Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 listopadowych rocznic, o których trzeba pamiętać

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie w 1929 roku.

fot.N. Witczak-Witaczyński/domena publiczna Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie w 1929 roku.

Krwawa bitwa Legionów Polskich pod Krzywopłotami, śmierć królowej Bony i wprowadzenie w Królestwie Polskim stanu wojennego. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w listopadzie.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronach „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie listopadowe daty koniecznie należy zapamiętać?

4 listopada

Po ponad 30 latach pracy w Egipcie 4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog i egiptolog Howard Carter w końcu odkrył grobowiec Tutanchamona. Odkrycie nienaruszonego grobowca natychmiast stało się światową sensacją. Na całym świecie opowiadano o klątwie faraona, która spadła na prowadzących wykopaliska badaczy. Jej ofiarą padł rzekomo nawet sam lord Carnarvon.

Odkrycie zachowanego z bogatym wyposażeniem grobowca wywołało sensację.

fot.The Times/domena publiczna Odkrycie zachowanego z bogatym wyposażeniem grobowca wywołało sensację.

5 listopada

1922 roku odbyły się wybory do Sejmu RP I kadencji. Było to pierwsze głosowanie przeprowadzone w oparciu o przyjętą w 1921 roku konstytucję marcową. Frekwencja wyniosła 68 procent. Obniżył ją bojkot wyborów ze strony galicyjskich Ukraińców. Wynik ten uznano wówczas za wyjątkowo niski.

Marszałkiem Sejmu został Maciej Rataj.

fot.domena publiczna Marszałkiem Sejmu został Maciej Rataj.

7 listopada

Wojska polsko-litewskie wkroczyły na Kreml we wrześniu 1610 roku. Po dwóch latach, 7 listopada 1612 roku, zostały wyparte przez pospolite ruszenie, którym dowodzili kupiec Kuźma Minin i książę Dymitr Pożarski z rodu Rurykowiczów. Była to już druga próba odzyskania Moskwy. Pierwszą Polacy odparli latem 1612 roku.

Powstanie przeciw Polakom poprowadzili Dymitr Pożarski i Kuźma Minin.

fot.Mikhail Scotti/domena publiczna Powstanie przeciw Polakom poprowadzili Dymitr Pożarski i Kuźma Minin.

10 listopada

1905 roku car Mikołaj II wprowadził na terenie Królestwa Polskiego stan wojenny. Za jego zgodą zaczęto bezwzględnie zwalczać ruch rewolucyjny, zwany „dekadę wolności” – falę strajków, wystąpień i manifestacji, które rozpoczęły się po ogłoszeniu 3 października manifestu konstytucyjnego. Dzięki zaostrzonym przepisom władze mogły między innymi bez sądu wykonywać karę śmierci.

Decyzję o wprowadzeniu na terenie Królestwa stanu wojennego podjął car Mikołaj II.

fot.Earnest Lipgart/domena publiczna Decyzję o wprowadzeniu na terenie Królestwa stanu wojennego podjął car Mikołaj II.

11 listopada

W tym roku hucznie świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Okoliczności wyzwolenia naszej ojczyzny budzą jednak kontrowersje wśród historyków. W wątpliwość poddają oni nawet datę, a 11 listopada 1918 roku uważają… za najgorszy możliwy wybór.

Przejmowanie władzy od Niemców w listopadzie 1918 roku.

fot.Stanisław Bagieński/Muzeum Wojska Polskiego Przejmowanie władzy od Niemców w listopadzie 1918 roku.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.