Ciekawostki Historyczne

Ławrientij Beria (1899-1953)

Ławrientij Beria (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Ławrientij Beria (fot. domena publiczna)

Ławrientij Beria (1899-1953) – bliski współpracownik Józefa Stalina, szef NKWD. Ławrientij Beria urodził się w rodzinie chłopskiej w Abchazji. Studiował na wydziale inżynierii w Baku. W 1917 roku przyłączył się do bolszewików, a prawdopodobnie cztery lata później wstąpił do Czeka. W 1924 roku brał udział w tłumieniu wystąpienia narodowego w Gruzji (stracono wówczas nawet do 10 tysięcy osób), za co został mianowany szefem tajnego politycznego oddziału OGPU na Zakaukaziu.

W 1932 roku został przywódcą partii w całym regionie, a dwa lata później –  członkiem Komitetu Centralnego. Był współorganizatorem czystek w wojsku i w strukturach partii. Stworzył Gułag. Po degradacji Nikołaja Jeżowa, Beria został szefem NKWD, a w 1945 roku marszałkiem ZSRR.

W 1953 roku jego kariera się załamała, gdy padły na niego podejrzenia o udział w zamachu na Stalina. Chruszczow, Malenkow i Mołotow wytoczyli mu proces, w którym skazano go na śmierć. Sprawa sądowa prawdopodobnie miała przykryć fakt, że zamordowano go już wcześniej. Ławrientij Beria odznaczał się wyjątkową brutalnością i bez szemrania wypełniał nawet najbardziej krwawe rozkazy Stalina. Odpowiadał również za prześladowania Polaków po 1939 roku oraz był jednym z tych, którzy przypieczętowali los polskich oficerów w Katyniu.

Dowiedz się więcej o Ławrientiju Berii:

Zimna wojna

Po Hiroszimie i Nagasaki ZSRR za wszelką cenę chciał dogonić Amerykę….

Zachód dysponował bronią nuklearną, więc ZSRR nie mógł pozostać w tyle. Józef Stalin zażyczył sobie bomby atomowej i musiał…

26 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

„Krew płynęła strumieniami, a części ciał latały w powietrzu” – cofający się przed…

Odwrót Armii Czerwonej w 1941 roku skończył się masakrą. Tylko w czerwcu na rozkaz Berii NKWD rozstrzelało ponad 20…

26 stycznia 2024 | Autorzy: Sean McMeekin

Dwudziestolecie międzywojenne

Więźniów bito tak mocno, że oczy wychodziły im z głowy. Jak NKWD…

W 1937 roku Politbiuro usankcjonowało stosowanie tortur. Wyznaczało też… normy egzekucji. Jak i dlaczego zabijali kaci z wewnętrznego kręgu…

5 listopada 2023 | Autorzy: Simon Sebag Montefiore

Książki o czasach Ławrientija Berii:

[book znak=92499 tracking=”utm_medium=leksykon_beria”]

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.