Ciekawostki Historyczne

Śmierć Władysława Łokietka, koronacja Władysława Jagiełły, egzekucja Jürgen Stroopa, decyzja o wymordowaniu 25 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz pogrzeb Józefa Stalina. Co łączy te wydarzenia?  Wszystkie miały miejsce w marcu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie marcowe daty koniecznie należy pamiętać?

Zobacz również:

2 marca 1333 roku

Zmarł Władysław Łokietek. Czy w chwili śmierci Łokietek groził synowi hańbą, jeśli ten okaże się nieudacznikiem czy przeciwnie – błagał doradców, by „ukochali” Kazimierza tak samo, jak ojca? Relacji o tym, jak umierał jest więcej niż jedna…

Nagrobek Władysława Łokietka w katedrze wawelskiej. Rysunek z początku XIX wieku.fot.domena publiczna

Nagrobek Władysława Łokietka w katedrze wawelskiej. Rysunek z początku XIX wieku.

4 marca 1386 roku

Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski. Jego żona Jadwiga postrzegana jest dziś wciąż często jako pobożna figurantka. Prawda była jednak zupełnie inna. Królowa rządziła Polską i była nieustępliwa.

Jadwiga i Jagiełło na obrazie autorstwa Jana Matejki.

Jadwiga i Jagiełło na obrazie autorstwa Jana Matejki.

5 marca 1940 roku

Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło decyzję o wymordowaniu ok. 25 tysięcy polskich jeńców wojennych. Większość z nich rozstrzelano w lasach pod Katyniem, Charkowem i Miednoje. Znamy relację ostatniego żyjące świadka odkrycia katyńskich grobów.

Dzięki zachowanym dokumentom i relacjom, historycy wciąż próbują ustalić przyczyny zbrodni katyńskiej. Na zdjęciu jeden ze świadków zbrodni katyńskiej Parfien Kisielew w rozmowie z dr. Ferencem Orsósem, dokonującym sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów po ekshumacji w 1943 roku.fot.German official photographer – Imperial War Museum id: HU 106207/ domena publiczna

Dzięki zachowanym dokumentom i relacjom, historycy wciąż próbują ustalić przyczyny zbrodni katyńskiej. Na zdjęciu jeden ze świadków zbrodni katyńskiej Parfien Kisielew w rozmowie z dr. Ferencem Orsósem, dokonującym sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów po ekshumacji w 1943 roku.

6 marca 1952 roku

W więzieniu na warszawskim Mokotowie został stracony niemiecki zbrodniarz Jürgen Stroop. Był on nie tylko odpowiedzialny za stłumienie powstania w getcie warszawskim, ale i dostarczył on nazistom samego schematu myślowego uznającego Żydów za podludzi.

Jürgen Stroop (pośrodku, w czapce polowej) w płonącym getcie warszawskim.fot.domena publiczna

Jürgen Stroop (pośrodku, w czapce polowej) w płonącym getcie warszawskim.

7 marca 1000 roku

Rozpoczął się Zjazd Gnieźnieński: spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha. Wszystko wskazuje na to, że doszło wtedy do wiekopomnych zaręczyn syna Chrobrego z cesarską siostrzenicą. Niemką, która okradła swojego teścia z korony…

Siostrzenica Ottona III - Rycheza

Siostrzenica Ottona III – Rycheza

9 marca 1953 roku

W Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina. Zanim jednak zszedł z tego świata, nękany był przez różne czasem mniej, czasem bardziej uciążliwe, choroby.

Stary i schorowany Stalin na fotografii wykonanej cztery miesiące przed jego śmiercią. Zdjęcie z książki „Stalin. Nowa biografia” (Znak Horyzont 2016). Koloryzacja: Rafał Kuzak.

Stary i schorowany Stalin na fotografii wykonanej cztery miesiące przed jego śmiercią. Zdjęcie z książki „Stalin. Nowa biografia” (Znak Horyzont 2016). Koloryzacja: Rafał Kuzak.

12 marca 1938 roku

Doszło do Anschlussu Austrii do III Rzeszy. Połączone zostały rozliczne instytucje narodowe obu krajów, w tym reprezentacje piłkarskie. Czołowy piłkarz austriackiego Wunderteamu, Matthias Sindelar, odmówił jednak grania ze swastyką na piersiach. Czy to dlatego zginął niecały rok później?

Tak Austriacy witali wojska niemieckie w Wiedniu w marcu 1938 roku (fot. Bundesarchiv, Bild 146-1985-083-10 / CC-BY-SA).

Tak Austriacy witali wojska niemieckie w Wiedniu w marcu 1938 roku (fot. Bundesarchiv, Bild 146-1985-083-10 / CC-BY-SA).

16 marca 1943 roku

Rozpoczęła się największa bitwa konwojowa II wojny światowej. W jej trakcie wilcze stada liczące aż 44 U-booty zaatakowały dwa alianckie konwoje, w których płynęło ponad 90 statków. W trwającej trzy dni rzezi Niemcy zatopili aż 21 alianckich jednostek, tracąc przy tym tylko jeden okręt podwodny.

U-37 wpływa do portu. Była to jedna z najskuteczniejszych niemieckich jednostek podwodnych.fot.Bundesarchiv Bild 101II-MW-5613-03A

U-37 wpływa do portu. Była to jedna z najskuteczniejszych niemieckich jednostek podwodnych.

20 marca 1916 roku

Albert Einstein opublikował ogólną teorię względności. Czy jednak to on był jej autorem?

Albert i Mileva. Połączyła ich nauka i uczucie… które w pełni wykorzystał Einstein. Zdjęcie pary małżeńskiej pochodzące z 1912 roku (domena publiczna).

Albert i Mileva. Połączyła ich nauka i uczucie… które w pełni wykorzystał Einstein. Zdjęcie pary małżeńskiej pochodzące z 1912 roku (domena publiczna).

24 marca 1609 roku oraz 1702 roku

W 1609 roku w czasie wojny polsko-szwedzkiej w Inflantach miała miejsce bitwa pod Salis. Flocie Jana Karola Chodkiewicza udało się zaskoczyć szwedzkie okręty, co doprowadziło do spalenia dwóch galeonów oraz rozproszenia pozostałych okrętów przeciwnika. Port wpadł w ręce Polaków a blokada Rygi została zniesiona. 

Jan Karol Chodkiewicz

Jan Karol Chodkiewicz

W 1702 roku, w czasie wielkiej wojny północnej, miała miejsce bitwa pod Druskieniszkami. Oddział straży przedniej armii szwedzkiego króla Karola XII, podążającej w głąb Rzeczypospolitej, został rozbity przez wojska hetmana polnego litewskiego Michała Serwacego Wiśniowieckiego.

Michał Serwacy Wiśniowiecki. Fragment XVIII wiecznego obrazu autorstwa nieznanego artysty.fot.domena publiczna

Michał Serwacy Wiśniowiecki. Fragment XVIII wiecznego obrazu autorstwa nieznanego artysty.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

10 marcowych rocznic, o których wypada pamiętać

Śmierć Juliusza Cezara, powołanie Kominternu, insurekcja kościuszkowska i likwidacja getta krakowskiego. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w marcu.

18 marca 2019 | Autorzy: Redakcja

10 lutowych rocznic, o których należy pamiętać

Obwołanie Władysława Jagiełły królem, początek obrad Okrągłego Stołu, śmierć Zygmunta Augusta Poniatowskiego, pożar Reichstagu oraz  bitwa pod Verdun. Co łączy te wszystkie wydarzenia?  Wszystkie miały...

8 lutego 2018 | Autorzy: Redakcja

10 styczniowych rocznic, o których należy pamiętać

Wyzwolenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i głód w Leningradzie. Początek prohibicji w Stanach Zjednoczonych oraz śmierć znanej i popularnej antysemitki. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały...

3 stycznia 2018 | Autorzy: Redakcja

10 grudniowych rocznic, o których wypada pamiętać

Jedyna elekcja vivente rege i XVII-wieczny traktat rozbiorowy. Początek Cesarstwa Francuzów i jedyny samodzielny Nobel dla Polki. A także jedyne wypowiedzenie wojny przez Polskę w...

5 grudnia 2017 | Autorzy: Redakcja

10 listopadowych rocznic, o których trzeba pamiętać

Śmierć największego polskiego króla i najsłynniejsze zwycięstwo floty I Rzeczpospolitej. Wybuch rewolucji październikowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pierwsza odsiecz Wiednia i rzeź Pragi. Co...

1 listopada 2017 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.