Ciekawostki Historyczne

Zygmunt III Waza (1566-1632)

Zygmunt III Waza na portrecie pędzla Szymona Boguszowicza.fot.domena publiczna

Zygmunt III Waza na portrecie pędzla Szymona Boguszowicza.

Zygmunt III Waza

Elekcyjny król Polski z dynastii Wazów. Był synem króla Szwecji Jana III Wazy i poślubionej mu polskiej królewny Katarzyny Jagiellonki. Wybrany na polskiego monarchę w roku 1587, po śmierci Stefana Batorego.

Za jego kandydaturą przemawiało pochodzenie – był wnukiem Zygmunta Starego i Bony Sforzy oraz siostrzeńcem ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta. Jego kandydaturę wsparła królowa-wdowa, Anna Jagiellonka. Pomimo wojny prowadzonej z Habsburgami na skutek podwójnej elekcji, był zwolennikiem bliskiej współpracy z południowym sąsiadem. Poślubił kolejno dwie austriackie księżniczki – Annę oraz jej siostrę Konstancję. W 1592 roku przejął także tron Szwecji, który jednak utracił już w roku 1599.

Za jego sprawą Polska została wmieszana w ciągnące się przez trzy dekady i zakończone niekorzystnym traktatem pokojowym walki ze skandynawskim królestwem. Na skutek własnego uporu i żądzy władzy, storpedował plan osadzenia swojego syna Władysława na tronie moskiewskim. Za jego panowania doszło do kilku świetnych sukcesów zbrojnych: zwycięstw pod Kłuszynem (1610), Chocimiem (1621) i Smoleńskiem (1611), a także do krótkotrwałego zajęcia Moskwy (1610-1612). W 1596 roku przeniósł stolicę państwa z Krakowa do Warszawy.

Zygmunt III Waza znany był z zamiłowania do alchemii, które doprowadziło nawet do niszczycielskiego pożaru na Wawelu. Był władcą schorowanym, a w ostatnich latach zniedołężniałym. Dokuczały mu podagra i problemy z drogami żółciowymi. Zmarł wkrótce po śmierci swojej drugiej żony Konstancji, zapewne na skutek wylewu krwi do mózgu.

Dowiedz się więcej o Zygmuncie III Wazie:

Nowożytność

Polskie panowanie w Sztokholmie. Wyprawa Samuela…

Samuel Łaski był typem człowieka do zadań specjalnych. Zygmunt III Waza nieraz wysyłał go do Szwecji, której koronę usilnie chciał odzyskać. Poseł uczestniczył także w…

16 stycznia 2022 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Nowożytność

Zygmunt III Waza. Najbardziej schorowany i…

Ten polski władca już od chwili narodzin miał pod górkę. Przyszedł na świat w niewoli, podczas gdy jego szalony wuj trzymał pod kluczem jego rodziców….

3 listopada 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Nowożytność

Dlaczego Tudorowie nienawidzili Polski?

Polski poseł wywołał skandal dyplomatyczny, który niemal przypłacił życiem. Kilka zdań wystarczyło, by potężna królowa Elżbieta zapałała do Rzeczpospolitej Obojga Narodów szczerą nienawiścią. A ślady…

27 kwietnia 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Ciekawe materiały o Zygmuncie III Wazie z portalu TwojaHistoria.pl:

Nowożytność

Gdyby nie ojciec, polski królewicz mógł…

Gdy król Zygmunt III oblegał Smoleńsk, hetman Żółkiewski odniósł błyskotliwe zwycięstwo nad siłami moskiewskimi. Wkrótce znalazł się na Kremlu i wynegocjował umowę, na mocy której…

11 lipca 2019 | Autorzy: Mirosław Nagielski

Średniowiecze

Te zabójstwa zmieniły bieg historii. Najsłynniejsze…

Polskę nazywano „krajem bez królobójców”, lecz ten szlachetny obraz niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. W dziejach naszego państwa nie brakowało zuchwałych zamachowców, którzy zdecydowali się…

13 kwietnia 2019 | Autorzy: Michał Procner

Nowożytność

Rozwścieczony Zygmunt III Waza chwycił za…

Historię najbardziej chyba burzliwej kłótni w historii polskich obrad sejmowych powtarzano przez całe stulecia. Zygmunt III Waza i Jan Zamoyski dosłownie skoczyli sobie do gardeł….

23 marca 2018 | Autorzy: Maciej Wilamowski

Najlepsze książki o czasach Zygmunta III Wazy:


Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.