Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Lenin był psychopatą?

Według części szacunków w wyniku działań Lenina zginęło kilka milionów ludzi. Czasem tłumaczy się to jego chorobą psychiczną. Czy rzeczywiście był psychopatą?

Lenin – przynajmniej na zewnątrz – był okazem zdrowia. Nie palił i ganił tych, którzy ośmielili się zapalić w jego pobliżu. Alkohol wprawdzie pił, lecz w małych ilościach. Na tle innych bolszewików uchodził za abstynenta. Pod koniec życia ujawniły się natomiast u Lenina problemy z psychiką. Od zawsze łatwo się denerwował. Wpadał w panikę, gdy powiadamiano go o dramatycznych wydarzeniach lub grożącym niebezpieczeństwie.

Dodatkowo Lenin nie znosił dźwięku skrzypiec czy stukania za ścianą. W chwilach wzburzenia podejmował sprzeczne decyzje i sięgał po drastyczne środki do ich wykonania. Zakres postulowanych przez niego metod był momentami tak okrutny, że trudno uwierzyć w to, by ich pomysłodawcą był człowiek wykształcony, za jakiego niewątpliwie uchodził.

Druzgocąca diagnoza

Przebieg rewolucji październikowej i następujące po niej wydarzenia, wymagające nieustannego zaangażowania umysłowego, spotęgowały u Lenina pogłębienie się choroby. Lekarze zdiagnozowali u niego niewydolność układu krążenia w mózgu, a więc objawy towarzyszące chorobom psychicznym.

Przebieg rewolucji październikowej i następujące po niej wydarzenia, wymagające nieustannego zaangażowania umysłowego, spotęgowały u Lenina pogłębienie się choroby.fot.domena publiczna

Przebieg rewolucji październikowej i następujące po niej wydarzenia, wymagające nieustannego zaangażowania umysłowego, spotęgowały u Lenina pogłębienie się choroby.

W tego rodzaju schorzeniach pacjentom często towarzyszą rozdrażnienie, bóle głowy, stany depresyjne czy natręctwa myślowe. Wszystkie te symptomy występowały u bolszewickiego przywódcy.

Zobacz również:

Gdyby nie brak cyjanku…

Stan psychiczny Lenina uległ zdecydowanemu pogorszeniu po tym, gdy w maju 1922 roku dostał udaru, skutkującego częściowym paraliżem ciała. Dla tryskającego dotąd energią dyktatora był to dotkliwy cios, który nieomal wpędził go do grobu. Jeśli bowiem wierzyć jego siostrze Marii, planował popełnienie samobójstwa, zażywając cyjanek, ale ostatecznie do tego nie doszło, ponieważ najbliższa rodzina miała trudności z jego zdobyciem.


Z pomysłem mężczyzny zaznajomiono z czasem Józefa Stalina, sekretarza generalnego Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików), który przybył do obłożnie chorego przywódcy i odbył z nim krótką rozmowę. Nie wiadomo, o czym wówczas dokładnie dyskutowali.  jednego z dokumentów wynika wyraźnie, że Stalin na odchodnym obiecał przełożonemu, że dostarczy mu truciznę, jeśli będzie to konieczne. Sekretarz był jednak nieprzychylnie nastawiony do całego pomysłu, tak samo jak całe kierownictwo partii. Ale o tym już nie powiedziano Leninowi.

Zobacz również: Polak, który mógł zmienić bieg rosyjskiej historii. Nie zrobił tego, bo…

Kolejna próba samobójcza

Nie minęło kilka miesięcy od ostatniego udaru, kiedy Włodzimierz Lenin przeszedł kolejne dwa udary. Było to w grudniu 1922 roku. Ze źródeł dowiadujemy się, iż jeden z ataków bezpośrednio zagroził nawet życiu mężczyzny. Grudniowe udary nadwyrężyły do tego stopnia psychikę Lenina, że postanowił targnąć się na swoje życie. Po raz wtóry zwrócił się do Józefa Stalina z prośbą o dostarczenie trucizny, lecz ten otwarcie odmówił.

Zobacz również: Car traktował żonę jak zwierzę, które można „pogłaskać lub wychłostać”

Chinina zamiast trucizny

Lenin, co zrozumiałe, czuł się zrezygnowany i nie potrafił zaakceptować nowej sytuacji, niewątpliwie mu uwłaczającej. Podobnie było w przypadku opiekujących się chorym kobiet, siostry Marii i żony Nadieżdy. Często wybuchały one płaczem i przez dłuższy czas nie umiały się uspokoić.

Lenin czuł się zrezygnowany i nie potrafił zaakceptować nowej sytuacji, niewątpliwie mu uwłaczającej.fot.Maria Ulyanova – Stephen Kotkin/domena publiczna

Lenin czuł się zrezygnowany i nie potrafił zaakceptować nowej sytuacji, niewątpliwie mu uwłaczającej.

W marcu 1923 roku, gdy Lenin ponownie błagał o truciznę, siostra i żona bez mrugnięcia okiem zgodziły się mu ją podać. Były już na skraju wytrzymałości psychicznej. Po pewnym czasie przyszło jednak oprzytomnienie, a Maria zamiast podać bratu truciznę, dała mu fiolkę chininy.

Źródło

Niniejszy tekst stanowi fragment najnowszej książki dr. Mariusza Sampa „Szach mat. Jak umierali władcy Rosji”, wydanej  nakładem wydawnictwa Hi:story (Kraków 2024). W książce tej można przeczytać o ostatnich chwilach najważniejszych przywódców Rosji, w tym Lenina.

Niniejszy tekst stanowi fragment książki Mariusza Sampa „Szach mat. Jak umierali władcy” (Kraków 2024), w której można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat ostatnich chwil rosyjskich władców.

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PI Grembowicz

Oczywiście!
Tow. WI Lenin to /jak i inny podobny jemu tow. JW Stalin/:
rewolucjonista, marxista, engelsista, bolszewik, socyalista, ateista, materialista, komunista, lewicowiec, opętaniec /opętany/, czyli bandyta, morderca, gwałciciel, zwyrodnialec, niszczyciel, burzyciel a na starość syfilityk, zresztą, tak jak jego protoplasta, tzn. guru lewicy, nihilistów i także co oczywiste ateistów, postępowców, demokratów, pogrobowiec, paranoik, grafoman, fantasta, aforysta, oszczerca oraz nieudacznik – sam Fryderyk Nicze.
Real Life, History, Politik and Science

    kurzechowska@gmail.com

    Najtrafniejszą definicja tego bolszewickiego paranoicznego bagna

Konrad692

Artykuł wydaje się w połowie przerwany. Poza tym coś mi się nie chce wierzyć, że jego najbliższa rodzina miała problem z załatwieniem trucizny. To nawet źle brzmi. Na pewno był zupełnie inny powód. Mianowicie podejrzewam m, że póki Lenin żył to czuły się bezpieczne.
Druga sprawa, że nie był jakoś bardzo psychiczny. Warto poczytać trochę książek. Polecam Lenin w Zurychu. Nie róbcie wariatów ze złych ludzi, bo w ten sposób chronicie ich idee.

Dr. Pavl Kopetzky

Takich lewicowych towarzyszy, komunistycznych i czerwonych bandytów było oczywiście więcej w Historii świata /i Polski/, choćby tow.:
Che Guevara, A. Hitler, Mao, F. Castro, J. Stalin, B. Bierut /im. UWr.!/, spod znaku sierpa i młota plus czerwonej flagi; a którzy na stare lata skończyli konsekwentnie jako paranoiczni i schizofreniczni syfilitycy, w odosobnieniu, w szpitalach psychiatrycznych dosłownie lub w przenośni /m.in. dacze/.
Ach te lewackie, socyalistyczne, marxistowskie, materialistyczne, ateistyczne antywartości, antyzasady, antydekalogi…
Piekło jest ich już pełne.
Przyczyna i skutek.
Logika.
Real Life of Politik

Anonim

Czy Lenin był psychopatą ? Na pewno, tak samo jak każdy który czytał te bzdury napisane przez żyda Marksa syna rabina który był utrzymankiem swojej żony, siostry pruskiego ministra. Ale prawdziwym psychopata była na pewno Stalin. Czy ktoś widział kiedykolwiek żeby Stalin się złościł i wściekał ? Za to swoich przeciwników i wrogów mordował bez litości. Weźmy takiego Trockiego, najpierw wypuścił go Stalin poza granice ZSRR, a kiedy już Trocki spełnił swoja rolę wyznaczona mu przez …Stalina to zginął w …Meksyku. W porównaniu do Stalina to tchórz Lenin był prawie normalny.

zniesmaczony

„Według części szacunków w wyniku działań Lenina zginęło kilka milionów ludzi. Czasem tłumaczy się to jego chorobą psychiczną. Czy rzeczywiście był psychopatą?”
Szanowni Państwo! Psychopatia to zaburzenie osobowości, a nie choroba psychiczna!
„Lekarze zdiagnozowali u niego niewydolność układu krążenia w mózgu, a więc objawy towarzyszące chorobom psychicznym. W tego rodzaju schorzeniach pacjentom często towarzyszą rozdrażnienie, bóle głowy, stany depresyjne czy natręctwa myślowe.” – Co to za bełkot Szanowni Państwo?

Zobacz również

Nowożytność

Alkoholiczka na tronie. Zamiast rządzić uczestniczyła w orgiach i pijatykach

Caryca Katarzyna I nie była wybitną władczynią. Bo i nie zależało jej szczególnie na władzy. Jej największą pasją – poza łóżkowymi ekscesami – był... alkohol.

22 marca 2024 | Autorzy: Mariusz Samp

Nowożytność

Błazeństwa rosyjskiego cara. Wysyłał swoim wrogom... wezwania na pojedynek

Cara Pawła I szczerze w Rosji nie lubiano. Co rusz dało się słyszeć głosy krytyki pod jego adresem. Otwarcie nazywano go barbarzyńcą, tyranem i maniakiem.

13 marca 2024 | Autorzy: Mariusz Samp

XIX wiek

Polak, który mógł zmienić bieg rosyjskiej historii. Nie zrobił tego, bo…

Hryniewicki nie był jedynym polskim terrorystą w XIX wieku. Antoni Berezowski w 1867 r. próbował zabić Aleksandra II w Paryżu. Mało brakowało, by mu się...

6 lutego 2024 | Autorzy: Mariusz Samp

Nowożytność

Car traktował żonę jak zwierzę, które można „pogłaskać lub wychłostać”. Przemocowe małżeństwo Piotra Wielkiego i Katarzyny I

Katarzyna I jako żona cara nie miała życia usłanego różami. W ich związku dochodziło do rękoczynów. Piotr Wielki znęcał się nad żoną fizycznie i psychicznie…

27 stycznia 2024 | Autorzy: Mariusz Samp

Dwudziestolecie międzywojenne

Bolszewickie domino śmierci, czyli jak ginęli „wrogowie” Stalina?

Nie wiadomo, ile ofiar miał na sumieniu Stalin. Eliminował nawet osoby z najbliższego otoczenia, jeśli w jego chorym umyśle zapaliła się lampka ostrzegawcza. 

26 października 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Dwudziestolecie międzywojenne

Gwałt, ślub i samobójstwo, czyli krótka historia małżeństwa Stalina

Nadieżda Alliłujewa spędziła u boku Józefa Stalina 14 nieszczęśliwych lat. Zgodnie z oficjalną wersją popełniła samobójstwo w 1932 roku. Dyktatora posądzano o śmierć żony, choć...

28 sierpnia 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.