Ciekawostki Historyczne

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934)

Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie

Wybitna polska fizyczka i chemiczka. Urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Jej ojcem był Władysław Skłodowski, nauczyciel fizyki i matematyki, zaś matką Bronisława z Boguskich. Po tym, jak ukończyła szkołę średnią przez 8 lat była nauczycielką. Naukę kontynuowała później w ramach Uniwersytetu Latającego. Natomiast do prowadzenia późniejszych badań przygotowała ją wiedza zdobyta w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W latach 1891-1895 studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie.

W tym czasie poznała przyszłego męża – w jej życiu pojawił się Piotr Curie (Pierre Curie), za którego w 1895 roku wyszła za mąż. Wtedy również przyjęła obywatelstwo francuskie. Z ich związku urodziły się Irena oraz Ewa Curie. Jej mąż zginął jednak w wypadku w 1906 roku. Wcześniej wspólnie prowadzili badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, dotyczyły one m.in. promieni Becquerela. W 1898 roku donieśli o odkryciu nowego pierwiastka promieniotwórczego. Niewątpliwym ich sukcesem było bowiem odkrycie radu i polonu, nazwanego na cześć Polski, choć ten pierwszy Marii udało się wyizolować dopiero w 1902 roku.

Nagroda Nobla

W 1903 roku oboje otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Maria Skłodowska-Curie została tym samym pierwszą kobietą-laureatką Nobla. Po śmierci męża pokierowała katedrą fizyki na paryskiej Sorbonie. W roku 1911 otrzymała drugą nagrode Nobla, tym razem w dziedzinie chemii. To z jej inicjatywy w 1932 roku w Warszawie otwarty został Instytut Radowy. Niestety jej badania odcisnęły piętno na jej zdrowiu, zapadła bowiem na chorobę popromienną. Maria Curie Zmarła 4 lipca 1934 roku w Sancellemoz we Francji. Przyczyną jej śmierci była ostra białaczka leukopeniczna.

Maria Curie i jej czasy:

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Maria Skłodowska-Curie była dobrym PR-owcem? Sprawdź jak promowała swoje śmiercionośne…

Polska noblistka wraz z mężem przez wiele lat prowadziła badania nad promieniotwórczymi pierwiastkami. Dwa z nich odkryła i opisała…

16 października 2018 | Autorzy: Anna Winkler

XIX wiek

Ten mężczyzna przesądził o życiu Skłodowskiej-Curie. Nigdy nie dostałaby Nobla, gdyby……

W latach 40. i 50. XX w. na warszawskiej Ochocie pewien starszy pan siadywał na ławeczce i wpatrywał się…

19 stycznia 2017 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

XIX wiek

Naukowcy-masochiści. Geniusze, którzy śmiertelnie niebezpieczne eksperymenty przeprowadzali… na samych sobie!

Szpikulec wbity w oko, wielokrotne transfuzje krwi, skóra poparzona aż do mięsa… Wybitni naukowcy zrobią wszystko, by dowiedzieć się…

12 stycznia 2017 | Autorzy: Anna Winkler

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.