Śmierć Władysława Łokietka, koronacja Władysława Jagiełły, egzekucja Jürgen Stroopa, decyzja o wymordowaniu 25 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz pogrzeb Józefa Stalina. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w marcu.
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie marcowe daty koniecznie należy pamiętać?
2 marca 1333 roku
Zmarł Władysław Łokietek. Czy w chwili śmierci Łokietek groził synowi hańbą, jeśli ten okaże się nieudacznikiem czy przeciwnie – błagał doradców, by „ukochali” Kazimierza tak samo, jak ojca? Relacji o tym, jak umierał jest więcej niż jedna…
4 marca 1386 roku
Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski. Jego żona Jadwiga postrzegana jest dziś wciąż często jako pobożna figurantka. Prawda była jednak zupełnie inna. Królowa rządziła Polską i była nieustępliwa.
5 marca 1940 roku
Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło decyzję o wymordowaniu ok. 25 tysięcy polskich jeńców wojennych. Większość z nich rozstrzelano w lasach pod Katyniem, Charkowem i Miednoje. Znamy relację ostatniego żyjące świadka odkrycia katyńskich grobów.
6 marca 1952 roku
W więzieniu na warszawskim Mokotowie został stracony niemiecki zbrodniarz Jürgen Stroop. Był on nie tylko odpowiedzialny za stłumienie powstania w getcie warszawskim, ale i dostarczył on nazistom samego schematu myślowego uznającego Żydów za podludzi.
7 marca 1000 roku
Rozpoczął się Zjazd Gnieźnieński: spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha. Wszystko wskazuje na to, że doszło wtedy do wiekopomnych zaręczyn syna Chrobrego z cesarską siostrzenicą. Niemką, która okradła swojego teścia z korony…
9 marca 1953 roku
W Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina. Zanim jednak zszedł z tego świata, nękany był przez różne czasem mniej, czasem bardziej uciążliwe, choroby.
12 marca 1938 roku
Doszło do Anschlussu Austrii do III Rzeszy. Połączone zostały rozliczne instytucje narodowe obu krajów, w tym reprezentacje piłkarskie. Czołowy piłkarz austriackiego Wunderteamu, Matthias Sindelar, odmówił jednak grania ze swastyką na piersiach. Czy to dlatego zginął niecały rok później?
16 marca 1943 roku
Rozpoczęła się największa bitwa konwojowa II wojny światowej. W jej trakcie wilcze stada liczące aż 44 U-booty zaatakowały dwa alianckie konwoje, w których płynęło ponad 90 statków. W trwającej trzy dni rzezi Niemcy zatopili aż 21 alianckich jednostek, tracąc przy tym tylko jeden okręt podwodny.
20 marca 1916 roku
Albert Einstein opublikował ogólną teorię względności. Czy jednak to on był jej autorem?
24 marca 1609 roku oraz 1702 roku
W 1609 roku w czasie wojny polsko-szwedzkiej w Inflantach miała miejsce bitwa pod Salis. Flocie Jana Karola Chodkiewicza udało się zaskoczyć szwedzkie okręty, co doprowadziło do spalenia dwóch galeonów oraz rozproszenia pozostałych okrętów przeciwnika. Port wpadł w ręce Polaków a blokada Rygi została zniesiona.
W 1702 roku, w czasie wielkiej wojny północnej, miała miejsce bitwa pod Druskieniszkami. Oddział straży przedniej armii szwedzkiego króla Karola XII, podążającej w głąb Rzeczypospolitej, został rozbity przez wojska hetmana polnego litewskiego Michała Serwacego Wiśniowieckiego.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.