Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rachunek bestialstw. Przypominamy 5 największych, najbardziej nieludzkich komunistycznych zbrodni

Stalinowski terror kosztował życie dziesiątek milionów ludzi.

fot.domena publiczna Stalinowski terror kosztował życie dziesiątek milionów ludzi.

„Wyklęty powstań ludu ziemi!” – zachęcali jeszcze w dziewiętnastym wieku lewicowi idealiści. Nie spodziewali się pewnie, że wartości, o które walczyli, zostaną w kolejnym stuleciu tak wykoślawione i skompromitowane. I pochłoną życie dziesiątek milionów ludzi.

5. Wielka Czystka: dyktator wymienia elity

Każdy – bez wyjątku – system polityczny wymaga, od czasu do czasu, wymiany elit. Aparat państwowy zużywa się i gnuśnieje. Jego korekta ma na celu usprawnienie i unowocześnienie funkcjonowania państwa. Najczęściej proces ten dokonuje się na drodze zwykłej zmiany pokoleniowej. W systemach demokratycznych na pozostawienie lub wyrzucenie danego funkcjonariusza ze stanowiska mają też obywatele.

W ZSRR, gdzie wszystkie decyzje podejmował Józef Stalin, „wymiana” urzędników odbyła się jednak zupełnie inaczej. Kiedy przywódca komunistów uznał, że nadszedł już czas na pozbycie się elity państwowej, nie patyczkował się. Zgodnie z zasadą rewolucji, pożerającej swoje dzieci, dokonał rzezi wszystkich niewygodnych funkcjonariuszy. I zastąpił tych, pamiętających jeszcze czasy Lenina i Trockiego, nowym pokoleniem, ślepo oddanym swojemu wodzowi.

Wielka Czystka uznawana jest za masową eliminację inteligencji. Aresztowanych torturami doprowadzano to takiego stanu, że przyznawali się do nawet najbardziej absurdalnych win. Z kulką w głowie kończyli swoje kariery nie tylko aparatczycy. Ginęli w ten sposób także generałowie, zwykli funkcjonariusze, działacze kominternowscy, a nawet lekarze, intelektualiści, naukowcy czy artyści.

Ława oskarżonych w czasie drugiego procesu moskiewskiego.

fot.domena publiczna Ława oskarżonych w czasie drugiego procesu moskiewskiego.

Jakie rozmiary osiągnęła Wielka Czystka? Liczby nie kłamią. W latach 1937-1938 z wyroku specjalnego sądu NKWD dokonano egzekucji prawie 700 tysięcy obywateli Związku Radzieckiego. A Stalin zyskał nową, entuzjastyczną elitę, która ślepo wierzyła, że los poprzedników jej akurat nie będzie dotyczył.

4. Hołodomor – czy był tylko wynikiem złego zarządzania?

Pisząc o klęskach głodu na Ukrainie, niektórzy wspominają zdawkowo o „błędach radzieckiej polityki gospodarczej”. Zrzucają winę na restrykcyjną kolektywizację i rekwizycję płodów rolnych, która nieoczekiwanie doprowadziła do tragedii. Bzdura! Obydwa te czynniki były jedynie narzędziami do realizacji zbrodniczej polityki Moskwy.

Celem komunistów była eksterminacja mieszkańców Ukrainy, w tym przede wszystkim „niepewnego ideologicznie” ukraińskiego chłopstwa. Plan ten wdrażany był przez nich zaraz po przejęciu władzy. Tak ich postawę opisuje Anne Applebaum w książce „Czerwony głód”:

Czy wiesz, że ...

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

...w końcowym okresie i tuż po zakończeniu II wojny światowej Amerykanie sprowadzili do Stanów Zjednoczonych blisko 700 hitlerowskich naukowców? Akcja nosił nazwę "Operacji Paperclip" i miała na celu pozyskanie niemieckich inżynierów do prac nad programem lotów kosmicznych.

...w 1919 roku urzędujący prezydent USA Woodrow Wilson miał wylew, który uniemożliwił mu normalne funkcjonowanie na kilka miesięcy? Opinia publiczna nie dowiedziała się o tym, bo stan zdrowia głowy państwa ukrywała Pierwsza Dama, Edith Wilson, z pomocą prywatnego sekretarza prezydenta, Josepha Tumulty'ego.

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

Komentarze (7)

 1. Michał Śródka Odpowiedz

  Komunizm i wszelkie próby jego wprowadzenia, zawsze skończą się tak samo. Dlaczego?
  Ponieważ nigdy nie będzie jednomyślności, zawsze znajdą się jednostki które powiedzą NIE. Wtedy komuniści sięgają do aparatu terroru…zawsze kończy się to tak samo, głodem, cierpieniem, obozami. Zawsze.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Michale, bardzo słuszna uwaga. Pozwolę sobie jednak dodać, że tak nie jest tylko w przypadku komunizm, ale wszelkich ideologii, których celem jest jednomyślność społeczeństwa i totalitaryzm. A precyzyjniej – sama ideologia nie prowadzi do terroru, ale ludzie, którzy tę ideologię chcą narzucić wszystkim pozostałym. Pozdrawiamy.

   • ella Odpowiedz

    Drogi członku redakcji. Zalecam korepetycje z języka polskiego. Forma; „tą ideologię” jest niegramatyczna. Nie jest rażąca, gdy stosuje ją ktoś niewykształcony, jednak od członka redakcji oczekuję poprawnej polszczyzny. Czyli mówimy; „… którzy TĘ ideologię…” oraz, dla przypomnienia – „obejrzałem” a nie „oglądnąłem” co jest nagminną manierą. Nagminną i powielaną przez ludzi popisujących się na tych łamach swoją rzekomą erudycją. Tylko po co regionalizmy lansować w języku, no chyba, literackim.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Droga „ello”, dziękuję za zwrócenie uwagi. Oczywiście co to formy „tą/tę” doszło do literówki, która została sprostowana. Nigdzie jednak nie zostało użyte sformułowanie „obejrzałem”, chociaż rozumiem, że chciała Pani pouczyć nas na przyszłość. Dziękujemy i pozdrawiamy.

 2. Podróżnik Odpowiedz

  Komuniści w równym stopniu nienawidzili Rosjan, co Ukraińców. W latach kolektywizacji głód panował nie tylko na Ukrainie, także w europejskiej części Rosji. Ukraina ucierpiała najbardziej ponieważ była spichlerzem całego ZSRR. Należy pamiętać, że Lenin i spółka wymordowali elitę carskiej Rosji, ludzi najinteligentniejszych, najbardziej przedsiębiorczych i najbogatszych. Była to niepowetowana strata, którą zarówno Rosja jak i Ukraina odczuwają do dziś. Podczas Wielkiego Głodu zmarło też tysiące Polaków. Komuniści rządzący z Moskwy to była międzynarodowa szajka morderców i przestępców, Związek Radziecki to antyRosja.

 3. Prawdziwa historia Odpowiedz

  gdyby taką samą miarą kreslić Kapitalistów to te zwierzęta i ich prawackie pachołki zabili miliardy i nawet obecnie w krajach kapitalistycznych 20 tyś ludzi umiera z głodu w TYLKO JEDEN DZIEŃ.

 4. Charlie Odpowiedz

  z niewiadomych przyczyn ludzie ludzi do dzisiaj zabijają – nie wiem k…wa jak to jeszcze długo będzie trwało ale generalnie to chyba jeszcze nie jest tak źle skoro jest nas coraz więcej na Ziemii czyli matematycznie mamy bilans dodatni populacji :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.