Ciekawostki Historyczne

Wojciech Jaruzelski (1923-2014)

Wojciech Jaruzelski jako minister obrony narodowej, 1968 rokfot.domena publiczna

Wojciech Jaruzelski jako minister obrony narodowej, 1968 rok

Wojciech Jaruzelski

Wojskowy, działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, dyktator. Urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie, wsi pomiędzy Lublinem a Puławami. W czasie II wojny światowej żołnierz Ludowego Wojska Polskiego. Od 1956 roku generał brygady, a od 1973 generał armii. Od 1965 roku był szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, od 1968 roku ministrem obrony narodowej.

W październiku 1981 roku, po odsunięciu od władzy Edwarda Gierka, został faktycznym przywódcą państwa. Od roku 1981 pełnił funkcję premiera, zaapelował wtedy o 90 spokojnych dni. Natomiast 16 października 1981 roku został wybrany na I sekretarza KC PZPR. 13 grudnia 1981 roku podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności”. Stanął wtedy na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). W 1985 roku przestał pełnić funkcję premiera, zostając przewodniczącym Rady Państwa.

Był jednym z inicjatorów rozmów przy Okrągłym Stole. W toku transformacji ustrojowej, na mocy kompromisu z demokratyczną opozycją, krótkotrwale pełnił urząd głowy państwa – najpierw jako prezydent Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a następnie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (sierpień 1989 – grudzień 1990). 19 lipca 1989 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało go na to stanowisko przewagą jednego głosu.

Przeciwko Wojciechowi Jaruzelskiemu toczyło się kilka postępowań sądowych. Proces dotyczący kierowania związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym rozpoczął się w 2007 roku w efekcie oskarżenia pionu śledczego IPN z Katowic. Z powodów zdrowotnych Jaruzelski został w 2011 roku z niego wyłączony. Nie zapadł też wyrok w procesie ws. masakry na Wybrzeżu w 1970 roku. Wojciech Jaruzelski zmarł w Warszawie 25 maja 2014 roku.

Dowiedz się więcej o Wojciechu Jaruzelskim:

Historia najnowsza

Czy Polacy popierali wprowadzenie stanu wojennego?

W 1981 roku – gdy Wojciech Jaruzelski zdecydował o wprowadzeniu stanu wojennego – nikt nie prowadził wiarygodnych ankiet czy…

20 października 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Zimna wojna

Ile Polska zarobiła na handlu bronią z terrorystami i dyktatorami?

Na całym świecie mordowano przy użyciu arsenału z polskich zakładów zbrojeniowych. Byliśmy piątą potęgą na świecie w zakresie eksportu…

9 maja 2017 | Autorzy: Jakub Kuza

Zimna wojna

Jak wyglądał zwyczajny dzień w więzieniu politycznym Jaruzelskiego?

Brud, smród i ubóstwo albo… miękkie kanapy i wygodne łazienki. Warunki gościny w więzieniach Jaruzelskiego potrafiły być diametralnie różne. I… kompletnie…

23 października 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

 

Ciekawe materiały o Wojciechu Jaruzelskim z portalu TwojaHistoria.pl:

Zimna wojna

Sytuacja w Polsce za rządów Jaruzelskiego była tak dramatyczna, że „chrupiące…

„Będą w piekarniach chrupiące bułeczki” – zapewniał główny ekonomista ekipy Wojciecha Jaruzelskiego. I te bułeczki urosły w latach stanu…

9 października 2018 | Autorzy: Zdzisław Zblewski

Zimna wojna

Co Lech Wałęsa sądził o Wojciechu Jaruzelskim w roli prezydenta?

Łatwo dzisiaj zapomnieć, że to Wojciech Jaruzelski był pierwszym prezydentem Polski po upadku komuny. Jak jego dokonania na urzędzie…

30 grudnia 2017 | Autorzy: Lidia A. Zyblikiewicz

Zimna wojna

Rządy Wrony. Czym była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego?

Nieprzypadkowo generała Jaruzelskiego nazywano „Ślepowronem”. Stał w końcu na czele „zielonej wrony”, o której cichcem mówiono: „Wrona orła nie…

18 grudnia 2017 | Autorzy: Zdzisław Zblewski

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.