Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Niezwykłe znalezisko w rzece

Na początku sierpnia tego roku poszukiwacze z grupy "Misja Skarb" wyciągali z wody łopaty, hełmy, kubki niewielkie narzędzia czy maski przeciwgazowe. Ale największym i zarazem najbardziej zaskakującym znaleziskiem okazała się kompletna haubica 155 mm wzór 1917 Schneider.

W opisie filmu, który członkowie grupy udostępnili w serwisie YouTube czytamy:

„Podczas ostatniej akcji w dniach 6 -7 sierpnia 2022r. odnaleźliśmy i wydobyliśmy kompletną haubicę 155mm wzór Schnieder. Haubica została odnaleziona w pozycji marszowej. Jest duże prawdopodobieństwo, że była ona używana przez Polskie Wojsko, a w ferworze walki przejęta przez oddziały niemieckie. Po osiemdziesięciu latach odzyskaliśmy Polską Własność!”.

Film prezentujący wyławianie haubicy odtworzono dotychczas (stan na 13.08.2022 r.) około 175 tys. razy. Poszukiwacze, jak na razie, nie zdradzili nazwy rzeki, na której dnie spoczywał ten skarb.

Czytaj też: Znaleźli mamuta włochatego

Francuska perfekcja

Canon de 155 C Modèle 1917 Schneider, często określany jako C17S , był francuską haubicą opracowaną przez firmę Schneider et Cie podczas I wojny światowej i eksportowaną do kilku krajów. Początkowo zaprojektowana z prywatnej inicjatywy Zakładów Schneidera, które liczyły na kontrakt od rosyjskiej armii, z czasem stała się głównym francuskim działem ciężkim I wojny światowej. Pierwszy model z 1915 roku używał mosiężnych łusek do ładowania. Model z 1917 r. różnił się jedynie kilkoma zmianami w zamku i zdolnością do strzelania ładunkiem miotającym.

Była tak nowoczesna, że używano jej w czasie II wojny światowej i później – niektóre egzemplarze służyły jeszcze w latach 80. XX wieku, chociażby w Finlandii.

fot.Misja Skarbów/YouTube

Canon de 155 C Modèle 1917 Schneider, często określany jako C17S , był francuską haubicą opracowaną przez firmę Schneider et Cie

Canon de 155 C mle 1917 Schneider ważyły 3300 kg. Z długiej na ponad 230 cm lufy, wylatywał pocisk, który osiągał prędkość prawie 450 m/s i potrafił trafiać w cel oddalony o około 11 km. Obsługiwane przez ośmiu kanonierów, oddawały 3 strzały na minutę, a przy ogniu ciągłym od 40 do 45 na godzinę.

Czytaj też: Najkrwawszą bitwą I wojny światowej wcale nie było Verdun. Boje toczyły się na… ziemiach polskich!

Zobacz również:

Haubice w Polsce

Haubice były używane przez Polską Błękitną Armię we Francji, która wróciła do kraju po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości. Polska kupiła tę broń z Francji. Stały się one główną polską ciężką haubicą podczas wojny polsko-bolszewickiej.

fot.domena publiczna

Haubica wz. 1917 na uroczystości Święta Żołnierza w Łodzi z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej, rok 1936

W rodzimej armii została oznaczona jako haubica 155 mm wz. 1917. W październiku 1920 r. Wojsko Polskie posiadało 206 sztuk tej broni. Władze składały kolejne zamówienia, a także wykupiły licencję na ich produkcję. Około 40 sztuk wykonano pod koniec lat 30. w Starachowicach. We wrześniu 1939 r., kiedy Niemcy wkroczyli do kraju, rozpoczynając II wojnę światową, Polakom służyło 340 haubic. Były to wówczas jedyne ciężkie haubice w Wojsku Polskim.

Czytaj też: Wielki shopping. Jak powstawała artyleria II Rzeczpospolitej?

Źródła:

  1. Film: 155 mm haubica wzór 1917 Schneider [w:] YouTube.com
  2. K. Siwik, Wyłowili skarb w Polsce. Ta broń siała spustoszenie 100 lat temu [w:] https://tech.wp.pl/wylowili-skarb-w-polsce-ta-bron-siala-spustoszenie-100-lat-temu,6799975884929536a (dostęp: 13.08.2022 r.)

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Czy już w starożytności odkryto... prąd? Tajemnica baterii z Bagdadu

Pod koniec lat 30. w okolicach Bagdadu archeolodzy natrafili na nietypowe naczynie z III wieku p.n.e. Wszystko wskazuje na to, że była to... bateria.

1 marca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Zastawiony, ukryty, wyrzucony i rozkradziony. Losy skarbu średzkiego

Skarb miał być zastawem na poczet starań o cesarską koronę. Ukryto go zapewne w czasie pogromu Żydów. Gdy go odnaleziono, duża jego część trafiła na...

22 sierpnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

„Compendium Ferculorum albo zebranie potraw” – pierwsza zachowana polska książka kucharska

Ślady najstarszej polskiej książki kucharskiej możemy znaleźć w „Panu Tadeuszu”, Adam Mickiewicz wykorzystał ją przy opisie uczt.

8 sierpnia 2022 | Autorzy: Michał Procner

Średniowiecze

Największy średniowieczny skarb w Polsce. Za odnalezione monety można było kupić całą wioskę!

Taki skarb, jak ten ze Słuszkowa, trafia się raz na 100 lat. Eksponaty liczone w tysiącach, w tym wiele wyjątkowo cennych monet. Całość ważyła prawie...

23 lipca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Sensacyjne odkrycie w Kanadzie! Górnicy znaleźli idealnie zmumifikowane ciało mamuta włochatego

We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal kompletne, zmumifikowane niemowlę mamuta włochatego. Samiczka otrzymała...

27 czerwca 2022 | Autorzy: Redakcja

Podwójne odkrycie pod Starym Rynkiem w Poznaniu

Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się w ostatnich dniach w Poznaniu, gdzie na...

22 czerwca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.