Ciekawostki Historyczne

Krwawa bitwa Legionów Polskich pod Krzywopłotami, śmierć królowej Bony i wprowadzenie w Królestwie Polskim stanu wojennego. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w listopadzie.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronach „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie listopadowe daty koniecznie należy zapamiętać?

4 listopada

Po ponad 30 latach pracy w Egipcie 4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog i egiptolog Howard Carter w końcu odkrył grobowiec Tutanchamona. Odkrycie nienaruszonego grobowca natychmiast stało się światową sensacją. Na całym świecie opowiadano o klątwie faraona, która spadła na prowadzących wykopaliska badaczy. Jej ofiarą padł rzekomo nawet sam lord Carnarvon.

Odkrycie zachowanego z bogatym wyposażeniem grobowca wywołało sensację. fot.The Times/domena publiczna

Odkrycie zachowanego z bogatym wyposażeniem grobowca wywołało sensację.

Zobacz również:

5 listopada

1922 roku odbyły się wybory do Sejmu RP I kadencji. Było to pierwsze głosowanie przeprowadzone w oparciu o przyjętą w 1921 roku konstytucję marcową. Frekwencja wyniosła 68 procent. Obniżył ją bojkot wyborów ze strony galicyjskich Ukraińców. Wynik ten uznano wówczas za wyjątkowo niski.

Marszałkiem Sejmu został Maciej Rataj.fot.domena publiczna

Marszałkiem Sejmu został Maciej Rataj.

7 listopada

Wojska polsko-litewskie wkroczyły na Kreml we wrześniu 1610 roku. Po dwóch latach, 7 listopada 1612 roku, zostały wyparte przez pospolite ruszenie, którym dowodzili kupiec Kuźma Minin i książę Dymitr Pożarski z rodu Rurykowiczów. Była to już druga próba odzyskania Moskwy. Pierwszą Polacy odparli latem 1612 roku.

Powstanie przeciw Polakom poprowadzili Dymitr Pożarski i Kuźma Minin. fot.Mikhail Scotti/domena publiczna

Powstanie przeciw Polakom poprowadzili Dymitr Pożarski i Kuźma Minin.

10 listopada

1905 roku car Mikołaj II wprowadził na terenie Królestwa Polskiego stan wojenny. Za jego zgodą zaczęto bezwzględnie zwalczać ruch rewolucyjny, zwany „dekadę wolności” – falę strajków, wystąpień i manifestacji, które rozpoczęły się po ogłoszeniu 3 października manifestu konstytucyjnego. Dzięki zaostrzonym przepisom władze mogły między innymi bez sądu wykonywać karę śmierci.

Decyzję o wprowadzeniu na terenie Królestwa stanu wojennego podjął car Mikołaj II.fot.Earnest Lipgart/domena publiczna

Decyzję o wprowadzeniu na terenie Królestwa stanu wojennego podjął car Mikołaj II.

11 listopada

W tym roku hucznie świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Okoliczności wyzwolenia naszej ojczyzny budzą jednak kontrowersje wśród historyków. W wątpliwość poddają oni nawet datę, a 11 listopada 1918 roku uważają… za najgorszy możliwy wybór.

Przejmowanie władzy od Niemców w listopadzie 1918 roku.fot.Stanisław Bagieński/Muzeum Wojska Polskiego

Przejmowanie władzy od Niemców w listopadzie 1918 roku.

13 listopada

1904 roku w trakcie manifestacji na placu Grzybowskim w Warszawie działacze Organizacji Bojowej PPS starli się z policją i wojskiem rosyjskim. Wydarzenia odbiły się głośnym echem na wszystkich ziemiach polskich. Mimo dość tragicznego bilansu wydarzeń, w trakcie których zginęło do 10 osób, a rannych zostało nawet 43, PPS-owcy uznali manifestację za swój sukces.

Członkowie Organizacji Bojowej PPS stawili się na manifestację uzbrojeni w bomby i pistolety.fot.Helena Niewiadomska/domena publiczna

Członkowie Organizacji Bojowej PPS stawili się na manifestację uzbrojeni w bomby i pistolety.

16 listopada

1814 roku zaczęła się bitwa pod Krzywopłotami, w której udział wzięli żołnierze Legionów Polskich. W ciągu kolejnych trzech dni teren walki przechodził z rąk do rąk. Legioniści ponosili ciężkie straty, sięgające jednej trzeciej stanów początkowych. Było to jedno z pierwszych krwawych starć Polaków podczas wielkiej wojny.

Nocny bój pod Rafajłową, stoczony przez legionowy 3 Pułk Piechoty.fot.Jerzy Kossak/domena publiczna

Podczas I wojny światowej Legiony Polskie wykrwawiały się w wielu walkach. Na obrazie: nocny bój pod Rafajłową, stoczony przez legionowy 3 Pułk Piechoty.

19 listopada

Kiedy 19 listopada 1557 roku Bona Sforza wyzionęła ducha, otruta przez habsburskiego agenta Jana Wawrzyńca Pappacodę, wielu odetchnęło z ulgą. Nie wszyscy bowiem kochali władczynię. Tak jak – z pewnością – jej zmarła w 1545 roku synowa Elżbieta Habsburżanka. Bona była bowiem teściową z horroru. Nie znosiła konkurencji, dlatego poniżała, lżyła, a nawet próbowała zagłodzić młodą królową. Z rozmysłem zamieniła jej życie w piekło.

Bona ograniczała kontakt młodszej królowej z mężem, a do tego poniżała ją przy każdej okazji.fot.Lucas Cranach Młodszy/domena publiczna

Bona ograniczała kontakt młodszej królowej z mężem, a do tego poniżała ją przy każdej okazji.

20 listopada

1943 roku major Tadeusz Kotz został mianowany dowódcą legendarnego Dywizjonu 303. Jednostka pod dowództwem Kotza stale była w centrum wydarzeń. Gdy przychodził rozkaz, piloci wykonywali go bez względu na niebezpieczeństwo, wierząc, że każda misja przybliża ich do wolnej Polski.

Piloci Dywizjonu 303 podczas wizyty Mariana C. Coopera (w garniturze). który dowodził 7 eskadrą w wojnie polsko-bolszewickiej.fot.domena publiczna

Piloci Dywizjonu 303 podczas wizyty Mariana C. Coopera (w garniturze). który dowodził 7 eskadrą w wojnie polsko-bolszewickiej.

25 listopada

1902 roku w miejscowości Stryj na Ukrainie przyszła na świat Julia Prajs. Nic nie wskazywało na to, że urocza dziewczynka stanie się w przyszłości największą sadystką stalinowskich służb. Już jako „Krwawa Luna” uwielbiała torturować więźniów – szczególnie upodobała sobie pastwienie się nad genitaliami młodych mężczyzn.

Zarówno „Krwawa Luna”, jak i jej przełożony z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Stanisław Radkiewicz, uniknęli kary za swoje zbrodnie.fot.domena publiczna

Zarówno „Krwawa Luna”, jak i jej przełożony z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Stanisław Radkiewicz, uniknęli kary za swoje zbrodnie.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

10 grudniowych rocznic, o których wypada pamiętać

Pierwszy lot samolotem, wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, powstanie PZPR. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w grudniu.

22 grudnia 2018 | Autorzy: Redakcja

Historia pokazuje, że pazerność wcale nie popłaca. Mamy na to 7 dowodów

Co jest lepsze od góry pieniędzy? Jeszcze większa góra pieniędzy! Ostatecznie nie ma nic złego w byciu odrobinę chciwym – lub trochę bardziej niż odrobinę....

24 listopada 2018 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Dlaczego Józef Piłsudski został przywódcą Polski? To w znacznym stopniu zasługa tej kobiety

Józef Piłsudski sam przyznawał, że kobiety były „najgorliwszymi propagatorkami jego imienia”. Przykładów nie brakuje. Ale ten jeden naprawdę warto znać.

5 listopada 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Dwudziestolecie międzywojenne

10 kobiet bez których nie byłoby niepodległej Polski

Piłsudski, Dmowski, Paderewski? Przestańmy wreszcie udawać, że tylko oni walczyli o Polskę. Gdyby nie kobiety, II Rzeczpospolita nie miałaby szans powstać. Poniżej 10 Polek, których...

24 października 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

10 październikowych rocznic, o których należy pamiętać

Marsz kobiet na Wersal, powstanie „wielkopolskiego Auschwitz”, bunt Żeligowskiego, początek Wielkiego Kryzysu i wprowadzenie zakazu aborcji w Rumunii. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce...

12 października 2018 | Autorzy: Redakcja

10 wrześniowych rocznic, o których warto pamiętać

Agresja Hitlera na Polskę, niemieckie oblężenie Leningradu, odsiecz wiedeńska, zamach na Ala Capone'a, koronacja Jana Olbrachta, kapitulacja Warszawy. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce...

9 września 2018 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.