Ciekawostki Historyczne

Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się w ostatnich dniach w Poznaniu, gdzie na Starym Rynku trwają obecnie prace modernizacyjne. Tym razem dokonano dwóch ciekawych odkryć.

Pierwszym z nich jest rurociąg, który znaleziono pod płytą Starego Rynku. I nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że prawdopodobnie pochodzi on aż z XVII wieku, czyli ma już około… 400 lat!

Dokładny wiek tej instalacji pozwolą ustalić badania dendrochronologiczne po pobraniu próbek. Tylko zaraz, wtedy w ogóle kładziono rury? Nie w obecnym tego słowa znaczeniu. Były one, a raczej ich „ekwiwalenty”, drążone w odpowiednio długich i szerokich pniach drzew. I taki właśnie wydrążony pień znaleziono w Poznaniu. Natomiast temu, że to nietypowe znalezisko przetrwało tak długo sprzyjać mógł wilgotny (ale nie za bardzo) grunt.

fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Z kolei między Galerią Arsenał i Odwachem znaleziono sporo młodsze niż drewniane rury, ale dość ciekawe miejsce. Z początku wyglądało ono po prostu na częściowo wypełniony wodą zbiornik. Kiedy wypompowano wodę oczom archeologów ukazało się pomieszczenie o wymiarach 14 metrów (długość) na 8 metrów (szerokość) na 5 metrów (wysokość). Natomiast w środku znaleziono kawałki odciętych kabli. Do czego jednak w ogóle służyło to miejsce?

Sprawdzono dokumentację i ustalono, że najpewniej była to… stacja transformatorowa. Powstała zapewne w 1931 roku i prawdopodobnie znajdowały się w niej dwa transformatory, które służyły do zasilania poruszających się po Starym Rynku tramwajów. Co ciekawe, była to w ogóle pierwsza poznańska trasa tramwajowa. Prowadziła ona z dworca kolejowego.

Pomieszczenie, w którym prawdopodobnie mieściła się stacja transformatorowa do zasilania tramwajów.

Pierwotnie kursowały tam nawet tramwaje konne. Linia elektryczna została ostatecznie zamknięta w 1955 roku. Sama zaś dawna stacja będzie musiała zostać zabezpieczona przed ponownym zebraniem się tam wody. Prace na Starym Rynku będą natomiast trwały. Jest zatem możliwe, że na tych dwóch odkryciach się nie skończy.

Źródła:

  1. Bryska, Odkrycie na Starym Rynku. Znaleziono drewniane rury wodociągowe, https://wpoznaniu.pl/odkrycie-na-starym-rynku-znaleziono-drewniane-rury-wodociagowe/, dostęp: 22.06.2022.
  2. Karczewska, Na Starym Rynku odkryto rury wodociągowe sprzed 400 lat, https://codziennypoznan.pl/artykul/2022-06-20/na-starym-rynku-odkryto-rury-wodociagowe-sprzed-400-lat/, dostęp: 22.06.2022.
  3. Poznań: ponad 400 letnie rury pod Starym Rynkiem, https://www.kierunekwodkan.pl/artykul,92013,poznan-ponad-400-letnie-rury-pod-starym-rynkiem.html, dostęp: 22.06.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Poszukiwacze wyłowili haubicę polową. To prawdziwy skarb!

Na początku sierpnia tego roku poszukiwacze z grupy "Misja Skarb" wyciągali z wody łopaty, hełmy, kubki niewielkie narzędzia czy maski przeciwgazowe. Ale największym i zarazem...

13 sierpnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Sensacyjne odkrycie w Kanadzie! Górnicy znaleźli idealnie zmumifikowane ciało mamuta włochatego

We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal kompletne, zmumifikowane niemowlę mamuta włochatego. Samiczka otrzymała...

27 czerwca 2022 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Biskupin – historia niezwykłej osady

Na ślad jednej z największych i najważniejszych pradziejowych osad na ziemiach polskich jako pierwsze natrafiły dzieci. To one, gdy poziom wody w miejscowym jeziorze opadł,...

11 lutego 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Średniowiecze

Smród, brud i ubóstwo? Bynajmniej! Średniowiecze wcale (aż tak) nie śmierdziało

Średniowiecze powszechnie kojarzy się ze smrodem. Fekalia wylewane na ulice, masowa niechęć do kąpieli i życie na bakier z higieną z pewnością nie sprzyjały nosom...

8 listopada 2020 | Autorzy: Katherine Ashenburg

Średniowiecze

Czy byłbyś w stanie przetrwać w średniowiecznym mieście?

Nawet kromka chleba może być zabójcza, rodzina prawdopodobnie planuje, jak się ciebie pozbyć, a jeśli podpadniesz władcy, czeka cię los gorszy od śmierci. Średniowieczne miasto...

5 października 2018 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Jak naprawdę wyglądało życie w średniowiecznym mieście?

Wszechobecny brud, smród nie do zniesienia i rzezimieszki na każdym kroku? A może świetne warunki mieszkaniowe, ciekawe perspektywy zawodowe i zaskakująco interesująca oferta kulturalna? Średniowieczne...

29 września 2018 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.