10 listopadowych rocznic, o których trzeba pamiętać
Śmierć największego polskiego króla i najsłynniejsze zwycięstwo floty I Rzeczpospolitej. Wybuch rewolucji październikowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pierwsza odsiecz Wiednia i rzeź Pragi. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w listopadzie.
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie listopadowe daty koniecznie należy pamiętać?
2 listopada 1794 roku
2 listopada 1794 roku rozpoczęła się obrona Pragi. Tomasz Wawrzecki, naczelnik insurekcji po wzięciu Kościuszki do niewoli, bronił się z oddziałami polskimi i litewskimi przed wojskami pruskimi i rosyjskimi. Dwukrotnie liczniejsze siły wroga po trzech dniach ruszyły do gwałtownego szturmu. Polacy nie wytrzymali natarcia i Praga została zdobyta. Większość obrońców poległa. Nastąpiła też rzeź ludności cywilnej.
5 listopada 1370 roku
5 listopada 1370 roku zmarł w Krakowie Kazimierz III Wielki, ostatni król Polski z dynastii Piastów. Choć był czterokrotnie żonaty, miał on wyjątkowego pecha – doczekał się jedynie córek, a żaden z jego nieślubnych synów nie mógł odziedziczyć tronu. Pech towarzyszył również jego ojcu, Władysławowi Łokietkowi, którego droga do tronu była długa, żmudna i nie rokowała najlepiej.
7 listopada 1917 roku
7 listopada 1917 roku w Rosji wybuchła rewolucja październikowa. Drugi raz w ciągu roku nastąpiła w Rosji zmiana władzy, ale tym razem nowy ustrój miał się długo utrzymać. Głównym architektem rewolucji był człowiek przez jednych uważany za intryganta, przez innych za wpływowego eksportera broni, a jeszcze przez innych za zwykłego tłustego kapitalistę. I nie chodzi tu wcale o Włodzimierza Lenina….
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.
Nocy Listopadowej mi tu brakuje :)
Niestety nie sposób zamieścić w tak krótkim zestawieniu wszystkich rocznic – zawsze staramy się, aby obok tych „głównych”, o których większość pamięta, znalazły się nie mniej ważne, ale pamiętane zdecydowanie rzadziej. Dziękujemy jednak za dodanie komentarza odnośnie Nocy Listopadowej – mamy nadzieję, że wszyscy, tak jak Pan, pamiętają o wybuchu tego powstania. Pozdrawiamy :)