Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy byłbyś w stanie przetrwać w średniowiecznym mieście?

Życie w średniowiecznym mieście nie było łatwe ani przyjemne.

fot.Michel Wolgemut, Wilhelm Pleydenwurff/domena publiczna Życie w średniowiecznym mieście nie było łatwe ani przyjemne.

Nawet kromka chleba może być zabójcza, rodzina prawdopodobnie planuje, jak się ciebie pozbyć, a jeśli podpadniesz władcy, czeka cię los gorszy od śmierci. Średniowieczne miasto to prawdziwa szkoła przetrwania. Ale bez obaw! Mamy dla ciebie 10 rad, jak w nim przeżyć.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem wybraliśmy 10 tekstów, które mogłyby służyć za poradnik survivalowy dla średniowiecznego mieszczanina. Więcej o tym, jak wyglądało codzienne życie w miastach podczas tej mrocznej epoki przeczytasz TUTAJ.

Stosując się do tych 10 rad, miałbyś szansę przeżyć. Choć niczego nie możemy obiecać…

10. Znajdź dobrze płatne zajęcie

Profesja kata nie należała może do najprzyjemniejszych, ale w średniowieczu była jedną z najbardziej potrzebnych. Ilustracja z XIV-wiecznego manuskryptu „Chroniques de France ou de St Denis”.

fot.Mistrz Virgil/domena publiczna Profesja kata nie należała może do najprzyjemniejszych, ale w średniowieczu była jedną z najbardziej potrzebnych. Ilustracja z XIV-wiecznego manuskryptu „Chroniques de France ou de St Denis”.

Zdobycie niezależności finansowej to zawsze dobry pomysł. Wprawdzie w wiekach ciemnych nie wszystkie zajęcia gwarantowały godziwy zarobek, za to – niezależnie od zainteresowań – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od kupca czy szwaczki, przez kata i aptekarza, po… ludzki dźwig lub przewodnika niedźwiedzi – pod względem różnorodności „ofert pracy” średniowiecze przedstawiało się naprawdę imponująco (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Nie ufaj nawet najbliższym

Król Francji Filip I postanowił pozbyć się żony Berty, ponieważ uważał, że jest… za gruba.

fot.domena publiczna Król Francji Filip I postanowił pozbyć się żony Berty, ponieważ uważał, że jest… za gruba.

Jeśli w ciemnym zaułku nagle stanie przed tobą banda uzbrojonych zbirów, a ty akurat nie masz przy sobie nic cennego, możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że nasłała ich twoja rodzina. Nawet na królewskich dworach spiskowanie i knucie przeciwko małżonkowi stanowiło jedną z ulubionych rozrywek. Zresztą sposobów na pozbycie się niechcianego męża lub (częściej) żony bynajmniej nie brakowało (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...słynne afrykańskie miasto, słynące z chodników pokrytych złotem, założył lud wyspecjalizowany w handlu niewolnikami? Tuaregowie wzbogacili się, sprzedając swoich współrodaków: najpierw Rzymianom, a następnie Europejczykom, którzy transportowali ich do Nowego Świata.

...podczas wyboru Karola V na króla niemieckiego w 1519 roku opór elektorów trzeba było pokonać… łapówką, zwaną eufemistycznie „namaszczeniem ręki”? Młody Habsburg wydał na ten cel astronomiczną kwotę ponad 850 tysięcy guldenów.

...jedno z pruskich plemion mordowało nowo narodzone dziewczynki? Galindzi byli bowiem przekonani, że nie opłaca się ich żywić. A matkom, które się temu sprzeciwiały - kazano obcinać piersi.

...króla Polski Władysława Warneńczyka swatano z kobietami z trzech pokoleń jednej rodziny? Najpierw polski dwór starał się o rękę dwuletniej Anny Habsburżanki, potem Władysławowi zaproponowała małżeństwo jej babcia, czterdziestoparoletnia Barbara Cylejska. Wreszcie polskiemu władcy rajono trzydziestoletnią Elżbietę Luksemburską, matkę Anny i córkę Barbary.

Komentarze (8)

  • Członek redakcji | Maria Procner Odpowiedz

   Panie Rafale,
   artykuł odnosi się do innych treści opublikowanych na naszym portalu i w humorystyczny sposób ma zainteresować naszych Czytelników, by dowiedzieli się więcej na temat fascynującej epoki, jaką jest średniowiecze. Bardziej szczegółowe informacje znajdzie Pan w podlinkowanych tekstach, do których lektury gorąco zachęcamy.
   Pozdrawiamy serdecznie

 1. gnago Odpowiedz

  Dotyczy zachodniej europy , banie i łaźnie w wschodniej udało się wytępić dopiero ok. XVI wieku.
  Głodu i chorób tez unikaliśmy dzięki małemu zaludnieniu i kordonom sanitarnym

  • Członek redakcji | Maria Procner Odpowiedz

   Panie Andrzeju,
   naturalnie ma Pan rację – podstawowym składnikiem piwa jest słód zbożowy, jednak z uwagi na intensywny aromat chmielu, przyjęło się charakteryzować ten napój za pomocą tego właśnie składnika.
   Pozdrawiamy serdecznie

 2. Marysia Odpowiedz

  Nieraz czytając książki człowiek wyobraża sobie jakby to było w tamtych czasach tutaj mamy ciekawe porównanie :) wyobrażeń z rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.