Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

10 marcowych rocznic, o których wypada pamiętać

Niewdzięczny Treboniusz przypłacił swój udział w zabójstwie Cezara głową, i to dosłownie. Na ilustracji śmierć Cezara.

fot.Vincenzo Camuccini/domena publiczna Niewdzięczny Treboniusz przypłacił swój udział w zabójstwie Cezara głową, i to dosłownie. Na ilustracji śmierć Cezara.

Śmierć Juliusza Cezara, powołanie Kominternu, insurekcja kościuszkowska i likwidacja getta krakowskiego. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w marcu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych”, „Twojej Historii” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

O których marcowych datach nie powinniśmy zapominać?

2 marca

1919 roku rozpoczął się w Moskwie zjazd, na którym powołano III Międzynarodówkę Komunistyczną (Komintern). W spotkaniu uczestniczyło 52 delegatów 19 partii komunistycznych, w tym reprezentacja Komunistycznej Partii Polski.

Komintern miał kontynuować dzieło rozpoczęte przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa i być nowym narzędziem szerzenia idei komunistycznych, lecz w rzeczywistości był zdominowany przez bolszewików, którzy po zwycięstwie w Rosji rościli sobie prawa do miana przywódców światowej rewolucji.

Warunki przyjęcia do nowej organizacji ustalono dopiero na II zjeździe, który odbył się w lipcu 1920 roku w Piotrogrodzie.

fot.Viktor Bulla/domena publiczna Warunki przyjęcia do nowej organizacji ustalono dopiero na II zjeździe, który odbył się w lipcu 1920 roku w Piotrogrodzie.

5 marca

1953 roku zmarł Józef Stalin. To, jak wyglądały ostatnie chwile dyktatora, do dziś budzi kontrowersje. Nie ulega wątpliwości, że stał się ostatnią ofiarą systemu, który sam stworzył. W momencie, gdy zabrakło możliwości wyrażenia woli przez samego przywódcę, do podjęcia najprostszej decyzji o wezwaniu lekarza trzeba było obrad całego Prezydium Komitetu Centralnego.

Ciało wodza wystawione w moskiewskim Domu Związków. Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”.

fot.Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”/Martin Hübner, Jürgen Ast Ciało wodza wystawione w moskiewskim Domu Związków. Kadr z filmu „Śmierć Stalina – koniec epoki”.

8 marca

1702 roku Anna Stuart została królową Anglii, Szkocji i Irlandii. Była ostatnią władczynią z dynastii Stuartów i jednocześnie pierwszą monarchinią Wielkiej Brytanii.

Rządy Anny przyczyniły się do zacieśnienia związku między Anglią i Szkocją. 1 maja 1707 roku na podstawie dokumentów przyjętych przez obydwa kraje w poprzednich latach powstała Wielka Brytania z jednym, wspólnym parlamentem. Odtąd królowej przysługiwał tytuł władczyni „Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.

fot. Willem Wissing/domena publiczna Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.