Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zemsta Putina. To Ukraińcy rozmontowali Związek Radziecki

Gdy Ukraina zaczęła się wymykać, Putin nie zawahał się przed wznieceniem wojny (il. DonkeyHotey, CC BY 2.0).

Gdy Ukraina zaczęła się wymykać, Putin nie zawahał się przed wznieceniem wojny (il. DonkeyHotey, CC BY 2.0).

Rosyjski prezydent do dzisiaj nie może przeboleć rozpadu ZSRR. Efekty widzimy zaraz za naszą wschodnią granicą. Aby zrozumieć dzisiejszą wojnę w Donbasie, trzeba cofnąć się w czasie do ostatnich dni sowieckiego imperium.

18 marca 2014 roku. Władymir Putin wygłasza przemówienie z okazji aneksji Krymu. Jego słowa chwytają za serce rzesze Rosjan:

ZSRR się rozpadł. (…) I kiedy Krym nagle znalazł się w innym państwie, Rosja poczuła, że nie tylko ją okradziono, ale też ograbiono. (…) A państwo rosyjskie, co z nim? No co, Rosjo? Spuściłaś głowę, pogodziłaś się z tym i przełknęłaś hańbę.

Dla słuchaczy było jasne, że teraz Rosja jest już gotowa do zmazania tamtej hańby, a pierwszym do tego krokiem było odzyskanie „skradzionego” półwyspu. Któż był jednak sprawcą owego upokorzenia sprzed blisko ćwierćwiecza? Odpowiedź może się wydawać zaskakująca.

Ostatnie konwulsje „imperium zła”

W nocy z 18 na 19 sierpnia 1991 roku w Moskwie doszło do zamachu stanu. Twardogłowi komuniści nie zamierzali dłużej tolerować postępującej demokratyzacji. Tak samo niedopuszczalna była dla nich stopniowa utrata kontroli Kremla nad poszczególnymi republikami związku, które coraz bardziej zdecydowanie dążyły do samodzielności.

Władymir Putin i przedstawiciele Republiki Autonomicznej Krymu podpisują traktat o aneksji Krymu do Rosji (fot. Kremlin.ru, CC BY 3.0).

Władymir Putin i przedstawiciele Republiki Autonomicznej Krymu podpisują traktat o aneksji Krymu do Rosji (fot. Kremlin.ru, CC BY 3.0).

Źle przygotowany i nieudolnie przeprowadzony, pucz pod przywództwem Giennadija Janajewa załamał się już po kilku dniach. Jego skutki były odwrotne od zamierzonych. Władze centralne ZSRR, uosabiane przez Michaiła Gorbaczowa, zostały zmarginalizowane, a rozpad imperium stawał się coraz bliższy.

Najważniejszą osobą w państwie został Borys Jelcyn – prezydent największej z republik związkowych, czyli Rosji. O dalszym rozwoju wypadków miały już decydować relacje między poszczególnymi republikami, z pominięciem nadrzędnych organów państwowych Kraju Rad. Kluczowe okazały się stosunki na linii Kijów – Moskwa. A te właśnie nabrały dużego przyspieszenia.

Ukraińskie ambicje – rosyjski koszmar

24 sierpnia, zaledwie trzy dni po zakończeniu moskiewskiego puczu, parlament Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ogłosił niepodległość. Wprowadzenie tej deklaracji w życie uzależniono od wyniku referendum zaplanowanego na 1 grudnia.

Czy wiesz, że ...

...liczba tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa była najwyższa w ostatniej dekadzie istnienia PRL i mogła sięgnąć nawet 100 tysięcy?

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

...Stalin lubił naśmiewać się z przesadnych ambicji swojej wierchuszki? Na liście kandydatów do odznaczenia napisał: „Gówniarze dostają order Lenina!”

...najsłynniejszy diament świata, Koh-i-noor, wcale nie spodobał się Brytyjczykom, gdy zobaczyli go po raz pierwszy na wystawie w 1851 roku? Zanim uzyskał nowy szlif, dziennikarze pisali, że „jest w tym kamieniu coś odpychającego, bo im bardziej się go podświetla, tym mniej jest skłonny do pokazywania swojej wspaniałości”. 

Komentarze (13)

 1. andrzej Odpowiedz

  Chlopcze,nic nie wiesz o Ukrainie,Putinie i calym tym koflikcie.Osobiście wstyd mi ,bo lubie ciekawostki historyczne,ze artykuł promujacy jakiegos ukarińskiego nacjonalistę ,majacy tak bezkrytycznie marny poziom jest publikowany wlasnie tutaj.A to znaczy,ze panowie z ciekawostek poszli na komercje i nie widza nic złego w tym ,ze podobne bzdury sa publikowane.Wstyd p.Kamilu i p.Rafale.No chyba ,ze panowie identyfikujecie sie z tymi pogladami,to w takim razie należy Wam wspolczuc ze dajecie sie kupic na te nedzne kłamstwa Poroszenki i jego pobratyńców.Czy z ostatnim pogladem Poroszenki,który próbował sprzedac Europie Zachodniej info,ze to Putin wywołał naplyw uchodzców do Europy tez sie identyfikujecie?
  We własnym kraju Poroszenko ma juz mniej niz 15%poparcia spoloczenstwa.Ma fabryki w Rosji,które placa podatki w Rosji-czy to nie dziwne?

  • Nasz publicysta |Kamil Janicki Odpowiedz

   Panie Andrzeju, dziękuje za Pański komentarz. Jak Pan wie – bo przecież znamy się i współpracujemy od lat! – szanuję różnice opinii. W każdym medium, jakim miałem przyjemność kierować, dokładałem starań, by teksty prezentowały różne punkty widzenia i różne interpretacje faktów. Także w „Ciekawostkach historycznych” dajemy publicystom pełne prawo do zaprezentowania swojego spojrzenia na określony temat. Na ile tylko jesteśmy w stanie, staramy się prowadzić portal historyczny dla każdego – a nie portal „prawicowy” albo „lewicowy”.

   W kwestii powyższego artykułu trudno mi się wypowiadać, ponieważ nie miałem jeszcze okazji czytać książki Pana Plokhy’ego. Nie znam całej jego argumentacji, ani przytaczanych szczegółów, wolę natomiast nie dyskutować na tematy, w których brakuje mi wystarczającej wiedzy.

   Pozwoli Pan, że nawiążę też do Pańskiego tekstu poświęconego Ukrainie. Pamiętam, że przeczytałem go z wielkim zainteresowaniem, a także – że dyskutowaliśmy o nim telefonicznie. Jedynym powodem, dla którego nie opublikowaliśmy tego felietonu był jego zakres tematyczny. Artykuł dotyczył bieżącej sytuacji politycznej, a nie historii. Po prostu wykraczał poza zakres naszego portalu – co do zasady staramy się nie publikować tekstów dotyczących okresu późniejszego niż lata 90. XX wieku. To jeszcze nie historia.

   Pozdrawiam Pana jak zawsze serdecznie.

 2. Czytelnik Odpowiedz

  Może i wstyd to przyznać ale w tym konflikcie jestem za „Ruskimi”. Ukraina jako Państwo nie powinno mieć takich granic jakie posiada na ten moment. Jest ona zlepkiem ziem zabranych innym narodom : Polakom, Węgrom, Słowakom, Rumunom, Rosjanom. Wiedziałem, że kwestią czasu będzie aż któreś z tych państw upomni się o swoje. Rosjanie upomnieli się o Krym – który nie ukrywajmy, w znacznej mierze jest bardziej rosyjski niż ukraiński. Jeżeli chodzi o Donbas – podobna sprawa. Sam miałem znajome z Ukrainy, z Dniepropietrowska (wschodnia część Ukrainy) które powiedziały mi wprost: „U nas (na wschodzie Ukrainy) za rozmawianie po ukraińsku dostaniesz w mordę”. Zdecydowana większość mieszkańców zarówno Krymu jak i wschodniej Ukrainy czuje się bardziej rosyjska niż ukraińska. Powodów może być mnóstwo, między innymi to, że Ukraina jako Państwo samo w sobie powinno zajmować tereny najbardziej ukraińskie, tj. np. Kijów i jego okolice. Zachodnia Ukraina (mimo, że teraz niestety banderowska a nie ukraińska) i tak na zawsze związana jest z Polską, która kiedyś, Bóg raczy doczekać, upomni się o swoje. Wschodnia Ukraina to tereny żywcem wyjęte z ZSRR. Mało osób zna tam język ukraiński, porozumiewa się w języku rosyjskim. Jeśli mamy być szczerzy to piszmy w prost – Putin, mimo tego, że jest już „politycznym trupem” rzecz biorąc chciał dobrze. Rosjanie po latach upomnieli się o swoje i nie ukrywajmy, że mieli do tego prawo. Prosiłbym dlatego redaktorów jednej z moich ulubionych stron historycznych o zachowanie pewnego rodzaju „neutralności”. Nie ma co promować ukraińskich nacjonalistów którzy najchętniej widzieliby wszystkich Polaków martwych.

  Pozdrawiam i mam nadzieję, że osoba która to pisała zacznie patrzeć na świat troszkę szerzej.

  • johny Odpowiedz

   „Zachodnia Ukraina (mimo, że teraz niestety banderowska a nie ukraińska) i tak na zawsze związana jest z Polską, która kiedyś, Bóg raczy doczekać, upomni się o swoje.”

   mam nadzieje ze Polska nauczona doświadczeniem historycznym nawet o tym nie pomyśli. Malo to było aktów terrorystycznych przed 2 wojna światową. A te działania Banderowców w czasie 2 wojny światowej to niby z czego z miłości do polskich porządków na tamtych terenach sprzed wojny. Jest dobrze i nie zmieniać tego i na zaczepki klauna Zyrynowskiego nie reagować.

 3. gość Odpowiedz

  Chłoptasiu sidorski! nie wiem kto ci płaci za wypisywanie tych bredni ale pisząc na forum gdzie zaglada sporo osób powinno sie pisać prawdę! nie wymyślać historyjek nie przepisywać bredzeń banderowskich [ pożalsię Boże] ”historyków”,krótko mówiąc trzeba mieć o danym temacie trochę wiedzy pan takowej niestety nie posiadasz.Nie widzę sensu analizowania pańskich wypocin gdyż jest to totalne pomieszanie z poplątaniem. życzę zdrowia.

  • felix Odpowiedz

   Skoro kolega jest taki wyedukowany to może coś napisze więcej na ten temat i przestanie rzucać ogólnikami wprost z Russia Today.

   • andrzej Odpowiedz

    No wlasnie napisalem,ale nie jest on na tyle poprawny politycznie,aby szanowna redakcja uznala ze mozna go opublikowac.
    A co do ruskich hejterow -jakiegos oszoloma-tak jestem rosyjskim hejterem,jesli tak nazywacie wszystkich,którzy maja inne zdanie niz oficjalne polskie media i rzad.

  • johny Odpowiedz

   Dokładnie jak piszesz. Dla Polski niepodległa Ukraina to podstawa. To jest gwarancja ze Rosja nam nie zagrozi. Dlatego Polska musi aktywnie wspierać naród Ukraiński aby nie upadla .

   • Polak zawsze i wszędzie, nie tylko tu i teraz Odpowiedz

    johny, nie bądź głupcem – idąc Twoim tokiem myślenia z Wielkopolski i Śląska należałoby utworzyć nowe państwo, żeby odgrodzić się od Niemiec. Państwo ukraińskie w obecnych granicach to największa hańba i porażka III RP, zaprzepaszczenie 600 lat historii, zapomnienie o zamordowanych i wysiedlonych mieszkańcach tych ziem połączone z niesłusznym wynagrodzeniem ludzi nastawionych antypolsko, pozbawionych w zasadzie jakichkolwiek tradycji państwowych (jako samodzielne państwo Ukraina NIGDY WCZEŚNIEJ nie funkcjonowała). Ukraińców można wspierać tylko wtedy, gdy przestaną okupować ziemie na zachód od Dniepru.

    • dani

     „jako samodzielne państwo Ukraina NIGDY WCZEŚNIEJ nie funkcjonowała” funkcjonowała jako Ruś kijowska i jej spadkobiercą jest Ukraina, Rosja to natomiast Księstwo Moskiewskie. Proponuję trochę się douczyć.

 4. Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1149113908450600

  Adam Wiktor K.:
  Zrobili to raz? – zrobią to znów!
  Tym razem skutecznie!!!
  Taką przynajmniej mam nadzieję…

  Paweł M.:
  Ukraina zgodnie z umowami pomiędzy USA a Rosją miała pozostać w rosyjskiej strefie wpływów dzialania USA próbujące to zmienić spowodowały reakcję Rosji,która nie mogla pozwolić sobie na utratę portów wojennych na Krymie i być może zainstalowania baz NATO na Ukrainie i to powód reakcji a nie jakieś bajki o zemści

  K. Szymon:
  Naprawdę wierzycie że Putin stoi za wojną na Ukrainie?
  Mateusz M.:
  na pewno jego rola w tym wszystkim nie jest obojętna

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.