Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Krew 100 milionów ofiar na rękach? Sprawdzamy ile osób zamordował Józef Stalin

Czy Stalin miał na rękach krew 100 milionów ludzi? Na ilustracji fragment niemieckiego plakatu propagandowego z czasów II wojny światowej (źródło: domena publiczna).„Śmierć jednej osoby to tragedia, śmierć milionów to tylko statystyka”. Wbrew popularnemu mitowi te słowa nigdy nie padły z ust Stalina. Trudno się jednak dziwić, że właśnie jemu je przypisano. Skala zbrodni sowieckiego dyktatora była tak olbrzymia, że aż trudno ją opisać i objąć liczbami. Mimo to spróbujemy.  

Gułag – 60 000 000 ofiar

Był to najbardziej przerażający system wyzysku i eksterminacji, porównywalny chyba tylko z obłędem Holokaustu. W szczytowym okresie w łagrach przebywało nawet kilkanaście milionów więźniów – około pięciu procent całej populacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Próbując oszacować liczbę ofiar Gułagu należy pamiętać także o tych, którzy zginęli podczas transportu do łagrów, oraz tych, którzy zmarli po jego opuszczeniu w wyniku kompletnego wycieńczenia organizmu.

Budowa Kanału Białomorskiego. Według Sołżenicyna zginęło i zmarło przy niej nawet wierć miliona ofiar stalinowskiego terroru (źródło: domena publiczna).

Budowa Kanału Białomorskiego. Według Sołżenicyna zginęło i zmarło przy niej nawet ćwierć miliona ofiar stalinowskiego terroru (źródło: domena publiczna).

Łagiernik Aleksander Sołżenicyn szacował, że od początku rewolucji do 1956 roku w obozach uśmiercono ponad 60 milionów obywateli ZSRR. Lwia część przypadła na rządy Stalina (systemu Gułagu ruszył na dobre w 1923 roku, a po śmierci Dżugaszwilego został szybko wygaszony).

Ta szokująca liczba jest kwestionowana przez większość historyków. Dodajmy jednak, że więźniami Gułagu nie byli tylko obywatele ZSRR, ale też, między innymi, miliony niemieckich jeńców wojennych czy setki tysięcy Polaków.

II wojna światowa – 27 000 000 ofiar

Na konto Stalina zaliczam wszystkie ofiary II wojny światowej po stronie ZSRR (zarówno wojskowe jak i cywilne), ponieważ to Pakt Ribbentrop-Mołotow doprowadził do jej wybuchu.

Przez prawie dwa kolejne lata Stalin był wiernym sojusznikiem Hitlera, umożliwiając mu dalsze podboje, samemu zaś zagarniając wschodnią Polskę, część Finlandii, państwa bałtyckie i rumuńską Besarabię. Koszmarnie wysokie straty radzieckie podczas wojny (wielokrotnie wyższe niż niemieckie) spowodowała przede wszystkim pogarda radzieckich decydentów dla ludzkiego życia.

W przypadku działań wojskowych równało się strategii obronnej ani kroku w tył oraz dyrektywie spalonej ziemi, a w przypadku działań ofensywnych – atakowaniu pozycji niemieckich kolejnymi falami żołnierzy (którym „odwagi” dodawały strzelające do nich od tyłu oddziały NKWD), bez liczenia się ze stratami.

Polegli czerwonoarmiści. Zdjęcie z 1942 roku (źródło: Bundesarchiv; fot. Richard Muck; lic. CC-BY-SA 3.0).

Polegli czerwonoarmiści. Zdjęcie z 1942 roku (źródło: Bundesarchiv; fot. Richard Muck; lic. CC-BY-SA 3.0).

W maju 1945 roku zwycięski Stalin był na ustach całego świata. Jednak była też druga medalu:

Współcześni demografowie mówią o 27 milionach ofiar śmiertelnych wśród których dużą część stanowili ludzie młodzi, czyli przyszłość kraju. Tysiące miast i wsi leżało w gruzach, a wiele osób było zmuszonych do mieszkania w ziemiankach. Kilka milionów rannych weteranów potrzebowało wsparcia rządu – pisze Oleg Khlevniuk w książce „Stalin. Nowa biografia”.

Czy wiesz, że ...

...we współczesnych środowiskach mafijnych zjawisko pobierania haraczu nadal ma się dobrze? Północnowłoskie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w Kalabrii, nawet nie zgłaszają prób wymuszeń na policję. Haracz jest określany jako „wydatki na bezpieczeństwo”.

...celem matki Natalie Wood było uczynienie z córki gwiazdy? Była w stanie zrobić wszystko, by dziewczynka dobrze zagrała. Pewnego razu rozdarła na strzępy żywego motyla w celu zmuszenia córki do płaczu na planie.

...Adolf Eichmann w ciągu zaledwie roku, między 1942 a 1943, zawłaszczył żydowski dobytek o wartości ok. 200 mln marek? To właśnie z jego rozkazu zamordowanym Żydom odbierano cenne przedmioty i wyrywano złote zęby.

Komentarze (29)

 1. DUST DEVIL Odpowiedz

  No dobrze, ale ZSRR za Stalina dołączało do wojny jako jedno z biedniejszych państw świata, wykończone wojną domową i czystkami (pisaliście nawet kiedyś o realiach w RKKA), a zakończyła wojnę jako jedno z supermocarstw. Skala ofiar może przerażać (zapomnieliście o ofiarach spowodowanych przez Mao, który był wspierany przez Stalina czy wojny w Korei, na którą Stalin też miał bardzo duży wpływ), ale fakt pozostaje faktem – kosztem ogromnej ilości krwi Rosja Radziecka stała się światowy imperium zdolnym rzucić wyzwanie USA…

  Czego jak czego, ale geniuszu geopolitycznego odmówić mu nie wolno, szczególnie, że zaczynał wojnę ramię w ramię z Niemcami, a zakończył w obozie zwycięzców, subsydiowany przez tychże.

 2. mnbv Odpowiedz

  Bzdury.Za Stalina zginęły ok.3 miliony ludzi, w większości byli to kryminaliści, szpiedzy i skorumpowani urzędnicy.Dziś ludzie nie zdają sobie sprawy z rozmiarów szpiegostwa w tamtym czasie w ZSRR.Wszystkie kraje europejskie miały tam szpiegów i agentów, bo ten kraj był wrogiem dla wszystkich.Sołżenicyn jest niewiarygodny , bo nie miał dostępu do danych i dokumentów.To jego domysły, poza tym był nacjonalistą i wrogiem systemu radzieckiego, więc powiększał celowo liczbę ofiar.Gdyby wierzyć w te brednie, to liczba ofiar Stalina przekracza liczbę mieszkańców ZSRR w tamtych czasach.Straty polskie w tym kontekście to ok.100 tys. represjonowanych (ale nie zabitych!) z czego część przeżyła zesłania itp. represje.Poza tym dobrze wiadomo, że w ostatnich czasach przerzucono dużo ofiar z konta naszych obecnych przyjaciół,- Niemców i Ukraińców, na konto Rosjan,Wielu Polaków uważa, że na Wołyniu mordowali Rosjanie, a nie Ukraińcy.Brak wiedzy i luki w wykształceniu.
  Dane te mam z badań znanego na świecie POLSKIEGO historyka, który te zagadnienia dobrze zbadał.Miał wstęp do archiwów Rosji, USA,UK.Najwięcej informacji, co jest ciekawostką, posiadają Amerykanie.

  • jani Odpowiedz

   Jesteś głupcem czy prowokatorem, a może z krytyki politycznej? Dlaczego nie podałeś nazwiska tego „znanego na świecie” historyka?

  • Marek Odpowiedz

   Rosyjscy propagandziści się rozbestwiają na internecie w Polsce, z tego co widzę. Spośród wielu idiotycznych komentarzy, jakie zdołałem przeczytać na tej stronie, bez wątpliwości ten trolling przebija wszystko, co ktokolwiek zdołał napisać.

  • Urukar Odpowiedz

   Podałeś ogólniki bez nazwisk liczb numerów archiwów. Podjąłeś dyskusję na poziomie klasycznego lewaka napisałeś swoją opinię bez popierania jej faktami. Kolega który wspomniał o Grossie miał rację tak jak Pan Gross tak i Ty masz swoiste objawienie.

  • Amadeo Odpowiedz

   Kiedy Towarzyszu wreszcie przestaniecie ściemniać? W Rosji gułagi (czyli obozy koncentracyjne) działają po dziś dzień. Niemieckie obozy działały wielokrotnie krócej. Liczba ofiar stalinizmy jest na pewno większa niż 65 mln, to powoduje, że Stalin był – w najlepszym wypadku – tylko 10-krotnie większym mordercą od Hitlera. I takie są fakty. Jedyna różnica polega na tym, że a). wygrał wojnę b). nie mordował według klucza etnicznego / narodowego – Stalin mordował wszystkich, nawet swoich.

 3. Anonim Odpowiedz

  @mnbv
  Ciężko polemizować z kimś, kto swój wywód zaczyna od słowa „bzdury”.
  Polecam szanownemu przedmówcy zajrzeć do ogólnie dostępnych źródeł, z których wynika, że te 3 miliony to wartość bardzo mocno niedoszacowana.
  pl.wikipedia.org/wiki/Demografia_ZSRR

  Pozdrawiam.

 4. Anonim Odpowiedz

  Artykuł bardzo ciekawy, jednak zawiera parę nieścisłości. Choćby fakt nazwania Stalina najbliższym współpracownikiem Lenina jest ogromnym uproszczeniem. Nie podlega dyskusji, iż był on wtedy wysoko postawionym dygnitarzem radzieckim, jednak ponad nim, i to zdecydowanie ponad nim stali chociażby wspomniani tutaj Grigorij Zinowiew, Lew Kamieniew, nie mówiąc już o Trockim, który był przecież jednym z głównych ideologów realnego socjalizmu (permamentna rewolucja itd). Dopiero po śmierci Lenina Stalin wybił sie na czoło Wielkiegi Brata, i to nie wskutek jakiejś zawiłej intelektualnie intrygi, a wskutek ogromnego terroru w stosunku do konkurentów. Potwierdzeniem tego jest zamieszczone tutaj zdjęcie wodza rewolucji i jego następcy siedzących ramię w ramię. Problem w tym, że zdjęcie sfabrykowano już po śmierci Iljicza. Nie oszukujmy się, Stalin – w przeciwieństwie do Lenina czy Trockiego – był przyglupem intelektualnym.

  • anzby Odpowiedz

   Dobrze jest przypominać historię i jeszcze poszerzać jej zakres. To było tylko przypomnienie, bardzo cenne – ale nic więcej.

   Krew 100 milionów ofiar na rękach? Sprawdzamy ile osób zamordował Józef Stalin

   W artykule nie znalazłem nazwiska choćby jednej osoby którą zamordował Stalin.
   To tysiące zbrodniarzy zamordowało 100 milionów osób i to oni mają krew na rękach.

 5. Polek Odpowiedz

  Brednie kompletne. Najnowsze kompleksowe badania tego tematu to „Czarna księga komunizmu” – a i tak większość historyków podaje że liczby w niej podane są zawyżone. Ustalanie faktów historycznych na podstawie powieści literatury pięknej to jak pisanie historii Polski na podstawie trylogii Sienkiewicza.
  Komuniści wymordowali wystarczająco dużo ludzi i naprawdę nie trzeba im dopisywać ofiar w taki idiotyczny sposób (27 milionów w czasie II Wojny Światowej – przedni dowcip, choć jakby lekko czarny).

 6. mnbv Odpowiedz

  Nie podałem bo nie chcę , żeby na niego pluli, a szanuję gościa.Poza tym jeszcze raz piszę, że te liczby są wzięte z sufitu, a autorzy zachodni słabo znają realia wschodnie i ich obliczenia są z sufitu.Nie jestem żadnym trollem, a tylko podaję pewne fakty.A skąd wy macie te 100 milionów?To jest dopiero bzdura, bo to ponad połowa ludności ZSRR w tamtym czasie+ 22 miliony ofiar wojny czyli 122.000.000 przecież ZSRR by się wyludniło a tak nie było.

   • sss Odpowiedz

    ale się czepiacie gościa, bo ma inne zdanie? Przecież nie ma możliwości policzenia ofiar stalinizmu, o ile Niemcy byli dość skrupulatni, to Rosjanie nie i wątpię by sami Rosjanie wiedzieli ile faktycznie osób posłali do gułagów. Nikt tu nie broni Stalina ani go nie rozgrzesza, ale pewne liczby są wątpliwe, choćby zaliczenie przez autora wszystkich ofiar II wojny światowej na terenie ZSRR (te podane 27000 000) ze względu na Pakt Ribbentrop-Mołotow – ten pakt nie był powodem wojny Stalina z Hitlerem, a obwinianie Stalina za atak Niemców na ZSRR jest cokolwiek bez sensu…

  • kk Odpowiedz

   @mnbv Człowieku, piszesz tak, jakby w ciągu tych 30 lat rządów Stalina nie było ‚ruchu populacji’ wynikającej z faktu urodzin i zgonów (‚To jest dopiero bzdura, bo to ponad połowa ludności ZSRR w tamtym czasie’). W tym czasie na terytorium ZSRR żyło nie 150 czy 200 mln ludzi, ale dużo więcej. Zastanów się nad takimi danymi: w 1922 r. ludność ZSRR to 133,9 mln, w 1926 (spis) 146,7 mln. Oznacza to, że w 4 lata przybyło 12,8 mln – średnio 3,2 rocznie. W takim tempie w 1946 roku powinno być 210,7 mln (133,9 + 24 x 3,2), a tak naprawdę to dużo więcej, bo w wyniku II WŚ ZSRR zagarnął: pół Polski, część Finlandii, Mołdawię, kraje bałtyckie, południowy Sachalin, Tuwę – na ogół z ludnością (więc ok. ok. 22,3 mln ludzi więcej). Tymczasem w 1946 r. ZSRR zamieszkiwało 170,5 mln ludzi – czyli ok. 40 (a może nawet 60) mln mniej niż ‚powinno’. Gdzie się podziały te miliony??? Nie da się tego wytłumaczyć stratami wojennymi, szacowanymi na 27 mln. Gdzieś ‚wyparowało’ ponad 30 mln ludności. Człowieku – po prostu przeanalizuj na spokojnie te liczby: https://pl.wikipedia.org/wiki/Demografia_ZSRR

  • Anonim Odpowiedz

   @mnbv skąd mamy pewność że wszystkie dokumenty które miał ten „znany na świecie Polski historyk” nie były z fałszowane przez Rosjan wątpię żeby Rosjanie tak problemu oddali Amerykanką i Brytyjczykom prawdziwe dokumenty choćby NKWD. Gdyż Rosja poniosła by na pewno duże straty finansowe za morderstwo „100 milionów ” z powodu swojej chorej ambicji do potęgi

 7. kk Odpowiedz

  Panie Kuza, w końcówce lat 30. (czyli w okresie największego terroru) ludność ZSRR liczyła między 162,5 mln (1937) a 168,5 mln (1939). Pięć procent od żadnej z tych liczb nijak nie da ‚kilkunastu milionów więźniów’. Jeśli było to kilkanaście milionów – to oznacza ok. 10 procent populacji. Ludność ZSRR przekroczyła 200 mln w drugiej połowie lat 50. (208,8 mln w 1957), a do ok. 300 mln doszła pod koniec istnienia ZSRR – 293 mln w 1991.

 8. Panek Odpowiedz

  Do dnia dzisiejszego Rosja nadal jest bardzo biednym krajem ,tylko ma dużą i silną armię jak Korea Płn. i to właśnie widać. Przewódca Koreii tez ciągle spoleczeństwo karmi -że Ameryka na nich napadnie tak jak Rosja i nikt na nikogo nie chce napadac a utrzymanie armii kosztuje i stąd ta bieda.

 9. Leszek Błaszczak Odpowiedz

  Człowiek posiada dwie półkule mózgowe, prawą i lewą, stosownie do złożonej, materialno-duchowej (antymaterialnej) natury świata, do zgłębienia istoty którego, potrzebny jest zrównoważony, harmonijny rozwój – obydwu. Nadmierne pielęgnowanie rozumu (lewa półkula), kosztem rozwoju świadomości (prawa półkula), wpływa na nabieranie pewności, że osoba ludzka, zdolna jest wszystko opanować i podporządkować sobie. Łatwo jest takiej osobie uwikłać się w zło. Pojawiają się wówczas cechy towarzyszące materialnemu rozumowi: dominacja, chęć zysku, egoizm, despotyzm, arogancja, agresja, itp. Są one przyczyną wielu innych jeszcze cech, usposabiających do czynienia wszelkiego zła. Nadmiernie pobudzony rozum, nie poddany kontroli ze strony prawej półkuli mózgowej, która rozwój został zablokowany – doprowadził do opanowania świata przez wszechogarniające i niepojęte, kierujące się już własnym życiem, zło. W każdym takim przypadku, trudniej osobie ludzkiej poznawać Stwórcę i jego prawa. Proces polegający na rozwoju wyłącznie rozumu, kosztem świadomości, w coraz większym stopniu wpływa na kształtowanie ciała subtelno-materialnego. Przedni płat mózgowy, odpowiedzialny za rozum, z upływem czasu stawał się, pod wpływem ciągłego obciążenia, jednostronnie coraz większy. Stało się oczywiste, że kolejne pokolenia posiadają coraz bardziej rozwinięty i mocniejszy przedni płat mózgowy, przy jednoczesnym zaniku prawej półkuli mózgowej, odpowiedzialnej za świadomość.

 10. MAZDA Odpowiedz

  Wiesz Leszek ! Masz rację nic dodać i nic ująć. Należało by ćwiczyć lewą stronę ciała by rozwijać prawą półkulę mózgu i wtedy wyrównać wielkości. Ale to nie takie proste bo zdecydowanie dużo jest też leworęcznych bandytów. Co ty na to?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.