Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 wrześniowych rocznic, o których warto pamiętać

Inwazja Hitlera na Polskę w 1939 roku stanowiła preludium jego zbrodni, które dotknęły następnie całą Europę.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Inwazja Hitlera na Polskę w 1939 roku stanowiła preludium jego zbrodni, które dotknęły następnie całą Europę.

Agresja Hitlera na Polskę, niemieckie oblężenie Leningradu, odsiecz wiedeńska, zamach na Ala Capone’a, koronacja Jana Olbrachta, kapitulacja Warszawy. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce we wrześniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie wrześniowe daty koniecznie należy pamiętać?

1 września

W 1939 roku Adolf Hitler i jego zwolennicy zacierali ręce na myśl o wojskach ruszających do Polski budować tysiącletnią Rzeszę. A zwykli Niemcy? Jak się okazuje wcale nie tryskali entuzjazmem.

Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

fot.Bundesarchive/CC BY-SA 3.0 Mimo długoletniej indoktrynacji nawet część żołnierzy Wehrmachtu nie odczuwała euforii związanej z napaścią na Polskę.

4 września

476 roku ostatni cesarz zachodniorzymski Romulus Augustulus został obalony. Uważa się tę datę za koniec starożytności. Jednak wiele problemów z czasów cesarstwa pozostało nierozwiązanych, jak ten, kiedy obchodzić Wielkanoc? Pewnego roku urządzili nawet dwie!

Król Ostrogotów Teodoryk Wielki zdecydował, aby Wielkanoc obchodzona była dwa razy w roku.

fot.Fabiano Castello/domena publiczna Król Ostrogotów Teodoryk Wielki zdecydował, aby Wielkanoc obchodzona była dwa razy w roku.

8 września

1941 roku zamknął się pierścień niemieckiego okrążenia wokół Leningradu. W tej sytuacji przed władzami miejskimi stanął nie lada problem wyżywienia setek tysięcy głodujących. Kiedy kończyło się już praktycznie wszystko, substytuty stawały się naprawdę egzotyczne!

Podczas blokady Leningradu wielu mieszkańców nie tylko utraciło dach na głową, ale miało problem z wyżywieniem.

fot.RIA Novosti Archive/CC BY-SA 3.0 Podczas blokady Leningradu wielu mieszkańców nie tylko utraciło dach na głową, ale miało problem z wyżywieniem.

10 września

1939 roku odbyła się pierwsza zbiorowa egzekucja Polaków w Krakowie. Niestety był to dopiero początek okupacyjnego terroru. Przez całą wojnę w miejscach masowych egzekucji na terenie Krakowa i okolic zginęły tysiące ludzi

Pierwszymi ofiarami masowej egzekucji w Przegorzałach byli więźniowie osadzeni na Montelupich.

fot.Bundesarchive/CC BY-SA 3.0 de Pierwszymi ofiarami masowej egzekucji w Przegorzałach byli więźniowie osadzeni na Montelupich.

12 września

1683 roku miała miejsce odsiecz Wiednia. Jan III Sobieski ledwie rozgromił armię sułtana, a już zaczął planować generalną rozprawę z Imperium Osmańskim. Wiedział, że do tego celu nie wystarczy sojusz z Habsburgami. Postanowił zawrzeć przymierze z odległą Persją. I prawie mu się udało!

Chwalebne zwycięstwo Jana Sobieskiego nad Turkami uwiecznił pędzlem na płótnie Jan Matejko.

fot.domena publiczna Chwalebne zwycięstwo Jana Sobieskiego nad Turkami uwiecznił pędzlem na płótnie Jan Matejko.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.