10 październikowych rocznic, o których należy pamiętać

fot.domena publiczna Żuli surowe końskie mięso i skórę własnych butów. Nierzadko z głodu zjadali się nawzajem. Los napoleońskich oddziałów wracających spod Moskwy był nie do pozazdroszczenia.
Marsz kobiet na Wersal, powstanie „wielkopolskiego Auschwitz”, bunt Żeligowskiego, początek Wielkiego Kryzysu i wprowadzenie zakazu aborcji w Rumunii. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w październiku.
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronach „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie październikowe daty koniecznie trzeba zapamiętać?
1 października
Dwadzieścia pięć milionów Rumunów w 2000 roku – taki cel postawił społeczeństwu Nicolae Ceauşescu. W myśl jego dekretu z 1 października 1966 roku prawo do antykoncepcji i aborcji miały tylko te kobiety, które urodziły minimum czwórkę dzieci. Skutki zakazu aborcji były tragiczne.

fot. Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului în România „Nie ma w Rumunii miejsca dla kobiet, które nie są matkami!” – grzmiał z mównicy Ceauşescu do swoich partyjnych towarzyszy i towarzyszek.
5 października
Marsz kobiet na Wersal w 1789 roku stał się jednym z najważniejszych wydarzeń rewolucji francuskiej. Uzbrojone panie wymusiły na Ludwiku XVI podpisanie Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela oraz… przeprowadzkę do Paryża.
7 października
Powstanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1949 roku przypieczętowało podział Niemiec na dwie strefy wpływów. W oczach Stalina NRD stanowiła jedynie „bazę wypadową” na zachód. Z tego powodu całkowicie zaniedbano rozwój kraju, czego skutki Niemcy odczuwają do dziś.
10 października
Fort VII w Poznaniu, który utworzono już 10 października 1939 roku, przeszedł do historii jako wielkopolskie Auschwitz. To tu przeprowadzono „próby generalne” z komorami gazowymi. Był to jeden z pierwszych niemieckich obozów w Polsce – dziś już praktycznie zapomniany.

fot.Radomil/GFDL 1.2 Schron numer 17 na trenie Fortu VII w Poznaniu. To ta Niemcy zainstalowali komorę gazową.
12 października
1920 roku generał Lucjan Żeligowski ogłosił powstanie tak zwanej Litwy Środkowej. Zakończyło to rozpoczętą 8 października operację zajęcia Wileńszczyzny przez polskie wojska. Oficjalnie był to akt buntu przeciwko Piłsudskiemu. W rzeczywistości Marszałek sam zaplanował całą akcję.

fot.domena publiczna Generał Lucjan Żeligowski zajął Wilno, wcześniej wypowiedziawszy posłuszeństwo Rzeczpospolitej.
13 października
Zaplanowany w południe 13 października 1937 roku atak na Fuentes de Ebro miał otworzyć Armii Czerwonej drogę na Saragossę. Operacja zakończyła się jednak kompletną klęską – z powodu braku rozpoznania, zerowej organizacji i niedouczenia żołnierzy.

fot.domena publiczna Czołgi T-26 produkcji radzieckiej podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej nie odniosły spodziewanych sukcesów.
14 października
Powołana w 1773 roku Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą w Polsce i Europie państwową instytucją oświatową. Dzięki niej udało się w Rzeczpospolitej wprowadzić jednolity system szkolnictwa i zreformować uniwersytety. Dziś w rocznicę jej utworzenia obchodzimy Dzień Nauczyciela.

fot.domena publiczna W KEN działał między innymi Hugo Kołłątaj, który przeprowadził reformę Akademii Krakowskiej.
19 października
1812 roku Wielka Armia na rozkaz Napoleona wyszła z Moskwy. Liczyła już tylko 100 tysięcy żołnierzy. Reszta zginęła w boju, umarła z powodu chorób i wycieńczenia albo zdezerterowała.
24 października
1929 roku krach na nowojorskiej giełdzie zapoczątkował Wielki Kryzys. Skutki Czarnego Czwartku? Miliony bezrobotnych, setki tysięcy bezdomnych, fala samobójstw i gwałtów. Załamanie gospodarki nie oszczędziło nikogo.

fot.Berenice Abbot/domena publiczna Bez pracy i dachu nad głową znalazły się setki tysięcy ludzi. Prymitywne szałasy, stanowiące tymczasowe schronienie dla bezdomnych, budowane były nawet na Manhattanie.
27 października
1944 roku zaczęła się pierwsza wielka bitwa obronna w Kurlandii. Niemcom udało się wyhamować marsz Armii Czerwonej na zachód. Ale nie na długo. Wynik II wojny światowej był już właściwie przesądzony. Mimo to wielu żołnierzy III Rzeszy walczyło do końca, a nawet dłużej.

fot.Bundesarchiv /CC-BY-SA 3.0 Niemieccy uchodźcy podczas przeprawy przez Morze Bałtyckie. W 1945 z kotła kurlandzkiego cywilów ewakuowano drogą morską.
Więcej o horrorze niemieckiej okupacji w książce:

Dariusz Kaliński
Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski
Sklep | Format | Zwykła cena | Cena dla naszych czytelników |
paskarz.pl | 39.90 zł | 26.99 zł idź do sklepu » |
Dodaj komentarz