Ciekawostki Historyczne

Jedyna elekcja vivente rege i XVII-wieczny traktat rozbiorowy. Początek Cesarstwa Francuzów i jedyny samodzielny Nobel dla Polki. A także jedyne wypowiedzenie wojny przez Polskę w XX wieku i rozstrzelanie Berii. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w grudniu.

Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Jakie grudniowe daty koniecznie należy pamiętać?

2 grudnia 1804 roku

2 grudnia 1804 roku w paryskiej katedrze Notre-Dame Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. Mszę koronacyjną odprawił papież Pius VII. Odtąd Mały Kapral mógł skupić się wyłącznie na prowadzeniu wojen. Jednym ze starć. jakie stoczył była rzeź pod Borodino, będąca najbardziej krwawą bitwą od czasów wynalezienia prochu…

Koronacja Napoleona i Józefiny na obrazie Jacquesa Louisa Davida.fot.domena publiczna

Koronacja Napoleona i Józefiny na obrazie Jacquesa Louisa Davida.

6 grudnia 1656 roku

6 grudnia 1656 roku w Radnot na Węgrzech został zawarty układ o rozbiorze Polski. Przystąpiły do niego: Szwecja, Brandenburgia, Siedmiogród, Kozacy oraz przedstawiciele księcia Bogusława Radziwiłła. Wszystko to działo się podczas tzw. potopu szwedzkiego, upamiętnionego na kartach powieści Sienkiewicza. Czy jednak wydarzenia odmalowane w „Potopie” zawierają chociaż cień historycznej prawdy?

Zamek Jerzego Rakoczego w Radnot.fot.Țetcu Mircea Rareș, lic. CC BY-SA 3.0 ro

Zamek Jerzego Rakoczego w Radnot.

9 grudnia 1922 roku

9 grudnia 1922 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Był on pierwszym prezydentem II Rzeczpospolitej. Stanowisko nie przyniosło mu szczęścia – zginął zamordowany tydzień później. Mało kto dziś pamięta, że Narutowicz był również członkiem Masonerii, która przez całe wieki wpływała na losy Polski – na dobre i na złe…

Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz dzień po wyborze tego drugiego na prezydenta.fot.domena publiczna

Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz dzień po wyborze tego drugiego na prezydenta.

10 grudnia 1911 roku

10 grudnia 1911 roku Maria Skłodowska-Curie odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Uzyskała ją samodzielnie, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Jednak gdyby nie pewien mężczyzna, Skłodowska-Curie prawdopodobnie nigdy nie zostałaby noblistką!

Maria Skłodowska-Curie z mężem w laboratorium w 1904 roku.fot.domena publiczna

Maria Skłodowska-Curie z mężem w laboratorium w 1904 roku.

11 grudnia 1941 roku

11 grudnia 1941 roku Polska jeden jedyny raz w XX wieku wypowiedziała wojnę innemu państwu. Wszak konflikty z Rosją Radziecką i Trzecią Rzeszą nie zostały formalnie rozpoczęte przez żadną ze stron. W przypadku tego formalnego wypowiedzenia wszystko poszło jednak nie tak. Wróg był na drugim końcu globu i w dodatku wypowiedzenia wojny… nie przyjął.

Polska wypowiedziała Japonii wojnę 4 dni po ataku na Pearl Harbor. Na zdjęciu bezpośrednie przygotowania do wykonania uderzenia drugiej fali ataku na Pearl Harbor na pokładzie lotniskowca Akagi.fot.domena publiczna

Polska wypowiedziała Japonii wojnę 4 dni po ataku na Pearl Harbor. Na zdjęciu bezpośrednie przygotowania do wykonania uderzenia drugiej fali ataku na Pearl Harbor na pokładzie lotniskowca Akagi.

13 grudnia 1981 roku

13 grudnia 1981 roku został w Polsce wprowadzony stan wojenny. Już o północy oddziały ZOMO rozpoczęły aresztowania opozycjonistów. Wszyscy znamy godzinę milicyjną oraz opowieści naszych krewnych o czołgach na ulicach. Ale czy wiemy jak to wyglądało z perspektywy Moskwy?

Czołgi T-55A podczas wprowadzania stanu wojennego w Zbąszyniu.fot.domena publiczna

Czołgi T-55A podczas wprowadzania stanu wojennego w Zbąszyniu.

18 grudnia 1529 roku

18 grudnia 1529 roku wybrano Zygmunta II Augusta na króla Polski. Była to elekcja vivente rege, dokonana jeszcze za życia aktualnie panującego Zygmunta Starego. Parła do niej królowa Bona Sforza, która popadła jednak później w konflikt z synem i wyjechała z Polski. Zabrała ze sobą dwadzieścia cztery wozy wypełnione kosztownościami.

Zygmunt II August na obrazie Łukasza Cranacha Młodszego z 1553 roku.fot.domena publiczna

Zygmunt II August na obrazie Łukasza Cranacha Młodszego z 1553 roku.

23 grudnia 1953 roku

23 grudnia 1953 roku, pół roku po aresztowaniu pod zarzutem bycia ukrytym agentem imperializmu, został rozstrzelany Ławrientij Beria. I chociaż trudno w to uwierzyć, to on – zbrodniarz mający na rękach krew tysięcy ludzi – wymyślił destalinizację. Paradoksalnie, właśnie próba zerwania z krwawym terrorem kosztowała go życie.

Zanim Beria rozpoczął destalinizację, był blisko z rodziną przywódcy. Na zdjęciu widać, jak trzyma na kolanach jego córkę, Swietłanę.fot.domena publiczna

Zanim Beria rozpoczął destalinizację, był blisko z rodziną przywódcy. Na zdjęciu widać, jak trzyma na kolanach jego córkę, Swietłanę.

25 grudnia 1658 roku

25 grudnia 1658 roku po trwającym dwa dni oblężeniu Stefan Czarniecki zdobył dawny zamek królów duńskich w Koldyndze. Dopiero za trzecim uderzeniem udało się Polakom wedrzeć do zamku, gdzie rozgorzała zacięta walka, w trakcie której dragon dostał się do składu prochu i podłożył lont. Część zamku wyleciała w powietrze z broniącymi go Szwedami, resztę zajęli Polacy.

Fragment obrazu Józefa Brandt, zatytułowanego „Czarniecki pod Koldyngą”.fot.domena publiczna

Fragment obrazu Józefa Brandt, zatytułowanego „Czarniecki pod Koldyngą”.

27 grudnia 1918 roku

27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie. Impulsem do jego wywołania był przyjazd do Poznania dzień wcześniej Ignacego Jana Paderewskiego. Słynny kompozytor nie tylko miał wpływ na ukształtowanie niepodległego Państwa Polskiego, ale też za młodu grał w duecie z budowniczym rekordowych amerykańskich mostów, Rudolfem Modrzejewskim.

Piłsudski i Paderewski podczas przejażdżki kilka dni po wybuchu powstania wielkopolskiego.fot.domena publiczna

Piłsudski i Paderewski podczas przejażdżki kilka dni po wybuchu powstania wielkopolskiego.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.