Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

7 powodów, dla których chciałbyś zostać średniowiecznym wieśniakiem

Życie średniowiecznych wieśniaków miało swoje zalety. Jakie?

fot.domena publiczna Życie średniowiecznych wieśniaków miało swoje zalety. Jakie?

Brud, głód i poddaństwo? Niekoniecznie! Życie średniowiecznych wieśniaków miało swoje zalety, i to niemałe. Udowodnimy Ci to w 7 punktach.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem wybraliśmy teksty przedstawiające zalety życia w średniowiecznej wsi. Więcej o tym, jak ludzie radzili sobie w „mrocznych” wiekach średnich, przeczytacie TUTAJ.

Gdybyś był średniowiecznym wieśniakiem, na pewno doceniałbyś, że:

7. Masz jasno wytyczone życiowe cele…

Angielscy lordowie nie wtrącali się często w życie swoich poddanych. Względna autonomia nie oznaczała jednak wolności, ale możliwość samoorganizacji pracy. Obraz Pietera Bruegela Młodszego „Chłopi przy pracy”.

Angielscy lordowie nie wtrącali się często w życie swoich poddanych. Względna autonomia nie oznaczała jednak wolności, ale możliwość samoorganizacji pracy. Obraz Pietera Bruegela Młodszego „Chłopi przy pracy”.

Być może poziom życia chłopa w średniowieczu był niższy od naszego. Jednak średniowieczny chłop posiadał coś, czego dziś można mu tylko pozazdrościć: jasno wytyczone życiowe cele, sprecyzowaną, dość trwałą pozycję w społeczeństwie oraz względną równowagę bytową (przeczytaj więcej na ten temat).

6. …ale wcale nie jesteś przywiązany do swojego miejsca w społeczeństwie

Sytuacja chłopów pańszczyźnianych w średniowiecznej Anglii tylko na pozór była tak tragiczna, jak nam się dziś wydaje. Wielu z nich swoim bogactwem mogło rywalizować z ludźmi wolnymi.

Sytuacja chłopów pańszczyźnianych w średniowiecznej Anglii tylko na pozór była tak tragiczna, jak nam się dziś wydaje. Wielu z nich swoim bogactwem mogło rywalizować z ludźmi wolnymi.

Brytyjski historyk Ian Mortimer w swojej książce „Jak przetrwać w średniowiecznej Anglii” zwraca uwagę na fakt, że w drugiej połowie czternastego wieku, po przejściu przez Europę Zachodnią epidemii czarnej śmierci, często najbogatsi chłopi wynajmowali od pana cały majątek razem z dworem. Następnie żenili się z córkami esquire’ów, czyli niższej szlachty, i w ten sposób pięli się po społecznej drabinie, wskakując o stopień wyżej(przeczytaj więcej na ten temat).

5. Możesz skutecznie wywierać wpływ na swojego głównego pracodawcę

Lordowie nie zawsze chcieli ryzykować konflikty z chłopami - mogły one skończyć się wybuchem rewolty, jak w 1381 roku. Na miniturze przywódca ówczesnych buntowników, Wat Tyler.

Lordowie nie zawsze chcieli ryzykować konflikty z chłopami – mogły one skończyć się wybuchem rewolty, jak w 1381 roku. Na miniturze przywódca ówczesnych buntowników, Wat Tyler.

Spory między „panem, wójtem i plebanem” istniały zawsze, ale chłop miał tu pewne możliwości nacisku – jeśli nie przez negocjacje, to stosowanie „biernego oporu” i uchylanie się od powinności. Co prawda sporo ryzykował, gdyż lord miał pełne prawo do sądzenia i stosowania kar wymierzanych przez dworskiego bajlifa, jednak taka forma nacisku przynosiła niekiedy pozytywne dla wsi skutki. Nikomu bowiem nie zależało na zaognianiu konfliktu, a tym bardziej na lokalnych chłopskich protestach i buntach, które w historii, chociaż rzadko, ale się zdarzały (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Łączysz zysk z rozrywką na organizowanych we wsi zabawach

Angielscy lordowie swoje ogromne majątki budowali przede wszystkim na ziemi i pracujących na niej chłopach. Ale inne ich źródła dochodu były korzystne także dla ich poddanych.

Angielscy lordowie swoje ogromne majątki budowali przede wszystkim na ziemi i pracujących na niej chłopach. Ale inne ich źródła dochodu były korzystne także dla ich poddanych.

Pomimo faktu, iż handlujący na targach i jarmarkach chłopi swoimi zyskami dzielili się z panem, to jednak większość z nich nie była z tego faktu niezadowolona. Świadczy to o tym, jak intratnym interesem zarówno dla lorda, jak i jego poddanych były organizowane we wsi zabawy (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Jesz pewnie dużo zdrowiej, niż ludzie w dwudziestym pierwszym wieku

Średniowieczni angielscy chłopi jadali zazwyczaj do syta. Chociaż mięsa spożywano mało, głód zaspokajano produktami mącznymi. Obraz Petera Bruegela.

Średniowieczni angielscy chłopi jadali zazwyczaj do syta. Chociaż mięsa spożywano mało, głód zaspokajano produktami mącznymi. Obraz Petera Bruegela.

Przeciętna średniozamożna rodzina na angielskiej wsi jadała zazwyczaj do syta. Mięsa spożywano mało, uzupełniając zapotrzebowanie na białko zwierzęce rybami i jajami, a na tłuszcze – serem, rzadziej bekonem czy słoniną. Podstawą jadłospisu były różnego rodzaju produkty mączne (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Nad jakością Twoich trunków czuwają profesjonalni kiperzy…

Alkohol w średniowieczu był bardzo ważny. W Anglii picie "ale" było tak powszechne, że prócz warzelników, istniał specjalny urząd kiperów - testerów jakości piwa.

fot.domena publiczna Angielskie piwo „ale” było w średniowiecznej Anglii bardzo ważne. Na tyle, że prócz piwowarów już wtedy istnieli kiperzy, testerzy jego jakości.

Na wsi urząd kipera ale był bardzo ważny. Jak piszą Giesowie w książce „Życie w średniowiecznej wsi”, w średniowiecznych księgach wiejskich wymienia się go na równi z urzędami woźnego, sędziego oraz reeve, czyli nadzorcy majątku ziemskiego (angielskiego odpowiednika sołtysa). Osoby na te stanowiska chłopska społeczność wybierała z własnego grona. Powołani na urząd musieli złożyć oficjalną przysięgę, że będą go sprawować najlepiej jak potrafią. Bowiem „za zhańbienie urzędu podczas jego wykonywania groziły kary”. Co ciekawe, był to jedyny urząd, jaki mogły piastować kobiety (przeczytaj więcej na ten temat).

1. … a Ty możesz pić piwo do każdego posiłku (i przy każdej okazji)

Dla średniowiecznych angielskich chłopów picie alkoholu było powszechne. Obraz Pietera Brueghela Młodszego "Chłopi w tawernie".

fot.domena publiczna Dla średniowiecznych angielskich chłopów picie alkoholu było codziennością. Obraz Pietera Brueghela Młodszego „Chłopi w tawernie”.

Dla mieszkańca średniowiecznej Anglii ale było czymś tak powszednim, jak chleb – do tego nawet stopnia, że jego cenę regulowano statutem. Piwo pili wszyscy. Joseph i Frances Gies w swojej książce „Życie w średniowiecznej wsi piszą: „Jeśli było to możliwe, każdy posiłek (wliczając w to śniadanie) popijano słabym ale”. Piwo nie mogło być zbyt mocne, ponieważ przeszkadzałoby w codziennych obowiązkach. Mocniejsze gatunki przeznaczano na biesiadne stoły (przeczytaj więcej na ten temat).

Fascynująca podróż po czasach średniowiecza. Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina:

Czy wiesz, że ...

...w średniowiecznej Anglii używano niezwykłej metody, by dowieść swojej niewinności? Oskarżony musiał połknąć grudę złożoną z przaśnego, jęczmiennego wypieku oraz owczego sera wytworzonego w maju. Jeśli podczas mszy świętej zdołał pochłonąć całość, uznawano go za wolnego od zarzutów.

...słynne afrykańskie miasto, słynące z chodników pokrytych złotem, założył lud wyspecjalizowany w handlu niewolnikami? Tuaregowie wzbogacili się, sprzedając swoich współrodaków: najpierw Rzymianom, a następnie Europejczykom, którzy transportowali ich do Nowego Świata.

...wikingowie wcale nie byli rosłymi, niebieskookimi blondynami – a przynajmniej nie wszyscy. Mit o ich ponadprzeciętnym wzroście narodził się w 1880 roku, kiedy znaleziono grób nordyckiego wojownika mierzącego 181 cm. Dopiero później okazało się, że mężczyzna cierpiał na gigantyzm.

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

Komentarze (14)

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, gdyby było więcej to artykuł miałby wyjątkowo negatywny wydźwięk, jeśli w XXI wieku wszystko przemawiałoby na korzyść życia w średniowieczu i to jako chłop. Jak widać plusy ówczesnego życia występowały i było ich niemało, ale cieszmy się jednak, że pod innymi względami dziś jest lepiej ;)

 1. asad Odpowiedz

  i to zalety, to żeby oderwać się od życia obecnego lepiej jechać w Bieszczady tam zacząć pracować i żyć, może porównując statusy społeczne było lepiej aczkolwiek medycyna slaba

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   To prawda, ale nie było takiej ilości chemii przyjmowanej np. wraz z pożywieniem. Jak zatem widać, każde czasy i stan społeczny mają swoje wady i zalety ;)

   • sss Odpowiedz

    mnie szczególnie rozbawił tekst, że jedli zdrowiej niż w XXIw – czy ktoś kto to napisał zastanawiał się kiedykolwiek nad problemami z przechowywaniem żywności w tamtym czasie? Mogli jeść zdrowo najwyżej w okresie lata i wczesnej jesieni ale potem pojawiała się nadpsuta żywność, nadgryziona przez szczury. Fakt, mieli mniej chemii w jedzeniu ale już z zagrożeniami biologicznymi (choćby pasożyty i epidemie) tak kolorowo nie było.Ogólnie po przeczytaniu tekstu przychodzi jedna myśl, skoro było tak dobrze, to czemu było tak źle. Czemu ci niewdzięczni chłopi brali udział w powstaniach, podczas których (XIVw) rabowali i palili klasztory oraz dwory, niszczyli dokumenty zawierające wykaz powinności chłopskich…

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     Drogi sss, w punkcie o którym Pan wspomniał chodzi o dietę. Równie dobrze i dziś możemy stwierdzić, że żywność psuje się czy pleśnieje. Nie chodziło o to w jaki sposób ta żywność była przechowywana, ale o rodzaje spożywanych produktów, i te które królowały w chłopskiej diecie. Pozdrawiamy.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi radku, artykuł mówi – zgodnie z tytułem – o zaletach bycia wieśniakiem. Gdybyśmy obok tego wymienili także negatywy, temat tekstu musiałby ulec zmianie. Pozdrawiamy.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Anonimie, niestety obawiam się, że tego czasu nie dożyjemy ;) Jednak zgadzam się, mogłoby to być bardzo ciekawe. Pozdrawiamy :)

 2. Adam Odpowiedz

  Angole twierdzą że ich poziom życia na wsi w średniowieczu nasza wieś osiągnęła dopiero przed drugą wojną światową i ja się z nimi zgadzam.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.