Ciekawostki Historyczne

Egzekucje przeprowadzane na nastoletnich dziewczynkach. Setki tysięcy Polaków deportowanych na Syberię oraz miliony ofiar głodu na Ukrainie. To tylko niektóre ze zbrodniczych "dokonań" Józefa Stalina.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu TOP7 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem wybraliśmy 7 tekstów przedstawiających zbrodnie, które miał na sumieniu Józef Stalin. Więcej o czerwonym carze przeczytacie TUTAJ.

Stalin odpowiada za…

Zobacz również:

7. Dziesiątki milionów ofiar łagrów

Budowa Kanału Białomorskiego. Według Sołżenicyna zginęło i zmarło przy niej nawet ćwierć miliona ofiar stalinowskiego terroru.fot.domena publiczna

Budowa Kanału Białomorskiego. Według Sołżenicyna zginęło i zmarło przy niej nawet ćwierć miliona ofiar stalinowskiego terroru.

Nie sposób oszacować dokładnej liczby ofiar, które straciły życie w łagrach. Jednak według Aleksandra Sołżenicyna (który sam przeszedł przez piekło GUŁagu) od 1923 do 1956 roku w obozach uśmiercono nawet 60 000 000 obywateli Związku Radzieckiego. Przytłaczająca większość z nich straciła życie w czasie rządów Stalina.

Należy jednak pamiętać, że do łagrów trafiali nie tylko mieszkańcy ZSRR. Zsyłano do nich również ludzi z innych państw. W tym setki tysięcy Polaków, czy niemieckich jeńców. Wszyscy oni musieli pracować w nieludzkich warunkach, a śmierć czyhała na każdym kroku (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Wymordowanie 111 000 obywateli ZSRR polskiego pochodzenia

Nikołaj Jeżow (po prawej), to on nadzorował wykonanie rozkazu Stalina, w wyniku, którego życie straciło 110 000 obywateli ZSRR polskiego pochodzenia.fot.domena publiczna

Nikołaj Jeżow (po prawej), to on nadzorował wykonanie rozkazu Stalina w wyniku, którego życie straciło 110 000 obywateli ZSRR polskiego pochodzenia.

Na mocy wydanego w sierpniu 1937 roku przez Stalina rozkazu rozpoczęła się tak zwana „operacja polska”. W ciągu kolejnych 14 miesięcy radziecki aparat represji aresztował około 150 000 ludzi. Jedynym kryterium było ich polskie pochodzenie.

Zatrzymanych oskarżono o współpracę z wywiadem znad Wisły i przygotowywanie gruntu pod polską inwazję na Kraj Rad. Tych, którzy nie chcieli się przyznać do winy, poddawano bestialskim torturom. W wyniku „operacji polskiej” rozstrzelano 111 000 ludzi. Dalszych kilkadziesiąt tysięcy trafiło do łagrów (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Egzekucje przeprowadzane nawet na dzieciach

NKWD nie miało litości nawet dla nastoletnich dziewczynek.

NKWD nie miało litości nawet dla nastoletnich dziewczynek.

Dostrzegając wszędzie spiski i chcących go obalić opozycjonistów, Stalin rozpętał terror na niespotykaną wcześniej skalę. Każdy mógł okazać się wrogiem ludu i szpiegiem, działającym na rzecz wrogiego państwa.

Dziesiątki milionów ludzi zesłano do łagrów, a miliony rozstrzelano na mocy wyroków ferowanych przez NKWD. Nikomu nie okazywano litości. Od strzału w tył głowy ginęli zarówno mężczyźni, kobiety czy starcy, jak i nastoletnie dziewczynki (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Deportację w głąb ZSRR około 320 000 obywateli przedwojennej Polski

Stalin odpowiada za deportację na wschód około 320 000 obywateli przedwojennej Polski.fot.domena publiczna

Stalin odpowiada za deportację na wschód około 320 000 obywateli przedwojennej Polski.

Po inwazji na Polskę 17 września 1939 roku wschodnie rejony Drugiej Rzeczpospolitej zostały wcielone do Związku Radzieckiego. Stalin, chcąc przeciwdziałać wszelkim przejawom oporu, podjął decyzję o przeprowadzeniu zakrojonych na szeroką skalę przesiedleń z zajętych terenów.

W wyniku czterech akcji deportacyjnych od lutego 1940 roku do czerwca 1941 roku wysiedlono około 320 000 obywateli II RP. W tej liczbie znajdowało się około 200 000–210 000 Polaków, 70 000 Żydów, 25 000 Ukraińców i 20 000 Białorusinów (przeczytaj więcej na ten temat).

3. Niemal 700 tysięcy ofiar Wielkiej Czystki 

Ława oskarżonych w czasie drugiego procesu moskiewskiego.fot.domena publiczna

Ława oskarżonych w czasie drugiego procesu moskiewskiego.

„Rewolucja, jak Saturn, pożera własne dzieci”. Słowa wypowiedziane przez Dantona doskonale obrazują to, co stało się w Związku Radzieckim po przejęciu pełni władzy przez Stalina. Owładnięty paranoją dyktator postanowił rozprawić się z wszelką (prawdziwą i wyimaginowaną) opozycją.

Aresztowania uderzyły w członków partii, wojsko, a nawet aparat bezpieczeństwa. Bestialskie tortury sprawiały, że zatrzymani przyznawali się do najbardziej absurdalnych zarzutów.  W efekcie tylko w latach 1937-1938 z wyroku specjalnego sądu NKWD rozstrzelano prawie 700 tysięcy obywateli Związku Radzieckiego (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Zbrodnię katyńską

Masowy grób oficerów wymordowanych w Katyniu. Zdjęcie zrobione podczas ekshumacji w 1943 roku.fot.domena publiczna

Masowy grób oficerów wymordowanych w Katyniu. Zdjęcie zrobione podczas ekshumacji w 1943 roku.

Przez dziesięciolecia władze ZSRR i polscy komuniści próbowali zrzucić winę za zbrodnię katyńską na Niemców. Ale to właśnie Stalin 5 marca 1940 roku wydał rozkaz, który zaowocował zamordowaniem prawie 22 000 obywateli przedwojennej Polski.

Poza oficerami Wojska Polskiego w dołach śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje znaleźli się między innymi urzędnicy, policjanci, ziemianie oraz pracownicy służby więziennej. Do dzisiaj trwają dyskusje nad tym, co pchnęło Stalina do popełnienie tej zbrodni (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Wielki Głód na Ukrainie

Jedna z milionów ofiar Wielkiego Głodu.fot.domena publiczna

Jedna z milionów ofiar Wielkiego Głodu.

Bezwzględna kolektywizacja, prowadzona z rozkazu Stalina na przełomie lat 20 i 30., doprowadziła do klęski głodu w Związku Radzieckim. Katastrofa szczególnie boleśnie uderzyła w Ukrainę. Na domiar złego, gdy okazało się, że kołchozy nie produkują wystarczająco dużo żywności, radziecki dyktator postanowił wykorzystać sytuację i przy okazji rozprawić się z ukraińskim ruchem narodowym.

Wprowadzono drakońskie kary za ukrywanie żywności, a w trakcie brutalnych rekwizycji zabierano chłopom niemal wszystkie zgromadzone zapasy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wymierały całe wsie, a kanibalizm stal się prawdziwą plagą. Do dzisiaj nie wiadomo, ile dokładnie ofiar pochłonął Wielki Głód. Według różnych szacunków było to od 4 do nawet 10 milionów istnień ludzkich. Wystarczy wspomnieć, że średnia długość życia kobiet urodzonych w 1933 roku na Ukrainie wynosiła 8 lat, zaś mężczyzn zaledwie 5 lat (przeczytaj więcej na ten temat).

O horrorze Wielkiego Głodu przeczytacie w najnowszej książce Anne Applebaum:

"Czerwony Głód" Anne Applebaum możecie kupić z rabatem w księgarni Empik.com.

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dragonik

Słaby materiał źródłowy przez co padają dość kosmiczne liczby, w połowie lat 30 liczebność obywateli związku radzieckiego wynosiła około 160 milionów. Z artykułu wynika że prawie połowa narodu zginęła wskutek stalinowskiej polityki . Nawet polskie ofiary w 2 wojnie światowej to „zaledwie” 17% populacji.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Panie Dragoniku, wszystkie tytuły oraz leady to zaledwie „zajawki”, które odsyłają do konkretnych tekstów opatrzonych szerokim materiałem źródłowym. Pozdrawiamy.

   dan normalności fan

   Ale 60 mln ofiar działań Stalina? Liczba wydaje się przesadzona… Ale nie wiem.

    Czarna Wołga

    Oni z lubością powielają bajkę o rzekomych 60 milionach ofiar śmiertelnych i nie wiedzą chyba, że ”Archipelag GUŁag 1918-1956” to utwór literacki, a nie opracowanie naukowe na podstawie różnych źródeł.
    Eberhard Piotr w ”Geografia ludności Rosji” (Warszawa 2002), na podstawie spisów powszechnych, podaje: w roku 1922 było 133,9 mln mieszkańców ZSRR, 1937 – 162,5 mln, 1939 – 168,5 mln, 1941 – 196,7, 1946 – 170,5 mln, a w 1959 – 208,8 mln. Jakby nie liczono, to niemożliwym jest wskazanie 60 mln, ani nawet połowy tej liczby jako ofiar Stalina, więc nie fantazjuj tak. Ty chyba z premedytacją łączysz ofiary represji i ich krewnych ze skazanymi za różne przestępstwa, w tym bardzo ciężkie (np. mordy, ludożerstwo) oraz poległych podczas działań wojennych i tych wymordowanych przez hitlerowców.
    Richard Overy w książce „Dyktatorzy. Hitler i Stalin” podaje, ze w latach 1934-47 liczba nowo osadzonych (łącznie ze schwytanymi) więźniów to 6711037, suma zmarłych i zabitych 980091, zwolniono 4182135. Przy czym 2/3 wszystkich zgonów miały miejsce w latach 1941-44. Z tą liczbą zgadza się Timothy Snyder, wg którego w latach 1933-45w gułagach zmarło ok. 1mln. ludzi, w tym w latach 41-43 516 tys. Dodaje jednak, ze łączna liczba ofiar w całym okresie stalinowskich waha się miedzy 2-3 milionami.
    Synder wyjaśnił też, skąd wzięły się te zawyżone liczby ofiar stalinizmu. Tłumaczy to zimną wojną. ZSRR przedstawiany był wtedy jako „imperium zła”, Niemcy jako sojusznik USA, więc siłą rzeczy starano się to odpowiednio uzasadnić.
    Dlatego Stalin musiał się okazać gorszy od Hitlera.

Zobacz również

Zimna wojna

„Nocami, po 12 czy nawet 15 godzinach pracy, wzajemnie iskały sobie wszy”. Jak więźniarki z łagrów walczyły o zachowanie człowieczeństwa?

Surowo, często niesłusznie skazane trafiały do piekła. Latami walczyły o przetrwanie i zachowanie resztek godności. Jak wyglądała codzienność więźniarek łagrów?

15 marca 2024 | Autorzy: Monika Zgustova

Druga wojna światowa

Czy ofiary zbrodni katyńskiej same pchały się w ramiona śmierci?

To jeden z najtragiczniejszych aspektów zbrodni katyńskiej. Przetrzymywani w oficerskich obozach jenieckich pod Kozielskiem, Ostaszkowem i Starobielskiem Polacy, zamordowani później przez Sowietów, robili wszystko, by...

7 marca 2020 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Pamiętniki znalezione w Katyniu. Wstrząsające świadectwo zbrodni

Zamordowani w Katyniu polscy oficerowie zostawili po sobie unikalne świadectwa. Ich zapiski, prowadzone na każdym dostępnym skrawku papieru, składają się na poruszający obraz obozowego życia....

9 października 2018 | Autorzy: Piotr Gruszka

Dwudziestolecie międzywojenne

Nasze prababki naprawdę nie miały lekko. 10 dowodów na to, jak trudne było życie kobiet przed wojną

Musiały walczyć z biedą i oszustami. Stale kazano im udowadniać, że wcale nie są z natury głupsze od mężczyzn. I zawsze to je zwalniano z...

26 listopada 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Średniowiecze

Wielkie podboje wielkich władców. 10 rzeczy, których nie wiedziałeś o zbrojnych triumfach pierwszych Piastów

By poszerzyć granice swojego władztwa, nie stronili nawet od najbardziej drastycznych środków. Wyrżnięte w pień, skąpane we krwi grody i państwa... Jak NAPRAWDĘ walczyli pierwsi...

15 października 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Druga wojna światowa

10 szokujących wydarzeń z ostatnich dni II wojny światowej

Fala gwałtów, grabieży i samosądów. Tragiczne nieporozumienia i niezrealizowane marzenia. Końcówka największego konfliktu świata okazała się dla wielu jej uczestników najtrudniejsza do przetrwania. W końcu najciemniej...

30 lipca 2017 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.