Ciekawostki Historyczne

Średniowiecze powszechnie kojarzy się ze smrodem. Fekalia wylewane na ulice, masowa niechęć do kąpieli i życie na bakier z higieną z pewnością nie sprzyjały nosom ówczesnych ludzi. Jednak sytuacja nie wyglądała aż tak dramatycznie, jak to sobie wyobrażamy. W końcu wytrzymałość człowieka – również na brud – ma swoje granice...

Trzynastowieczny starofrancuski poemat Powieść o róży zawiera mnóstwo rad dla kochanków, począwszy od sposobów osiągnięcia wspólnego orgazmu („Nie opuszczając się wzajemnie/oboje wspólnie niech żeglują/Aż jednocześnie znajdą przystań/ wtedy ich rozkosz będzie pełna”) po strategiczne pożytki płynące z udawania („Gdyby zaś dama nic nie czuła, i tak powinna udać rozkosz/ w wiadomy sposób dając znaki/które spełnienie objawiają./Kochanek wtedy jej uwierzy/choć ona ma to wszystko za nic”).

Powyższy utwór, cieszący się niezwykłą popularnością we Francji, Włoszech, Anglii i Niderlandach przez następne dwa stulecia, jest po części alegoryczną wykładnią kodeksu rycerskiego, po części zaś zbiorem tradycji i mądrości ludowych, w jakich lubowali się średniowieczni czytelnicy.

Czysta „izba Wenery”

Poemat zawiera mnóstwo rad na temat higieny osobistej i jej roli w miłości. „Wszelkim się brudem musisz brzydzić – zwraca się do pewnego młodzieńca postać alegoryczna Amor – Często myj ręce i dbaj o zęby, pamiętaj by pod paznokciami brud czarny nigdy nie ostawał. Zaszyj rękawy, włosy uczesz, ale nie sięgaj po barwiczkę, bo tylko damom to przystoi; radzi też używają szminki, ci, co naturze się przeciwią, gdyż wbrew niej miłość uprawiają”.

Młodej kobiecie z kolei zaleca się, by kochała się w ciemnościach, tak by jej kochanek nie zauważył pryszcza czy czegoś gorszego: „Nie może luby spostrzec wady/bo zaraz będzie przemyśliwał/ jak nogi za pas wziąć i uciec, a ona z wstydem swym zostanie”. Jeszcze bardziej otwarcie przypomina się niewieście, że musi utrzymywać w czystości swoją „izbę Wenery”.

Kobietom radzono, by utrzymywały zarówno swą odzież, jak i „izbę Wenery” w czystości.fot.Splendor Solis/domena publiczna

Kobietom radzono, by utrzymywały zarówno swą odzież, jak i „izbę Wenery” w czystości.

Powieść o róży wyczarowuje krainę rozkoszy, w której pełne gracji damy i wytworni młodzieńcy tańczą do dźwięków altówek i bębnów, flirtują przy grze w kości, szachy lub w tryktraka i zajadają się nowymi, egzotycznymi owocami, takimi jak pomarańcze i morele. Mimo niewątpliwej idealizacji, obraz społeczeństwa, nakreślony w powieści odzwierciedla istotną, rzeczywistą zmianę, jaka się w nim dokonała, zauważalną już w XI wieku.

W miarę jak Europa poczęła przyjmować feudalny system lenn i królestw, uwolniona od grasujących band barbarzyńców, zaś chrześcijaństwo umacniało swe panowanie na niemal całym kontynencie, Kościół i władza świecka poczuły się pewniej. Względny spokój, jaki zapanował, sprawił, że podróżowanie stało się mniej niebezpieczne, co z kolei zaowocowało rozwojem dróg i sieci zajazdów oraz importem z daleka towarów luksusowych.

Życie domowe stało się wygodniejsze. Niektóre ze starych, spartańskich nawyków z początków wieków średnich, jak choćby brak zainteresowania dla spraw higieny osobistej, poczęły coraz bardziej razić zarówno kler jak i ludzi świeckich.

Czytaj też: Higiena średniowiecznych królowych. Czy nasze władczynie śmierdziały?

Zobacz również:

„Brud nie był nigdy drogi Bogu”

Wystarczy porównać obostrzenia reguły św. Benedykta rezerwujące kąpiel jedynie dla starych i chorych z radami, jakie się pojawiają w Ancrene Wisse, traktacie dla pustelnic z pierwszej połowy XIII wieku. Adresując swe dzieło do nabożnych niewiast, które wybrały życie w prostocie i samotności, często w małych celach usytuowanych w pobliżu kościołów, angielski autor, przypuszczalnie dominikanin, zaleca: „Myj się gdy tylko pojawi się potrzeba i pierz swe odzienie – brud nigdy nie był drogi Bogu, choć ubóstwo i prostota są mu miłe”.

To proste stwierdzenie „brud nie był nigdy drogi Bogu” stanowiło swego rodzaju manifest rewolucyjny. Dziesiątki wczesnośredniowiecznych eremitów, mnichów i świętych, oddających się kultowi brudu, przeraziłoby się, słysząc tak niebezpieczną konstatację.

Tekst stanowi fragment książki Katherine Ashenburg „Historia brudu”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona.

Tekst stanowi fragment książki Katherine Ashenburg „Historia brudu”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona.

Rzecz jasna stare nawyki nie zmieniły się z dnia na dzień. Zarówno ludzie świeccy, jak i stanu duchownego nadal najczęściej myli dłonie. Była to rozsądna praktyka, zważywszy że posiłki pożywano rękoma, bez użycia sztućców, ale poza pragmatycznym miała ona również inne uzasadnienie: mycie rąk postrzegano jako przejaw obycia i kultury, sięgający korzeniami jeszcze czasów Homera.

Średniowieczne malowidła przedstawiające wnętrza domostw często ukazują dzban, miednicę i ściereczkę do osuszania dłoni w kącie pokoju. Niemycie rąk stanowiło ewenement na tyle wstrząsający, że wart odnotowania: Sone z Nansay, wędrowny bohater jednego z trzynastowiecznych francuskich romansów, zauważa na przykład ze zgrozą, że Norwegowie nie myją rąk po skończonym posiłku.

Średniowieczny savoir vivre

Ludzie średniowiecza lubili poradniki i wszelkiego rodzaju instruktaże, popularnością cieszyły się i te skierowane do pobożnych niewiast, jak w przypadku Ancren Wisse, i te adresowane do marzącej o miłosnych podbojach młodzieży, jak w Powieści o róży. Namnożyły się podręczniki wytwornego zachowania, opieki nad dziećmi, edukacji i zdrowia chłopięcego, pisane przez najróżniejsze autorytety, od ochmistrzów po filozofów, w tym wielkiego humanistę, Erazma z Rotterdamu.

Rzecz jasna, poradniki savoir-vivre’u zalecały mycie rąk zarówno przed jak i po posiłkach, czynność ta pojawia się także, z częstotliwością graniczącą z obsesją, w ówczesnej poezji. Rymopisom z rzadka udawało się odmalować ucztę, lub choćby zwykły posiłek, bez napomknięcia, że wszyscy uczestnicy obmyli dłonie.

W trzynastowiecznym prowansalskim poemacie rycerskim, Roman de Flamenca, mąż tytułowej bohaterki wydaje biesiadę dla trzech tysięcy rycerzy i dam, którzy, jak informuje nas poeta, „kiedy się umyli, usiedli do stołów”, a „kiedy się już posilili, raz jeszcze dłonie obmyli”. Chwilami to obsesyjne zainteresowanie myciem rąk zaczyna przypominać zorganizowaną propagandową kampanię czystości. W rzeczywistości jednak nagminne powtarzanie takich scen miało służyć uwypukleniu wytworności opisywanych postaci.

Po rękach najczystszymi częściami ciała były twarz oraz jama ustna. Podręczniki etykiety zalecały obmycie tej pierwszej i przepłukanie wodą drugiej zaraz po obudzeniu się.

Teoretycznie również niemowlęta ówczesnej doby były czyste: średniowieczne poradniki dla matek zalecały mycie potomstwa w ciepłej wodzie przynajmniej raz a czasem nawet trzy razy dziennie. Bez wątpienia, najmłodsze dzieci cieszyły się kąpielą znacznie częściej niż dorośli czy starszy przychówek: nie umiały jeszcze załatwiać się do nocnika, nadto, znacznie łatwiej było przynieść i zagrzać wodę do kąpieli niemowlęcia niż dorosłego (…). Jednak niemowlęta chłopów i biedoty miejskiej kąpano i przewijano zdecydowanie rzadziej.

Dowiedz się więcej: 10 zadziwiających faktów o życiu w średniowieczu

Zapach czystości

Świat średniowieczny śmierdział niepomiernie bardziej od naszego. Ludzie byli do tego przyzwyczajeni i nie skarżyli się, ale wyjątkowo nieprzyjemne wonie nie przemykały niezauważone. Św. Tomasz z Akwinu, jedna z bardziej uduchowionych postaci epoki, zalecał używanie w kościele kadzideł, ponieważ tłumiły fetor stłoczonych ciał, który, jak sam przyznawał, „może wzbudzać odrazę”.

Bohaterowie „Dekameronu” byli mocno wyczuleni na punkcie zapachu swojego ciałafot.Sandro Botticelli/domena publiczna

Bohaterowie „Dekameronu” byli mocno wyczuleni na punkcie zapachu swojego ciała

Koncepcje dwornej miłości i rycerskości obowiązujące w wyższych warstwach społeczeństwa uzależniały stopień atrakcyjności jednostki od stopnia jej higieny osobistej. Abnegacja spotykała się z krytyką, zwłaszcza wśród rycerstwa i arystokracji. O Brunie, bracie Ottona I Wielkiego, króla niemieckiego i cesarza rzymskiego, pisano: „Kiedy się kąpał, prawie wcale nie używał mydła czy środków, które by przywróciły blask jego skórze, co dziwi tym bardziej, że przecież obyty był z takimi sposobami i królewskim zbytkiem od wczesnego dzieciństwa”.

W Dekameronie Boccaccia, czternastowiecznym zbiorze nowel, bohaterowie są bardzo wyczuleni na zapach swych ciał i woń oddechu. Zwłaszcza ta ostatnia bywa przedmiotem głębokiej troski – w jednej z opowieści niewierna niewiasta imieniem Lidia najpierw przekonuje dwóch służących, że „śmierdzi im z ust”, zatem powinni pracować z głowami jak najbardziej odwróconymi. Później wmawia swemu małżonkowi, że przyczyną ich dziwnej postawy jest jego cuchnący oddech.

Często akcentowana w Powieści o róży, Dekameronie, a także innych romansach, powieściach i zbiorach pouczeń myśl – że bliskość fizyczna sprawia większą przyjemność kiedy osoba ukochana jest czysta i pachnąca – nam, podobnie jak starożytnym Rzymianom, wydaje się oczywista. Ale w średniowieczu była to koncepcja nowatorska, która wolno przenikała do ówczesnych umysłów.

Źródło:

Tekst stanowi fragment książki Katherine Ashenburg Historia brudu, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bellona.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Średniowiecze

Po ciemku i w pozycji misjonarskiej. Sztuka kochania w średniowieczu

Seks tylko po ciemku (świece za drogie), wyłącznie w pozycji misjonarskiej (pozostałe to grzech) i tylko w dni dozwolone przez kalendarz kościelny (inaczej pocznie się...

8 września 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Średniowiecze

Czy w średniowieczu ludzie naprawdę wierzyli w smoki?

Współczesne wyobrażenie smoka znane z książek czy filmów pozwala sądzić, że te zwierzęta – gdyby kiedykolwiek istniały – byłyby niezwykłe i potężne. Choć popularne w...

10 marca 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Średniowiecze

Czysta grzesznica i brudna święta. Jak często kąpały się kobiety w średniowieczu?

Czy kobiety w wiekach średnich zarastały brudem? Te pobożne tak! W liście do biskupa Altino Heliodora św. Hieronim zawarł swój słynny komentarz: „Czy twa skóra...

15 listopada 2020 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Średniowiecze

Boisz się dentysty? Ciesz się, że nie żyjesz w średniowieczu, kiedy wyrwanie zęba kończyło się… śmiercią

Horror? Mało powiedziane! Połamane kości czaszki, krwotoki, sepsa, a nawet śmierć – tak często kończyły się wizyty u średniowiecznych „dentystów”. Trudno się dziwić, że ówcześni...

29 października 2020 | Autorzy: James Wynbrandt

Średniowiecze

Zabójczy poród, trucizna w winie, kiła i… przejedzenie. Na co umierały polskie królowe?

W naszej historii było więcej królowych niż królów. I to bynajmniej nie dlatego w czasach monarchii Polska była jakoś wybitnie feministycznym krajem. Po prostu paniom...

28 czerwca 2020 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

10 zadziwiających faktów o życiu w średniowieczu

Chodzili wiecznie brudni czy myli się z obsesyjnym zapamiętaniem? Dzień w dzień zataczali się od alkoholu czy raczej nieustannie pościli? I dlaczego właściwie tak łakomym...

6 sierpnia 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.