Ciekawostki Historyczne

Albert Einstein (1879-1955)

Albert Einstein w 1921 roku.fot.Orren Jack Turner/domena publiczna

Albert Einstein w 1921 roku.

Albert Einstein (1879-1955) 

Fizyk, twórca szczególnej i ogólnej teorii względności, laureat Nagrody Nobla. Urodził się 14 marca 1879 roku w niemieckim mieście Ulm. Kształcił się w gimnazjum w Monachium, a do liceum uczęszczał w szwajcarskim Aarau. W latach 1896-1900 studiował na Politechnice Federalnej w Zurychu. Od 1902 roku pracował w Berneńskim Urzędzie Patentowym; rok później ożenił się z Milevą Marić. Wkrótce na świat przyszedł jego pierwszy syn, Hans Albert.

Przełomowy okazał się dla  niego rok 1905. Opublikował wówczas w „Annalen der Physik” trzy artykuły, poświęcone mechanice kwantowej, molekułom i szczegółowej teorii względności. Fizyk Max Born powiedział później, że ten tom roczników jest „jednym z najwybitniejszych tomów w całej naukowej literaturze. Zawiera trzy artykuły Einsteina, każdy poświęcony innemu zagadnieniu i każdy uznany dzisiaj za arcydzieło”.

Publikacja artykułów otworzyła Einsteinowi drzwi do tradycyjnie pojmowanej kariery naukowej. Od 1908 roku uczył w Bernie, Pradze i Zurychu. W 1910 roku urodził się jego drugi syn, Edward. W 1916 roku opublikował kolejny przełomowy tekst, tym razem poświęcony ogólnej teorii względności i grawitacji. Od dwóch lat mieszkał już wówczas w Berlinie, po separacji z Milevą. W 1919 roku doszło do rozwodu, a Einstein ożenił się ponownie, tym razem ze swoją kuzynką, Elsą. W tym samym roku jego ogólna teoria względności została potwierdzona, a on sam z dnia na dzień stał się najbardziej znanym naukowcem na świecie. W 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Przyznano ją „za zasługi dla fizyki teoretycznej i odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym”.

W 1932 roku Einstein wraz z żoną na zawsze opuścił Europę. Wyemigrował do USA, gdzie związał się z uniwersytetem Princeton. W tym czasie pracował bez powodzenia nad zunifikowaną teorią pola. „Bóg jest subtelny, ale nie złośliwy” – mówił na początku. Po latach przyznał jednak: „Kto wie, może jest jednak nieco złośliwy”.

Od lat 20. XX wieku Einstein interesował się także polityką. Z przerażeniem obserwował nadejście nazizmu. W 1939 roku podpisał list do prezydenta Franklina D. Roosevelta, ostrzegając przed zagrożeniem płynącym z wykorzystywania energii nuklearnej. Był też zagorzałym zwolennikiem pacyfizmu. Zmarł 18 kwietnia 1955 roku w Princeton.

Dowiedz się więcej o Albercie Einsteinie:

XIX wiek

Czy Albert Einstein bił żonę?

Nazywano go „świeckim świętym”, ale prywatnie Albert Einstein bynajmniej święty nie był. Porzucił córeczkę, a żonę poniżał, znęcając się nad nią psychicznie i fizycznie. I…

9 stycznia 2017 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

XIX wiek

Einstein kłamał. Czy to jego żona…

Najwybitniejszy fizyk w dziejach czy nieuczciwy naukowiec, który okradł żonę z jej dorobku? Pewne fakty wskazują na to, że Albert Einstein nie opracował teorii względności samodzielnie. 

3 stycznia 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Ciekawe materiały na temat Alberta Einsteina z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Albert Einstein był skończonym hipokrytą. Publicznie…

Albert Einstein to jedna z najważniejszych postaci nauki i popkultury. Dzienniki tego fizyka i noblisty właśnie zostały przełożone na język angielski i wydane przez prestiżowe…

15 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Trzy listy Alberta Einsteina wystawione na…

Rok przed wybuchem II wojny światowej Albert Einstein zdawał sobie sprawę z zagrożeń czyhających na Europę. W korespondencji ze swoim przyjacielem przedstawił swoje poglądy na…

25 sierpnia 2017 | Autorzy: Magdalena Białek

Dwudziestolecie międzywojenne

Romans z rosyjskim szpiegiem, Bóg, Izrael…

Niedawno ujawnione listy Einsteina, do członków bliskiej rodziny jego wieloletniego przyjaciela Michele Besso, ukazują wrażliwą stronę genialnego fizyka. Wkrótce całą korespondencję będzie można zakupić w…

26 czerwca 2017 | Autorzy: Jakub Brzeszczak

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.