Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 styczniowych rocznic, o których nie wolno zapomnieć

Wprowadzenie dyktatury skończyło się dla Mussoliniego tragicznie. W kwietniu 1945 roku został rozstrzelany. Jego zwłoki potraktowano bez żadnego szacunku. Na zdjęciu zbezczeszczone ciała faszystów, powieszone na stacji benzynowej (drugi od lewej Mussolini, trzecia Clara Petacci).

fot.Vincenzo Carrese/domena publiczna Wprowadzenie dyktatury skończyło się dla Mussoliniego tragicznie. W kwietniu 1945 roku został rozstrzelany. Jego zwłoki potraktowano bez żadnego szacunku. Na zdjęciu zbezczeszczone ciała faszystów, powieszone na stacji benzynowej (drugi od lewej Mussolini, trzecia Clara Petacci).

Wynalezienie fotografii, wprowadzenie dyktatury we Włoszech, największa katastrofa morska w dziejach. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w styczniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronach „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie styczniowe daty koniecznie należy zapamiętać?

3 stycznia

1925 roku Benito Mussolini wygłosił we włoskim parlamencie przemówienie, w którym zapowiedział likwidację systemu demokratycznego i zaprowadzenie dyktatury. On sam stanął na czele państwa jako Duce, czyli wódz.

Ogłosił, że przyjmuje pełną odpowiedzialność „polityczną, moralną i historyczną” za „wszystko, co się wydarzyło”. Przyznał sobie nieograniczone pełnomocnictwa i obiecał, że zaprowadzi w państwie spokój „prośbą, jeżeli to będzie możliwe, lub siłą, jeżeli to będzie konieczne”. Była to zapowiedź ostatecznej rozprawy z antyfaszystowską opozycją.

W swoim przemówieniu Mussolini między innymi zapowiedział rozprawę z antyfaszystowską opozycją.

fot.George Grantham Bain/domena publiczna W swoim przemówieniu Mussolini między innymi zapowiedział rozprawę z antyfaszystowską opozycją.

7 stycznia

1839 roku Louis Jacquess Daguerre ogłosił w biuletynie Francuskiej Akademii Nauk, że wynalazł proces zwany dagerotypem. Co w tym takiego niezwykłego? Otóż datę tę uznaje się często za moment narodzin fotografii!

Wynalazkiem natychmiast zainteresował się francuski rząd, który wykupił patent i uczynił z niego własność publiczną. Od tego momentu sztuka uwieczniania obrazów bez pomocy pędzla i płótna zaczęła błyskawicznie się rozwijać. A sam dagerotyp? Szybko poszedł w odstawkę.

Daguerre uznawany jest za ojca fotografii.

fot.Jean-Baptiste Sabatier-Blot /domena publiczna Daguerre uznawany jest za ojca fotografii.

10 stycznia

1920 roku wszedł w życie traktat wersalski. Układ pokojowy, który zakończył I wojnę światową.
został wynegocjowany przeszło pół roku wcześniej, ale musiało minąć siedem miesięcy, nim wreszcie złożono w Paryżu dokumenty ratyfikacyjne.

Układ wprowadził w powojennej Europie nowy ład – ustalał przebieg granic, zatwierdzał zmiany terytorialne i nakładał kary na winnych. Problem w tym, że postanowienia zapadły bez udziału państw przegranych, dlatego już na wstępie traktat był skazany na porażkę.

Ton paryskim obradom nadawała tak zwana Wielka Czwórka: David Lloyd George, Vittorio Orlando, Georges Clemenceau i Woodrow Wilson.

fot.Edward N. Jackson/domena publiczna Ton paryskim obradom nadawała tak zwana Wielka Czwórka: David Lloyd George, Vittorio Orlando, Georges Clemenceau i Woodrow Wilson.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (3)

     • Członek redakcji |Maria Procner Odpowiedz

      Szanowny Anonimie,
      nie sposób wspomnieć wszystkich rocznic styczniowych w jednym poście. Tym razem wybór padł na te konkretne 10, ale niewykluczone, że walki o Warszawę znajdą się w zestawieniu w przyszłym roku.
      Pozdrawiamy serdecznie!

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.