Ciekawostki Historyczne

Historie osób, które zdołały przetrwać rzeź wołyńską pełne są trupów i niewyobrażalnej ludzkiej tragedii. Gdy ocaleni uciekali, musieli pozostawić za sobą ciała swoich bliskich. Co działo się ze zwłokami ludzi, którzy zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów?

Przez wiele lat zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na Polakach nie istniały w zbiorowej pamięci na Ukrainie. Członkowie oddziałów UPA starali się oczyścić z odpowiedzialności, zrzucając ją na Służbę Bezpeky OUN, uznając czystki za „spontaniczną akcję ludności ukraińskiej” co ich zdaniem brzmiało wiarygodnie, bo przecież do mordowania używano narzędzi z gospodarstw rolnych np. wideł, sierpów, czy siekier), lub twierdząc, że to sowieccy partyzanci są winni.

Nie da się jednak wymazać faktu, że w 1943 roku ludzie, którzy obecnie uznawani są za bohaterów Ukrainy, mordowali z zimną krwią i na masową skalę. Wielu świadków, którym udało się przetrwać masakry rodzinnych wsi, nosiło w sobie wielką traumę. Ratując życie, uciekali na oślep, nie oglądając się za siebie i nigdy więcej nie wracając do swoich domów. Tymczasem w polskich wsiach, wśród splądrowanych i niedopalonych zabudowań pozostawały zwłoki tych, którzy nie zdołali ujść z pogromu, ich najbliższych, sąsiadów, znajomych. Co działo się z nimi, gdy mordercy odchodzili?

Pogrzebani przez morderców

Alfreda Magdziak, bohaterka książkiDziewczyny z Wołynia” Anny Herbich, miała zaledwie siedemnaście lat gdy Ukraińcy zaatakowali jej rodzinną wieś. Kiedy zjawili się bandyci, zdołała ukryć się w świeżym ściernisku i z daleka obserwowała, jak na podwórku domu stoją jej ojciec i dwie siostry w otoczeniu uzbrojonych napastników. Na jej oczach zamęczono jej najbliższych. Bandyci zaczęli od dzieci, zmuszając ojca, by na to patrzył. Alfredy oprawcy nie zauważyli. Ona tymczasem, zmartwiała z przerażenia, obserwowała dalszy przebieg wypadków. Jak możemy przeczytać w książce Herbich:

Upowcy szukali miejsca, żeby pochować ofiary. Zaczęli kopać. Ciała nosili na drabinie zabranej z naszej stodoły i wrzucali po kolei do wspólnej mogiły. Potem zasypali dół, ubili ziemię łopatami. I sobie poszli.

W 1946 roku ocalała z masakry Alfreda wyszła za mąż. (fot. materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont)fot.materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont

W 1946 roku ocalała z masakry Alfreda wyszła za mąż. (fot. materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont)

Przez długi czas dziewczyna leżała w bezruchu w swojej kryjówce na ściernisku. Dopiero gdy nadszedł zmrok, a nacjonaliści już dawno odeszli, odważyła się wstać. Ruszyła po cichu, by po trzech dniach wędrówki dotrzeć do domu ciotki.

W innej miejscowości, Orzeszynie, oprawcy postanowili sobie oszczędzić roboty. Zamiast kopać mogiły, wykorzystali dawne sowieckie okopy. Najpierw zebrali wszystkich mężczyzn. Kazali im wsiąść na furmanki i pojechać w las. Następnie ustawili ich w rzędzie nad okopami i skosili wszystkich serią z karabinu maszynowego. Później zabijali w ten sam sposób kobiety, dzieci i starców. Na koniec wystarczyło zasypać doły śmierci.

Odnalezieni i pochowani przez ocalałych bliskich

Helena Zacharczuk nie powinna była przeżyć. Gdy z mamą, braciszkiem i siostrą uciekali przez głęboki śnieg, Ukraińcy gonili ich konno. Wreszcie ich dopadli i zaczęli strzelać. Helena także dostała dwie kule i upadła bez przytomności w śnieg, a w tym czasie płonęła ich rodzinna wieś Stefanówka. Gdy napastnicy odeszli, mieszkańcy, którzy przeżyli, pod osłoną nocy wrócili po rannych. Uratowali wówczas także Helenę. Jak relacjonuje kobieta na kartach.

We wtorek, czyli dwa dni po masakrze, tata wraz z innymi mieszkańcami Stefanówki pojechał na miejsce kaźni, aby pochować pomordowanych. Ochronę stanowili uzbrojeni w karabiny członkowie polskiej samoobrony z sąsiednich miejscowości. Tata odnalazł ciała mojej mamy i siostrzyczki, a także dalszych krewnych. Wszystkich złożono razem w zbiorowej mogile w Ochnówce. 

Dziewczyny z Wołynia

Niezwykłe historie o kobietach, które przetrwały tragedię opowiedziała w swojej najnowszej książce „Dziewczyny z Wołynia” Anna Herbich (Znak Horyzont 2018)

Czasem scenariusz bywał jednak znacznie gorszy. Niejednokrotnie ocaleli lub mieszkańcy sąsiednich wsi obawiali się powrotu do zniszczonej osady. Całymi tygodniami nie mogli się zdobyć na odwagę lub zgromadzić wystarczająco silnej grupy mogącej zapewnić im ochronę. Przez ten czas zwłoki ofiar leżały niepogrzebane, narażone na to, że będą się na nich pożywiać wygłodniałe zwierzęta. Następował także naturalny proces rozkładu, co powodowało niesamowity smród.

Co więcej, ciała ofiar były często rozrzucone po całym terenie wsi, zatem aby je pogrzebać trzeba było wpierw je odnaleźć. Tymczasem szczątki mogły znajdować się w piwnicach, na strychach, a nawet, jak miało to miejsce w jednej z miejscowości, spoczywać w studni. Gdy wyjęto je z wody, ocaleli mieszkańcy wsi próbowali poskładać w całość ciała swoich bliskich, rozpoznając ich odrąbane ręce, czy nogi np. po znamionach.

Bez trumien

Ojciec urodzonego w 1932 roku Juliana Jamroza był krawcem w Krzemieńcu, a jednocześnie prezesem miejscowego „Strzelca” i byłym legionistą. Rodzina żyła na przyzwoitym poziomie, bo jej głowa obszywała wszystkich nowych panów przechodzącego z rąk do rąk miasta.

Masowy grób odkryty w trakcie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej w Woli Ostrowieckiej (fot. Leon Popek, lic. CC BY-SA 3.0)fot.Leon Popek, lic. CC BY-SA 3.0

Masowy grób odkryty w trakcie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej w Woli Ostrowieckiej (fot. Leon Popek, lic. CC BY-SA 3.0)

Jamróz nie doświadczył bezpośrednio ataku Ukraińskich nacjonalistów, jednak z trwogą obserwował efekty napaści nad okoliczne wsie. Szczególnie tragicznie sytuacja przedstawiała się w okolicach tak zwanej krwawej niedzieli (13 lipca 1943 roku). Jak możemy przeczytać w jego relacji, wydrukowanej w pracy „Wołyń. Wspomnienia ocalałych”:

Pomordowanych przez Ukraińców przywozili ich sąsiedzi na wozach bez trumien. Przykrywali ciała tylko białymi prześcieradłami. Niektóre zwłoki były porąbane w kawałki. Nie miały rąk, nóg, miały odcięte głowy. Nie starczało czasu na ich pochówek. Ludzie kopali doły na cmentarzu i składali do nich zmasakrowane zwłoki. Ksiądz zdążył je tylko poświęcić i chwilę się pomodlić. Zaraz podjeżdżały następne furmanki. Po dziś dzień nie wiem, czy ksiądz proboszcz, który znał swoich parafian, zapisywał nazwiska ofiar, czy starczało mu na to czasu.  

W latach dziewięćdziesiątych Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zajęła się organizacją ekshumacji pomordowanych na Wołyniu Polaków. Umiejscowienie mogił ustalano na podstawie relacji świadków, wspomnień, fotografii oraz archiwaliów polskich i ukraińskich. Później prowadzono wizje lokalne z pomocą miejscowych. Często po spalonych w 1943 roku wsiach nie ma już najmniejszego śladu i bez wparcia Ukraińców nie dałoby się ich zlokalizować. Pierwszych ekshumacji dokonano w 1992 roku. Ale nawet 26 lat później wciąż nie widać końca tej istotnej pracy.

Źródła informacji:

 1. Herbich A., Dziewczyny z Wołynia, Znak Horyzont 2018.
 2. Koprowski M.A., Akcja „Wisła”. Krwawa wojna z OUN-UPA, Replika 2016.
 3. Koprowski M.A, Wołyń. Wspomnienia ocalałych, t.1, Replika 2016.
 4. Koprowski M.A, Wołyń. Wspomnienia ocalałych, t.2, Replika 2016.
 5. Motyka G., Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947, Wydawnictwo Literackie 2011.
 6. Motyka G., Wołyń ’43, Wydawnictwo Literackie 2016
 7. Popek L., Wołyńskie ekshumacje w latach 1992-2015, ipn.gov.pl [dostęp 08.07.2018]
 8. Siemaszko E., Siemaszko W., Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945, Von Borowiecky 2000
 9. Szablowski W., Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia, Znak 2017.

KOMENTARZE (72)

Dodaj komentarz

powiem więcej, bardzo przykre

Obecne władze Ukrainy blokują wszelkie ekshumacje bo wyniki potwierdzają Polskie relacje o ludobójstwie. Bez radykalnych posunięć naszych władz nic się nie zmieni. Tylko barbarzyńcy nie pozwalają na godny pochówek pomordowanych kobiet, dzieci i starców.

Przede wszystkim, ogromny szacunek dla Pana Wojtka Smarzowskiego za nakrecenie Wołynia.. Najgorsze jest to że ,strona Ukrainska wymazała to ludobójstwo z kart historii, a wymordowano od 100do 130tys Polaków. Młodzi Ukraińcy nie mają pojęcia co się działo, jak okrutna to była czystka etniczna..nie da się układać relacji Polsko Ukraińskiej na kłamstwie! A ofiarom tej rzezi należy się pochówek i pamięć..należało by się też od rządu Ukraińskiego słowo,, przepraszamy „nigdy więcej nie można dopuścić do takiej rzezi… Kiedyś Turcy to samo zrobili z Ormianami z większą liczbą ofiar bo około miliona.. Jak widać historia lubi się powtarzać.. Pece and love ✌️

Krwawa niedziela miała miejsce 11 lipca 1943r., a nie jak napisano w artykule 13 lipca. Proszę o sprostowanie :)

Najpierw należy z Ukrainą wyjaśnić później można im pomagać

Z Upadliną nie ma o czym rozmawiać. Twór oparty na kłamatwie i ludobójstqie musi sie rozpaść i nis powonnismy go w zaden apoab wspierac
Wronq

Naprawdę to było nie ludzkie .Szkoda mi wszystkich pomordowanych tak bestialsko bezbronnych i z nienacka na smierc skazanych.

Miałem styczność z Ukraińcami pracującymi w naszym kraju, większość z nich jest bardzo sympatyczna ale są wyjątki, przeważnie Ci najsłabiej wykształceni, maja coś w oczach, zawiść, zazdrość, żal, jak by cały czas nam zle życzyli

  To jest istotne

  Ci ,, życzliwi,, poprostu lepiej się z tym kryją!
  Też poznałem Ukry od podszewki i oni tacy są…
  Dla nich BOGIEM jest Niemiec,a Polak to Lach do rizania!

Poco im pomagac

Nasz publicysta | Anna Dziadzio

Drodzy komentatorzy, rzeź wołyńska była straszliwą zbrodnią. Nie mogą jednak Państwo obarczać za nią współcześnie żyjące pokolenia Ukraińców i nawoływać do nienawiści względem tego narodu. My również mamy jako Polacy na sumieniu zbrodnie, także wobec Ukraińców i również powinniśmy posypać głowy popiołem, bo nie jesteśmy nieskazitelni. Po obu stronach powinny występować przede wszystkim świadomość wzajemnych krzywd i pielęgnacja pamięci, aby historia nigdy się nie powtórzyła. Wszystkie komentarze o charakterze skrajnie nacjonalistycznym i nienawistnym zostały usunięte. Dziękujemy wszystkim tym, którzy odnieśli się do samego artykułu i historii zbrodni w sposób próbujący zachować obiektywizm. Pozdrawiamy.

  Jakie zbrodnie Polacy mają na sumieniu w stosunku do Ukraińców? Odwetu za rzeź proponuję nie wliczac, bo wielu z nas po znalezieniu zmasakrowanych zwłok swoich bliskich zadziałałoby w afekcie i dokonało odwetu. Zresztą, by pisac, o relacjach polsko – ukraińskich, trzeba by wskazac moment wyodrębnienia się Ukraińców jako narodu i od tamtej chwili przyjrzec się każdej ze stron. Czy Ukraińcy mają w ogóle świadomośc tego, co ich przodkowie zrobili na Wołyniu Polakom? Czy rozumieją, że gloryfikując „bohaterów” pokroju Bandery wychwalają sprawców, pośrednich i bezpośrednich, rzezi na Polakach? Że takie postępowanie nie ułatwia dialogu? Ostatnie uroczystości na terenie Ukrainy- osobne polskie i ukraińskie- mające na celu upamiętnienie tamtych wydarzeń chyba powiedziały najwięcej o podejściu strony ukraińskiej. Do pojednania potrzeba woli obu stron.
  Żaden naród nie jest kryształowy, bo składają się na niego jednostki, z których każda jest inna, co nie zmienia faktu, że każda krzywda powinna zostac uznana i zapamiętana – ku przestrodze.

   Jakie zbrodnie? Bardzo podobne. Polecam przeczytać coś na temat Pawłolomy. Nie twierdzę, że da się porównać skalę, jednak modus operandi (mordowanie z zimną krwią setek starców, kobiet i dzieci) identyczne.

    Bez przesady , akurat w Pawłokomie oszczędzono kobiety i dzieci,cała zbrodnia miała charakter odwetowy na zbrodnie upa w okolicznych wioskach a ludność była przerażona opowieściami uciekinierow z Wołynia..poza tym czy my czcimy morderców z Pawlokomy?

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Drogi Evii, dołączam się do rekomendacji Skrzata. Chodziło o czasy dużo wcześniejsze niż rzeź wołyńska. A co do kwestii wyodrębnienie się Ukrainy zachęcam do lektury następującego tekstu: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/05/15/kiedy-naprawde-powstala-ukraina/. Pozdrawiamy serdecznie.

    Drogi Skrzacie – wspominasz właśnie akcję odwetową z 1945 r., mnie natomiast interesuje czy były akty agresji Polaków wobec Ukraińców przed rzezią na Polakach w 1943 i 1944 – jeśli są podaj mi o nich informację, Jak już wspomniałam, uważam polskie akcje odwetowe za coś co było tylko reakcją na bestialstwo Ukraińców (notabene których obecni potomkowie wychwalają mordujące Polaków UPA).
    Droga redakcjo, czytałam wspomniany artykuł (nawet go skomentowałam) i niestety, jest on dosyc mierny – rzuca tylko kilka luźnych faktów, ale nie pozwala na wyrobienie sobie zdania – zasugerowałabym coś bardziej konkretnego, bo jak widac temat relacji polsko-ukraińskich będzie tutaj często gościł ( i może słusznie, bo pozwoli to na lepsze zrozumienie historii wielu naszych rodzin).
    Pozdrawiam również.

    chwila chwila, Pani jako publicystka nie wie że Pawłokoma były już po rzezi Wołyńskiej? Więc prosze nie wprowadzać ludzi w błąd i nie podawać fałszywych wiadomości!

  Współcześnie żyjący Ukraińcy to nie ufolutki, tylko wnukowie dzieci tych zwyrodnialców, którzy bestialsko mordowali naszych obywateli. Jeżeli nie zrozumieją, ze to co zrobili ich przodkowie, że jest czymś potwornym to historia się powtórzy.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Drogi misiu, zdecydowanie powinni rozumieć i pamiętać, ale nie można ich obarczać winą za to, czego dokonali ich dziadkowie. Pozdrawiamy.

    Ciężko się nie zgodzić. Ale tego właśnie uczy nas obecna władza, niech za czyny rodziców/dziadków odpowiadają dzieci i wnuki. I to jest chore i przykre…
    A jednocześnie trzeba pamiętać że historia nie jest czarno/biała, a pełna odcieni szarości. Oraz to co najważniejsze, dla jednych bohaterowie, dla innych mordercy. Tak to zawsze wygląda. Nikt nie może być bohaterem dla obu zwaśnionych stron w tym samym czasie…
    Pozdrawiam

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Drogi komentatorze, dziękujemy za ten dojrzały i mądry wpis. Oby więcej takich pojawiało się na naszym portalu. Zachęcamy do częstszego nas czytania i komentowania. Pozdrawiamy serdecznie.

    Natomiast wielbienie i stawianie pomników zbrodniarzom na Ukrainie, nie jest właściwe. Ludobójstwo wołyńskie nie na żadnych odcieni szarości, ma kolor krwi i płomieni polskich wsi.

    To nieprawda. W sytuacji, w której Ukraińcy butnie kultywują zbrodniarzy, przyjmują także odpowiedzialność za ich zbrodnie.
    Kości ofiar walają się niepogrzebane po uroczyskach, a Sawur, Szuchewycz i Bandera rozpierają się na pomnikach, to kto za to ponosi odpowiedzialność?

  Racja ale słowa i czyny gloryfikujące morderców piętnować musimy .To samo dzisiejsze władze ukraińskie i polskie za wypieranie i za ignorowanie

  To jest istotne

  To pokaż mi masowe groby Ukraińców zabitych bestialsko przez polskich chłopaków!

  Nasz Publicysto, Autorko artykułu: Proszę pisać po polsku, a nie po polskiemu. Zdanie „…jednak obarczać za nią współcześnie żyjące pokolenia Ukraińców…” nie jest po polsku. Po pierwsze, nie można „obarczać za coś”, tylko „obarczać ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ za coś”, a po drugie nie obarczać „kogo? czego” (czyli dopełniacz), a obarczać „kogo? co?” (czyli biernik).
  A zatem: „…jednak obarczać ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ za nią współcześnie żyjącYCH pokoleŃ Ukraińców…”

   No i ten przeklęty chochlik znów dał znać o sobie…
   Właśnie obarczać „kogo? czego?”, a nie obarczać „kogo? co?”. Przestawiłem (a właściwie, to chochlik przestawił…).
   W każdym razie, sprostowanie: nie „obarczać kogo? co?” (…współcześnie żyjące pokolenia Ukraińców…), tylko „obarczać kogo? czego?” (…współcześnie żyjących pokoleń Ukraińców…)

Nie chcę nienawiści,ale sprawiedliwości! To nie pojęte,że te masakry działy się zaledwie 75 lat temu. To wspolczesnosc,a nie sredniowiecze. Sprawcy tych bestialskich zbrodni jeszcze do niedawna żyli. Moze niektórzy jeszcze żyją. I co ani słowa przepraszam?! To tylko ciągle my ,Polacy mamy w imię poprawności politycznej przepraszać ? Żydów, Niemców,Ukra Ukraińców ruskich, czrnychc, żółtych, czerwonych. ? Przepraszajmy bo też mamy za co, ale nasze niecne czyny wobec wszystkich cierpień, upokorzeń, wojen, masakr i zbrodni, których doświadczyli Polacy i Polska w ciągu zaledwie ostatnich tylko 100 lat są nieporownywalne.!!!!! Domagajmy się więc prawdy i szacunku choćby ze względu na pamięć o cierpieniach jakiich doświadczyli nasi przodkowie, dziadkowie,babcie, rodziny….Chcę Polski dumnej i szanowanej! I nie jest to nacjonalizm. To patriotyzm! Pamieta ktoś jeszcze co to patriotyzm? Bo mam wrazewra,że internetu zamieniają patriipatr na nacjonalizm. Proszę nie robcró tego,redakcjo ciekawostek tez

Opowiadała mi śp p Maria Wajdzik zapamiętałam jej jasne jakby wypłakane oczy a mi skóra zdrętwiała i włosy stanęły na to co mówiła Kiedy widzieli łunę zrozumieli ze będą następni ukryli sie w polach z dala od zabudowań ukraincy zrabowali wszystko i podpalili zabudowania Zapach spalenizny i strzelające z nor w powietrze spalone króliki tej zgrozy trudno opisać tego strachu Zapamiętałam ze nie spalił się obraz MBozej który ukryli w piecu

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi Anonimie, dziękujemy za przytoczenie tego bolesnego doświadczenia… Niestety takich relacji jest zbyt dużo. Oby nigdy nic podobnego się nie powtórzyło. P.S. Czy wiadomo co stało się ostatecznie z obrazem? Czy jest wciąż w Pani rodzinie? Pozdrawiam.

Ukraińscy mordercy powinni zostać skazani na ludobójstwo. A my dopóki rząd Ukraiński nie przeprosi i nie poprosi o wybaczenie nie powinniśmy Ukrainie pomagać ani dawać przyzwolenia na pracę i osiedlanie się w Polsce

Sami ściągamy do siebie piątą kolumnę ukraińską, która to z czasem odpłaci mam za naszą dobroć. Cieszmy się, że mamy w Polsce już 1,5 – 2 mln lub nawet więcej ukraińców ; dajmy im obywatelstwo, prawa wyborcze etc. pozwólmy zarejestrować własne partie polityczne…

wolyn pieklo na ziemi a zniszczone cerkwie ponad sto ok 1938r juz wtedy ukraincy mowili idzie czas na rzniecie lachow uderzmy sie i w swoje piersi narodzie wybrany moze panowie z krk powiedza cos na ten temat

polak polak historia sie klania obiektywna historia

polak nie patriota

ciekawy artykul i komentarze mozna zrozumiec ze prawdziwi patrioci sa tylko na podkarpaciu przemyscy zaklocili ukrainska uroczystosc religijna procesje na cmentarz strzelcow siczowych kto niezna histori strzelcow siczowych niech pozna jak szlachetnie i po katolicku polacy zaplacili im za sluzbe nikt do nich nie strzelal sami poumierali niedawno dolozono na ten cmentarz ekshumowane szczatki banderowcow ktorych patrioci z birczy niechcieli u siebie pomimo ze jest tam cmentarz ukrainski co by sie dzialo gdyby polska uroczystosc religijna ktos zaklocil przenajswietrze oburzenie na caly swiat pasterze z krk zero reakcji na ten incydent w swiatyniach glosno mowia o milosci blizniego i zyciu wg przykazan ciekawe to jest mniejszosc ukrainska w 2 rp traktowana byla jak zwierzeta robocze to musialo eksplodowac przyszli got mit unse obiecali wolna ukraine i sie zaczelo okrucienstwo banderowcy mogli przyklad wziasc z jakuba szeli pomalu rznij bo to byl dobry pan podobne przyczyny podobne metody ludzie doprowadzeni do ostatecznsci zdolni sa do wszystkiego co najgorsze bezmyslnosc glupota elyt polytycznych przyczyna nie niejednej tragedii kresowiakom trzeba wspolczuc a nawiedzonych patriotow gonic w cholere

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi polaku, dziękujemy za rozbudowany i emocjonalny komentarz, jednak na przyszłość będziemy wdzięczni za dzielenie wypowiedzi na zdania – zdecydowanie ułatwi nam to zrozumienie treści wpisu. Pozdrawiamy :)

nie widac patriotycznych komentarzy narodowi patriotyzm opadl chyba ze to pisza zwykle szczury siejace nienawisc w jakim celu na czyje polecenie caly czas ktos chce gnoju miedzy ludzmi narobic

niepatriota polak

panowie z krk najwyzszy czas odtajnic historie ta historie nie bojmy sie prawdy prawda nas wyzwoli zlo zwyciezajmy dobrem jakos tak to bylo powiedziane

niepatriota polak

patriotow tylko zal a sukienkowi jak zwykle pluj w oczy a ona mowi ze to deszczyk pada pozdrawiam

dziwię się, że odwet polskich oddziałów partyzanckich był wręcz znikomy w stosunku do rozmiarów ukraińskich sprawców ludobójstwa na Polakach. Śmiem twierdzić, że gdyby uruchomiono masową akcję odwetową udałoby się powstrzymać rzeż Polaków. Podobna sytuacja była w Warszawie gdzie masowe akcje odwetowe warszawskiego AK powstrzymały łapanki i publiczne rozstrzeliwania na ulicach.

  To jest istotne

  Nareszcie głos rozumu

  Mieszkam we wsi bogatej w inwestorow.,a biedna w siłę robocza. Są tu Ukraińcy. Dziś w sklepie dziewczyna i trzech mężczyzn… Rozmawiali szeptem. Faceci wypisz wymaluj, jak z fotografii lat 40. Dziewczyna taka zwykła. Nie wiem czemu szeptali. Mam mieszane uczucia. Nie kocham ich, ale też nie nienawidzę. Jednak wolałbym nie spotykać ich więcej.

po zakonczeniu wojny wojsko milicja u nas i w sojuzie dlugo nie mogly sobie z tym towarzystwem poradzic po akcjach odwetowych ak zawsze rozstrzeliwano zakladnikow moze zacznij dziecino obrazki malowac

Jak świat światem nigdy Ukrainiec nie będzie Polakowi bratem.

ale jest skurczybyk sasiadem nie zapominajmy o tym

bratem nie bedzie sluga nie chce byc nadaremno pan chrobry szczerbil swego szczerbca

jak narazie nie mamy zadnych pretensji do eskimosow warto z nimi braterstwa poprobowac fajni ludzie elyty pomysla ojdyr byznesa napewno skreci pozdrawiam

ukrainiec zawsze bedzie polakowi wrogiem

Prawdziwa historia

Do tego właśnie prowadzi sponsorowanie prawackich nawiedzonych mutantów przez zwyrodnialców kapitalistycznych.

Dla jednych bohaterowie, dla innych mordercy…W jakiej to szkole takich sofizmatów uczą? Morderca ejst mordercą a bohater bohaterem. I tutaj żadne stawianie kota na ogonie nie pomoże.

Luiza Dobrzyńska

Gdyby współcześni Ukraińcy nie wielbili bandytów i nie byli dumni z ich wyczynów, nikt nie miałby do nich pretensji. Ale jak stawiają im pomniki, no to wybaczcie…

Boje sie ze to sie powtorzy. Moze dlatego przyhezdzaja niby do pracy, a w rzeczywistosci chca poszerzyc swoje ziemie ttj w wojne bo im putin zabiera? Niszcza nam pomniki, napadaja na konsulaty i zrywaja Polskie szarfy z grobow, ale jak im mowia ze Polacy zaczeli wiec spodziewajcie sie odwetu.

Precz z nazizmem

A wy dalej szczujecie jak inne prawackie szczijnie na Związek Radziecki, Stalina i Armię Czerwoną, gdyby nie oni Polski i Polaków by nie było, po Kresach Adolf puścił by Ukraińców na Zamojskie i tak dalej i wspólnie by nas eksterminowali aż do ostatniego Polaka.

  Co ty debilu opowiadasz. Lepiej już by było pod okupacją niemiecką niż z ruskimi i innym dziadostwem ze wschodniej granicy

   Polak nie volksdeutsch.

   Do Anonim Lepiej było volksdeutsch i volksdeutsch i ty wiesz bo miałeś ich na pewno w rodzinie.Sympatyczni Niemcy z miłości do Polaków rozstrzeliwali ich, wieszali , robili na nich różnego rodzaju eksperymenty medyczne w wyniku których umierali.W obozach koncentracyjnych zapraszali do komór gazowych, w trakcie tłumienia Powstania Warszawskiego gwałcili ,mordowali dzieci i kobiety zdarzało się też półżywych ludzi do ognia wrzucali .To dzięki tym sympatycznym hitlerowcom, zginęło w czasie okupacji 6 000 000 Polek i Polaków i kraj został zniszczony.Co do uściślenia, przez cały okres okupacji niszczyli Polskę prowadzili tzw gospodarkę rabunkową.Uwaga Anonima pisząc co ty debilu opowiadasz może być zrozumiana tylko wtedy jak sobie uzmysłowimy że piszący te idiotyzmy to debil nad debile!!!

polak niepatriota

kuriewne zboki onanizuja sie patriotyzmem.do szkoly matoly na lekcje historii a pozniej komentarze pisac,najwyrzszy czas przeprosic prawoslawnych za zniszczone swiatynie i wyplacic im odszkodowanie,ukraincy w 2 rp traktowani byli jak bydlo i odplacili jak bydlo ,koniec tematu

  To może powinni zwrócić się do” sojuza” , tam mieliby lepiej.

   Mój ojciec ma nową żonę i jakoś mam z nią słaby kontakt, wręcz się nie lubimy, nie dogadujemy i już wiem dlaczego, ponieważ mój ojciec zawsze powtarza, że ona pochodzi z Ukrainy i jak to on mówi ,,ma zacięty charakter bo to rodowita Ukrainiec”. I wiecie co ma rację nie dość, że rozwaliła mi rodzinę to jeszcze karma ją dopadła …Tak jak powinna każdego ukraińca po tym co nam zrobili po Wołyniu. Ich karmą jest putin, jakoś ich nie chce puścić bo wie co w nich drzemie i chciałby żeby znowu nam pokazali widły ,ale już nie tędy droga bo będzie mieć patrioty i jakoś mi ukraińców nie szkoda, a teraz co … jak trwoga to do Polski

   nie musza sie nigdzie zwracac zyja tutaj od pokolen, gosciu historia cie boli

Rodzina z Wołynia

Czemu w tym artykule jest tyle błędów rzeczowych??? Wstyd nawet nie znać prawidłowej daty Krwawej Niedzieli i brać się za ten temat . Wrzucanie cial i żywych ofiar do studni było nagminne . Takich ” kwiatków ” jest w tekście mnóstwo. To ma być poważny artykuł, czy wypracowanie niedouczonego gimnazjalisty?

narodzie wolynski wyluzuj i nie czepiaj sie redakcji,tez chca zarobic na kieliszek chleba.Nie robcie sie bardziej papiescy niz ojciec swiety,slowo nagminnie istmieje w polskim jezyku ,nie wiem jak bylo na wolyniu

Janusz Bieszczadzki

To nie całe narody są złe,a tylko poszczególni ludzie……..

Zawsze dziwiłem się temu mordowi,nie mogąc dojść do przyczyny,aż w końcu gdzieś tam doczytałem,że za czasów sanacji Piłsudczycy obdarowali ziemią na Wołyniu 200tys „swoich”,każdy z bronią pod poduszką,mający w głębokiej pogardzie kolonizowany naród…

wf tak to juz jest czasami ginie byk czasami toreador

Bo POLSKA i Polskie władze zachowują się jak pod okupacją i gówno znaczą
Ci którzy okupują Polskę brali udział w depopulacji POLAKÓW

jozefie, piotrze okupant ten sam ponad tysiac lat

przykro ze takie debile

Zobacz również

Druga wojna światowa

To tu wszystko się zaczęło. Gdzie...

Kiedy mieszkańcy Parośli zobaczyli nad ranem nadciągający oddział żołnierzy w sowieckich mundurach, zaniepokoili się, ale nie wpadli w panikę. Pozwolili nawet się związać, by uniknąć...

16 lipca 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Druga wojna światowa

„Myśmy się nie bali śmierci. Baliśmy...

Przed oprawcami nie było ucieczki. Bezlitośnie dźgali ofiary nożami i widłami, rozrąbywali siekierami. Upowcy urządzili Polakom na Wołyniu piekło na ziemi. Jednak nie wszystkich udało im się...

9 lipca 2019 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Odsiecz, która nie nadeszła. Dlaczego Armia...

Rzeź wołyńska stanowi jedną z najmroczniejszych kart w historii relacji polsko-ukraińskich. Mordy na Polakach w latach 1943–1945 pochłonęły od 80 do nawet 130 tysięcy istnień....

2 lipca 2019 | Autorzy: Anna Baron

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.