Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Niewyobrażalne cierpienia i morze przelanej krwi. Przypominamy 7 okrutnych zbrodni Stalina

Józef Stalin przelał całe morze krwi. Oto niektóre z jego najgorszych zbrodni.

fot.domena publiczna Józef Stalin przelał całe morze krwi. Oto niektóre z jego najgorszych zbrodni.

Egzekucje przeprowadzane na nastoletnich dziewczynkach. Setki tysięcy Polaków deportowanych na Syberię oraz miliony ofiar głodu na Ukrainie. To tylko niektóre ze zbrodniczych „dokonań” Józefa Stalina.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP7 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem wybraliśmy 7 tekstów przedstawiających zbrodnie, które miał na sumieniu Józef Stalin. Więcej o czerwonym carze przeczytacie TUTAJ.

Stalin odpowiada za…

7. Dziesiątki milionów ofiar łagrów

Budowa Kanału Białomorskiego. Według Sołżenicyna zginęło i zmarło przy niej nawet ćwierć miliona ofiar stalinowskiego terroru.

fot.domena publiczna Budowa Kanału Białomorskiego. Według Sołżenicyna zginęło i zmarło przy niej nawet ćwierć miliona ofiar stalinowskiego terroru.

Nie sposób oszacować dokładnej liczby ofiar, które straciły życie w łagrach. Jednak według Aleksandra Sołżenicyna (który sam przeszedł przez piekło GUŁagu) od 1923 do 1956 roku w obozach uśmiercono nawet 60 000 000 obywateli Związku Radzieckiego. Przytłaczająca większość z nich straciła życie w czasie rządów Stalina.

Należy jednak pamiętać, że do łagrów trafiali nie tylko mieszkańcy ZSRR. Zsyłano do nich również ludzi z innych państw. W tym setki tysięcy Polaków, czy niemieckich jeńców. Wszyscy oni musieli pracować w nieludzkich warunkach, a śmierć czyhała na każdym kroku (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Wymordowanie 111 000 obywateli ZSRR polskiego pochodzenia

Nikołaj Jeżow (po prawej), to on nadzorował wykonanie rozkazu Stalina, w wyniku, którego życie straciło 110 000 obywateli ZSRR polskiego pochodzenia.

fot.domena publiczna Nikołaj Jeżow (po prawej), to on nadzorował wykonanie rozkazu Stalina w wyniku, którego życie straciło 110 000 obywateli ZSRR polskiego pochodzenia.

Na mocy wydanego w sierpniu 1937 roku przez Stalina rozkazu rozpoczęła się tak zwana „operacja polska”. W ciągu kolejnych 14 miesięcy radziecki aparat represji aresztował około 150 000 ludzi. Jedynym kryterium było ich polskie pochodzenie.

Zatrzymanych oskarżono o współpracę z wywiadem znad Wisły i przygotowywanie gruntu pod polską inwazję na Kraj Rad. Tych, którzy nie chcieli się przyznać do winy, poddawano bestialskim torturom. W wyniku „operacji polskiej” rozstrzelano 111 000 ludzi. Dalszych kilkadziesiąt tysięcy trafiło do łagrów (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Egzekucje przeprowadzane nawet na dzieciach

NKWD nie miało litości nawet dla nastoletnich dziewczynek.

NKWD nie miało litości nawet dla nastoletnich dziewczynek.

Dostrzegając wszędzie spiski i chcących go obalić opozycjonistów, Stalin rozpętał terror na niespotykaną wcześniej skalę. Każdy mógł okazać się wrogiem ludu i szpiegiem, działającym na rzecz wrogiego państwa.

Dziesiątki milionów ludzi zesłano do łagrów, a miliony rozstrzelano na mocy wyroków ferowanych przez NKWD. Nikomu nie okazywano litości. Od strzału w tył głowy ginęli zarówno mężczyźni, kobiety czy starcy, jak i nastoletnie dziewczynki (przeczytaj więcej na ten temat).

Czy wiesz, że ...

...Goebbels, kiedy przemawiał, z eleganckiego mężczyzny zmieniał się w "szalejącego karła". Potrafił jednak poderwać tłumy. Gdy po klęsce Niemców pod Salingradem na spotkaniu w Sportpalast wykrzykiwał "Czy chcecie wojny totalnej?", odpowiedział mu dziki ryk zwolenników nazizmu.

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

...słowo «Polak» i «Polska» w ZSRS lat trzydziestych były synonimami zdrady i wrogości wobec państwa i ustroju sowieckiego”? Ciągłe podkreślanie wrogości wobec sąsiadów z zachodu sprawiło, że po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki Stalin i jego świta, chcący nagle zjednać sobie polskich obywateli, znaleźli się w niemałym kłopocie.

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

Komentarze (4)

 1. Dragonik Odpowiedz

  Słaby materiał źródłowy przez co padają dość kosmiczne liczby, w połowie lat 30 liczebność obywateli związku radzieckiego wynosiła około 160 milionów. Z artykułu wynika że prawie połowa narodu zginęła wskutek stalinowskiej polityki . Nawet polskie ofiary w 2 wojnie światowej to „zaledwie” 17% populacji.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Dragoniku, wszystkie tytuły oraz leady to zaledwie „zajawki”, które odsyłają do konkretnych tekstów opatrzonych szerokim materiałem źródłowym. Pozdrawiamy.

    • Czarna Wołga

     Oni z lubością powielają bajkę o rzekomych 60 milionach ofiar śmiertelnych i nie wiedzą chyba, że ”Archipelag GUŁag 1918-1956” to utwór literacki, a nie opracowanie naukowe na podstawie różnych źródeł.
     Eberhard Piotr w ”Geografia ludności Rosji” (Warszawa 2002), na podstawie spisów powszechnych, podaje: w roku 1922 było 133,9 mln mieszkańców ZSRR, 1937 – 162,5 mln, 1939 – 168,5 mln, 1941 – 196,7, 1946 – 170,5 mln, a w 1959 – 208,8 mln. Jakby nie liczono, to niemożliwym jest wskazanie 60 mln, ani nawet połowy tej liczby jako ofiar Stalina, więc nie fantazjuj tak. Ty chyba z premedytacją łączysz ofiary represji i ich krewnych ze skazanymi za różne przestępstwa, w tym bardzo ciężkie (np. mordy, ludożerstwo) oraz poległych podczas działań wojennych i tych wymordowanych przez hitlerowców.
     Richard Overy w książce „Dyktatorzy. Hitler i Stalin” podaje, ze w latach 1934-47 liczba nowo osadzonych (łącznie ze schwytanymi) więźniów to 6711037, suma zmarłych i zabitych 980091, zwolniono 4182135. Przy czym 2/3 wszystkich zgonów miały miejsce w latach 1941-44. Z tą liczbą zgadza się Timothy Snyder, wg którego w latach 1933-45w gułagach zmarło ok. 1mln. ludzi, w tym w latach 41-43 516 tys. Dodaje jednak, ze łączna liczba ofiar w całym okresie stalinowskich waha się miedzy 2-3 milionami.
     Synder wyjaśnił też, skąd wzięły się te zawyżone liczby ofiar stalinizmu. Tłumaczy to zimną wojną. ZSRR przedstawiany był wtedy jako „imperium zła”, Niemcy jako sojusznik USA, więc siłą rzeczy starano się to odpowiednio uzasadnić.
     Dlatego Stalin musiał się okazać gorszy od Hitlera.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.