Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

7 powodów, dla których wstydziłbyś się pochodzić z dynastii Jagiellonów

Jagiellonowie mieli sporo powodów do wstydu.

fot.Jan Matejko/domena publiczna Jagiellonowie mieli sporo powodów do wstydu.

Rozpusta. Przemoc. Pogarda. Przynależność do potężnej dynastii Jagiellonów miała wiele zalet, ale przysparzała także powodów do wstydu. Udowodnimy Ci to w 7 punktach.

Jak zawsze wszystkie pozycje w rankingu zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem wybraliśmy teksty, które pokazują, że także członkowie królewskiej dynastii Jagiellonów mieli powody do wstydu. Więcej o nowożytnej historii Polski i świata przeczytacie TUTAJ.

Gdybyście byli Jagiellonami z krwi i kości, musielibyście się wstydzić z powodu:

7. Skłonności do rozpusty

Nocne podboje miłosne Jana Olbrachta doprowadziły do tego, że władca zmarł na chorobę weneryczną.

fot.Jana Matejko/domena publiczna Nocne podboje miłosne Jana Olbrachta doprowadziły do tego, że władca zmarł na chorobę weneryczną.

Jagiellonowie mieli wprawdzie zaskakująco mało nieślubnych dzieci, ale nie dlatego, że byli bezwzględnie wierni swoim małżonkom. Zachowało się mnóstwo przekazów na temat ich kochanek, a fakt, że związki te pozostawały bezdzietne, pozwala przypuszczać, że może niejeden z nich ukrywał przed światem choroby weneryczne. Być może Barbara zaraziła się kiłą właśnie od… Zygmunta Augusta? (przeczytaj więcej na ten temat).

6. Okrutnych metod wychowawczych w stosunku do własnych dzieci

Kazimierz IV Jagiellończyk był dobrym władcą? Niewątpliwe, za co stawiano mu pomniki. Czy był dobrym ojcem? Tutaj zdania są od podzielone.

fot.Avi1111/CC BY-Sa 3.0 Kazimierz IV Jagiellończyk był dobrym władcą? Niewątpliwe, za co stawiano mu pomniki. Czy był dobrym ojcem? Tutaj zdania są od podzielone.

Kazimierz IV Jagiellończyk na kartach historii zapisał się jako wzorzec idealnego króla. Jednak metody wychowawcze, na które przyzwalał względem swoich dzieci powodują, że włosy jeżą się na głowie. Strach, ból oraz liczne zakazy były nieodzownym elementem edukacji młodych królewiczów (przeczytaj więcej na ten temat).

5. Bycia „lalusiowatym maminsynkiem”

Zygmunt August jako dziecko na drzeworycie z 1521 roku. Z prawdziwym wyglądem królewicza portret ten niewiele ma wspólnego. Zygmunt August miał wówczas zaledwie roczek.

Zygmunt August jako dziecko na drzeworycie z 1521 roku. Z prawdziwym wyglądem królewicza portret ten niewiele ma wspólnego. Zygmunt August miał wówczas zaledwie roczek.

„Król nasz młody wychowany został przez niewiasty i Włochów trwożliwszych od kobiet”- pisał o Zygmuncie Auguście jeden z wysoko postawionych dworzan. Przyszły król Polski był oczkiem w głowie swej matki Bony Sforzy, co odbiło się niewątpliwie na jego osobowości (przeczytaj więcej na ten temat).

4. Pozwalania na to, by twoje najbliższe krewne traktowano bez szacunku…

Anna Jagiellonka wyszła za mąż dopiero jako 52-latka. Jej życie stało się prawdziwą szkołą cierpliwości.

fot.Marcin Kober/domena publiczna Anna Jagiellonka wyszła za mąż dopiero jako 52-latka. Jej życie stało się prawdziwą szkołą cierpliwości.

Anna Jagiellonka nie cieszyła się za życia ani po śmierci zbytnio szacunkiem poddanych. Niektórzy mówili o niej stara panna czy dewotka. Często ujmowano jej urodzie, uznając ją za brzydką kobietę. A jej krewni niewiele robili, by zmienić ten stan rzeczy (przeczytaj więcej na ten temat).

3. …i tego, że nawet przez członków własnej rodziny kobiety traktowane były przedmiotowo

Konflikt Bony z Zygmuntem II Augustem spowodował, że wyjechała ona z córkami na Mazowsze. Tam młoda Zofia powoli więdła w staropanieństwie.

fot.Lucas Cranach/domena publiczna Konflikt Bony z Zygmuntem II Augustem spowodował, że wyjechała ona z córkami na Mazowsze. Tam młoda Zofia powoli więdła w staropanieństwie.

Życie księżniczek z dynastii Jagiellonów nie było usłane różami. Największego pecha miała chyba Zofia Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Pomimo swej inteligencji i wdzięku niestety nie doczekała się względów ze strony bliskich. Nawet jej mąż – wybrany w końcu po wielu perypetiach – zdradził ją tuż po zaślubinach… (przeczytaj więcej na ten temat).

2. Nie potrafiłbyś wyciągnąć konsekwencji wobec mordercy własnej matki

Królowa Bona została otruta, a jej sprawcy włos z głowy za to morderstwo nie spadł.

fot.Jan Matejko/domena publiczna Królowa Bona została otruta, a jej sprawcy włos z głowy za to morderstwo nie spadł.

Gdy Bona Sforza padła ofiarą trucizny, mordercy nie trzeba było długo szukać. Jego nazwisko znali wszyscy: Jan Wawrzyniec Pappacoda. Dlaczego jednak śmierć królowej nie została nigdy odpowiednio pomszczona, a zabójca pozostał bezkarny? (przeczytaj więcej na ten temat).

1. Tragicznych w skutkach decyzji, które przesądziły o losach Polski

Czy hołd pruski był dobrą decyzją? Niewątpliwie było to wydarzenie, które odbiło się echem w historii.

fot.Jan Matejko/domena publiczna Czy hołd pruski był dobrą decyzją? Niewątpliwie było to wydarzenie, które odbiło się echem w historii.

Zakon krzyżacki, zmora średniowiecznej Polski, był na początku XVI wieku już tylko cieniem swej dawnej potęgi. Wielu ówczesnych Polaków nie mogło zrozumieć, dlaczego polski monarcha przyjął hołd lenny od Albrechta Hohenzollerna, zamiast wcielić jego pruskie państwo do Rzeczypospolitej. To mógł być błąd, który przygotował grunt pod przyszłe rozbiory (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup książkę z rabatem na empik.com

BONA cover NEW 828x465

 

Czy wiesz, że ...

...Zofia Jagiellonka została upokorzona jak żadna inna królewna w polskich dziejach? Wydano ją za sześćdziesięcioletniego starca, którego stała metresa urodziła aż dziesięcioro dzieci!

...pierwsza francuska feministka skończyła na gilotynie? Mogła uniknąć śmierci gdyby wyrzekła się swoich poglądów, ale ani myślała kapitulować. Zwolennicy Robespierre’a nie zamierzali zaś po prostu ściąć jej głowy. Postanowili najpierw ją upokorzyć.

...XVIII-wieczna polska szkoła uczyła młodzież wszystkich negatywnych zachowań szlacheckich, jakie stały się wtedy przekleństwem Rzeczypospolitej? Wychodzili z niej obywatele przekonani o wyjątkowości swojego stanu i przywiązani do zepsutego ustroju państwa. Nie brakowało też fanatyków religijnych.

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

Komentarze (5)

 1. Andgie Odpowiedz

  Barbara Radziwillowna byla wdowa, gdy poznala Zygmunta Augusta i jej pierwsze malzenstwo ze Stanislawem Gasztoldem bylo bezdzietne. Miala tez poronienia . Zygmunt August raczej nie zarazil sie od Barbary.

  • Eve Odpowiedz

   Moim zdaniem nie można tego jednoznacznie przesądzić, faktem jest przecież że sypiała z wieloma mężczyznami. O Dianie di Cordonie chyba zbyt mało wiadomo (część znanych faktów o niej dotyczy w rzeczywistości innej Diany di Cordony) by to jej z całą pewnością przypisać zarażenie go chorobą (jak to robią niektórzy historycy). Co do artykułu, wady Jagiellonów i tak blado wypadają na tle innych dynastii, chociażby Tudorów czy Walezjuszy

 2. Rafał Odpowiedz

  Dziś w dobie wciąż realizowanej wobec Polaków polityki pedagogiki wstydu, pisanie o dynastii Jagiellonów, która wyniosła Polskę do rangi największego mocarstwa Europy, to nic innego, jak kontynuacja tej polityki. Powinniśmy być dumni z tej dynastii, bo czasy jej panowania to okres, w którym Polska była podmiotem a nie przedmiotem w międzynarodowej polityce. Szkoda, że nie przetrwała…

 3. Eve Odpowiedz

  Moim zdaniem nie można tego jednoznacznie przesądzić, faktem jest przecież że sypiała z wieloma mężczyznami. O Dianie di Cordonie chyba zbyt mało wiadomo (część znanych faktów o niej dotyczy w rzeczywistości innej Diany di Cordony) by to jej z całą pewnością przypisać zarażenie go chorobą (jak to robią niektórzy historycy). Co do artykułu, wady Jagiellonów i tak blado wypadają na tle innych dynastii, chociażby Tudorów czy Walezjuszy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.