Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Nikita Chruszczow (1894-1971)

Chruszczow w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 1960.

fot.Warren K. Leffler/domena publiczna Chruszczow w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 1960.

Nikita Chruszczow (1894-1971) – radziecki polityk i dyktator. Urodził się w Kalinówce na Ukrainie. W młodości pracował jako ślusarz, w 1919 roku wstąpił do Armii Czerwonej, w której szeregach brał udział w rosyjskiej wojnie domowej. Od 1925 roku pracownik aparatu partyjnego na Ukrainie, następnie też w Moskwie. W latach 1944-1947 premier Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Od 1953 do 1964 pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego; faktyczny przywódca ZSRR po śmierci Józefa Stalina i Ławrientija Berii.

Znany z głośnego referatu O kulcie jednostki i jego następstwach, który zapoczątkował tak zwaną destalinizację. Był odpowiedzialny zarówno za zbrojną interwencję sił Układu Warszawskiego na Węgrzech (1956), jak i za sprowokowanie kryzysu kubańskiego, który mógł doprowadzić do wybuchu III wojny światowej (1962).

Odsunięty od władzy w 1964 roku. Był jedynym dyktatorem w historii ZSRR, któremu pozwolono przejść na „emeryturę” i zachować życie.

Dowiedz się więcej o Nikicie Chruszczowie:

Ukryte gdzieś za tymi murami bije gastronimiczne serce Kremla kuchnia żywiąca kolejnych dyktatirów.

Zimna wojna | 14.06.2014 | Autor:

Tajemnice kremlowskiej kuchni. Co jadali przywódcy Związku Radzieckiego?

Breżniew był straszliwym obżartuchem, Gorbaczow wydziwiał nawet przy śniadaniu a Jelcyn wiadrami pił czystą wódkę. Jakie tajemnice skrywała i skrywa kuchnia Kremla?

Chruszczow i Castro

Zimna wojna | 18.05.2012 | Autor:

Dyktator na emeryturze. Ostatnie lata Nikity Chruszczowa

W historii Związku Radzieckiego tylko raz zdarzyło się, że przywódca partii i państwa ustąpił ze stanowiska, a na dodatek przeżył. Wszyscy inni rządzili do śmierci (Stalin, Breżniew, Czernienko) lub do aresztowania i potajemnej egzekucji (Beria). Jak wyglądało życie…