Ciekawostki Historyczne

Fala gwałtów, grabieży i samosądów. Tragiczne nieporozumienia i niezrealizowane marzenia. Końcówka największego konfliktu świata okazała się dla wielu jej uczestników najtrudniejsza do przetrwania. W końcu najciemniej jest zawsze przed świtem.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem postanowiliśmy pokazać dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce pod koniec największego konfliktu w dziejach. Więcej o drugiej wojnie światowej możecie przeczytać TUTAJ.

Kto by się spodziewał, że podczas ostatnich dni II wojny światowej…

Zobacz również:

10. Polki oszpecały się, by uniknąć gwałtów czerwonoarmistów

W pobliżu żołdaków Armii Czerwonej nikt nie mógłe czuć się bezpiecznie. Ani wiekowe kobiety, ani małe dziewczynki.fot.NAC

W pobliżu żołdaków Armii Czerwonej nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Ani wiekowe kobiety, ani małe dziewczynki.

Po „oswobodzeniu” Polski przez czerwonoarmistów żadna kobieta nie mogła czuć się bezpiecznie. Niektóre Polki starały się oszukiwać potencjalnych oprawców. Owijały się szalami, nakładały na siebie kilka warstw ubrań, wcierały w skórę popiół. W miejscowości Rokitno matka ścięła córce długie blond włosy, bo zwracały uwagę żołnierzy. Dziewczynka miała zaledwie 11 lat (przeczytaj więcej na ten temat).

9. Krasnoarmiejcy nie mogli się oprzeć niejadalnym przysmakom

Krem Nivea, wzięty przez żołnierzy Armii Czerwonej za przysmak do kanapek.fot.Holger.Ellgaard/CC BY-SA 3.0

Krem Nivea, wzięty przez żołnierzy Armii Czerwonej za przysmak do kanapek.

Wygłodzeni czerwonoarmiści na podbitych ziemiach próbowali wszystkiego, co wyglądało na jedzenie. W pewnej wiosce zjedli beczkę pozostawionego przez Niemców smaru maszynowego. Sądzili, że to marmolada. W Oszmianie z kolei pozbawili pewną kobietę całego zapasu kremu Nivea. Smarowali nim chleb, uznawszy zapewne, że był to smalec ze specjalnymi dodatkami smakowymi (przeczytaj więcej na ten temat).

8. Amerykanie omal nie przedłużyli konfliktu

Amerykańska ulotka propagandowa zrzucana na japońskie terytoria nie mogła napawać poddanych cesarza optymizmem.fot.domena publiczna

Amerykańska ulotka propagandowa zrzucana na japońskie terytoria nie mogła napawać poddanych cesarza optymizmem.

19 sierpnia 1945 roku grupa wysokich rangą japońskich generałów, zmierzających na rozmowy kapitulacyjne, miała międzylądowanie na Okinawie. Przybyszy przywitał jedynie oddział żołnierzy z karabinami maszynowymi, gotowy „wybić krasnali do nogi”, jeśli zaczną się dziwnie zachowywać. Przewrażliwienie dowódców oddziału omal nie przedłużyło konfliktu na Pacyfiku. Mieli jednak ku niemu konkretne powody (przeczytaj więcej na ten temat).

7. Amerykańscy żołnierze zachowywali się w Europie jak zwierzęta

Na okupowanych terenach Niemiec amerykańscy żołnierze zachowywali się niewiele lepiej niż czerwonoarmiści. Na zdjęciu Niemki zgwałcone a następnie zamordowane wraz z dziećmi przez Sowietów.fot.domena publiczna

Na okupowanych terenach Niemiec amerykańscy żołnierze zachowywali się niewiele lepiej niż czerwonoarmiści. Na zdjęciu Niemki zgwałcone i zamordowane przez Sowietów.

Kiedy wiosną 1945 roku alianci wkroczyli na terytorium Niemiec, żołnierze amerykańscy uznali, że wolno im grabić i plądrować do oporu. Prokurator armii Stanów Zjednoczonych co tydzień rozpatrywał ok. 500 spraw o gwałt! Rabunków dokonywano często dla rozrywki. Pewnego razu Amerykanie ukradli sanitarkę i urządzili sobie w niej przejażdżkę, gdy tymczasem w tylnej części pojazdu niemiecki lekarz odbierał poród (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Walki nad Bałtykiem trwały mimo kapitulacji III Rzeszy

Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 r.fot.rys. U.S. Army, domena publiczna

Sytuacja na frontach II wojny światowej w Europie 1 maja 1945 roku.

Ostatnie starcia nad Bałtykiem stoczono na Helu i Mierzei Wiślanej. Na pierwszym półwyspie zgromadziło się prawie 200 tysięcy niemieckich żołnierzy, którzy zablokowali przejazd lądowy tworząc zaporę z niesprawnych lokomotyw. Skapitulowali dopiero 9 maja. Na stanowiska na Mierzei Wiślanej radzieckie lotnictwo dokonywało nalotów jeszcze trzy dni później. Ostatecznie walki zakończyły się dopiero 13 maja (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Włosi urządzili prawdziwe polowanie na faszystów

Ciała Benita Mussoliniego (drugie od lewej), Clary Petacci i trójki prominentnych faszystów powieszone na stacji benzynowej na Pizzale Loreto w Mediolanie.fot.domena publiczna

Ciała Benita Mussoliniego (drugie od lewej), Clary Petacci i trójki prominentnych faszystów powieszone na stacji benzynowej na Pizzale Loreto w Mediolanie.

28 kwietnia 1945 roku Benito Mussolini i jego kochanka Clara Petacci zostali rozstrzelani przez partyzantów. Zwłoki przewieziono do Mediolanu i powieszono głową w dół przed budynkiem stacji benzynowej. Szybko zostały zbezczeszczone przez tłum i tak zmasakrowane, że trudno je było rozpoznać. Całe północne Włochy pogrążyły się w szale krwawej zemsty. Zabijano nawet tych, których jedynie podejrzewano o jakiekolwiek powiązania z faszystami (przeczytaj więcej na ten temat).

4. W Kanadzie doszło do krwawych zamieszek

Wybite szyby w lokalu jednego z fryzjerów, Halifax 8 maja 1945 r. (fot. ze zbiorów Library and Archives Canada, CC BY 2.0).fot.Library and Archives Canada, lic. CC BY 2.0

Wybite szyby w lokalu jednego z fryzjerów, Halifax 8 maja 1945 roku.

7 maja 1945 roku ponad dziewięć tysięcy marynarzy zeszło na ląd w kanadyjskim Halifaksie. Nie było dla nich miejsca w przepełnionych hotelach. Sfrustrowani żołnierze podpalali tramwaje, rozbijali szyby i rabowali sklepy z alkoholem. Dopiero wieczorem 8 maja udało się opanować sytuację. W wyniku zajść zmarły trzy osoby, w tym dwie z powodu zatrucia alkoholem. Zdemolowano 654 lokali, a łączne straty szacuje się na 5 milionów dolarów (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Niemki padały ofiarami gwałtów Polaków

Żołnierze Armii Czerwonej byli głównym, choć nie jedyny zagrożeniem, dla obywateli okupowanych ziem.fot.Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0/modyfikowane

Żołnierze Armii Czerwonej byli głównym, choć nie jedynym, zagrożeniem dla obywateli okupowanych ziem.

Polscy żołnierze, zdobywając dolnośląskie miejscowości, brali wzór z czerwonoarmistów-gwałcicieli. W Szklarskiej Porębie pewna dziewczyna stała się ofiarą sześciu naszych rodaków. Panny często trafiały do polskich „farm”, gdzie wieczorami musiały spełniać życzenia porucznika i podoficerów. Niektóre pozostawały tam całymi tygodniami (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Funkcjonariusze NKWD otworzyli w Auschwitz swój własny obóz

Wojna jeszcze na dobre się nie skończyła, a NKWD otwarła w Oświęcimiu własny obóz.fot.fot. Piotr Drabik, lic. CC BY 2.0

Wojna jeszcze na dobre się nie skończyła, a NKWD otwarła w Oświęcimiu własny obóz.

Sowieckie władze już w lutym 1945 roku utworzyły na terenie KL Auschwitz dwa podobozy. Pierwszy przeznaczony był dla jeńców niemieckich. W drugim przetrzymywano Ślązaków. Więźniowie pracowali w prymitywnych warunkach, powodujących okaleczenia, a nawet śmierć. Komendant obozu o wywożonych do Zagłębia Donieckiego Ślązakach mówił, że jadą tam w celach „zarobkowych” (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Gen. Anders planował odbicie Polski z rąk komunistów

Polski hejnalista na ruinach Monte Cassino. Mógł zagrać hymn narodowy na paradzie zwycięstwa w Warszawie.fot.domena publiczna

Polski hejnalista na ruinach Monte Cassino. Mógł zagrać hymn narodowy na paradzie zwycięstwa w Warszawie.

W maju 1945 roku, w rozmowie z brytyjskim marszałkiem polnym Alanem Brooke’iem, dowódca Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oświadczył, że ma zamiar przedrzeć się do Polski i wyzwolić ją z rąk Sowietów. Plan ataku na terytoria okupowane przez Armię Czerwoną nakreślił sam Winston Churchill, a operacji nadano kryptonim „Unthinkable” (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rob

Silna propaganda. Młodzi w to wszystko z pewnością uwierzą. Wychwalanie zachodu i zniesławianie wschodu oparte na kłamstwach i propagandzie z lat 40-tych..

Dominik Zawodowiec

To były straszne czasy dla wszystkich rodzin. Wyobraźcie sobie ten paniczny lęk o swoje dzieci, ludzie musieli oszpecać i siebie i swoje dzieci, żeby jakiś żołnierzyk dewiancki nie rzucił się na swoja ofiarę. Dobrze, że mamy to za sobą, dzisiaj świat żyje inaczej, gdyby wybuchła III wojna światowa, wyglądałaby zupełnie inaczej.

Zobacz również

10 wrześniowych rocznic, o których warto pamiętać

Agresja Hitlera na Polskę, niemieckie oblężenie Leningradu, odsiecz wiedeńska, zamach na Ala Capone'a, koronacja Jana Olbrachta, kapitulacja Warszawy. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce...

9 września 2018 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Niewyobrażalne cierpienia i morze przelanej krwi. Przypominamy 7 okrutnych zbrodni Stalina

Egzekucje przeprowadzane na nastoletnich dziewczynkach. Setki tysięcy Polaków deportowanych na Syberię oraz miliony ofiar głodu na Ukrainie. To tylko niektóre ze zbrodniczych "dokonań" Józefa Stalina.

8 kwietnia 2018 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

10 akcji specjalnych, które mogły zmienić losy II wojny światowej

Niemcy przebrani za członków NKWD. Amerykanie, rekrutujący jednostkę specjalną spośród niemieckich komunistów. Długo planowane zamachy na Hansa Franka i Erwina Rommla. Czasem nawet niewielkie operacje, wymierzone w...

22 stycznia 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Druga wojna światowa

Historię piszą zwycięzcy. 9 faktów z II wojny światowej, których alianci powinni się wstydzić

Brytyjczycy i Amerykanie dopuszczali się podczas wojny najgorszych zbrodni. Zabijali i gwałcili, grabili i dawali upust swoim ludobójczym zapędom. Historia o tym nie pamięta tylko...

22 maja 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Druga wojna światowa

Głodne kawałki o wojnie. 10 niezwykłych faktów o jedzeniu podczas II wojny światowej

Wojna, czy nie wojna - jeść zawsze trzeba. W związku z tym zaglądamy do kuchni i spiżarni okupacyjnej pani domu. Sprawdzamy, jak wyglądała kuchnia na...

18 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Kampania wrześniowa 1939 roku. 10 faktów, o których nie wolno zapomnieć

Miesiąc bohaterskiej wojny obronnej. Dramatyczne wydarzenia, niezwykłe akty bohaterstwa i okrutne niemieckie zbrodnie. Upewnij się, czy na pewno znasz każdy z punktów na tej liście.

5 października 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.