Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Jak Polki broniły się przed gwałtami czerwonoarmistów?

Wkraczający czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek. Ilustracja z książki "Czerwona zaraza".

fot.Landesarchiv/kol. Rafał Kuzak Wkraczający czerwonoarmiści zgwałcili dziesiątki tysięcy Polek. Ilustracja z książki „Czerwona zaraza”.

„Oswobodziciele” ze wschodu bez skrępowania wyciągali ręce po wszystko, na co mieli ochotę. Za milczącym przyzwoleniem dowództwa napadali także na kobiety. Dla Polek wkroczenie radzieckiej armii oznaczało nieraz śmiertelne niebezpieczeństwo. Co robiły, by nie wpaść w łapy rozbestwionych żołnierzy?

Przemarsz Armii Czerwonej przez Polskę zwiastował koniec wojny, ale niektórzy żołnierze pozostawili po sobie wspomnienia niewiele lepsze, niż hitlerowcy. Bywali agresywni i uważali, że jako zwycięzcy mają prawo do wszystkiego. Także do kobiet. Pijani żołdacy gwałcili Polki na masową skalę. Nie oszczędzali nikogo. Zagrożone były małe dziewczynki, ciężarne i zakonnice. Bezpiecznie nie mogły czuć się nawet więźniarki wyzwolone z obozów koncentracyjnych i staruszki.

Do napaści mogło dojść wszędzie. W okolicach dworców kolejowych roiło się od żołnierzy polujących na ofiary. Masowe gwałty odbywały się na ulicach miast. Czerwonoarmiści rzucali się na przypadkowe Polki, które akurat przechodziły w pobliżu. Bezpieczeństwa nie gwarantował też własny dom. Żołnierze często kwaterowali w prywatnych gospodarstwach albo przychodzili tam jeść. Wiele kobiet zgwałcono więc w ich własnych sypialniach, kuchniach i na podwórzach. Nierzadko działo się to na oczach ich mężów i dzieci.

Chustka, popiół i sadza

Napadnięte przez Rosjan kobiety nie mogły liczyć na niczyją pomoc. Mężczyzna, który stanął w obronie żony, matki, córki lub siostry mógł zostać po prostu zastrzelony. Często, szczególnie w przypadku gwałtów zbiorowych, nawet milicja bała się interweniować. By uchronić się przed strasznym losem, Polki stosowały więc szereg mniej lub bardziej desperackich zabiegów.

Ofiarami przemocy seksualnej padały zarówno małe dziewczynki, jak i mające już swoje lata kobiety. Czerwonoarmiści nie oszczędzali nikogo. Zdjęcie poglądowe z książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski".

fot.NAC Ofiarami przemocy seksualnej padały zarówno małe dziewczynki, jak i mające już swoje lata kobiety. Czerwonoarmiści nie oszczędzali nikogo. Zdjęcie poglądowe z książki „Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski”.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów, by nie rzucać się w oczy żołnierzom, było postarzanie się. Polki próbowały też odstraszyć gwałcicieli, udając, że są chore na tyfus. Wiązały chustki na głowie, brudziły sobie twarz sadzą, wcierały w skórę popiół. Nakładały na siebie warstwy ubrań i owijały szalem. Wszystko po to, by wyglądać jak najmniej atrakcyjnie.  W miejscowości Rokitno matka ścięła córce długie blond włosy, bo zwracały one uwagę żołnierzy i groził jej gwałt. Dziewczynka miała zaledwie 11 lat!

Oszpecanie się czasami pomagało uchronić się przed atakiem. Większość czerwonoarmistów była jednak tak zdziczała i mało wybredna, że rzucała się na każdą napotkaną kobietę. A jeśli w pobliżu nie było przedstawicielek płci pięknej, to zabierali się za… zwierzęta. Do wyjątkowo odrażającego zdarzenia doszło we wsi Wysoki Małe – czerwonoarmista spółkował tam z kozą miejscowego rolnika – pisze Dariusz Kaliński w książce „Czerwona Zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?”.

Czy wiesz, że ...

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

...w jednym z domów w Oszmianie czerwonoarmiści w 1939 roku spożyli właścicielce cały zapas kremu Nivea? Smarowali nim chleb, sądząc być może, że był to smalec ze specjalnymi dodatkami smakowymi.

...niechlubną praktyką niemieckich okrętów podwodnych podczas II wojny światowej było ostrzeliwanie z dział i broni maszynowej ewakuujących się ze storpedowanych statków rozbitków? Ofiarą takiego postępowania była załoga brytyjskiego transportowca „Severn Leigh”. Z 43 członków załogi ocalało jedynie 10.

...by uciec z PRL-u wybitny kompozytor Andrzej Panufnik zorganizował sobie wyjazd do Zurychu na nagrania polskiej muzyki? By nie budzić podejrzeń, oficjalne zaproszenie zostało wysłane do Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą. Panufnik udawał zaskoczonego propozycją i zgodził się, pozornie bez entuzjazmu, dopiero po licznych namowach.

Komentarze (38)

 1. Anonim Odpowiedz

  Dobrze, ze to nie byli islamiści, bo już z 1000 komentarzy by było. A tak to spoko, bo chrześcianom i katolikom wszystko przecież dozwolone!
  👏👏👏

  • Dżepetto Odpowiedz

   Pozwól że wtrącę się w twój komentarz jednakże nie mogę się zgodzić z twoją opinią ;) Bo w większości Rosjanie są wyznania Prawosławnego ;) Co nijak ma się do chrześcijaństwa ;)

  • Blasius Odpowiedz

   Jakim katolikom? Jakim chrześcijanom? Komuniści sowieccy to chrześcijanie i katolicy? Może jeszcze h… pisowcy, Marsjanie czy coś w ten deseń?

 2. Polski juz nie ma Odpowiedz

  Tylko ci pseudohistorycy zapomnieli ze niemcy napadly na Polske ale co tam fsszystowscy potomkowie wlasciciele mediow w Polsce chwala takie teksty.

  • ktoś Odpowiedz

   A nie, no oczywiście…faszyści napadli Polskę ….dlatego sowieci mogli gwałcić. No tak, to ich usprawiedliwia. Mam tylko kilka pytań- jacy faszyści napadli Polskę? Bo myślałem ,że Niemcy nazistowskie….Kto im pomagał 17 września 1939r. w ramach tajnej umowy dot. min współpracy a po pokonaniu Polski współpracował w walce z polskim podziemiem min.n a wspólnych konferencja służb bezpieczeństwo gestapo czy niejakiego NKWD min. w Zakopanem, Krakowie itd. Tych Polaków których wymordowano lub wywieziono na Sybir – 400 000 – to rozumiem byli ci niedobrzy. Tylko czemu wśród wywiezionych było tak dużo dzieci, starców i kobiet?

 3. Ayyy! Odpowiedz

  A kto nas „sprzedał” ruskim a wcześniej zwlekał z przystąpieniem do wojny i nie zamierzał zbombardować torów do Auschwitz też napiszecie? To też ciekawostka historyczna.

 4. Gal Anonimous Odpowiedz

  Niech ta (…) pseudopisarka sprawdzi ile złego wyrządziły szkopy zamiast pierd*ić farmazony. No ale przecież niemiec to teraz nasz brat dzięki Makreli i Ryżemu a wszystko co ruskie to beee. Wszystkim pejsatym i peda*skim hejterom od razu mówię że nie czytam komentarzy więc wal-cie die na ryj

  • Anonim Odpowiedz

   Trzeba być totalnym debilem żeby nie móc zrozumieć tego artykułu! Pewnie jesteś jednym z wielu po tych gwałtach? !!!!

   • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

    @Anonim: Drogi Anonimie, oburzenie oburzeniem, ale proszę wykazać więcej dojrzałości i nie rzucać takimi obelgami. Nic ich bowiem nie usprawiedliwia, nawet jeśli chce Pan obronić nasz tekst, za co oczywiście dziękujemy.

  • Julka Odpowiedz

   No tak, bo jak ktoś opisuje bestialstwo ruskich, to wybiela niemieckich zwyroli. Nie, to tak nie działa. To jest artykuł o tym, co ruscy wyczyniali, ale jego treść nie umniejsza przecież zbrodni niemieckich. Opisuje po prostu inną część historii.
   Czy naprawdę nie można usuwać takich wulgarnych i bezwartościowych komentarzy? Przecież takie steki bluzgów nic nie wnoszą do dyskusji.

   • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowna Pani, trafiła Pani w sedno. Dziękujemy za ten dojrzały komentarz. Niestety w niektórych przypadkach będziemy do tego zmuszeni, bo czasami komentarze przekraczają wszelkie granice… Pozdrawiamy.

 5. Mati Odpowiedz

  Niemry i ruskie przeszły przez Polskę jak tajfun pozostawiając po sobie zgliszcza ale z opowiadań moich dziadków wiem ze komuchy to była dzicz straszna dużo gorsza od nazistów

 6. Anonim Odpowiedz

  Nie Niemcy tylko faszysci,nie Rosjanie a czerwonoarmisci lub sowiecii.To jakies chore jest.Czemu nikt nie pisze wprost.!!!!

  • Spin Odpowiedz

   Ok ale tak dla scislosci trzeba dodac ze Rosjanie stanowili ok 50% armi czerwonej a w niektorych jednostakach (np NKWD) mniejszosc. Babcia mojej zony pamieta czasy wejscia Armi Czewonej i „Mongolow co gwalcili” (jak sie latwo domyslec chodzi o czerwonoarmistow azjatyckiego pchodzenia).

 7. tamta Odpowiedz

  ..tak ..to prawda….najskuteczniej odpychało oszpecenie….krosty, liszaje i takie tam….moja mama miala 14 lat, przesiedziala front w piwnicy przysypana węglami….babcia ją w ten sposób chroniła…a sama musiala sie właśnie oszpecać….pamiętam jak mówili w domu coś o wrzodziejących zadrapaniach, ale przypadki gwałtu były nawet na ich podwórku na 82 letniej staruszce…

 8. Tatul Haroutiunyan Odpowiedz

  A nie jednego faktu… Zenuja, ce….. Czitalem jak radzieckie oficerowie pozostawali swoje zapasy zywnosci w domu, gdzie mieszkali… Massowo? Nie wierzie… Powinni zyc’ i kobiety i sprawcy… Spotkalem polkie, kto’ra meszka w Armenii… Sama zostawila rodzynie i z me’zem oficerem pojechala do Armenii…

 9. Bobo Odpowiedz

  Jakich ty faktów chcesz moze zdjęcia i obdukcje. To były ciężkie i każdy chciał o nich zapomnieć. Anprawda jest taka że wojsko sowieckie do była prawdziwa zaraza staruszkowie na wsiach nieraz opowiadali że byli gorsi jak hitlerowcy. Taka jest prawda że wpadliśmy z deszczu pod rynne .

 10. m.c. Odpowiedz

  Wiele osób tłumaczy takie zachowania wojną, stresem żołnierzy… a to bzdura. Nikt normalny nie reaguje w ten sposób nawet na najsilniejszy stres. Żeby robić takie rzeczy trzeba być psychopatą. Sowieci to była banda zwyrodnialców wiele gorsza od Nazistów. Gwałcono też młodych chłopaków…

  • m.c. Odpowiedz

   Rozmawiałem z wieloma starszymi ludźmi o czasach wojny, lata temu na studiach interesowałem się tematyką Sowietów w Polsce. Przypadki gwałtów na młodych chłopakach wcale nie były takie rzadkie, szkoda że o tym się nie wspomina. Nie jest też tajemnicą że Sowieci mocno nadużywali alkoholu.

 11. Blasius Odpowiedz

  A taka Krynica Morska dba jak może o „piękny”, pomniczek krasnormiejca o skośnych, z pepeszą. Tylko pytam, kogo on na Mierzei Wiślanej całkiem opanowanej przez Niemców przed i w trakcie wojny wyzwalali? Pewnie tych, co to teraz tak kwiczą bo „złe pisowce chcą mierzeję przekopać co spowoduje wymieszanie wody i kwadratowe jajka u kur”. Tak. Tych „wyzwalali” ale za Bugiem.

 12. Nika Odpowiedz

  Moja babcia, na południu Polski, uciekała przed czerwonoarmistą. Wpadła do małego domku pod cmentarzem, mieszkała tam starsza pani. Pomogła ona mojej babci, wrzuciła do piwnicy (klapa w podłodze), przykryła szmatą, rozłożyła kołowrotek i przędła. Młody Rusek wpadł, przewracał krzesłami, wywalał z szafy ubrania, wkurzony wyszedł i szukał babci w oborze, chlewie, drewutni. Poszedł sobie. Babcia dopiero na drugi dzień od tej babki wyszła.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Nika: Szanowna Panie, bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami rodzinną historią. Czasy były przerażające, ale na szczęście Pani babci udało się uniknąć losu wielu zgwałconych, nierzadko na śmierć, kobiet.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.