Ciekawostki Historyczne

Adolf Hitler (1889-1945)

Adolf Hitler jako kanclerz III Rzeszy.fot.domena publiczna

Adolf Hitler jako kanclerz III Rzeszy.

Adolf Hitler

Niemiecki polityk i dyktator pochodzenia austriackiego. Żołnierz frontowy podczas I wojny światowej, od roku 1919 członek Niemieckiej Partii Robotniczej, przemianowanej później na Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników (NSDAP). Po nieudanej próbie puczu w 1923 roku trafił do więzienia, gdzie napisał swój manifest polityczny – Mein Kampf. Wyszedł na wolność po 6 miesiącach. Reaktywował NSDAP, już jako jej lider.

W wyborach z 1930 roku Hitler wprowadził do Reichstagu 107 swoich zwolenników. NSDAP stała się jednym z czołowych ugrupowań. Po kolejnych, już zwycięskich wyborach, Adolf Hitler został 30 stycznia 1933 roku powołany na kanclerza Rzeszy. Wprowadził w życie daleko idące reformy rozpoczynając demontaż instytucji demokratycznych i zawieszając prawa obywatelskie. W trakcie tzw. nocy długich noży w 1934 roku zlikwidowano wielu przeciwników Hitlera. Z kolei w 1935 roku przyjęto wymierzone w Żydów ustawy norymberskie, a w listopadzie 1938 miała miejsce noc kryształowa, w trakcie której wielu Żydów straciło życie.

W marcu 1938 roku Adolf Hitler przeprowadził aneksję Austrii. W październiku 1938 roku w następstwie układu monachijskiego Niemcy zajęli należący do Czechosłowacji Kraj Sudetów, a w marcu 1939 III Rzeszy podporządkowano resztę Czechosłowacji. 1 września 1939 niemieckie wojska rozpoczęły inwazję na nasze państwo, doszło do wybuchu II wojny światowej. Wojna ta w latach 1939-1945 w samej tylko Polsce kosztowała życie około 6 mln ludzi.

30 kwietnia 1945 roku, w czasie, kiedy Niemcy były bliskie klęski na froncie wschodnim, a wojska radzieckie zdobywały Berlin, Hitler Adolf zakończył życie w swoim bunkrze. Popełnił samobójstwo, wraz z poślubioną dzień wcześniej Ewą Braun. Ciała obojga zostały spalone.

Kim był Adolf Hitler:

Dwudziestolecie międzywojenne

Człowiek, który stworzył Hitlera. Bez niego…

Był nie tylko oficjalnym fotografem Führera, ale też jego bliskim przyjacielem. To on stworzył charakterystyczny wizerunek, który zapewnił Hitlerowi władzę.

28 czerwca 2022 | Autorzy: Maria Procner

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy III Rzesza mogła mieć… króla?…

August von Hohenzollern żarliwie popierał Hitlera. I trudno się dziwić. Ten obiecał mu, że przywróci w III Rzeszy monarchię i jego, Auwiego, obsadzi na tronie.

14 kwietnia 2022 | Autorzy: Grzegorz Okoński

Druga wojna światowa

Spowiedź syna Führera. Jaki prywatnie był…

Adolf Hitler miał wiele sekretów. Czy jednym z nich mógł być… nieślubny syn? A jeżeli tak, co dziś opowiedziałby o życiu prywatnym swojego ojca, jego…

16 lipca 2021 | Autorzy: Christopher Macht

Ciekawe materiały o Adolfie Hitlerze z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

„Czarna Pantera”. Gumowy U-Boot Hitlera

W ostatnich tygodniach wojny Niemcy wysłali na morze „superU-Boota” o nazwie „Czarna Pantera”. Na pokładzie U-1105 zamontowano najnowocześniejsze urządzenia, które w ostatnich miesiącach opracowali nazistowscy…

7 lutego 2021 | Autorzy: Paweł Szymański

Druga wojna światowa

Dzień chwały. 15 września 1940 roku…

Winston Churchill w napięciu patrzył na rzędy lampek i olbrzymią mapę w centrum dowodzenia 11. Grupy myśliwskiej. Niemieckie samoloty nadlatywały falami. W pewnym momencie premier…

15 września 2020 | Autorzy: Andrzej Brzeziecki

Dwudziestolecie międzywojenne

Tragedia dzieci z Rogowa. Katastrofa lotnicza…

Jadąc wzdłuż wybrzeża, drogą z Kołobrzegu do Trzebiatowa natkniemy na Rogowo, małą miejscowość pomiędzy Dźwirzynem a Mrzeżynem. Na pewno uwagę jadących kierowców, rowerzystów, czy też…

12 sierpnia 2020 | Autorzy: Tomasz Bogusz

Najlepsze książki o Adolfie Hitlerze:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.