Ciekawostki Historyczne

W świadomości społeczeństwa utarło się, że Kraków zdołał uniknąć podczas II wojny światowej najgorszego terroru spod znaku swastyki (wyłączając rzecz jasna zagładę ludności żydowskiej). Tymczasem niemiecki okupant dokonywał masowych mordów nie tylko w takich miejscach jak Palmiry czy Wawer. Także w Krakowie i okolicach są punkty, gdzie zginęły setki, a nawet tysiące Polaków.

Miejscem największych zbrodni był tak zwany Glinik w Przegorzałach, którego nazwa wzięła się od starego wyrobiska gliny wykorzystywanej do produkcji cegieł. Pierwsza masowa egzekucja miała tam miejsce 11 listopada 1939 r., a jej ofiarami padli więźniowie osadzeni na Montelupich. Przez kolejne pięć lat (do 1944 roku) Niemcy – podczas 26 egzekucji – pozbawili w tym miejscu życia blisko dwa tysiące osób.

Wśród zamordowanych znajdowali się między innymi członkowie podziemia niepodległościowego oraz przedstawiciele polskiej inteligencji, zgładzeni w ramach Akcji AB (niem. Ausserordentliche Befriedungsaktion).

Jeden z masowych grobów ofiar egzekucji w forcie Krzesławice (zdjęcie z ekshumacji 1946) (wszystkie fotografie pochodzą z albumu "Kraków - czas okupacji 1939-1945")

Jeden z masowych grobów ofiar egzekucji w forcie Krzesławice (zdjęcie z ekshumacji 1946) (wszystkie fotografie pochodzą z albumu „Kraków – czas okupacji 1939-1945”)

Warto wspomnieć również o tym, że hitlerowscy oprawcy byli do tego stopnia perfidni, iż do grzebania pomordowanych zmuszali okoliczną ludność.

Kolejnym punktem, w którym naziści masowo rozstrzeliwali krakowian oraz mieszkańców dystryktu krakowskiego był fort „Krzesławice”. Podobnie jak w Przegorzałach uśmiercano tam przeważnie osadzonych w więzieniach na Montelupich i św. Michała. Ofiarą pierwszej egzekucji, odbytej 14 listopada 1939 roku, padło 15 osób w tym trzy kobiety. Przez następne półtora roku w poaustriackich umocnieniach Niemcy zgładzili około 440 osób.

Jak pisze Monika Bednarek w jednym z tekstów zamieszczonych w albumie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt. „Kraków – czas okupacji 1939-45”:

Ofiarami egzekucji byli ludzie różnego stanu i wieku, robotnicy, mieszkańcy podkrakowskich wsi, osoby przyłapane na nielegalnym przekraczaniu granicy, oficerowie rezerwy, inteligenci. W czerwcu 1940 r. w forcie rozstrzelano 30 zakładników z Myślenic, aresztowanych za napad na urząd pocztowy dokonany w tym mieście. Więźniowie dzień przed egzekucją byli zmuszani do kopania własnych grobów.

Wśród nieszczęśliwców skazanych na śmierć, którzy musieli wykopać własną mogiłę w forcie „Krzesławice”, był także Stanisław Marusarz. Doskonały przedwojenny narciarz, wicemistrz świata w skokach narciarskich z Lahti (1938), złapany w marcu 1940 r. na Słowacji w trakcie wykonywania misji kurierskiej dla Związku Walki Zbrojnej.

Pierwszymi ofiarami masowej egzekucji w Przegorzałach byli więźniowie osadzeni na Montelupich. Przez cały okres wojny w starym wyrobisku gliny życie straciło blisko dwa tysiące ludzi. Na zdjęciu więzienie Montelupich w okresie międzywojennym.

Pierwszymi ofiarami masowej egzekucji w Przegorzałach byli więźniowie osadzeni na Montelupich. Przez cały okres wojny w starym wyrobisku gliny życie straciło blisko dwa tysiące ludzi. Na zdjęciu więzienie Montelupich w okresie międzywojennym.

Jako jednemu z nielicznych udało mu się jednak – dosłownie w ostatniej chwili – uciec z więzienia na Montelupich, dzięki czemu po latach miał okazję tak wspominać tamto wydarzenie:

Zostały trzy cele przygotowane dla skazańców. Było nas 134 osoby, w tym były cztery kobiety. […] Było nas w mojej, trzeciej celi 46 osób, różnego wieku. Najstarszy miał 71 lat, z Krakowa, dyrektor banku, a najmłodszym […] był 14-letni chłopak spod Białej Góry. Chłopak skazany na karę śmierci za to tylko, że pokazał Polakom, że do granicy jest droga tu.

Kazano nam wybrać dziury: 4 metry długie, 2 metry głębokie i 2 metry szerokie. Wiedziałem, że są to nasze groby. Rano o godzinie czwartej przyjechały trzy samochody i gestapo i wzięli pierwszą celę. Załadowano więźniów, w tym cztery kobiety. Załadowali wapno i łopaty. Odjechali. O godzinie 11 wrócili. Przywieźli ubrania poprzestrzeliwane kulami i zalane krwią.

Zabudowania poaustraickiego fortu w Krzesławicach gdzie w latach 1939-1941 Niemcy rozstrzelali około 440 osób (wszystkie fotografie pochodzą z albumu "Kraków - czas okupacji 1939-1945")

Zabudowania poaustraickiego fortu w Krzesławicach gdzie w latach 1939-1941 Niemcy rozstrzelali około 440 osób (wszystkie fotografie pochodzą z albumu „Kraków – czas okupacji 1939-1945”)

Następne miejsce, w którym dokonywano masowej eksterminacji polskiej ludności dystryktu krakowskiego znajdowało się na obrzeżach Puszczy Niepołomickiej. Trudno o dokładną liczbę zamordowanych, jednak zginęło tam bez wątpienia ponad 1 500 osób. Poza Polakami, byli to także Żydzi, jeńcy francuscy, a nawet zbuntowani włoscy żołnierze.

Artykuł powstał głównie w oparciu o album "Kraków - czas okupacji 1939-1945" (MHMK 2010).

Artykuł powstał głównie w oparciu o album „Kraków – czas okupacji 1939-1945” (MHMK 2010).

Właśnie tam 11 grudnia 1941 r. swoje życie zakończył dr Stanisław Klimecki – w latach 1931-1939 wiceprezydent Krakowa, a od września 1939 r. prezydent miasta. Podobnie jak w przypadku fortu „Krzesławice” ofiary musiały własnoręcznie wykopać swoją mogiłę, zaś wykonujący egzekucję niemieccy policjanci uśmiercali je strzałem w tył głowy.

Do listy miejsc kaźni polskich mieszkańców Krakowa należy również zaliczyć teren obozu w Płaszowie, który kojarzy się raczej z gehenną ludności żydowskiej. Wszelako także tam w zbiorowych egzekucjach ginęli Polacy, uprzednio więzieni na Montelupich i u św. Michała.

Wymienione przykłady niemieckiego terroru względem krakowian to oczywiście tylko jeden z elementów zbrodniczej całości, na którą składały się uliczne łapanki, publiczne egzekucje czy wysyłki do obozów koncentracyjnych. Jedno nie ulega wątpliwości – wojenna rzeczywistość krakowian nie była tak prosta, jak by się niektórym wydawało.

Źródła:

Podstawowe:

 1. Monika Bednarek, Edyta Gawron, Grzegorz Jeżowski, Barbara Zbroja, Katarzyna Zimmerer, Kraków czas okupacji 1939-1945, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2010.

Uzupełniające:

 1. Andrzej Chwalba, Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945, Wydawnictwo Literackie, 2011
 2. Andrzej Jeżowski, Ulica Pomorska – przewodnik, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2011.
 3. Szlakiem pamięci lat 1939-45 po Niepołomicach i okolicy.

KOMENTARZE (30)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inżynier

To przez żydów nas zabijali. Gdyby nie oni moglibyśmy normalnie funkcjonować.

  Jaśśśko

  Nie podpisuj się „inżynier” bo to nobilitowało by Cię do inteligencji.
  No chyba że tylko „techniczny” jesteś i o historii niewielkie masz pojęcie – no ale elementarne pojęcia i fakty znać powinieneś.

  Mariusz

  Debil jestes

   Stolp

   A ty w hu. mądry

Siemro

@inżynier
idź się schowaj, a nie opowiadaj takich bzdur
to nie żydzi są winni morderstwom tylko hitlerowcy

  Anonim

  Niemcy

normalny

Każdy wypowiadający się na temat żydów i czarnych jak rozumiem zaznał osobistej krzywdy tak ?
jeśli nie tak to ok, jeśli nie to psychiatra się kłania debile !!

osochozi

@normalny co ma piernik do wiatraka?

roman

Zapomniane zbrodnie. Masowe egzekucje w Krakowie podczas II wojny światowej. Również w tym artykule zapomniano o kilkuset pacjentach szpitala psychiatrycznego. Zamorzonych głodem przez Niemców i rozstrzeliwanych w dniu likwidacji szpitala. Cmentarz pomordowanych ul. Czerwonych Maków.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

@roman: Nie zapomniano, tylko artykuł dotyczy miejsc które przez pewien dłuższy okres służyły jako punkty masowych rozstrzeliwań, dlatego nie ma tutaj poruszonej kwestii pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie.

  Leszek Baran

  mam do Pana wielką prośbę ,pamiętam iż był to Kurier Krakowski między 30 a 40lat temu i w nim była lista rozstrzelanych w 1944r. w Gliniku i był na tej liście mój dziadek Fryderyk Baran z Tarnowa ur 09.07.1894 w Wiedniu, gdzieś ta gazeta zaraz zaginęła i chciałbym mieć potwierdzenie a nie wiem jak do niego dotrzeć jeżdżę tam ciągle nawet dziś byłbym Panu bardzo zobowiązany było by to świadectwo dla moich dzieci a ja zrobiłbym dziadkowi tabliczkę na ten pomnik z poważaniem Leszek Baran z Tarnowa

   Agata

   Dzień dobry, mógłby się Pan ze mną skontaktować, ponieważ pracuję nad tym tematem.

    Paulad

    Czy mogłaby Pani odezwać się do mnie? Podobno mój pradziadek został rozstrzelany na Montelupich, szukam więcej informacji.

roman

Dziękuję Panie Rafale za wyjaśnienie. Całkiem przypadkiem trafiłem na to miejsce, wcześniej nie znana była mi historia tego mordu.

aga

a ja chciałabym wiedzieć gdzie znajduje się Glinik, nie ma żadnych wskazówek, czy w lesie, czy nad Wisłą?

  Anonim

  Pamiętam jak rodzice opowiadali o tej zbrodni i aresztowaniach ludzi ze Zwierzyńca. Przetrzymywaniu pod szkołą podstawową 32 a później wywieźieniu i rostrzelaniu. Pomiętam parę nazwisk które wymieniali.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Rafał Kuzak

@aga: To dzisiejsza ul. Kamendulska. Stoi tam pomnik przy wylocie ul. Bruzdowej.

mik

glinik touliczka -przecznica z ks.Józefa

yayaya

Zapomnieliscie o MEGAŁAPANKACH. takich nie było nigdzie indziej. Podczas „czarnej niedzieli”, 15 tys. osob! Z 200 tys. miasta!

Piotr

A potem taki rafał kuzak się dziwi że ludziom się nie podoba jak się Niemców wybiela.

Jan

Według mnie nie Andrzej tylko Grzegorz Jeżowski, Ulica Pomorska – przewodnik, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2011.

grzegorz

dziś, tj 2017 już wiemy,że liczba zamordowanych była znacznie mniejsza. Zaraz po wojnie szacowano ją na ok. 500 osób, okazało się że jest jeszcze mniej,ale nie będę jej podawał, pojawi się publikacja to się zainteresowani dowiedzą.

Agata Majewska

Panie Leszku Baranie – jeśli Pan sięgnie do książki pt. „Upamiętnione miejsca walk i męczeństwa w Krakowie i Województwie Krakowskim 1939-1945”, to na stronie 20 jest wykaz rozstrzelanych w Glinniku. Druga osoba w tym wykazie to Baran Franciszek z Tarnowa (data egzekucji 22 XII 1939). Ale niestety metoda ustalania przez autorów – Czerpaka i Wrońskiego budzi wątpliwości. Ogólnie to postaram się znaleźć Panu ten Kurier Krakowski. A Pan może jeszcze sięgnąć do artykułu Pana Ryszarda Kotarby – Przegorzały, Kamedulska,Glinik, zapomniane miejsce hitlerowskiej w 35 numerze Zeszytów Historycznych WiNu.

  Paula

  Proszę bardzo o kontakt. Mój pradziadek rozstrzelany na montelupich. Szukam informacji.

Jarosław Garoń

Po co nad tym wszystkim ubolewać. Było minęło. Trzeba wybaczać bliźniemu.

  Mariusz

  Wybaczac tak ale tez pamietac

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Tak Panie Mariuszu, zgadza się. Pozdrawiamy.

Karman

Witam
Posiadam informacje nie potwierdzone ze więźniów zabijanych we więzieniu Montelupich podczas II Wojny Światowej przewożono i grzebano w podkrakowskich Zielonkach przy ul.Krakowskie przedmieście 300 m od skrzyżowania z ul Długopolska Czy ktoś może to potwierdzić ?

jan

Noemozliwe dobrzy Niemcy zabijali POLAKOW atyle klepali ze ro Nazisci z Marsa

Aleksandra Mroczkowska

Przebaczymy jak zapłacą reparacje. Najpierw żal za grzechy potem rozgrzeszenie. Na razie nazistami nazywają uczestników polskich patriotycznych manifestacji w dniu święta narodowego.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Niemieckie zbrodnie na polskich jeńcach we wrześniu 1939 roku

Byli rozstrzeliwani, wysadzani w powietrze, paleni żywcem w stodołach. O kim mowa? O polskich żołnierzach wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku. Chroniły ich konwencje...

4 sierpnia 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Czerwonoarmiści! Niemieckie kobiety są wasze! Sowieckie gwałty w Prusach i Berlinie

Zimą i wiosną 1945 r. posuwające się w głąb III Rzeszy odziały Armii Czerwonej dopuściły się masowych gwałtów na niemieckich kobietach. Ofiarami były zarówno 12-...

14 kwietnia 2015 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

Strażnicy pamięci. Zapomniani bohaterowie z krakowskiego prosektorium

Po zakończeniu II wojny światowej, do drzwi Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie zaczęli pukać ci, którzy przeżyli. Poszukiwali grobów swoich bliskich. Za sprzymierzeńców mieli bohaterów,...

17 listopada 2013 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Festung Krakau. Niemieckie plany obrony Krakowa

Kraków przez ponad pięć lat pełnił funkcję „stolicy” Generalnego Gubernatorstwa. Dlatego też, gdy front coraz bardziej zbliżał się do miasta, zapadła decyzja, że zostanie ono...

31 sierpnia 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Donosiciel. Najlepszy przyjaciel gestapo

Hitlerowski aparat opresji w okupowanej Polsce nie mógłby działać sprawnie, gdyby nie donosiciele. Myślicie, że była ich zaledwie garstka? Bynajmniej. Tylko w samej „stolicy” Generalnego...

31 lipca 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Krakowska armia Hitlera. Jak Polacy mieli walczyć u boku Wehrmachtu

Niemcy przez całą wojnę pogardzali Polakami. Dopiero kiedy Armia Czerwona  stanęła u bram Generalnego Gubernatorstwa, przypomnieli sobie, że ci "podludzie" to jednocześnie doskonali kandydaci na...

30 kwietnia 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.