Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ławrientij Beria (1899-1953)

Ławrientij Beria (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Ławrientij Beria (fot. domena publiczna)

Ławrientij Beria (1899-1953) – bliski współpracownik Józefa Stalina, szef NKWD. Ławrientij Beria urodził się w rodzinie chłopskiej w Abchazji. Studiował na wydziale inżynierii w Baku. W 1917 roku przyłączył się do bolszewików, a prawdopodobnie cztery lata później wstąpił do Czeka. W 1924 roku brał udział w tłumieniu wystąpienia narodowego w Gruzji (stracono wówczas nawet do 10 tysięcy osób), za co został mianowany szefem tajnego politycznego oddziału OGPU na Zakaukaziu.

W 1932 roku został przywódcą partii w całym regionie, a dwa lata później –  członkiem Komitetu Centralnego. Był współorganizatorem czystek w wojsku i w strukturach partii. Stworzył Gułag. Po degradacji Nikołaja Jeżowa, Beria został szefem NKWD, a w 1945 roku marszałkiem ZSRR.

W 1953 roku jego kariera się załamała, gdy padły na niego podejrzenia o udział w zamachu na Stalina. Chruszczow, Malenkow i Mołotow wytoczyli mu proces, w którym skazano go na śmierć. Sprawa sądowa prawdopodobnie miała przykryć fakt, że zamordowano go już wcześniej. Ławrientij Beria odznaczał się wyjątkową brutalnością i bez szemrania wypełniał nawet najbardziej krwawe rozkazy Stalina. Odpowiadał również za prześladowania Polaków po 1939 roku oraz był jednym z tych, którzy przypieczętowali los polskich oficerów w Katyniu.

Dowiedz się więcej o Ławrientiju Berii:

Nikołaj Iwanow postanowił ponownie poruszyć sprawę zbrodni katyńskiej. Jakie jego zdaniem powody legły u podstaw decyzji o tym masowym morderstwie polskich oficerów? Na ilustracji fragment niemieckiego afisza propagandowego wyobrażający enkawudzistów dokonujących mordu w lesie katyńskim.

Druga wojna światowa | 09.12.2017 | Autor:

Dlaczego zdaniem tego rosyjskiego historyka doszło do zbrodni katyńskiej?

Pielęgnowana przez dziesięciolecia nienawiść do Polaków? Nieudana indoktrynacja i zbyt duże koszty utrzymywania obozów jenieckich? Lojalność wobec Hitlera? A może zemsta za przegraną wojnę? Jakie, według rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa były prawdziwe powody zbrodni katyńskiej?

Czy to możliwie, że człowiek odpowiedzialny cierpienie setek tysięcy naszych rodaków był przychylnie nastawiony do Polaków? Na ilustracji fragment okładki magazynu "Times" z 20 lipca 1953 roku.

Dwudziestolecie międzywojenne | 09.12.2016 | Autor:

Beria. Wielki przyjaciel Polaków?

Kat Polaków, człowiek odpowiedzialny za mord katyński i setki tysięcy deportacji. Do tego szef enkawudzistów terroryzujących Polskę od 1944 roku. A może również… niekonwencjonalny i dalekowzroczny polityk, rozumiejący opór małych narodów wobec Moskwy, człowiek który miał dla Polski…

Beria miał na rękach krew milionów ludzi (fot. fragment okładki książki "Beria. Oprawca bez skazy").

Dwudziestolecie międzywojenne | 03.12.2016 | Autor:

Wszystkie zbrodnie Ławrientija Berii [18+]

Stołek szefa NKWD był bardzo gorący – Jagoda i Jeżow wytrzymali na nim zaledwie po dwa lata. Potem przyszło rozstrzelanie. Radzieckiemu Himmlerowi, sadyście uwielbiającemu osobiście torturować więźniów, miłośnikowi trucizn i psychopatycznemu gwałcicielowi – Ławrientijowi Berii – udało się…

Siergiej Mironow zrobił spektakularną karierę od szeregowca, do wysoko postawionego funkcjonariusza NKWD, po czym czekał go nie mnie spektakularny upadek.

Druga wojna światowa | 17.06.2014 | Autor:

Kolega z wakacji zastępcą ministra? Tak się robiło kariery w Związku Radzieckim

Stany Zjednoczone krajem nieskończonych możliwości? American Dream? Zapomnij! Najbardziej oszałamiające kariery można było zrobić w radzieckiej Rosji! To jednak była zabawa dla naprawdę zuchwałych ludzi – równie łatwo i błyskawicznie pokonywało się drogę od zera na sam szczyt, jak…

Beria portret

Zimna wojna | 31.10.2011 | Autor:

Kto wymyślił destalinizację? Ławrientij Beria!

Pierwsza powojenna odwilż w ZSRR nieodłącznie kojarzy się z Nikitą Chruszczowem i jego słynnym referatem. W rzeczywistości nieporadny Chruszczow tylko małpował pomysły jednego ze swoich byłych kolegów partyjnych. Destalinizacja, zerwanie z kultem jednostki i przerwanie czystek – wszystkie…

Książki o czasach Ławrientija Berii: