Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

„Napoleon inżynierii” z Polski. Niezwykła kariera budowniczego rekordowych mostów

Rudolf Modrzejewski (fot. z domeny publicznej) i jego dzieło - San Francisco - Oakland Bay Bridge (fot. Almonroth, CC ASA 3.0).

Rudolf Modrzejewski (fot. z domeny publicznej) i jego dzieło – San Francisco – Oakland Bay Bridge (fot. Almonroth, CC BY-SA 3.0).

Jako dziecko rozkręcał zamki w drzwiach, a potem marzył o budowie Kanału Panamskiego. Niewiele brakowało, by nie został inżynierem, lecz pianistą. W końcu dopiął swego i stał się mistrzem projektowania mostów, które zmieniły oblicze Ameryki. A przy tym nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem!

Kiedy przyszedł na świat w styczniu 1861 roku w Bochni, nie miał nazwiska. Ojciec zwał się Gustaw Zimajer, ale nie mógł dać nazwiska synowi, bo w tym czasie był żonaty z inną kobietą.

Matka nazywała się Helena Mincel i była panną, ale swojego nazwiska chciała się pozbyć. Marzyła się jej wielka kariera aktorska, ale „Helena Mincel” wyglądałaby na afiszach fatalnie. Dyrektor grupy teatralnej zaproponował: Modrzejewska. Więc stała się Heleną Modrzejewską, a jej mały syn Rudolfem Modrzejewskim.

Dziecko wielu talentów

Dzieciństwo Rudolfa było niewesołe. Miał pięć lat, kiedy jego rodzice się rozstali. Helena zabrała Rudolfa ze sobą. Rok później Gustaw Zimajer porwał syna i trzymał w ukryciu przez trzy lata. Dopiero po otrzymaniu okupu pozwolił dziewięcioletniemu Dolkowi wrócić do matki.

Matka Rudolfa, czyli piękna i utalentowana Helena Modrzejewska, sportretowana przez Tadeusza Ajdukiewicza w 1880 roku.

Matka Rudolfa, czyli piękna i utalentowana Helena Modrzejewska, sportretowana przez Tadeusza Ajdukiewicza w 1880 roku.

Okazało się, że chłopak miał talent muzyczny. Helenie Modrzejewskiej nie brakowało kontaktów, więc oddała syna pod opiekę dobrego pianisty Kazimierza Hoffmana. Już po siedmiu lekcjach gry nauczył się ze słuchu grać cztery etiudy Louisa Köhlera i szóstą sonatę Mozarta! Jednak to nie Modrzejewski zapisał się złotymi zgłoskami w historii muzyki, ale o rok starszy kolega, z którym czasami pobierał lekcje – Ignacy Jan Paderewski.

Dolek miał jeszcze inne talenty. W szkole prymus, był świetny z matematyki i marzyła mu się kariera inżyniera. Kiedy miał 14 lat, zapowiedział matce: „Pewnego dnia wybuduję Kanał Panamski”. Tego marzenia nie udało się zrealizować, ale był stosunkowo niedaleko jego spełnienia. Został światowej specjalistą nie od kanałów, ale mostów.

Brat swojej matki

Czy wiesz, że ...

...pod koniec 1914 roku około 10 procent oficerów i 3-4 procent pozostałych żołnierzy armii brytyjskiej wykazywało znamiona szoku nerwowego? W 1917 roku była to już prawie jedna czwarta walczących, a w drugiej połowie 1918 r. – aż 80 tysięcy żołnierzy!

...Zofia Glavani była bohaterką najbardziej spektakularnego awansu społecznego w historii Polski? Od kochanki polskiego posła w Stambule przez ślub z komendantem Józefem Wittem aż po związek z arcybogatym arystokratą i targowiczaninem Stanisławem Szczęsnym Potockim.

...jeszcze do lat 20. minionego stulecia w Liberii kwitł handel niewolnikami?  Dopiero kiedy sprawę ujawniła światowa prasa, a Liga Narodów podjęła interwencję, Monrovia oficjalnie wycofała się z dochodowego interesu. Nieformalnie procdeer nadal trwał.

...Napoleon Bonaparte przywrócił we Francji niewolnictwo? Zostało ono zniesione przez jakobinów w 1794 roku. Już osiem lat później Napoleon kilkoma dekretami powstrzymał wprowadzanie tych ustaleń w życie przynajmniej w części francuskich kolonii.

Komentarze (5)

 1. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl, które mogą Was zaciekawić
  http://www.wykop.pl/link/2720543/napoleon-inzynierii-z-polski-niezwykla-kariera-budowniczego-rekordowych-mostow/

  diasdj:

  Sądzę, że gdyby wybrał karierę pianisty to również usłyszelibyśmy o nim.
  Taki typ człowieka.
  norbe_rt:
  @diasdj: skazany na sukces

  diuka:
  Genialne jest poznawanie znaczenia rodaka w historii świata – buduje i to jak – a ta rycina z fortepianem trafiona i to w 11

 2. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Garść komentarzy do artykułu z naszego facebookowego profilu…
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1137769306251727

  Anna W.:
  Sławny Syn, Sławnej Matki.

  Adam M.:
  Jolejny Polak pracujacy na obcych zamiast na swoj wlasny kraj.
  Darek G.:
  Jak miał pracować na własny kraj, skoro wtedy kraj ten nie istniał?

  Leszek M.:
  Może coś przeoczyłem, co ten Pan zbudował? Oczywiscie oprócz marzeń.
  Ireneusz W.:
  Wystarczy kliknąć, wiem że ciężko, choć to zdjęcie w tle wszystko tłumaczy

  … oraz z profilu „Historia jakiej nie znacie”
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=537616349728350&id=281476328675688

  Kamil K.:
  Na tym obrazie wygląda jak Macierewicz.
  Hanna G. O.:
  Zaprojektował słynny ,znany z wielu pocztówek z San Francisco w USA , czerwony most
  Hanna G. O.:
  Nie , nie wyglada jak Maciarewicz , a jak Sienkiewicz , który razem z matką projektanta mostów Heleną Modrzejewską podróżował po Ameryce . Sienkiewicz zapuścił tam wąsy i brodę , którą strzygł w stylu , jaki stał sie wówczas bardzo modny .

 3. Przem37 Odpowiedz

  Z całym szacunkiem ale mienicie się Państwo portalem historycznym. I poblikujecie ten artykuł wiązać to z Powstaniem Wielkopolskim?
  To jest naprawdę żenujące. Czy w Państwa redakcji nie ma jednej osoby która może napisać kilka sensownych słów na temat powstania i ludzi którzy zmienili obraz, a być może w ogóle uratowali II Rzeczypospolitom?
  Nie można napisać kilku słów specjalnie o ludziach którzy najpierw defakto wyzwolili się sami, następnie pomogli odblokować Lwów, wsparli 3 Powstanie Śląskie i wreszcie w 1920 roku uratowali Warszawę?
  Naprawdę słabe to z Państwa strony.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, Pana oburzenie nie do końca jest zrozumiałe. Rozumiem, że chciałby Pan przeczytać tekst stricte o powstaniu wielkopolskim, ale czasem właśnie o to chodzi, by przypomnieć tych mniej znanych z naszej historii, a nie po raz kolejny publikować teksty o tym, o czym wielu już wie. Musimy pisać o wszystkim, ale wydobywanie postaci i wydarzeń z historycznego cienia jest równie ważne co pisanie o wydarzeniach znanych. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.