Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 marcowych rocznic, o których wypada pamiętać

Niewdzięczny Treboniusz przypłacił swój udział w zabójstwie Cezara głową, i to dosłownie. Na ilustracji śmierć Cezara.

fot.Vincenzo Camuccini/domena publiczna Niewdzięczny Treboniusz przypłacił swój udział w zabójstwie Cezara głową, i to dosłownie. Na ilustracji śmierć Cezara.

Śmierć Juliusza Cezara, powołanie Kominternu, insurekcja kościuszkowska i likwidacja getta krakowskiego. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w marcu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

O których marcowych datach nie powinniśmy zapominać?

2 marca

1919 roku rozpoczął się w Moskwie zjazd, na którym powołano III Międzynarodówkę Komunistyczną (Komintern). W spotkaniu uczestniczyło 52 delegatów 19 partii komunistycznych, w tym reprezentacja Komunistycznej Partii Polski.

Komintern miał kontynuować dzieło rozpoczęte przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa i być nowym narzędziem szerzenia idei komunistycznych, lecz w rzeczywistości był zdominowany przez bolszewików, którzy po zwycięstwie w Rosji rościli sobie prawa do miana przywódców światowej rewolucji.

Warunki przyjęcia do nowej organizacji ustalono dopiero na II zjeździe, który odbył się w lipcu 1920 roku w Piotrogrodzie.

fot.Viktor Bulla/domena publiczna Warunki przyjęcia do nowej organizacji ustalono dopiero na II zjeździe, który odbył się w lipcu 1920 roku w Piotrogrodzie.

5 marca

1953 roku zmarł Józef Stalin. To, jak wyglądały ostatnie chwile dyktatora, do dziś budzi kontrowersje. Nie ulega wątpliwości, że stał się ostatnią ofiarą systemu, który sam stworzył. W momencie, gdy zabrakło możliwości wyrażenia woli przez samego przywódcę, do podjęcia najprostszej decyzji o wezwaniu lekarza trzeba było obrad całego Prezydium Komitetu Centralnego.

Ciało wodza wystawione w moskiewskim Domu Związków. Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”.

fot.Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”/Martin Hübner, Jürgen Ast Ciało wodza wystawione w moskiewskim Domu Związków. Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”.

8 marca

1702 roku Anna Stuart została królową Anglii, Szkocji i Irlandii. Była ostatnią władczynią z dynastii Stuartów i jednocześnie pierwszą monarchinią Wielkiej Brytanii.

Rządy Anny przyczyniły się do zacieśnienia związku między Anglią i Szkocją. 1 maja 1707 roku na podstawie dokumentów przyjętych przez obydwa kraje w poprzednich latach powstała Wielka Brytania z jednym, wspólnym parlamentem. Odtąd królowej przysługiwał tytuł władczyni „Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.

fot. Willem Wissing/domena publiczna Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.

13 marca

1943 roku rozpoczęła się likwidacja krakowskiego getta. Akcja trwała cały następny dzień. Kierował nią Sturmbannführer SS Wilhelm Haase. W czasie operacji zamordowano około 2 tysiące Żydów. Ludność zdolną do pracy wywieziono do obozu w Krakowie-Płaszowie. Reszta trafiła do obozu w Auschwitz.

Likwidacja getta krakowskiego zajęła dwa dni. Zakończyła się 14 marca 1943 roku.

fot.domena publiczna Likwidacja getta krakowskiego zajęła dwa dni. Zakończyła się 14 marca 1943 roku.

15 marca

44 roku p.n.e. z rąk zamachowców zginął Juliusz Cezar. 23 ciosy zadane mu przez grupę posłów doprowadziły do upadku rzymskiej republiki. A co stało się z ludźmi, którzy zgładzili najpopularniejszego polityka starożytnego świata?

W spisku na życie Cezara mogło brać udział nawet 80 senatorów.

fot.Karl Theodor von Piloty/domena publiczna W spisku na życie Cezara mogło brać udział nawet 80 senatorów.

16 marca

1683 roku na posiedzeniu Sejmu, który miał zadecydować o zawarciu sojuszu z Habsburgami, Jan III Sobieski ostatecznie rozprawił się z opozycją dążącą do udaremnienia układu z cesarzem. Tym samym pokrzyżował knowania Francuzów, którzy próbowali dać władcy łapówkę i w ten sposób zniweczyć plany współpracy polsko-austriackiej. Gdyby agentom Ludwika XIV jednak udało się przekupić monarchę, do odsieczy wiedeńskiej mogło w ogóle nie dojść!

Gdyby Francuzom udało się przekupić Jana III Sobieskiego, to najpewniej nigdy nie doszłoby do odsieczy wiedeńskiej.

fot.Juliusz Kossak/domena publiczna Gdyby Francuzom udało się przekupić Jana III Sobieskiego, to najpewniej nigdy nie doszłoby do odsieczy wiedeńskiej.

18 marca

1596 roku uznaje się za symboliczną datę przeniesienia dworu królewskiego z Krakowa do Warszawy. Decyzję króla Zygmunta III Wazy o przeprowadzce przyspieszył pożar, który na początku 1596 roku strawił dużą część zamku wawelskiego.

Przenosiny były długotrwałym procesem, który zakończył się dopiero około 1611 roku. Sam król wraz z rodziną i dworem ostatecznie zamieszkał na Mazowszu w maju 1609 roku. Odtąd to Warszawa – choć, co ciekawe, nie zostało to uregulowane żadnym aktem prawnym – stała się najważniejszym polskim miastem.

Jeszcze przed przeniesieniem stolicy w Warszawie odbywały się sejmy walne i elekcje królewskie.

fot.domena publiczna Jeszcze przed przeniesieniem stolicy w Warszawie odbywały się sejmy walne i elekcje królewskie.

24 marca

1794 roku Tadeusz Kościuszko objął przywództwo polskiej insurekcji przeciw Rosji i carycy Katarzynie II. Jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej złożył na rynku krakowskim uroczystą przysięgę narodowi polskiemu, że wykorzysta powierzoną mu władzę jedynie do obrony granic i odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej.

Akt insurekcji ogłoszono na rynku krakowskim.

fot.Franciszek Smuglewicz/domena publiczna Akt insurekcji ogłoszono na rynku krakowskim.

29 marca

1933 roku Hitler ogłosił tzw. Lex van der Lubbe, czyli przepisy ustanawiające karę śmierci za podpalenia, zamachy, porwania i opór z bronią w ręku. Nowe prawo można było stosować wstecz. Zdarzało się, że skazanych na śmierć komunistów ścinano toporem, a egzekucji przyglądali się zaproszeni członkowie NSDAP, SA i SS. Takim praktykom poddawano również kobiety.

Hitler podczas przygotowań do przemówienia radiowego.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Hitler podczas przygotowań do przemówienia radiowego.

31 marca

1939 roku premier brytyjski Neville Chamberlain ogłosił w parlamencie gotowość Wielkiej Brytanii do przyjścia Polsce z pomocą w razie niemieckiej agresji. Podkreślił również, że takie samo stanowisko zajęła w tej sprawie Francja. Brytyjskie gwarancje uważano za skuteczne zabezpieczenie – sądzono, że Hitler nie zdecyduje się na konflikt z Londynem. Jak miało się wkrótce okazać, przywódca III Rzeszy miał zgoła inne plany.

Neville Chamberlain sprawował funkcję premiera Wielkiej Brytanii do 1940 roku.

fot.Wellcome Images/CC BY 4.0 Neville Chamberlain sprawował funkcję premiera Wielkiej Brytanii do 1940 roku.

Poznaj losy kobiet, które zdobyły dla Polski niepodległość:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.