Ciekawostki Historyczne

Winston Churchill (1874-1965)

Winston Churchill

Winston Churchill

Brytyjski polityk, przywódca, pisarz, premier Wielkiej Brytanii w XX wieku. Przyszedł na świat w rodzinie arystokratycznej, jego ojcem był lorda Randolph Churchill. Ukończył szkołę wojskową. Od 1895 roku służył w kawalerii, jednocześnie opisując działania wojsk brytyjskich w artykułach prasowych i książkach. Wysłany między innymi do Indii, Sudanu i Afryki Południowej. W 1899 roku schwytany przez Burów zorganizował brawurową ucieczkę, która przyniosła mu sporą popularność. W 1900 roku zaangażował się w życie polityczne kraju. Deputowany w Izbie Gmin, członek kilku gabinetów rządowych, jako minister spraw wewnętrznych i minister handlu.

W latach 1911-1915 pełnił funkcję pierwszego lorda Admiralicji. Podjął decyzję o zakończonej sromotną klęską operacji desantowej w cieśninie dardanelskiej. Mimo spadającej na niego, szerokiej krytyki, szybko powrócił do rządu, między innymi jako minister zaopatrzenia wojskowego i minister kolonii. Aktywną karierę polityczną zakończył jako kanclerz skarbu (1924-1929). Jego działania, między innymi przywrócenie funtowi parytetu złota, doprowadziły do szeroko zakrojonych strajków.

Po 1929 skupił się na działalności literackiej. Nie był postacią z pierwszych stron gazet, ale zauważano formułowane przez niego ataki pod adresem rosnącego w siłę Adolfa Hitlera oraz krytykę ugodowej polityki mocarstw zachodnich. Kiedy wybuchła II wojna światowa został ponownie mianowany pierwszym lordem Admiralicji. W dniu niemieckiej inwazji na Francję powołano Winstona Churchilla na szefa koalicyjnego rządu. Utrzymał się na stanowisku do końca wojny; równocześnie był stale ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w konferencjach pokojowych koalicji antyhitlerowskiej tzw. Wielkiej Trójki w Jałcie i Poczdamie. Churchill jest również popularyzatorem terminu „żelazna kurtyna”, określającego linię podziału Europy na blok wschodni i zachodni. Termin ten został użyty przez niego po raz pierwszy w treści telegramu, który wysłał rankiem 12 maja 1945 do nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry’ego Trumana. Po zakończeniu II wojny światowej brytyjskiego premiera odsunięto od władzy w lipcu 1945 roku na skutek wyborczej porażki Partii Konserwatywnej. Wrócił jeszcze do władzy jako premier w latach 1951-1955. W 1953 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie z powodu udaru.

Dowiedz się więcej o Churchillu:

Rok, który zmienił wszystko

Kiedy Winston Churchill wspina się na dach, żeby oglądać bombardowania, dręczony ciągłymi atakami Londyn bawi się, flirtuje i kocha. W końcu nigdy nie wiadomo, czy…

15 czerwca 2022 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Niewybaczalna zbrodnia czy… konieczność? Dlaczego Brytyjczycy…

Kapitulacja Francji 22 czerwca 1940 roku była dla Anglii poważnym zagrożeniem. By francuska flota nie dostała się w ręce Hitlera, Churchill kazał ją… zatopić.

15 czerwca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Winston Churchill kontra Piotr Malarz. Zbrodnia,…

Zanim pojawił się Piotr Malarz, policjanci w Londynie nie nosili broni, a mieszkańcy Anglii żyli trochę niczym hobbici z powieści J. R. R. Tolkiena. Całe…

3 stycznia 2021 | Autorzy: Andrzej Brzeziecki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.