Ciekawostki Historyczne

Franklin Delano Roosevelt (1882-1945)

Franklin Delano Rooseveltfot.Leon A. Perskie/CC BY 2.0

Franklin Delano Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) – prezydent Stanów Zjednoczonych, amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej. Senator stanowy w Nowym Jorku od 1911 do 1913 roku. Był uczestnikiem paryskiej konferencji pokojowej w 1919 roku. W latach 1929-1933 gubernator stanu Nowy Jork.

W 1932 roku wygrał w wyborach prezydenckich, firmując hasło wprowadzenia „Nowego Ładu” (New Deal) w walce ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego. Dążył do utrzymania neutralności Stanów Zjednoczonych w obliczu narastających napięć politycznych w Europie. Dopiero po japońskim ataku na Pearl Harbor podpisał deklarację wojny, która zapoczątkowała udział Ameryki w II wojnie światowej.

Pomysłodawca Lend-Lease Act oraz Karty Atlantyckiej. Brał udział w spotkaniach tak zwanej „wielkiej trójki” w Teheranie i Jałcie. Przyczynił się do oddania Polski w ręce Stalina i do ustanowienia tak zwanego „ładu jałtańskiego”, który na dziesiątki lat przebudował geopolityczne oblicze Europy.

Jedyny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych wybrany aż na cztery, następujące po sobie kadencje. Cierpiał na polio, a postęp choroby sprawił, że w ostatnich latach życia zmuszony był poruszać się na wózku inwalidzkim. Na jego określenie autorzy często używają skrótu FDR.

Dowiedz się więcej o Franklinie Roosevelcie:

Druga wojna światowa

„Wysiłek Rosji musi zostać nagrodzony kosztem innych narodów”. Czy konferencja w…

4 lutego 1945 roku rozpoczęły się obrady Wielkiej Trójki w Jałcie na Krymie. Jednak wiele decyzji zapadło jeszcze przed…

22 marca 2023 | Autorzy: Catherine Grace Katz

Druga wojna światowa

Zdrada jałtańska. Alianci wydali Polskę w szpony Stalina, bo pojechali do…

Nim 4 lutego 1945 r. zaczęła się konferencja w Jałcie, Roosevelt i Churchill spotkali się na Malcie. Nie tworzyli…

13 marca 2023 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

To tam zapadły decyzje o powojennej przyszłości Polski i ukaraniu nazistów….

W lutym 1945 roku na konferencji w Jałcie przywódcy zachodnich mocarstw decydowali o kształcie powojennego świata – oraz o…

4 lutego 2023 | Autorzy: Catherine Grace Katz

Ciekawe materiały na temat Franklina Roosevelta z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

Czy zachodni alianci chcieli pomóc Polakom walczącym w powstaniu warszawskim?

Polscy przywódcy na Zachodzie od momentu wybuchu powstania naciskali na sojuszników, by jak najszybciej zorganizowali pomoc dla walczącej Warszawy….

26 marca 2018 | Autorzy: Norman Davies

Druga wojna światowa

„Nowy rozbiór Polski”. Wszystko, co trzeba wiedzieć o konferencji jałtańskiej

Na co naprawdę zgodzili się w Jałcie zachodni alianci? Co zyskali dla Polski i czy mogli walczyć o więcej?…

3 marca 2018 | Autorzy: Paweł Machcewicz

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.