Ciekawostki Historyczne

Od IX wieku n.e. w kambodżańskiej dżungli rozwijało się imperium Khmerów. Do dziś zachował się po nich oszałamiający zabytek – Angkor Wat.

Stolica imperium Khmerów w szczycie rozwoju była największym miastem ówczesnego świata. Zamieszkiwało je nawet milion ludzi. Po potędze Khmerów zachował się Angkor Wat – największy kompleks świątynny na świecie. Kim byli ludzie, którzy zbudowali te monumentalne budowle?

Legenda Khmerów

Według legendy protoplastą imperium Khmerów miał być hinduski książę Preah Thongu. Po wygnaniu z Delhi przez ojca miał założyć nowe państwo. A wszystko to za sprawą kobiety-węża, która oczarowała go swoim tańcem i wdziękami. Jej ojciec – król węży Nagaradża – podarował mu nową ziemię, by tam zbudował swoje królestwo. Historycznym władcą, który uwolnił Khmerów od dominacji najeźdźców z Jawy, był Dżajawarman II. W 802 roku wyparł wrogów z państwa, a sam ogłosił się devarāja: królem-bogiem. Od tej pory kolejni władcy państwa byli traktowani jak bogowie.

Po potędze Khmerów zachował się Angkor Wat – największy kompleks świątynny na świecie.fot.Nina R /CC BY 2.0

Po potędze Khmerów zachował się Angkor Wat – największy kompleks świątynny na świecie.

Szczyt potęgi państwa khmerskiego przypadł na XII wiek i rządy Dżajawarmana VII (1181–1210). Wówczas to, po okresie zawirowań i wojen domowych, Khmerowie pod wodzą nowego władcy podbili większość Półwyspu Indochińskiego. Władali obszarem obejmującym nie tylko dzisiejszą Kambodżę, ale i dużą część Tajlandii, Laosu, Birmy i Wietnamu.

Czytaj też: Tajemnice grobowców Majów

Zobacz również:

Megalopolis w dżungli 

Dżajawarman VII dla podkreślenia swojej potęgi – a zarazem nowego etapu w historii państwa – zdecydował się też na budowę nowej stolicy. Miała się stać potężnym miastem. Mowa o – rozciągającym się na obszarze 84 km kwadratowych – Angkor Thom. Po khmersku znaczy to po prostu „wielkie miasto”. Metropolia została wzniesiona na planie idealnego kwadratu. W samym jej centrum wyrosła potężna buddyjska świątynia Bajon o wymiarach 156 x 141 m, której pozostałości do dziś zachwycają podróżników. Monumentalny budynek z piaskowca, przypominający nieco piramidę, pierwotnie miał 49 wież. Do dziś zachowało się 37. Z ich szczytu spoglądają wielkie buddyjskie twarze. W sumie jest ich ponad 200. Świątynia zachwyca bogactwem zdobień, reliefów i rzeźb.

Częścią Angkor jest – powstały wcześniej od stolicy Angkor Thom – największy kompleks świątynny na świecie, czyli Angkor Wat (stolica świątyń)fot.sam garza/Flickr/CC BY 2.0

Częścią Angkor jest – powstały wcześniej od stolicy Angkor Thom – największy kompleks świątynny na świecie, czyli Angkor Wat (stolica świątyń)

Miasto położone na prawym brzegu rzeki Siem Reap chronione jest murami o wysokości 8 metrów. Otacza je fosa. Z każdej strony świata do wnętrza metropolii można było wejść przez – zachowane do dziś – monumentalne, strzeliste bramy, umieszczone dokładnie pośrodku każdego z boków kwadratu. Drogi od bram wiodą bezpośrednio do usytuowanej w centrum świątyni.

W szczycie potęgi państwa cały rozciągający się na obszarze 400 km kwadratowych kompleks Angkor zamieszkiwał aż milion mieszkańców. Gdy w XVII wieku w głąb dżungli dotarli pierwsi Europejczycy, po dawnej świetności pozostało jednak tylko wspomnienie i… samotny mnich buddyjski, medytujący w ciszy kamiennych budowli.

Czytaj też: Mieszkańcy porzucili swe domy i jakby się rozpłynęli… Tajemnica „Złotego Miasta” zagubionego w kambodżańskiej dżungli

Angkor Wat

Częścią Angkor jest – powstały wcześniej od stolicy Angkor Thom – największy kompleks świątynny na świecie, czyli Angkor Wat (stolica świątyń). Rozciąga się on na obszarze 160 hektarów. Jest otoczony szeroką na 183 metry fosą. Angkor Wat – pierwotnie zbudowany jako świątynia hinduska dla boga Wisznu – ostatecznie stał się synkretycznym centrum religijnym Kambodży. „W zgodzie” obok siebie znajdują się tam miejsca związane zarówno z hinduizmem, jak i buddyzmem.

Angkor Wat – pierwotnie zbudowany jako świątynia hinduska dla boga Wisznu – ostatecznie stał się synkretycznym centrum religijnym Kambodży.fot.Jadamta /CC BY-SA 3.0

Angkor Wat – pierwotnie zbudowany jako świątynia hinduska dla boga Wisznu – ostatecznie stał się synkretycznym centrum religijnym Kambodży.

Według legend świątynię zorientowaną na zachód miał wybudować boski architekt w ciągu jednej nocy. Dziś wiemy, że powstawała 35 lat, a później była rozbudowywana. Pierwotnie pracowało przy niej 50 tysięcy robotników. Łączy ona charakterystyczny dla Khmerów styl świątyni-góry (reprezentującej górę Meru, uważaną w hinduizmie za dom bogów) z późniejszym stylem galeryjnym. Zachwyca nie tylko monumentalnymi wieżami w kształcie szczytów górskich, ale i bogatymi reliefami, w których nie brak nawiązań do najsłynniejszych hinduskich eposów: Mahabharaty czy Ramajany.

Video: Çatalhöyük – starożytne miasto bez ulic

Do dziś kompleks, na który składa się aż 250 różnych obiektów sakralnych, oszałamia turystów zapuszczających się w głąb dżungli. Bezcenny zabytek przetrwał wyjątkowo trudny czas w kambodżańskiej historii – dyktatury Czerwonych Khmerów. Żołnierze Pol Pota zorganizowali sobie tam poligon. W jednej ze świątyń urządzili strzelnicę. Ślady po kulach wciąż są widoczne na jej ścianach. Na szczęście komunistyczny obłęd nie starł z powierzchni ziemi kompleksu Angkor. Do dziś jest on świadectwem potęgi tajemniczego i ciągle mało znanego khmerskiego imperium.

Bibliografia:

  1. Joanna Grabowska, Co skrywa tajemniczy posąg z dawnego Imperium Khmerów, wyborcza.pl, 6 sierpnia 2017.
  2. Jacek Pałkiewicz, Angkor, Zysk i S-ka 2007.
  3. Wielka Historia Świata – Cywilizacje Azji – Dolina Indusu – Indie – Kambodża. T. 5, Polskie Media Amer.com 2005.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Swastyki na murach, znikające zwłoki i zaginieni mieszkańcy. Jakie tajemnice skrywa rosyjskie Stonehenge?

Nazywa się ją „rosyjskim Stonehenge”. Neolityczna osada Arkaim według niektórych była kolebką Ario-Słowian. Zdaniem innych stworzyła ją... obca cywilizacja.

26 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Nosili szaty nieboszczyków i żyli poza marginesem społeczeństwa. Kim byli „niedotykalni”

Zmuszano ich do hańbiących prac, noszenia ubrań zdjętych ze zwłok, jedzenia na rozbitych naczyniach. Pariasów nie wolno było dotykać ani nawet z nimi rozmawiać.

11 lutego 2023 | Autorzy: Joanna Kurkiewicz

Średniowiecze

Najbogatszy człowiek w dziejach. Samym przejściem przez Kair doprowadził do... ekonomicznej zapaści

Według niektórych jego majątek miałby dziś wartość około 450 miliardów dolarów, inni twierdzą, że nie ma liczb, które mogłyby opisać bogactwo Mansy Musy.

29 marca 2022 | Autorzy: Michał Procner

Druga wojna światowa

Trójkąt Bermudzki – narodziny legendy

Znikające statki i samoloty, niewyjaśnione śmiertelne incydenty. Czy naukowcom udało się w końcu wyjaśnić fenomen Trójkąta Bermudzkiego?

10 stycznia 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Tajemnice grobowców Majów. Co kryją pochówki jednej z najbardziej zagadkowych cywilizacji Mezoameryki?

Czcili bogów tak gorliwie, że nie wahali się składać ofiar z ludzi. Swoich władców chowali wewnątrz monumentalnych budowli. Jakie sekrety kryją grobowce Majów?

24 grudnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Burzyli miasta, gwałcili i torturowali. Ten wojowniczy lud był postrachem starożytnego świata

Nazwa ich państwa budziła w starożytnych blady strach. Asyryjczycy słynęli z wyjątkowego okrucieństwa. Swoim ofiarom wyłupywali oczy, odcinali nosy i kończyny.

2 grudnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.