Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 szokujących wydarzeń z ostatnich dni II wojny światowej

Czerwonoarmiści nie tylko Niemców rozjeżdżali swoimi czołgami. Fragment sowieckiego plakatu wojennego z 1945 roku.

fot.domena publiczna Czerwonoarmiści nie tylko Niemców rozjeżdżali swoimi czołgami. Fragment sowieckiego plakatu wojennego z 1945 roku.

Fala gwałtów, grabieży i samosądów. Tragiczne nieporozumienia i niezrealizowane marzenia. Końcówka największego konfliktu świata okazała się dla wielu jej uczestników najtrudniejsza do przetrwania. W końcu najciemniej jest zawsze przed świtem.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy pokazać dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce pod koniec największego konfliktu w dziejach. Więcej o drugiej wojnie światowej możecie przeczytać TUTAJ.

Kto by się spodziewał, że podczas ostatnich dni II wojny światowej…

10. Polki oszpecały się, by uniknąć gwałtów czerwonoarmistów

W pobliżu żołdaków Armii Czerwonej nikt nie mógłe czuć się bezpiecznie. Ani wiekowe kobiety, ani małe dziewczynki.

fot.NAC W pobliżu żołdaków Armii Czerwonej nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Ani wiekowe kobiety, ani małe dziewczynki.

Po „oswobodzeniu” Polski przez czerwonoarmistów żadna kobieta nie mogła czuć się bezpiecznie. Niektóre Polki starały się oszukiwać potencjalnych oprawców. Owijały się szalami, nakładały na siebie kilka warstw ubrań, wcierały w skórę popiół. W miejscowości Rokitno matka ścięła córce długie blond włosy, bo zwracały uwagę żołnierzy. Dziewczynka miała zaledwie 11 lat (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Krasnoarmiejcy nie mogli się oprzeć niejadalnym przysmakom

Krem Nivea, wzięty przez żołnierzy Armii Czerwonej za przysmak do kanapek.

fot.Holger.Ellgaard/CC BY-SA 3.0 Krem Nivea, wzięty przez żołnierzy Armii Czerwonej za przysmak do kanapek.

Wygłodzeni czerwonoarmiści na podbitych ziemiach próbowali wszystkiego, co wyglądało na jedzenie. W pewnej wiosce zjedli beczkę pozostawionego przez Niemców smaru maszynowego. Sądzili, że to marmolada. W Oszmianie z kolei pozbawili pewną kobietę całego zapasu kremu Nivea. Smarowali nim chleb, uznawszy zapewne, że był to smalec ze specjalnymi dodatkami smakowymi (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Amerykanie omal nie przedłużyli konfliktu

Amerykańska ulotka propagandowa zrzucana na japońskie terytoria nie mogła napawać poddanych cesarza optymizmem.

fot.domena publiczna Amerykańska ulotka propagandowa zrzucana na japońskie terytoria nie mogła napawać poddanych cesarza optymizmem.

19 sierpnia 1945 roku grupa wysokich rangą japońskich generałów, zmierzających na rozmowy kapitulacyjne, miała międzylądowanie na Okinawie. Przybyszy przywitał jedynie oddział żołnierzy z karabinami maszynowymi, gotowy „wybić krasnali do nogi”, jeśli zaczną się dziwnie zachowywać. Przewrażliwienie dowódców oddziału omal nie przedłużyło konfliktu na Pacyfiku. Mieli jednak ku niemu konkretne powody (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Amerykańscy żołnierze zachowywali się w Europie jak zwierzęta

Na okupowanych terenach Niemiec amerykańscy żołnierze zachowywali się niewiele lepiej niż czerwonoarmiści. Na zdjęciu Niemki zgwałcone a następnie zamordowane wraz z dziećmi przez Sowietów.

fot.domena publiczna Na okupowanych terenach Niemiec amerykańscy żołnierze zachowywali się niewiele lepiej niż czerwonoarmiści. Na zdjęciu Niemki zgwałcone i zamordowane przez Sowietów.

Kiedy wiosną 1945 roku alianci wkroczyli na terytorium Niemiec, żołnierze amerykańscy uznali, że wolno im grabić i plądrować do oporu. Prokurator armii Stanów Zjednoczonych co tydzień rozpatrywał ok. 500 spraw o gwałt! Rabunków dokonywano często dla rozrywki. Pewnego razu Amerykanie ukradli sanitarkę i urządzili sobie w niej przejażdżkę, gdy tymczasem w tylnej części pojazdu niemiecki lekarz odbierał poród (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Walki nad Bałtykiem trwały mimo kapitulacji III Rzeszy

Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 r.

fot.rys. U.S. Army, domena publiczna Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 roku.

Ostatnie starcia nad Bałtykiem stoczono na Helu i Mierzei Wiślanej. Na pierwszym półwyspie zgromadziło się prawie 200 tysięcy niemieckich żołnierzy, którzy zablokowali przejazd lądowy tworząc zaporę z niesprawnych lokomotyw. Skapitulowali dopiero 9 maja. Na stanowiska na Mierzei Wiślanej radzieckie lotnictwo dokonywało nalotów jeszcze trzy dni później. Ostatecznie walki zakończyły się dopiero 13 maja (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...pośród polskich oficerów zamordowanych w Katyniu była jedna kobieta? Janina Lewandowska zginęła chociaż nie miała stopnia oficerskiego.

...wielu brytyjskich pilotów służących z Polakami podczas II wojny światowej twierdziło, że dotrzymanie naszym lotnikom kroku w piciu było pewnego rodzaju nobilitacją? Gdy Johnny Kent, dowódca Dywizjonu 303, wytrzymał nocną imprezę i jeszcze odprowadził jednego z Polaków do łóżka, znacząco wzrosła jego reputacja.

...brat Hermanna Göringa Albert pomagał w ucieczkach więźniów z obozów koncentracyjnych? Nazistowski dygnitarz próbował wykorzystać ten fakt jako okoliczność łagodzącą w trakcie procesu norymberskiego. Bezskutecznie.

...szacuje się, że aż 80 procent żywności dostarczanej do warszawskiego getta pochodziło z przemytu? Wyznaczane przez Niemców racje żywnościowe nie przekraczały bowiem 400 kalorii dziennie, a w niektórych okresach były niższe niż 200 kalorii.

Komentarze (2)

  1. Rob Odpowiedz

    Silna propaganda. Młodzi w to wszystko z pewnością uwierzą. Wychwalanie zachodu i zniesławianie wschodu oparte na kłamstwach i propagandzie z lat 40-tych..

  2. Dominik Zawodowiec Odpowiedz

    To były straszne czasy dla wszystkich rodzin. Wyobraźcie sobie ten paniczny lęk o swoje dzieci, ludzie musieli oszpecać i siebie i swoje dzieci, żeby jakiś żołnierzyk dewiancki nie rzucił się na swoja ofiarę. Dobrze, że mamy to za sobą, dzisiaj świat żyje inaczej, gdyby wybuchła III wojna światowa, wyglądałaby zupełnie inaczej.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.