Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Robin Hood – czy opowieść o szarmanckim banicie to tylko mit?

Czy znany banita istniał naprawdę?

Niezrównany mistrz w strzelaniu z łuku, oddany królowi Ryszardowi Lwie Serce, przywódca leśnej drużyny walczący z niegodziwym szeryfem z Nottingham. Od czasów średniowiecza legenda bohatera ubogich urzeka, a zarazem fascynuje całe pokolenia.


Postać Robin Hooda ewoluowała przez stulecia do czasów jej uformowania się we współczesnej literaturze. Tak oto z wizerunku chłopa czy handlarza, po roku 1598 Robin przeistoczył się w Roberta, hrabiego Huntington z nadania króla. Wielu zadaje sobie pytanie – czy rzeczywiście istniał, czy jest tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, stworzonym na aktualne potrzeby społeczeństwa ?

Opowieści rodem ze średniowiecza

Pierwsza znana wzmianka o Robin Hoodzie pochodzi z 1377 roku. W średniowiecznym poemacie angielskim Widzenie o Piotrze Oraczu autorstwa Williama Langlanda padają słowa: Znam pieśni o Robin Hoodzie. Coś więcej na temat legendarnego banity dowiadujemy się z Original Chronicle of Scotland, spisanej w 1420 roku. Autor kroniki, Andrew de Wyntoun umiejscawia losy Robin Hooda i Małego Johna w latach 1283 – 1285. Przedstawia ich jako powszechnie znanych banitów z Barnsdale w Yorkshire. Z kolei Walter Bower w Scotichronicon wymienia bohaterów legendy pod rokiem 1266. Podobnie jak u de Wyntouna, zamieszkują oni lasy Barnsdale, na północ od utartego w tradycji literackiej ich stałego miejsca pobytu, lasu Sherwood w Nottinghamshire.

fot.domena publiczna Robin Hood inspiruje do dziś

O losach Robina i jego towarzyszy opowiada wiele ballad m.in.: Robin Hood, and the potter, Robin Hood and the Curt, Robin Hood, his death. Na szczególną uwagę zasługuje ballada A gest of Robin Hood, z której czerpano wiele inspiracji po 1500 roku. Tu również bohaterowie legendy zamieszkują lasy Barnsdale, a ich przygody mają miejsce tym razem ok. 1450 roku.
Dopiero w History of greater Britain z 1521 roku autorstwa Johna Majora historia słynnego banity toczy się w latach 1193 – 1194, w czasach Ryszarda Lwie Serce. To właśnie ta wersja zdobyła największą popularność. Można tu odnieść się przykładowo do książki Robin Hood et la forêt de Sherwood, którą napisał James C. Holt w 1982 roku.

Czy wiesz, że ...

...w średniowiecznej Anglii używano niezwykłej metody, by dowieść swojej niewinności? Oskarżony musiał połknąć grudę złożoną z przaśnego, jęczmiennego wypieku oraz owczego sera wytworzonego w maju. Jeśli podczas mszy świętej zdołał pochłonąć całość, uznawano go za wolnego od zarzutów.

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

...procesy czarownic zakończone śmiercią skazanych na stosie na dużą skalę zaczęły się dopiero w okresie renesansu. W średniowieczu za paranie się czarną magią karano więzieniem, wygnaniem z miasta lub grzywną. 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.