Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kto naprawdę wywołał rewolucję październikową?

Rewolucja październikowa.Dla jednych był po prostu żydowskim intrygantem. Dla innych wykładowcą akademickim o podejrzanych, socjalistycznych koneksjach. Wielu znało go jako wpływowego konstantynopolitańskiego eksportera broni. Jeszcze inni mieli go po prostu za tłustego kapitalistę… albo niemieckiego agenta. Dla historii bodaj najważniejsza była jednak jego rola jako realnego architekta rewolucji październikowej.

Nie mówimy wcale o Włodzimierzu Leninie, Lwie Trockim czy innym bujającym w chmurach idealiście. Aleksander Izrael Łazariewicz Helphand (znany także jako Alexander Parvus, Izrael Gelfand czy Izrael Helfant) może i w młodości – spędzonej w Odessie, a następnie na emigracji w Bazylei – dał się porwać wywrotowym ideom, ale w średnim wieku stąpał już twardo po ziemi.

Niektórzy twierdzili, że nawet wtedy w głębi serca pozostał prawdziwym socjalistą. Inni byli gotowi uwierzyć, że po prostu zajadle pragnął upadku Romanowów, odpowiedzialnych za setki lat prześladowań Żydów w Rosji.

Tak czy siak niegdysiejszy biedak z Berezyny w 1915 roku zapukał do drzwi niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych jako wpływowy kupiec z dalekiego Konstantynopola, cieszący się poparciem tamtejszej ambasady Niemiec. Szybko dotarł do ludzi podejmujących realne decyzje i przedstawił im swój plan: zniszczyć Rosję od środka.

Aleksander Helphand. Tłusty kapitalista stojący za rewolucją?

Aleksander Helphand. Tłusty kapitalista stojący za rewolucją?

Wszyscy od dawna wiedzieli, że Rosja dosłownie gnije, a rządzący nią ludzie biją rekordy niekompetencji. Helphand, który maczał palce już w rewolucji 1905 roku, wiedział coś jeszcze – że wystarczy dać tamtejszej ludności bodziec do działania, a ta wystąpi przeciwko carowi, Rasputinowi i rządowi złożonemu z nieudaczników.

Rewolucja za 50 milionów marek?

Dalsze wydarzenia są stosunkowo dobrze znane miłośnikom historii. Niemieckie wojsko i MSZ początkowo niechętnie, a następnie z coraz większym entuzjazmem zaangażowały się w nieoficjalną akcję propagandową w Rosji, wspierającą ideę rewolucyjną ogółem i wówczas stanowiących polityczny plankton bolszewików w szczególe.

Rewolucja październikowa puka do bram...

Rewolucja październikowa puka do bram…

Książki rzadko jednak wspominają, że za wszystkimi tymi działaniami przynajmniej pośrednio stał Helphand. To on brał od Niemców pieniądze, za które finansował rosyjskie ruchy wywrotowe, wydawał prasę socjalistyczną i dość nieskutecznie próbował zjednać sobie komunistów.

Nie można powiedzieć by był szczególnie dobry w swojej pracy (nie minęło dużo czasu, a wszyscy już mieli go za niemieckiego agenta), ale z drugiej strony rewolucjoniści nie byli wymagającymi ludźmi. Jak pisał Andrew Cook:

Tak długo jak pieniądze płynęły wartkim strumieniem, buntownicy byli gotowi uwierzyć w każde podsunięte przez niego wyjaśnienie pochodzenia funduszy.

Czy wiesz, że ...

...na początku XX wieku kobiety musiały być bardzo pomysłowe, by dostać się na studia? Przykładowo utalentowana ilustratorka, Zofia Stryjeńska, przez rok studiowała na niemieckiej uczelni, posługując się dokumentami swojego brata.

...w powstaniu wielkopolskim zginęło 2289 osób? Są to jedne z najdokładniejszych danych dotyczących poległych w walce o granice II Rzeczypospolitej.

...największy zjazd monarchów przed I wojną światową odbył się z okazji pogrzebu króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII? Zgromadzeni władcy dalecy byli jednak od żałobnego nastroju.

...w dwudziestoleciu międzywojennym żartowano, że "najbezpieczniejszym miejscem dla komunisty polskiego jest polskie więzienie"? Nienawidzący Komunistycznej Partii Polski Stalin postanowił ją zlikwidować, w wyniku czego zginęli wszyscy czołowi jej przywódcy.

Komentarze (9)

 1. Piotr Skrzyniarz Odpowiedz

  W zależności od sytuacji zmienia się historię i przekręca fakty. Opieranie się na „źródłach” zwłaszcza polskich w obecnej sytuacji politycznej jest kompletną ignorancją i kolejnym przekręcaniem faktów i prawdziwych wydarzeń.Niestety trzeba się posługiwać tylko tym co się przeżyło, lub tym co wynika z logicznego punktu widzenia. A z tym jest co raz gorzej ,bo poziom umysłowy, to poziom reklam telewizyjnych, programów „rozrywkowych”, muzyki – internetu i bardzo wątpliwych studiów o katastrofalnym poziomie wiedzy praktycznej.Polacy to nacja historycznie uzależniona od przywar, komitywy,prywaty ,przekupstwa i awanturnictwa wewnętrznego. Brak dyscypliny, solidności i tumiwisizm to nasze cechy narodowe. Tu wewnątrz. Na zewnątrz potrafimy lub – inaczej – musimy, dostosować się do wymagań innych społeczności i jeszcze jak nam za to zapłacą to jest „ok”. Jako naród ulegamy od zarania dziejów zgodnie z „pawiem narodów byłaś i papugą” najgorszym przykładom z zachodu ,a ostatni nasi „przyjaciele” doprowadzą nas do kompletnego upadku kulturowego i moralnego. Komunizm to obecnie potęga i dowodem tego są kraje azjatyckie. Inna kultura, inna religia i przede wszystkim pracowitość i nieosiągalna dla nas skromność.Muszą się przeciwstawić niosącym „gołąbka pokoju” jankeskim kundlom bo dla nich „honor, wiara ojczyzna” to prawdziwe słowa ,a nie w zależności od ilości kasy postawa moralna. A szczekanie zza płota na kogoś, kto inaczej się ubiera i myśli to poziom kundla z najbardziej parszywego miotu.A do tych INTELEKTUALISTÓW Z tego forum. Jak jeździsz niemieckim autem, z żydowską kartą bankomatową w chińskich tenisówkach to przeżegnaj się i zastanów jakie przykazania ci jeszcze zostały do rozpieprzenia – „chrześcijaninie”.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Piotrze. Dziękujemy za tak rozbudowany komentarz. Szkoda, że zamiast merytorycznej krytyki dostaliśmy jako Redakcja po prostu „obelgi”. Merytoryczne argumenty pozwalają nam być lepszymi, wyzywanie wystawia świadectwo osobom, które zamieszczają takie wpisy. Pozdrawiamy.

 2. olek Odpowiedz

  Bzdura, Niemcy wcale nie myslaly niszczyc Rosji… a tylko wygrac 1 Wojne Swiatowa, co bylo niemozliwe przy walce na 2 fronty. Dlatego sfinansowaly podpalenie Rosji aby zamknac front wschodni i przerzucić wojska na zachod…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.