Agresja Hitlera na Polskę, niemieckie oblężenie Leningradu, odsiecz wiedeńska, zamach na Ala Capone'a, koronacja Jana Olbrachta, kapitulacja Warszawy. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce we wrześniu.
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie wrześniowe daty koniecznie należy pamiętać?
1 września
W 1939 roku Adolf Hitler i jego zwolennicy zacierali ręce na myśl o wojskach ruszających do Polski budować tysiącletnią Rzeszę. A zwykli Niemcy? Jak się okazuje wcale nie tryskali entuzjazmem.
4 września
476 roku ostatni cesarz zachodniorzymski Romulus Augustulus został obalony. Uważa się tę datę za koniec starożytności. Jednak wiele problemów z czasów cesarstwa pozostało nierozwiązanych, jak ten, kiedy obchodzić Wielkanoc? Pewnego roku urządzili nawet dwie!
8 września
1941 roku zamknął się pierścień niemieckiego okrążenia wokół Leningradu. W tej sytuacji przed władzami miejskimi stanął nie lada problem wyżywienia setek tysięcy głodujących. Kiedy kończyło się już praktycznie wszystko, substytuty stawały się naprawdę egzotyczne!
10 września
1939 roku odbyła się pierwsza zbiorowa egzekucja Polaków w Krakowie. Niestety był to dopiero początek okupacyjnego terroru. Przez całą wojnę w miejscach masowych egzekucji na terenie Krakowa i okolic zginęły tysiące ludzi
12 września
1683 roku miała miejsce odsiecz Wiednia. Jan III Sobieski ledwie rozgromił armię sułtana, a już zaczął planować generalną rozprawę z Imperium Osmańskim. Wiedział, że do tego celu nie wystarczy sojusz z Habsburgami. Postanowił zawrzeć przymierze z odległą Persją. I prawie mu się udało!
20 września
1926 roku pod restauracją Hawthorne w Cicero koło Chicago miał miejsce zamach na życie Ala Capone. Knajpa, w której mafiozo spożywał lunch, ostrzelana została salwą z dziewięciu samochodów. Gangster cudem przeżył masakrę, którą zgotował mu… Earl Wojciechowski, z pochodzenia Polak!
23 września
1492 roku Jan Olbracht został koronowany na króla Polski. Władca ten zasłynął z nieudanej wyprawy bukowińskiej, w czasie której „wyginęła szlachta”. Rzadziej pamięta się, że już w następnym roku Turcy najechali Polskę. Później ich armię spotkała niespodziewana zagłada.
27 września
1975 roku w Warszawie zmarł Kazimierz Moczarski, żołnierz AK, który po wojnie doświadczył w ubeckiej katowni aż 49 rodzajów tortur. Czyżby Oświęcim był igraszką w porównaniu do bestialskich metod śledczych stosowanych przez UB?
28 września
1939 roku skapitulowała Warszawa. Trwająca 20 dni obrona stolicy sprawiła, że Warszawa była miastem gruzów. Niemiecki gen. Helmuth Stieff pisał w liście do żony: „Nie ma domu, który by nie ucierpiał. Całe dzielnice leżą w gruzach lub pozostały po nich tylko zgliszcza”.
30 września
419 lub 420 roku zmarł św. Hieronim. Pozostawił on po sobie wiele niezastąpionych porad dla kobiet. Nie zabrakło wśród nich również tych dotyczących tego, jak wychować małą świętą.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.