Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Włodzimierz Lenin (1870-1924)

Włodzimierz Lenin na zdjęciu z marca 1919 roku.

fot.Wiktor Bułła/domena publiczna Włodzimierz Lenin na zdjęciu z marca 1919 roku.

Włodzimierz Lenin (1870-1924) – rosyjski działacz komunistyczny i dyktator. Urodził się w Symbirsku nad Wołgą jako Władimir Iljicz Uljanow.

Od 1893 roku działał w organizacjach marksistowskich, w 1895 roku aresztowany, a następnie zesłany na Syberię. Od 1900 roku przebywał na emigracji. W 1903 roku doprowadził do rozbicia Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji i do utworzenia stronnictwa bolszewickiego. W okresie rewolucji 1905 roku przebywał w Petersburgu; po upadku rebelii ponownie opuścił Rosję.

W kwietniu 1917 roku, za niemieckie pieniądze i przy wsparciu pruskiego rządu wysłany do Rosji, by zdestabilizować sytuację polityczną. Doprowadził do wybuchu rewolucji październikowej.

Od listopada 1917 roku na czele Rady Komisarzy Ludowych; faktyczny przywódca nowopowstałego państwa sowieckiego. Twórca Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu). Zapoczątkował rządy terroru. W 1922 roku doprowadził do utworzenia Związku Radzieckiego.

Jego stan zdrowia pogarszał się już od roku 1918, kiedy padł ofiarą nieudanego zamachu na swoje życie. W 1922 roku przeszedł udar, a następnie dwa kolejne, na skutek których stopniowo odsuwano go od władzy w państwie. Pozostawił testament wyłuszczający wady Józefa Stalina jako jego potencjalnego następcy.

Dowiedz się więcej o Włodzimierzu Leninie:

Nadieżda z synem

Dwudziestolecie międzywojenne | 28.08.2020 | Autor:

Gwałt, ślub i samobójstwo, czyli krótka historia małżeństwa Stalina

Nadieżda Alliłujewa spędziła u boku Józefa Stalina 14 nieszczęśliwych lat. Zgodnie z oficjalną wersją popełniła samobójstwo w 1932 roku. Dyktatora posądzano o śmierć żony, choć najprawdopodobniej nie nacisnął na spust pistoletu.

Car Mikołaj II z rodziną. Od lewej, Olga, Maria, żona Aleksandra Fiodorowna, Anastazja, Aleksiej i Tatiana

XIX wiek | 27.08.2020 | Autor:

Zaginione groby i wędrujące trumny Romanowów

W latach 1918-1919 bolszewicy bestialsko zamordowali nie tylko Mikołaja II, jego żonę Aleksandrę i piątkę ich dzieci, ale także 11 innych członków rodziny. Do dnia dzisiejszego miejsce pochówku 10 z nich pozostaje nieznane.

Ta rewolucja przez wielu uważana była za wzorcową... Ale czy słusznie?

Dwudziestolecie międzywojenne | 01.06.2018 | Autor:

Najgorzej zorganizowany przewrót w dziejach. Jak bolszewikom udało się wygrać rewolucję październikową?

Rewolucja październikowa stała się wzorem dla kolejnych pokoleń buntowników. Próbowano powtórzyć ją w najróżniejszych częściach globu. Według niektórych jej  organizacja pozostawiała jednak wiele do życzenia. Dlaczego więc zakończyła się sukcesem?

Przez długi czas Lenin nawoływał do rewolucji z bezpiecznego oddalenia. Czy naprawdę nie mógł wrócić do Rosji? A może nie starczyło mu odwagi?

Dwudziestolecie międzywojenne | 28.05.2018 | Autor:

Czy Lenin był tchórzem?

Strach to odczucie bardzo ludzkie, ale wielu uznaje go za oznakę słabości. Zwłaszcza polityczni przywódcy chcą wszystkim udowodnić, że lęk jest dla nich obcym pojęciem. Tylko co, jeśli rzeczywistość wygląda dokładnie odwrotnie? Wszystko wskazuje na to, że to…

Radziecki plakat propagandowy. Głosił: Każda rzeka zaczyna się od małęgo strumyka, a pijaństwo od kieliszeczka.

Dwudziestolecie międzywojenne | 24.10.2015 | Autor:

Żydowska agentura? W żadnym razie. To wódka obaliła carską Rosję

Niewielu władców Rosji zdecydowało się na walkę z alkoholizmem. Jednym z odważnych był car Mikołaj II, który w 1914 roku zarządził prohibicję. Efekt? Po trzech latach car już nie żył, jego imperium rozsypało się pod ciężarem pijanych mas,…

Włodzimierz Iljicz ze swoją niezawodną mamusią

XIX wiek | 09.03.2012 | Autor:

Lenin był strasznym maminsynkiem!

Myślałby kto, że wódz narodu taki mężny i samodzielny, że sam sobie w życiu poradzi, że lud pracujący miast i wsi poprowadzi na barykady. Otóż rewolucja pewnie by się nie udała gdyby nie najpierw matka i siostry Wołodii,…

Ciekawe materiały o Włodzimierzu Leninie z portalu TwojaHistoria.pl:

Najlepsze książki o Włodzimierzu Leninie: