Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego zdaniem tego rosyjskiego historyka doszło do zbrodni katyńskiej?

Nikołaj Iwanow postanowił ponownie poruszyć sprawę zbrodni katyńskiej. Jakie jego zdaniem powody legły u podstaw decyzji o tym masowym morderstwie polskich oficerów? Na ilustracji fragment niemieckiego afisza propagandowego wyobrażający enkawudzistów dokonujących mordu w lesie katyńskim.

fot.Archiwum Główne Akt Dawnych/ domena publiczna Nikołaj Iwanow postanowił ponownie poruszyć sprawę zbrodni katyńskiej. Jakie jego zdaniem powody legły u podstaw decyzji o tym masowym morderstwie polskich oficerów? Na ilustracji fragment niemieckiego afisza propagandowego wyobrażający enkawudzistów dokonujących mordu w lesie katyńskim.

Pielęgnowana przez dziesięciolecia nienawiść do Polaków? Nieudana indoktrynacja i zbyt duże koszty utrzymywania obozów jenieckich? Lojalność wobec Hitlera? A może zemsta za przegraną wojnę? Jakie, według rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa były prawdziwe powody zbrodni katyńskiej?

Tragiczne wydarzenia z wiosny 1940 roku miały znaczący wpływ na działania Józefa Stalina w kwestii polskiej przez całą II wojnę światową. Zastrzelenie prawie 22 tysięcy polskich jeńców wojennych i przedstawicieli elity politycznej podbitego kraju dało sowieckiemu tyranowi bezsprzeczne korzyści, ale przysporzyło mu też kłopotów.

Czym, zdaniem prof. Nikołaja Iwanowa, kierował się sowiecki dyktator, skazując Polaków na śmierć?

Przyczyna pierwsza: pogarda dla ludzkiego życia

W sowieckiej rzeczywistości wymordowanie nawet tak dużej grupy jeńców nie było czymś wyjątkowym. Dwadzieścia kilka lat budowania komunistycznego imperium upłynęło pod znakiem masowych represji. Aleksandr Sołżenicyn, autor monumentalnej pracy „Archipelag GUŁag”, szacował, że od początku bolszewickiej rewolucji do 1956 roku w sowieckich łagrach uśmiercono ponad 60 mln ludzi. Większość za rządów Stalina.

Aleksandr Sołżenicyn pisał głównie o komunistycznym systemie zniewolenia i terroru, ukazując gehennę życia w łagrach. Jego najsłynniejszym dziełem okazał się "Archipelag GUŁag". Na zdjęciu Sołżenicyn ok 1974 roku.

fot.Verhoeff, Bert Anefo/ CC BY-SA 3.0 ni Aleksandr Sołżenicyn pisał głównie o komunistycznym systemie zniewolenia i terroru, ukazując gehennę życia w łagrach. Jego najsłynniejszym dziełem okazał się „Archipelag GUŁag”. Na zdjęciu Sołżenicyn ok 1974 roku.

Jak pisze prof. Nikołaj Iwanow, w wydanej właśnie książce „Komunizm po polsku”, represje wobec Polaków nie poruszyły przywykłych do terroru sowieckich obywateli. Były ledwie kroplą w porównaniu z morzem krwi Rosjan i innych narodów, przelanym w okresie tzw. wielkiego terroru lat 1934-1939. W tamtym czasie zginęło zresztą około 200 tysięcy Polaków – obywateli sowieckich. Dziesięć razy więcej niż wiosną 1940 roku.

Czy wiesz, że ...

...brytyjski wywiad – po tym, jak pojmał Rudolfa Hessa, który przybył na Wyspy z "misją pokojową" – zarekwirował współpracownikowi Hitlera jego wełniane kalesony? Agenci przypuszczali, że wysoko postawiony nazista ma na sobie coś luksusowego lub kompromitującego. Byli w błędzie.

...brat Hermanna Göringa Albert pomagał w ucieczkach więźniów z obozów koncentracyjnych? Nazistowski dygnitarz próbował wykorzystać ten fakt jako okoliczność łagodzącą w trakcie procesu norymberskiego. Bezskutecznie.

...Adolf Eichmann w ciągu zaledwie roku, między 1942 a 1943, zawłaszczył żydowski dobytek o wartości ok. 200 mln marek? To właśnie z jego rozkazu zamordowanym Żydom odbierano cenne przedmioty i wyrywano złote zęby.

…grupy dezerterów z amerykańskiej armii były postrachem ludności cywilnej w zachodniej Europie? Złą sławą okrył się m.in. zorganizowany przez nich gang, który współpracował z korsykańską mafią i zarabiał na nielegalnym handlu.

Komentarze (13)

 1. Jarek Odpowiedz

  „Beria zaproponował fizyczną likwidację Polaków”

  Był tu kiedyś artykuł o tym, jak to Beria uwielbiał Polaków, uważał Katyń za wielki błąd, a wyrok podpisał pod naciskiem Stalina… To jak to było z tym Berią?

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Jarku, w punkcie dotyczącym Berii właśnie odwołaliśmy do tego tekstu, o którym Pan mówi wraz z linkiem: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/12/09/beria-wielki-przyjaciel-polakow/. Jak spojrzy Pan na tytuł tekstu wszystko stanie się jasne: „Dlaczego zdaniem TEGO ROSYJSKIEGO HISTORYKA doszło do zbrodni katyńskiej?” Autor tekstu analizuje to, co napisał i co sądzi poważany rosyjski badacz, dysydent, a od kilkudziesięciu lat mieszkaniec Polski i profesor związany m.in. z Uniwersytetem Opolskim. Tak właśnie prof. Iwanow ocenia dziś Berię uważając go za prowodyra zbrodni katyńskiej. Pozdrawiamy.

  • Bartłomiej Sulima Odpowiedz

   Tak sObie myślę że gdyby alianci nie zaatakowali Hitlera>To by Adolf ruskich zmiótł z powierzchni ziemi.To dowód na to że Polak nie umie się układać.Początek wojny układ rusek i niemiec koniec rusek i angole i amerykanie

 2. Psycholozka Odpowiedz

  Najbardziej podobala mi sie opowiesc sowieckiego profesora jak to bolszewicy w trosce o polskich jencow ze brakowalo sianka, wody wybili ich co do nogi.

 3. Olo Odpowiedz

  Anty Katyń czyli zgodnie z podstawą sowieckiej filozofii : „A u was, to Murzynów biją”. Niestety, niektórym Rosjanom, zostało to do dzisiaj.

 4. Dex Odpowiedz

  Katyń to była zemsta za Smoleńsk.. ten z początku XVII wieku i za wyrżnięcie przez Polaków 20 tysięcy Rosjan w tak bestialski sposób przy którym zbrodnia katyńska to akt eutanazji.

  A już tak całkiem serio. Na początek trzeba przypomnieć, że pierwotnie NKWD szykowało polskim jeńcom opcję bardziej „lajtową” tzn. część chciano wypuścić, część zesłać a tysiąc z groszami rozstrzelać. O ich losie przesądził Stalin i jego nierealna polityka. Wydawało mu się, że Niemcy i Zachód wezmą się za mordy, wzajemnie się osłabią a wtedy on łatwiej przesunie granice kraju w kierunku Atlantyku. Kiedy Hitler zaczął odnosić zwycięstwa zrozumiał, że konfrontacja z III Rzeszą jest nieunikniona więc dalsze mordowanie Polaków nie miało już sensu. stąd tych 400-tu ocalałych, armia Andersa, itp. A więc żadna zemsta za 1920 rok i mordowanie jeńców bolszewickich, żadna nienawiść do Polaków czy pogarda dla ludzkiego życia co jest tak odkrywczym stwierdzeniem jak to, że niebo jest niebieskie.

 5. Anonim Odpowiedz

  tzw. Cud nad Wisłą był możliwy też dzięki błędowi Stalina i to jego nieodpowiedzialny manewr de facto ugruntował zwycięstwo Polaków. W Katyniu i innych obozach znajdowali się głównie oficerowie WP stacjonujący na wschodnich rubieżach RP wśród których było wielu weteranów wojny polsko-bolszewickiej AD 1920.
  W.g mnie Mord Katyńśki to po prostu zemsta Stalina i nic jej nie usprawiedliwa a że ruskie satrapy są mściwe to już dawno o tym wiadomo z innych przykładów historycznych. P.S Putin wykańcza swoich przeciwników wszelkimi metodami posuwając się nawet do użycia najbardziej wyrafinowanych metod jak materiały radioaktywne czy nawet broń bilogiczna.

 6. Wiktor Odpowiedz

  Na listach pomordowanych uwagę zwraca np.- por.rez, kpt rez lek.wet, mjr rez.sędzia, kpt.rez inż, mjr rez lek stomat. Jest ich znaczna większość. To nie są oficerowie po szkołach wojskowych gdzie absolwentem mógł być syn włościanina. To byli oficerowie rezerwy po bardziej lub mniej renomowanych studiach cywilnych. To była elita intelektualna z raczej majętnych rodzin. Wyrobiona pokoleniowo w patriotyźmie jak i silnej rusofobii – podobnej do dzisiejszej. Wg bolszewickiego klasowego podziału – nieprzejednany, niereformowalny wróg ludu, którego mieli już u siebie „z głowy”(Biali na emigracji lub w piachu). Stalin całkowicie zwątpił w wartość wykorzystania Ich do własnych celów. Ze swoimi chimerami wielkopańskimi doprowadzali go do wściekłości, stanowili poważne obciążenie budżetu i mogli mu być śmiertelnie niebezpieczni po uwolnieniu. Nie jeden z nich zostawił w domu psa co się wabił -Lenin. To było raczej do przewidzenia, że tak się stanie. Wcale więc nie wierzę w to, że Putin koniecznie chce na nas napaść. Na co mu kraj z 70% rusofobów, podzielony z ogromnym długiem bez własnego uprzemysłowienia, obcymi bankami w strefie UE NATO.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.