Ciekawostki Historyczne

Możecie spróbować ocenić swoje szanse na podstawie danych o popełnionych tam zabójstwach. A wszystko dzięki niezwykle oryginalnemu projektowi, który ostatnio został znacząco rozbudowany.

Zaczęło się od uruchomionej przez Violence Research Centre Uniwersytetu w Cambridge w listopadzie 2018 roku interaktywnej mapy, na której zaznaczone zostały wszystkie przypadki zabójstw, jakie popełniono w XIV-wiecznym Londynie. Na podstawie dostępnych informacji doliczono się ich wtedy łącznie 142.

Ostatnio zaś, a konkretnie 28 września 2023 roku dodane zostały również mapy dla Yorku i Oksfordu, a to dzięki uzyskaniu dodatkowych funduszy. Możemy zatem przypuszczać, że projekt ten będzie dalej rozbudowywany. Natomiast zwiększyło to sumaryczną liczbę odnotowanych zabójstw do 354.

Zabójstwa zostały oznaczone w zależności od narzędzia zbrodni, jakim się posłużono.

Zabójstwa zostały oznaczone w zależności od narzędzia zbrodni, jakim się posłużono. Tak więc mamy tutaj gołe ręce, miecze, długie noże, krótkie noże, łuki i strzały, topory, kije, a także kategorię pt. „narzędzia, przedmioty lub nieznane”. Jednakże mapy zostały rozbudowane również pod względem umieszczonych na nich danych. Obecnie możemy na nich znaleźć również informacje o wypadkach, samobójstwach, przypadkach zgonów w więzieniach, a nawet incydentach, do jakich dochodziło w kościołach. A wszystko to na podstawie informacji pozostawionych przez koronerów, którzy byli wzywani w przypadku znalezienia osób, które zmarły w ten sposób.

Możemy nawet wybrać konkretny dzień tygodnia. Przeglądając zaś mapę, możemy również posłuchać o szczegółach najbardziej intrygujących przypadków.

fot.SirMetal

Oksford. W późnym średniowieczu liczba zabójstw była tam niemalże 50-krotnie wyższa, niż we współczesnych angielskich miastach.

Dostępne zaś dane pokazują, że przykładowo akademicki Oksford był kiedyś naprawdę niebezpiecznym miejscem do życia. W późnym średniowieczu liczba zabójstw była tam niemalże 50-krotnie wyższa niż we współczesnych angielskich miastach. Nie brak zresztą było przypadków, w których np. studenci wszczynali rozróbę na taką skalę, że kończyło się to wręcz masakrą.

Przykładowo w 1298 roku w tawernie na tamtejszej High Street doszło do awantury, która przeniosła się na ulice miasta i zamieniła w krwawą jatkę. W ruch poszły miecze i topory. Skutek? Przykładowo John Burel został śmiertelnie ranny w głowę, a jego rana miała 6 cali długości (aż około 15 cm), a na głębokość sięgnęła aż do jego mózgu.

Ciekawią Was inne przypadki? Jeżeli tak – wszystkie trzy mapy można znaleźć pod adresem https://medievalmurdermap.co.uk/

Źródła:

  1. N. Davis, Medieval murder maps of three English cities offer window into past, https://www.theguardian.com/science/2023/sep/28/medieval-murder-maps-of-three-english-cities-london-oxford-york, dostęp: 04.10.2023.
  2. F. Lewsey, Medieval Murder Maps. How students made Oxford the murder capital of late medieval England, https://www.cam.ac.uk/stories/medieval-murder-maps, dostęp: 04.10.2023.
  3. London Medieval Murder Map, https://www.vrc.crim.cam.ac.uk/vrcresearch/london-medieval-murder-map, dostęp: 04.10.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Historia najnowsza

Ile było nas w przeszłości? I kiedy?

Liczba ludzi, którzy kiedykolwiek żyli na świecie, wynosi ponad 110 mld. Jak zmieniała się nasza populacja na przestrzeni dziejów? Ile nas było w przeszłości?

25 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Czysta grzesznica i brudna święta. Jak często kąpały się kobiety w średniowieczu?

Czy kobiety w wiekach średnich zarastały brudem? Te pobożne tak! W liście do biskupa Altino Heliodora św. Hieronim zawarł swój słynny komentarz: „Czy twa skóra...

15 listopada 2020 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Średniowiecze

Smród, brud i ubóstwo? Bynajmniej! Średniowiecze wcale (aż tak) nie śmierdziało

Średniowiecze powszechnie kojarzy się ze smrodem. Fekalia wylewane na ulice, masowa niechęć do kąpieli i życie na bakier z higieną z pewnością nie sprzyjały nosom...

8 listopada 2020 | Autorzy: Katherine Ashenburg

Średniowiecze

Boisz się dentysty? Ciesz się, że nie żyjesz w średniowieczu, kiedy wyrwanie zęba kończyło się… śmiercią

Horror? Mało powiedziane! Połamane kości czaszki, krwotoki, sepsa, a nawet śmierć – tak często kończyły się wizyty u średniowiecznych „dentystów”. Trudno się dziwić, że ówcześni...

29 października 2020 | Autorzy: James Wynbrandt

Średniowiecze

Czy w średniowieczu orgazm był grzechem? Tak podchodzono do seksu 800 lat temu…

Akty seksualne – nie do końca zgodne z regułami mówiącymi o obowiązku małżeńskim i prokreacji – były w średniowieczu powszechne. Znalazło się dla nich nawet...

30 sierpnia 2019 | Autorzy: Maria Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.