Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Franklin Delano Roosevelt (1882-1945)

Franklin Delano Roosevelt

fot.Leon A. Perskie/CC BY 2.0 Franklin Delano Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) – prezydent Stanów Zjednoczonych, amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej. Senator stanowy w Nowym Jorku od 1911 do 1913 roku. Był uczestnikiem paryskiej konferencji pokojowej w 1919 roku. W latach 1929-1933 gubernator stanu Nowy Jork.

W 1932 roku wygrał w wyborach prezydenckich, firmując hasło wprowadzenia „Nowego Ładu” (New Deal) w walce ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego. Dążył do utrzymania neutralności Stanów Zjednoczonych w obliczu narastających napięć politycznych w Europie. Dopiero po japońskim ataku na Pearl Harbor podpisał deklarację wojny, która zapoczątkowała udział Ameryki w II wojnie światowej.

Pomysłodawca Lend-Lease Act oraz Karty Atlantyckiej. Brał udział w spotkaniach tak zwanej „wielkiej trójki” w Teheranie i Jałcie. Przyczynił się do oddania Polski w ręce Stalina i do ustanowienia tak zwanego „ładu jałtańskiego”, który na dziesiątki lat przebudował geopolityczne oblicze Europy.

Jedyny prezydent w historii Stanów Zjednoczonych wybrany aż na cztery, następujące po sobie kadencje. Cierpiał na polio, a postęp choroby sprawił, że w ostatnich latach życia zmuszony był poruszać się na wózku inwalidzkim. Na jego określenie autorzy często używają skrótu FDR.

Dowiedz się więcej o Franklinie Roosevelcie:

Wielka Trójka w Teheranie

Druga wojna światowa | 21.12.2020 | Autor:

Pierwsze spotkanie Wielkiej Trójki. Co ustalono podczas konferencji w Teheranie?

Na przełomie listopada i grudnia 1943 roku w Teheranie spotkali się trzej ludzie, którzy mieli zdecydować o dalszych losach świata. O czym rozmawiali Roosevelt, Churchill i Stalin? I co ustalili?

Prezydent USA, Franklin Roosevelt, był jednym z głównych architektów powojennego ładu. Czy mógł wywalczyć coś więcej dla Polski?

Druga wojna światowa | 10.01.2018 | Autor:

Zdrada Roosevelta. Dlaczego Amerykanie wydali Polskę na pastwę Stalina?

Dzięki poparciu Amerykanów Polska mogłaby odrodzić się większa i silniejsza. Ale pielgrzymki naszych premierów i ministrów za ocean były skazane na porażkę. Dlaczego?

Odcięta głowa spalonego napalmem żołnierza japońskiego zatknięta poniżej działa dobytego japońskiego czołgu. Zdjęcie i podpis z książki "Historia świata przez ścięte głowy opisana" (Bellona 2017).

Druga wojna światowa | 10.03.2017 | Autor:

Najbardziej makabryczne trofea żołnierzy II wojny światowej [18+]

Nie łudźmy się. Pamiątki z ludzkich kości i skóry, a nawet oczu czy uszu zbierali w czasie II wojny światowej nie tylko hitlerowcy i ich sojusznicy. Także wracający z frontu alianci przywozili do domów koszmarne trofea.  A nożyk…

fdr painting P

Dwudziestolecie międzywojenne | 27.01.2013 | Autor:

Zamach na Roosevelta. Jak włoski anarchista niemal zmienił historię świata

Kiedy 12 kwietnia 1945 r. schorowany Franklin D. Roosevelt umierał w Warm Springs w stanie Georgia, miał za sobą długie 12 lat sprawowania urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Historia mogła się jednak potoczyć zupełnie inaczej. Niewiele brakowało, a nigdy…

Hitler berlińska bestia

Druga wojna światowa | 10.04.2012 | Autor:

Czy to amerykańscy filmowcy uratowali świat przed Hitlerem?

W 1939 roku przepełnieni pacyfizmem Amerykanie nawet nie brali pod uwagę mieszania się w europejską wojnę. Także po japońskim ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku ofensywa przeciwko Hitlerowi nie wydawała się najlogiczniejszym rozwiązaniem. I gdyby nie…

putin

Dwudziestolecie międzywojenne | 09.09.2010 | Autor:

Władimir Putin: Nie zaszkodzę demokracji. Po prostu będę jak Roosevelt

Podczas spotkania z grupą analityków i politologów należących do klubu dyskusyjnego Wałdaj były prezydent a obecny premier Federacji Rosyjskiej odwołał się do epizodu z XX-wiecznej historii USA.

Ciekawe materiały na temat Franklina Roosevelta z portalu TwojaHistoria.pl: