonu, łącznie ze stołecznym Malborkiem, którego zaciężna załoga została przekupiona. Na mocy zawartego pokoju Polska zdobyła Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i Warmię, a wielki mistrz zakonu uznał zwierzchność króla jako swojego suwerena.

Kazimierz Jagiellończyk był twórcą jagiellońskiego imperium dynastycznego, obejmującego przez krótki czas olbrzymi obszar nie tylko Polski i Litwy, ale też Czech i Węgier, gdzie na tronie osadzono monarszego syna Władysława. Przez wielu historyków jest uznawany za jednego z najwybitniejszych – lub nawet najwybitniejszego – spośród polskich monarchów.

Z wyjątkowo dobranego i zgodnego małżeństwa z Elżbietą Rakuszanką doczekał się aż trzynaściorga dzieci, w tym przyszłych polskich królów: Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. Wiadomo, że potomków wychowywał w sposób bardzo surowy, a w opinii renesansowego publicysty Stanisława Orzechowskiego „największą przyjemność sprawiał mu płacz syna, kiedy go bił rózgą ów nauczyciel”.

Polecamy video: Klątwa Jagiellończyka?. Seria tajemniczych zgonów po otwarciu grobu polskiego króla…

Dowiedz się więcej o Kazimierzu Jagiellończyku:

Średniowiecze

Wychowawca polskich królewiczów usiłował zabić papieża, knuł, jak wytępić szlachtę, i……

Ten wybitny humanista, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, chciał zabić papieża, polską szlachtę wytracić, a w Polsce wprowadzić… monarchię absolutną!

10 stycznia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Po śmierci brata odmówił przyjęcia korony. Dlaczego Kazimierz Jagielloński NIE CHCIAŁ…

Gdy król Władysław III zginął pod Warną, dla wszystkich było oczywiste, że tron przejmie jego młodszy brat Kazimierz. On…

24 października 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Jagiellonowie bez tajemnic – quiz

Zapraszamy do krótkiej zabawy, aby sprawdzić swoją wiedzę z tej niezwykłej epoki w naszej historii. Powodzenia :)

3 stycznia 2023 | Autorzy: Redakcja

Ciekawe materiały o Kazimierzu Jagiellończyku z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych…

10 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.