Ciekawostki Historyczne

We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal kompletne, zmumifikowane niemowlę mamuta włochatego. Samiczka otrzymała imię Nun cho ga, co w języku Hän oznacza "duże zwierzę".

Górnicy pracujący nad potokiem Eureka Creek odkryli zamarzniętego mamuta włochatego podczas kopania w wiecznej zmarzlinie. Jest to ważne odkrycie dla społeczności Trʼondëk Hwëchʼin i rządu Jukonu. W okolicach znajdują się słynne skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej, lecz zmumifikowane szczątki ze skórą i włosami odkrywane są niezwykle rzadko. Nun cho ga jest najbardziej kompletnym zmumifikowanym mamutem znalezionym dotychczas w Ameryce Północnej. Doskonale zachowanym – ze skórą, na której widać nawet włosy.

fot.Government of Yukon

Szacuje się, że ciele zamarzło podczas epoki lodowcowej, ponad 30 000 lat temu

Będąc paleontologiem epoki lodowcowej jednym z moich największych marzeń w życiu było stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym. Dziś to się spełniło. Nun cho ga jest piękna i jest jednym z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt z epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Nie mogę się doczekać, by poznać ją bliżej – mówił po odkryciu dr Grant Zazula.

Czytaj też: Człowiek jest największym szkodnikiem w historii. Zobacz gatunki, które zniknęły przez niego

Najlepiej zachowany okaz

Szacuje się, że ciele zamarzło podczas epoki lodowcowej, ponad 30 000 lat temu. Prawdopodobnie samiczka przemierzała Jukon wraz z innymi zwierzętami.

fot.Government of Yukon

Samiczka otrzymała imię Nun cho ga, co w języku Hän oznacza „duże zwierzę”.

Minister kultury i turystki Ranj Pillai:

– Jukon zawsze był znanym na arenie międzynarodowej liderem w badaniach nad epoką lodowcową i Beringią. Cieszymy się z tego znaczącego odkrycia!

Dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Górników Klondike Placer, Brooke Rudolf, podkreśla, że wielką rolę w odkryciu, jak i utrzymaniu wyjątkowości Trʼondëk Hwëchʼin mają grónicy.

„Stowarzyszenie górników Klondike Placer Miners’ Association jest zachwycone tym niezwykłym odkryciem. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z odpowiedzialnymi górnikami odkrywkowymi, takimi jak rodzina McCaughan, którzy dzięki swojej pracy regularnie przyczyniają się do zachowania paleontologicznego Jukonu.” – napisał Rudolf w oświadczeniu.

Inne podobne odkrycia miały miejsce na Alasce, gdzie w 1948 roku znaleziono niepełne ciało mamuta o imieniu Effie. W 2007 roku na Syberii znaleziono liczącą 42 tys. lat mumię niemowlęcia mamuta włochatego, nazwanego Lyuba. Nun cho ga jest mniej więcej tej samej wielkości co Lyuba – czytamy w komunikacie prasowym.

fot.Government of Yukon

Jest to ważne odkrycie dla społeczności Trʼondëk Hwëchʼin i rządu Jukonu. W okolicach znajdują się słynne skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej

Mamuty włochate, często nazywane „właściwymi”, to wymarły gatunek trąbowca. Ich charakterystycznymi cechami były gęsta sierść i długie, blisko 5-metrowe ciosy. Przyjmuje się, że na Ziemi pojawiły się około 250 tys. lat temu i bardzo szybko rozprzestrzeniły się w Azji, Europie oraz Ameryce Północnej. Były wielkimi zwierzętami, osiągały od 2,5 do 3,4 m wysokości i ważyły od 4 do 6 ton. Według różnych źródeł wyginęły około 10 tys. lat temu.

Czytaj też: Czy w Polsce żyły dinozaury?

Zobacz również:

Źródło:

  1. Mummified baby woolly mammoth found by gold miner in the Klondike w: https://yukon.ca/en/news/mummified-baby-woolly-mammoth-found-gold-miner-klondike [dostęp: 27.06,2022 r.]

 

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tomo

Warto również dodać, że na mamuty polowali już ludzie.

Anonim

Jako ciekawostke można podać że wiekszość z wyrobów z kości słoniowej to wcale nie kły słoni tylko mamutów. Bo jeden kieł mamuta to równowartość 3-4 kłów słonia.

Zobacz również

Czy żyjemy w epoce masowego wymierania? W historii Ziemi już się to zdarzało, ale nigdy w takim tempie...

„Masowe wymieranie” kojarzy się nam z wyginięciem dinozaurów, lecz to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Takich momentów w historii Ziemi było znacznie więcej.

2 lipca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Darz bór! Jakie zwierzęta wybito w Polsce do nogi?

Dzisiejsza gospodarka łowiecka niczym nie przypomina tej, którą prowadzono przed wejściem w życie współczesnych przepisów. Wiele gatunków zwierzyny wybito niemal całkowicie, nim objęto je ochroną....

19 sierpnia 2022 | Autorzy: Michał Procner

Dwudziestolecie międzywojenne

Poszukiwacze wyłowili haubicę polową. To prawdziwy skarb!

Na początku sierpnia tego roku poszukiwacze z grupy "Misja Skarb" wyciągali z wody łopaty, hełmy, kubki niewielkie narzędzia czy maski przeciwgazowe. Ale największym i zarazem...

13 sierpnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Podwójne odkrycie pod Starym Rynkiem w Poznaniu

Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się w ostatnich dniach w Poznaniu, gdzie na...

22 czerwca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Dentyści zajrzeli do zębów „wampirów” z Gliwic: mało próchnicy, ale zęby zjadano

Stomatolodzy z Katowic przebadali słynne na całym świecie „wampiry” z Gliwic. Po raz pierwszy w Polsce i na taką skalę nowa technologia diagnostyki dentystycznej została...

15 czerwca 2022 | Autorzy: Redakcja

XIX wiek

To najdroższe jajka na świecie. Jedno kosztuje nawet 100 milionów dolarów!

Jaja Fabergé to najdroższe pisanki na świecie. Powstało ich zaledwie kilkadziesiąt. Każde z nich jest warte od kilkuset tysięcy do nawet stu milionów dolarów.

14 czerwca 2022 | Autorzy: Agata Dobosz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.