Ciekawostki Historyczne

Śmierć Juliusza Cezara, powołanie Kominternu, insurekcja kościuszkowska i likwidacja getta krakowskiego. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w marcu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

O których marcowych datach nie powinniśmy zapominać?

Zobacz również:

2 marca

1919 roku rozpoczął się w Moskwie zjazd, na którym powołano III Międzynarodówkę Komunistyczną (Komintern). W spotkaniu uczestniczyło 52 delegatów 19 partii komunistycznych, w tym reprezentacja Komunistycznej Partii Polski.

Komintern miał kontynuować dzieło rozpoczęte przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa i być nowym narzędziem szerzenia idei komunistycznych, lecz w rzeczywistości był zdominowany przez bolszewików, którzy po zwycięstwie w Rosji rościli sobie prawa do miana przywódców światowej rewolucji.

Warunki przyjęcia do nowej organizacji ustalono dopiero na II zjeździe, który odbył się w lipcu 1920 roku w Piotrogrodzie.fot.Viktor Bulla/domena publiczna

Warunki przyjęcia do nowej organizacji ustalono dopiero na II zjeździe, który odbył się w lipcu 1920 roku w Piotrogrodzie.

5 marca

1953 roku zmarł Józef Stalin. To, jak wyglądały ostatnie chwile dyktatora, do dziś budzi kontrowersje. Nie ulega wątpliwości, że stał się ostatnią ofiarą systemu, który sam stworzył. W momencie, gdy zabrakło możliwości wyrażenia woli przez samego przywódcę, do podjęcia najprostszej decyzji o wezwaniu lekarza trzeba było obrad całego Prezydium Komitetu Centralnego.

Ciało wodza wystawione w moskiewskim Domu Związków. Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”.fot.Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”/Martin Hübner, Jürgen Ast

Ciało wodza wystawione w moskiewskim Domu Związków. Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”.

8 marca

1702 roku Anna Stuart została królową Anglii, Szkocji i Irlandii. Była ostatnią władczynią z dynastii Stuartów i jednocześnie pierwszą monarchinią Wielkiej Brytanii.

Rządy Anny przyczyniły się do zacieśnienia związku między Anglią i Szkocją. 1 maja 1707 roku na podstawie dokumentów przyjętych przez obydwa kraje w poprzednich latach powstała Wielka Brytania z jednym, wspólnym parlamentem. Odtąd królowej przysługiwał tytuł władczyni „Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.fot. Willem Wissing/domena publiczna

Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.

13 marca

1943 roku rozpoczęła się likwidacja krakowskiego getta. Akcja trwała cały następny dzień. Kierował nią Sturmbannführer SS Wilhelm Haase. W czasie operacji zamordowano około 2 tysiące Żydów. Ludność zdolną do pracy wywieziono do obozu w Krakowie-Płaszowie. Reszta trafiła do obozu w Auschwitz.

Likwidacja getta krakowskiego zajęła dwa dni. Zakończyła się 14 marca 1943 roku.fot.domena publiczna

Likwidacja getta krakowskiego zajęła dwa dni. Zakończyła się 14 marca 1943 roku.

15 marca

44 roku p.n.e. z rąk zamachowców zginął Juliusz Cezar. 23 ciosy zadane mu przez grupę posłów doprowadziły do upadku rzymskiej republiki. A co stało się z ludźmi, którzy zgładzili najpopularniejszego polityka starożytnego świata?

W spisku na życie Cezara mogło brać udział nawet 80 senatorów.fot.Karl Theodor von Piloty/domena publiczna

W spisku na życie Cezara mogło brać udział nawet 80 senatorów.

16 marca

1683 roku na posiedzeniu Sejmu, który miał zadecydować o zawarciu sojuszu z Habsburgami, Jan III Sobieski ostatecznie rozprawił się z opozycją dążącą do udaremnienia układu z cesarzem. Tym samym pokrzyżował knowania Francuzów, którzy próbowali dać władcy łapówkę i w ten sposób zniweczyć plany współpracy polsko-austriackiej. Gdyby agentom Ludwika XIV jednak udało się przekupić monarchę, do odsieczy wiedeńskiej mogło w ogóle nie dojść!

Gdyby Francuzom udało się przekupić Jana III Sobieskiego, to najpewniej nigdy nie doszłoby do odsieczy wiedeńskiej.fot.Juliusz Kossak/domena publiczna

Gdyby Francuzom udało się przekupić Jana III Sobieskiego, to najpewniej nigdy nie doszłoby do odsieczy wiedeńskiej.

18 marca

1596 roku uznaje się za symboliczną datę przeniesienia dworu królewskiego z Krakowa do Warszawy. Decyzję króla Zygmunta III Wazy o przeprowadzce przyspieszył pożar, który na początku 1596 roku strawił dużą część zamku wawelskiego.

Przenosiny były długotrwałym procesem, który zakończył się dopiero około 1611 roku. Sam król wraz z rodziną i dworem ostatecznie zamieszkał na Mazowszu w maju 1609 roku. Odtąd to Warszawa – choć, co ciekawe, nie zostało to uregulowane żadnym aktem prawnym – stała się najważniejszym polskim miastem.

Jeszcze przed przeniesieniem stolicy w Warszawie odbywały się sejmy walne i elekcje królewskie.fot.domena publiczna

Jeszcze przed przeniesieniem stolicy w Warszawie odbywały się sejmy walne i elekcje królewskie.

24 marca

1794 roku Tadeusz Kościuszko objął przywództwo polskiej insurekcji przeciw Rosji i carycy Katarzynie II. Jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej złożył na rynku krakowskim uroczystą przysięgę narodowi polskiemu, że wykorzysta powierzoną mu władzę jedynie do obrony granic i odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej.

Akt insurekcji ogłoszono na rynku krakowskim.fot.Franciszek Smuglewicz/domena publiczna

Akt insurekcji ogłoszono na rynku krakowskim.

29 marca

1933 roku Hitler ogłosił tzw. Lex van der Lubbe, czyli przepisy ustanawiające karę śmierci za podpalenia, zamachy, porwania i opór z bronią w ręku. Nowe prawo można było stosować wstecz. Zdarzało się, że skazanych na śmierć komunistów ścinano toporem, a egzekucji przyglądali się zaproszeni członkowie NSDAP, SA i SS. Takim praktykom poddawano również kobiety.

Hitler podczas przygotowań do przemówienia radiowego.fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

Hitler podczas przygotowań do przemówienia radiowego.

31 marca

1939 roku premier brytyjski Neville Chamberlain ogłosił w parlamencie gotowość Wielkiej Brytanii do przyjścia Polsce z pomocą w razie niemieckiej agresji. Podkreślił również, że takie samo stanowisko zajęła w tej sprawie Francja. Brytyjskie gwarancje uważano za skuteczne zabezpieczenie – sądzono, że Hitler nie zdecyduje się na konflikt z Londynem. Jak miało się wkrótce okazać, przywódca III Rzeszy miał zgoła inne plany.

Neville Chamberlain sprawował funkcję premiera Wielkiej Brytanii do 1940 roku.fot.Wellcome Images/CC BY 4.0

Neville Chamberlain sprawował funkcję premiera Wielkiej Brytanii do 1940 roku.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Najgorsi wodzowie starożytnego Rzymu

Niechęć. Rywalizacja. Wygórowane ambicje. A czasem po prostu kompletna bezmyślność. Historie tych rzymskich wodzów dowodzą, że nawet najlepsze wojsko sobie nie poradzi, gdy na jego...

27 lutego 2019 | Autorzy: Maciej Zborek

Zimna wojna

Najbrutalniejsze zbrodnie PRL-u [18+]

Chłopak z dobrej rodziny. Wzbudzający zaufanie wuefista. Bogaty i poważany przez innych gospodarz. Na pierwszy rzut oka nic nie mogło ich łączyć z ohydnymi morderstwami,...

26 lutego 2019 | Autorzy: Zuzanna Pęksa

10 lutowych rocznic, o których każdy powinien pamiętać

Koniec jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, śmierć Marii Stuart, ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Jagiełłą i konferencja jałtańska. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Wszystkie...

7 lutego 2019 | Autorzy: Redakcja

10 marcowych rocznic, o których należy pamiętać

Śmierć Władysława Łokietka, koronacja Władysława Jagiełły, egzekucja Jürgen Stroopa, decyzja o wymordowaniu 25 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz pogrzeb Józefa Stalina. Co łączy te wydarzenia?  Wszystkie...

3 marca 2018 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.