Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Albert Einstein (1879-1955)

Albert Einstein w 1921 roku.

fot.Orren Jack Turner/domena publiczna Albert Einstein w 1921 roku.

Albert Einstein (1879-1955) – fizyk, twórca szczególnej i ogólnej teorii względności, laureat Nagrody Nobla. Urodził się 14 marca 1879 roku w niemieckim mieście Ulm. Kształcił się w gimnazjum w Monachium, a do liceum uczęszczał w szwajcarskim Aarau. W latach 1896-1900 studiował na Politechnice Federalnej w Zurychu. Od 1902 roku pracował w Berneńskim Urzędzie Patentowym; rok później ożenił się z Milevą Marić. Wkrótce na świat przyszedł jego pierwszy syn, Hans Albert.

Przełomowy okazał się dla  niego rok 1905. Opublikował wówczas w „Annalen der Physik” trzy artykuły, poświęcone mechanice kwantowej, molekułom i szczegółowej teorii względności. Fizyk Max Born powiedział później, że ten tom roczników jest „jednym z najwybitniejszych tomów w całej naukowej literaturze. Zawiera trzy artykuły Einsteina, każdy poświęcony innemu zagadnieniu i każdy uznany dzisiaj za arcydzieło”.

Publikacja artykułów otworzyła Einsteinowi drzwi do tradycyjnie pojmowanej kariery naukowej. Od 1908 roku uczył w Bernie, Pradze i Zurychu. W 1910 roku urodził się jego drugi syn, Edward. W 1916 roku opublikował kolejny przełomowy tekst, tym razem poświęcony ogólnej teorii względności i grawitacji. Od dwóch lat mieszkał już wówczas w Berlinie, po separacji z Milevą. W 1919 roku doszło do rozwodu, a Einstein ożenił się ponownie, tym razem ze swoją kuzynką, Elsą. W tym samym roku jego ogólna teoria względności została potwierdzona, a on sam z dnia na dzień stał się najbardziej znanym naukowcem na świecie. W 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Przyznano ją „za zasługi dla fizyki teoretycznej i odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym”.

W 1932 roku Einstein wraz z żoną na zawsze opuścił Europę. Wyemigrował do USA, gdzie związał się z uniwersytetem Princeton. W tym czasie pracował bez powodzenia nad zunifikowaną teorią pola. „Bóg jest subtelny, ale nie złośliwy” – mówił na początku. Po latach przyznał jednak: „Kto wie, może jest jednak nieco złośliwy”.

Od lat 20. XX wieku Einstein interesował się także polityką. Z przerażeniem obserwował nadejście nazizmu. W 1939 roku podpisał list do prezydenta Franklina D. Roosevelta, ostrzegając przed zagrożeniem płynącym z wykorzystywania energii nuklearnej. Był też zagorzałym zwolennikiem pacyfizmu. Zmarł 18 kwietnia 1955 roku w Princeton.

Dowiedz się więcej o Albercie Einsteinie:

Einstein Ulm

XIX wiek | 09.01.2017 | Autor:

Czy Albert Einstein bił żonę?

Nazywano go „świeckim świętym”, ale prywatnie Albert Einstein bynajmniej święty nie był. Porzucił córeczkę, a żonę poniżał, znęcając się nad nią psychicznie i fizycznie. I czuł, że jako geniusz zwyczajnie może sobie na to pozwolić.

czas Milevy2

XIX wiek | 03.01.2017 | Autor:

Einstein kłamał. Czy to jego żona wymyśliła teorię względności?

Najwybitniejszy fizyk w dziejach czy nieuczciwy naukowiec, który okradł żonę z jej dorobku? Pewne fakty wskazują na to, że Albert Einstein nie opracował teorii względności samodzielnie. 

Ciekawe materiały na temat Alberta Einsteina z portalu TwojaHistoria.pl:

Albert Einstein (fot. domena publiczna)

news | 15.06.2018 | Autor:

Albert Einstein był skończonym hipokrytą. Publicznie potępiał rasizm sam będąc rasistą

Albert Einstein to jedna z najważniejszych postaci nauki i popkultury. Dzienniki tego fizyka i noblisty właśnie zostały przełożone na język angielski i wydane przez prestiżowe wydawnictwo akademickie. Jego prywatne zapiski budują zupełnie nowy obraz naukowca i zdecydowanie nie…

Albert Einstein podczas wykładów w Wiedniu, 1921 r.

news | 25.08.2017 | Autor:

Trzy listy Alberta Einsteina wystawione na sprzedaż

Rok przed wybuchem II wojny światowej Albert Einstein zdawał sobie sprawę z zagrożeń czyhających na Europę. W korespondencji ze swoim przyjacielem przedstawił swoje poglądy na temat polityki Anglików wobec Hitlera. Jeden z tych listów wraz z dwoma innymi…

Albert Einstein w drugiej połowie lat 30. miał romans Margaritą Konenkovą, która szpiegowała dla ZSRR.

news | 26.06.2017 | Autor:

Romans z rosyjskim szpiegiem, Bóg, Izrael i dwa małżeństwa

Niedawno ujawnione listy Einsteina, do członków bliskiej rodziny jego wieloletniego przyjaciela Michele Besso, ukazują wrażliwą stronę genialnego fizyka. Wkrótce całą korespondencję będzie można zakupić w londyńskim domu aukcyjnym. Cena może zostać podbita nawet do 150 tysięcy funtów.