Ciekawostki Historyczne

Włodzimierz Lenin (1870-1924)

Włodzimierz Lenin na zdjęciu z marca 1919 roku.fot.Wiktor Bułła/domena publiczna

Włodzimierz Lenin na zdjęciu z marca 1919 roku.

Włodzimierz Lenin (1870-1924) 

Rosyjski polityk, działacz komunistyczny a następnie pierwszy przywódca partii bolszewickiej. Urodził się 22 kwietnia 1870 roku w Symbirsku nad Wołgą jako Władimir Iljicz Uljanow. Od 1893 roku działał w organizacjach marksistowskich. Przebywając za granicą kontaktował się z komunistami w Szwajcarii, Niemczech i Francji.

W 1895 roku założył Związek Walki o Wyzwolenie Klasy Robotniczej. Pod koniec tego roku został aresztowany, a następnie zesłany na Syberię. W tym czasie poślubił Nadieżdę Krupską. W roku 1897 za udział w spisku na życie cara Aleksandra III powieszono jego brata. Od 1900 roku Władimir Uljanow ponownie przebywał na emigracji. W liście z 1901 roku po raz pierwszy w XX wieku wykorzystał pseudonim Lenin.

W 1903 roku Lenin Włodzimierz doprowadził  na II zjeździe do rozbicia Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR) i do utworzenia stronnictwa bolszewickiego. W okresie rewolucji 1905 roku przebywał w Petersburgu; po upadku rebelii ponownie opuścił Rosję. W kwietniu 1917 roku, jeszcze w czasie trwania I wojny światowej, organizator i przywódca rewolucji październikowej. Stanął później na czele Rady Komisarzy Ludowych i stał się faktycznym przywódca Sowieckiej Rosji.

W 1919 roku walnie przyczynił się do powstania Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu), stawiającej sobie za cel doprowadzenie do rewolucji światowej. Zapoczątkował rządy terroru, brutalnie eliminował swoich przeciwników politycznych w czasie wojny domowej. W 1922 roku doprowadził do utworzenia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Jednocześnie od roku 1918, kiedy padł ofiarą nieudanego zamachu na swoje życie pogarszał się stan jego zdrowia. W 1922 roku przeszedł udar, a następnie dwa kolejne. Stopniowo odsuwano go od władzy. Włodzimierz Lenin zmarł w 1924 roku w Gorkach.

Dowiedz się więcej o Włodzimierzu Leninie:

Dwudziestolecie międzywojenne

Największe zbrodnie Lenina

W powszechnej świadomości represje w ZSRR kojarzą się z 1937 rokiem i rządami Stalina. W rzeczywistości okrutne prześladowania obywateli zainicjował Włodzimierz Iljicz Lenin od razu…

12 maja 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Rewolucja październikowa. Najgorzej zorganizowany przewrót w…

Rewolucja październikowa stała się wzorem dla kolejnych pokoleń buntowników. Próbowano powtórzyć ją w najróżniejszych częściach globu. Według niektórych jej  organizacja pozostawiała jednak wiele do życzenia….

1 czerwca 2018 | Autorzy: Anna Winkler

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Lenin był tchórzem?

Strach to odczucie bardzo ludzkie, ale wielu uznaje go za oznakę słabości. Zwłaszcza polityczni przywódcy chcą wszystkim udowodnić, że lęk jest dla nich obcym pojęciem….

28 maja 2018 | Autorzy: Bartosz Borkowski

Ciekawe materiały o Włodzimierzu Leninie z portalu TwojaHistoria.pl:

Sprawy bieżące

Uciekli, bo bali się prześladowań, więzienia,…

Przez stulecia Polska była azylem dla rosyjskich emigrantów politycznych. Większość z nich musiała opuścić ojczyznę z powodu prześladowań. Niektórzy uciekli, by ratować życie.

11 maja 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie. Piloci…

Mam jeszcze jedną prośbę: lotników, lotników, lotników… oddam całą dywizję, jak dostanę 20 aparatów [samolotów] i ręczę, że Budionny za tydzień przestanie istnieć… Zamiast poboru…

31 sierpnia 2020 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Dwudziestolecie międzywojenne

Na tyłach wroga. Polskie działania na…

W sierpniu 1920 roku polscy żołnierze szykowali się do decydującej bitwy z bolszewikami, która przeszła do historii jako Bitwa Warszawska, bądź Cud nad Wisłą. Wszyscy…

15 sierpnia 2020 | Autorzy: Kamil Kozakowski

Najlepsze książki o Włodzimierzu Leninie:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.