Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Janina Lewandowska. Kim była jedyna kobieta, która zginęła w Katyniu?

Janina Lewandowska była jedyną kobietą, która z grupą polskich oficerów trafiła do obozu w Kozielsku.

fot.domena publiczna Janina Lewandowska była jedyną kobietą, która z grupą polskich oficerów trafiła do obozu w Kozielsku.

Wzmianki o niej pojawiają się w zapiskach i wspomnieniach współwięźniów z Kozielska. Przebywała tam od grudnia 1939 roku i podzieliła los tysięcy innych ofiar zbrodni katyńskiej. Jak trafiła do obozu dla oficerów, nie mając nawet wojskowego stopnia? Dlaczego musiała umrzeć?

Janina Lewandowska, z domu Dowbor-Muśnicka, 3 września 1939 roku wyruszyła z domu z kartą mobilizacyjną w kieszeni. Chciała stanąć do walki w obronie Polski. Pozostawiła za sobą dom i rodzinę, w tym męża, którego poślubiła 50 dni wcześniej, i z którym nie zdążyła jeszcze nawet zamieszkać. Wierzyła w to, że jej wykształcenie w dziedzinie radiotelegrafii i dyplom pilota motorowego z Wyższej Szkoły Pilotażu na podpoznańskiej Ławicy mogą przysłużyć się ojczyźnie.

Nigdy nie wzięła jednak udziału w walkach. Nie dotarła nawet do wyznaczonej jednostki. Utknęła w zbombardowanej przez Niemców Nekli. Tam spotkała ewakuującą się na wschód 3. Bazę Lotniczą z Ławicy pod dowództwem kapitana Józefa Sidora. Przyłączyła się do niej. Wspólnie przedzierali się przez ogarniętą wojną Polskę aż do 22 września, kiedy otoczeni przez czołgi radzieckie złożyli broń i zostali wzięci do niewoli. Lewandowską i Sidora oddzielono od grupy i wywieziono. Najpierw trafili do obozu w Ostaszkowie, a później przeniesiono ich do Kozielska.

W tym samym dniu kiedy Lewandowska została pojmana, w Brześciu odbyła się parada zwycięstwa Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej.

fot.Bundesarchiv, Bild 101I-121-0011A-23 / CC-BY-SA 3.0 W tym samym dniu kiedy Lewandowska została pojmana, w Brześciu odbyła się parada zwycięstwa Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej.

W mundurze czy bez?

Dlaczego Janina, pozostająca w cywilu i wykształcona w muzycznym konserwatorium, a nie w szkole oficerskiej, została skierowana do obozu dla wojskowych? Nie zabrano jej dwóch kolegów z Poznańskiego Aeroklubu, którzy wraz z nią wyruszyli na wojnę. Obaj zostali osadzeni w obozie przejściowym. Do Ostaszkowa i Kozielska nie trafili także niżsi stopniem lotnicy.

Naoczny świadek zdarzenia, Teodor Łagoda, twierdzi, że Lewandowską internowano wraz z Sidorem, bo już wówczas miała mundur podporucznika pilota. Być może, jak sugerowała dziennikarka Wanda Dybalska, dostała go od lotników, gdy pochwaliła się pistoletami odziedziczonymi po ojcu generale. Nie wszyscy przystają jednak na tę wersję wydarzeń. Stanowczo sprzeciwia się jej autorka beletryzowanej biografii Lewandowskiej, Henryka Wolna-Van Das. Jak twierdzi:

Mundur dostała dopiero w obozie, najpewniej w Kozielsku. Stało się to z inicjatywy rady generalskiej, z generałem Henrykiem Odrowążem Minkiewiczem na czele. Musieli się zorientować, że Janka została rozpracowana przez NKWD, i żeby ją chronić przed strażnikami, sowieckimi żołdakami, nadali jej fikcyjny stopień podporucznika lotnictwa i znaleźli dla niej jakiś mundur, zresztą za duży, bo dziewczyna była drobna. 

Zdaniem Wolnej-Van Das Janinę osadzono wraz z oficerami, bo NKWD zorientowało się, że Janina jest córką Józefa Dowbor-Muśnickiego. Generał nie miał wśród komunistów dobrej prasy. Nic dziwnego – w wydanych w 1935 roku, na dwa lata przed śmiercią wspomnieniach podkreślał, że był pierwszym, który poznał się na „bolszewickiej zarazie”.

Józef Dowbor-Muśnicki, ojciec Janiny, był zasłużonym oficerem Wojska Polskiego.

fot.domena publiczna Józef Dowbor-Muśnicki, ojciec Janiny, był zasłużonym oficerem Wojska Polskiego.

Lewandowska stała się więc pośrednio ofiarą swojego własnego pochodzenia. Podczas internowania podała fałszywe dane: zmieniła datę swojego urodzenia z 1908 na 1914 rok, a imię ojca na „Marian”. Czyżby rzeczywiście bała się represji, jakie mogły ją spotkać, gdyby wiedziano czyją jest córką?

Obozowe wspomnienia

Niezależnie od tego, w jakim momencie zdobyła mundur podporucznika, w obozie Janina przebywała już w randze oficerskiej. I, jak wynika ze wspomnień współwięźniów, godnie nosiła swój tytuł. Zapiski na jej temat znajdują się na przykład w pamiętniku majora Kazimerza Szczekowskiego. „Jest tu w obozie lotniczka – dzielna kobieta, już czwarty miesiąc znosi razem z nami wszelkie trudy i niewygody niewoli, a trzyma się wzorowo” – pisał.

Czy wiesz, że ...

...pogrzeb Reinharda Heydricha w 1942 roku był kolosalną uroczystością, w której udział wzięli najważniejsi przywódcy III Rzeszy, z samym Fuehrerem na czele? Heinrich Himmler w trakcie przemówienia powiedział: „Ty, Reinhardzie Heydrichu byłeś naprawdę dobrym esesmanem”.

...Adolf Hitler w każdą podróż zabierał szczoteczkę do pielęgnacji swojego charakterystycznego zarostu. Był przekonany, że jego ikoniczny wąsik stanie się ostatnim krzykiem mody. Do pewnego stopnia miał rację – "na Hitlera" goliła się nie tylko partyjna wierchuszka, ale i zwyczajni Niemcy.

...jedyna polska cichociemna generał Elżbieta Zawacka będąc dzieckiem nie umiała powiedzieć ani słowa po polsku? Było to bezpośrednim tego, że mieszkała na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie jej rodzinę poddawano germanizacji.

...nie wszyscy wierzą, że Hitler i Ewa Braun zginęli w berlińskim bunkrze? Niektórzy uważają, że mogli  wydostać się z oblężonego miasta tajnym tunelem. Następnie wsiedli na pokład samolotu, który zawiózł ich do Danii. Dalej, już na pokładzie łodzi podwodnej, przedostali się do Ameryki Południowej, ulubionej przez nazistów części świata.

Komentarze (8)

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Anna Winkler Odpowiedz

   Dziękuję za to pytanie! Co do tego pewności niestety nie ma :) W dwóch napisanych na początku XXI wieku biografiach Lewandowskiej nie ma o tym mowy. Henryka Wolna Van-Das pisze wręcz o Lewandowskiej, że „jej status wojskowy nie był jasny. Miała wprawdzie oficjalnie wydaną kartę mobilizacyjną, lecz nie była żołnierzem. Nie miała stopnia wojskowego ani wojskowego munduru”. Jej kolega, Kazimierz Nycz, też pisał: „Byliśmy tylko pilotami sportowymi”. Wolna Van-Das twierdzi, że stopień podporucznika nadano Lewandowskiej dopiero w obozie w Kozielsku; inni, że miała tylko mundur oficerski, przekazany wcześniej przez kolegów.
   Jest też, oczywiście, trzecia wersja. O tym, że Lewandowska wcześniej uzyskała stopień podporucznika – nie w związku z lotnictwem, a w związku ze szkoleniem radiotelegraficznym – informuje wcześniejszy od tych opracowań biogram Lewandowskiej z encyklopedii „Amazons to Fighter PIlots” i informacja ta jest często powtarzana w źródłach internetowych.
   Która z tych trzech wersji jest prawdziwa? Chyba trudno będzie nam w dyskusji pod artykułem ostatecznie rozstrzygnąć.Pewne jest jedno: Lewandowska wyruszyła na wojnę w cywilu, razem z kolegami, również w cywilu. Jako jedyna ze sportowych pilotów została jednak zabrana do obozu dla oficerów…

 1. Jarema Odpowiedz

  W Katyniu zginęło 4453 ludzi, razem w wyniku całego rozkazu z 5 marca zginęło ponad 20 000 ludzi. Z całego tego nieszczęsnego towarzystwa wszyscy poza jedną osobą byli mężczyznami. Jakby tak popatrzeć to w czasie wojny w ramach różnych pacyfikacji i egzekucji zazwyczaj ginęli mężczyżni. Ciekawy jestem czy ktoś posiada dane jaki był stosunek liczebny ofiar wśród mężczyzn i kobiet oraz ilu mężczyzn w sile wieku żyło w Polsce w 1945 r. Wiemy że po wojnie żyło ok. 23 000 000 ludzi i prawdopodobnie wdowy i sieroty, dzieci oraz starcy stanowili większość tej populacji. Sądzę że nie więcej jak milion to byli dorośli mężczyżni.

 2. Jarema Odpowiedz

  Przypomnę że w trakcie pacyfikacji wsi gdzie działał Hubal zginęło ponad 700 osób w tym kilkanaście kobiet i dzieci. Myślę że w wielu sytuacjach proporcje były podobne. każdym razie stosunkowo młody i zdrowy mężczyzna raczej starokawalerstwem nie był zagrożony.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Panie Jaremo, aby odpowiedzieć na to pytanie najpierw trzeba by przejrzeć statystyki liczebności kobiet i mężczyzn przed wojną. Wtedy można to porównać ze spisem ludności po 1945 i zobaczyć czy rzeczywiście zginęło więcej mężczyzn czy porównywalnie. Trzeba by tu jeszcze rozgraniczyć ludność cywilną i żołnierzy, bo wiadomo że walczyli przede wszystkim mężczyźni. Niemniej jednak poruszył Pan bardzo ciekawy temat. Wydaje mi się jednak, że w przypadku pacyfikacji ludności cywilnej Niemcy nie zwracali uwagi ani na płeć, ani na wiek… Pozdrawiam serdecznie.

   • Jarema Odpowiedz

    Oczywiście że wszystko jest zawarte w statystykach, mnie tylko interesuje czy ktoś takie robił . ewentualnie badał póżniej i podał do informacji. A co do masakr- w w miejskich egzekucjach większość ofiar stanowili mężczyżni, pacyfikacje na wsiach również nie były tylko takie że mordowano całą ludność bo część pacyfikacji miała charakter częściowy i w tych pacyfikacjach z reguły Niemcy zabijali mężczyzn od 16-65 lat.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Drogi Panie Jaremo, podsunął Pan ogromnie ciekawy temat. Zatem nie pozostaje nic, jak spróbować dokopać się do takich statystyk, jeśli istnieją. Pozdrawiamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.