Śmierć Władysława Łokietka, koronacja Władysława Jagiełły, egzekucja Jürgen Stroopa, decyzja o wymordowaniu 25 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz pogrzeb Józefa Stalina. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w marcu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie marcowe daty koniecznie należy pamiętać?
2 marca 1333 roku
Zmarł Władysław Łokietek. Czy w chwili śmierci Łokietek groził synowi hańbą, jeśli ten okaże się nieudacznikiem czy przeciwnie – błagał doradców, by „ukochali” Kazimierza tak samo, jak ojca? Relacji o tym, jak umierał jest więcej niż jedna…

Nagrobek Władysława Łokietka w katedrze wawelskiej. Rysunek z początku XIX wieku.
4 marca 1386 roku
Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski. Jego żona Jadwiga postrzegana jest dziś wciąż często jako pobożna figurantka. Prawda była jednak zupełnie inna. Królowa rządziła Polską i była nieustępliwa.
5 marca 1940 roku
Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło decyzję o wymordowaniu ok. 25 tysięcy polskich jeńców wojennych. Większość z nich rozstrzelano w lasach pod Katyniem, Charkowem i Miednoje. Znamy relację ostatniego żyjące świadka odkrycia katyńskich grobów.

Dzięki zachowanym dokumentom i relacjom, historycy wciąż próbują ustalić przyczyny zbrodni katyńskiej. Na zdjęciu jeden ze świadków zbrodni katyńskiej Parfien Kisielew w rozmowie z dr. Ferencem Orsósem, dokonującym sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów po ekshumacji w 1943 roku.
6 marca 1952 roku
W więzieniu na warszawskim Mokotowie został stracony niemiecki zbrodniarz Jürgen Stroop. Był on nie tylko odpowiedzialny za stłumienie powstania w getcie warszawskim, ale i dostarczył on nazistom samego schematu myślowego uznającego Żydów za podludzi.
7 marca 1000 roku
Rozpoczął się Zjazd Gnieźnieński: spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha. Wszystko wskazuje na to, że doszło wtedy do wiekopomnych zaręczyn syna Chrobrego z cesarską siostrzenicą. Niemką, która okradła swojego teścia z korony…
9 marca 1953 roku
W Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina. Zanim jednak zszedł z tego świata, nękany był przez różne czasem mniej, czasem bardziej uciążliwe, choroby.

Stary i schorowany Stalin na fotografii wykonanej cztery miesiące przed jego śmiercią. Zdjęcie z książki „Stalin. Nowa biografia” (Znak Horyzont 2016). Koloryzacja: Rafał Kuzak.
12 marca 1938 roku
Doszło do Anschlussu Austrii do III Rzeszy. Połączone zostały rozliczne instytucje narodowe obu krajów, w tym reprezentacje piłkarskie. Czołowy piłkarz austriackiego Wunderteamu, Matthias Sindelar, odmówił jednak grania ze swastyką na piersiach. Czy to dlatego zginął niecały rok później?

Tak Austriacy witali wojska niemieckie w Wiedniu w marcu 1938 roku (fot. Bundesarchiv, Bild 146-1985-083-10 / CC-BY-SA).
16 marca 1943 roku
Rozpoczęła się największa bitwa konwojowa II wojny światowej. W jej trakcie wilcze stada liczące aż 44 U-booty zaatakowały dwa alianckie konwoje, w których płynęło ponad 90 statków. W trwającej trzy dni rzezi Niemcy zatopili aż 21 alianckich jednostek, tracąc przy tym tylko jeden okręt podwodny.

U-37 wpływa do portu. Była to jedna z najskuteczniejszych niemieckich jednostek podwodnych.
20 marca 1916 roku
Albert Einstein opublikował ogólną teorię względności. Czy jednak to on był jej autorem?

Albert i Mileva. Połączyła ich nauka i uczucie… które w pełni wykorzystał Einstein. Zdjęcie pary małżeńskiej pochodzące z 1912 roku (domena publiczna).
24 marca 1609 roku oraz 1702 roku
W 1609 roku w czasie wojny polsko-szwedzkiej w Inflantach miała miejsce bitwa pod Salis. Flocie Jana Karola Chodkiewicza udało się zaskoczyć szwedzkie okręty, co doprowadziło do spalenia dwóch galeonów oraz rozproszenia pozostałych okrętów przeciwnika. Port wpadł w ręce Polaków a blokada Rygi została zniesiona.
W 1702 roku, w czasie wielkiej wojny północnej, miała miejsce bitwa pod Druskieniszkami. Oddział straży przedniej armii szwedzkiego króla Karola XII, podążającej w głąb Rzeczypospolitej, został rozbity przez wojska hetmana polnego litewskiego Michała Serwacego Wiśniowieckiego.

Michał Serwacy Wiśniowiecki. Fragment XVIII wiecznego obrazu autorstwa nieznanego artysty.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.