Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Robin Hood – czy opowieść o szarmanckim banicie to tylko mit?

Czy znany banita istniał naprawdę?

Niezrównany mistrz w strzelaniu z łuku, oddany królowi Ryszardowi Lwie Serce, przywódca leśnej drużyny walczący z niegodziwym szeryfem z Nottingham. Od czasów średniowiecza legenda bohatera ubogich urzeka, a zarazem fascynuje całe pokolenia.


Postać Robin Hooda ewoluowała przez stulecia do czasów jej uformowania się we współczesnej literaturze. Tak oto z wizerunku chłopa czy handlarza, po roku 1598 Robin przeistoczył się w Roberta, hrabiego Huntington z nadania króla. Wielu zadaje sobie pytanie – czy rzeczywiście istniał, czy jest tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, stworzonym na aktualne potrzeby społeczeństwa ?

Opowieści rodem ze średniowiecza

Pierwsza znana wzmianka o Robin Hoodzie pochodzi z 1377 roku. W średniowiecznym poemacie angielskim Widzenie o Piotrze Oraczu autorstwa Williama Langlanda padają słowa: Znam pieśni o Robin Hoodzie. Coś więcej na temat legendarnego banity dowiadujemy się z Original Chronicle of Scotland, spisanej w 1420 roku. Autor kroniki, Andrew de Wyntoun umiejscawia losy Robin Hooda i Małego Johna w latach 1283 – 1285. Przedstawia ich jako powszechnie znanych banitów z Barnsdale w Yorkshire. Z kolei Walter Bower w Scotichronicon wymienia bohaterów legendy pod rokiem 1266. Podobnie jak u de Wyntouna, zamieszkują oni lasy Barnsdale, na północ od utartego w tradycji literackiej ich stałego miejsca pobytu, lasu Sherwood w Nottinghamshire.

fot.domena publiczna Robin Hood inspiruje do dziś

O losach Robina i jego towarzyszy opowiada wiele ballad m.in.: Robin Hood, and the potter, Robin Hood and the Curt, Robin Hood, his death. Na szczególną uwagę zasługuje ballada A gest of Robin Hood, z której czerpano wiele inspiracji po 1500 roku. Tu również bohaterowie legendy zamieszkują lasy Barnsdale, a ich przygody mają miejsce tym razem ok. 1450 roku.
Dopiero w History of greater Britain z 1521 roku autorstwa Johna Majora historia słynnego banity toczy się w latach 1193 – 1194, w czasach Ryszarda Lwie Serce. To właśnie ta wersja zdobyła największą popularność. Można tu odnieść się przykładowo do książki Robin Hood et la forêt de Sherwood, którą napisał James C. Holt w 1982 roku.

Czy wiesz, że ...

...odnaleziona we Wrocławiu rzekoma świątynia pogańska najprawdopodobniej była po prostu siedzibą miejscowego  wodza? Według Dariusza Andrzeja Sikory wszystkie dowody wskazują właśnie na tę funkcję odkrytego budynku.

...sułtan Mehmed II Zdobywca wał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat? Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci mógł spełnić swoje marzenia o podbojach.

...do dzisiaj nie wiadomo, co stało się z mieszkańcami Zaginionej Kolonii na wyspie Roanoke? Gdy w 1590 roku dotarła tam kolejna ekspedycja, zastała osadę całkowicie opuszczoną. Mieszkańcy zniknęli. Nie było zwłok ani śladów walki. Jedyną wskazówkę dla poszukiwaczy stanowiło wyryte na palisadzie słowo „Croatoan”. 

...w angielskich średniowiecznych klasztorach stosowano praktykę emerytalnego kontraktu, polegającego na dożywotnich dostawach porcji chleba i alkoholu? Zazwyczaj były to dwa bochenki oraz siedem i pół litra piwa dziennie na głowę jednego mnicha!

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.