Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Michaił Gorbaczow (1931-)

Michaił Gorbaczow przemawia na zjeździe KPZR.

fot.Wladimir Wjatkin/CC-BY-SA 3.0 Michaił Gorbaczow przemawia na zjeździe KPZR.

Michaił Gorbaczow (1931-) – radziecki polityk i przywódca. Urodził się na Kaukazie, w rodzinie chłopskiej. Pracował jako mechanik, na początku lat pięćdziesiątych wstąpił do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Karierę na szczeblu centralnym zaczął robić dopiero w latach siedemdziesiątych. Sekretarz Generalny Komitetu Centralnego od 1985 roku, a tym samym faktyczny przywódca państwa.

Wycofał wojska radzieckie z Afganistanu, tym samym kończąc kompromitujący konflikt, rozpętany przez Leonida Breżniewa. W 1990 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za działania prowadzące do zakończenia tzw. zimnej wojny. Był pierwszym i jedynym prezydentem Związku Radzieckiego. Urząd ten sprawował w latach 1990-1991. Uważa się go za jednego z ludzi najbardziej zasłużonych dla upadku komunizmu i demontażu układu warszawskiego.

Michaił Gorbaczow został zmarginalizowany w rezultacie puczu sierpniowego, nazywanego też puczem Janajewa (1991), a realną kontrolę nad państwem przejął Borys Jelcyn, pierwszy prezydent Federacji Rosyjskiej. 25 grudnia 1991 roku Gorbaczow oficjalnie podał się do dymisji. Dzień później nastąpiło formalne rozwiązanie Związku Radzieckiego.

W kolejnym roku Michaił Gorbaczow powołał fundację swojego imienia, mającą zajmować się badaniami nad polityką. Bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich w 1996 roku i usiłował stworzyć własną, liczącą się partię polityczną. W ostatnim czasie, zwłaszcza zaś po roku 2014 i aneksji Krymu przez Rosję, zaczął wygłaszać coraz bardziej przychylne Władimirowi Putinowi opinie.

Dowiedz się więcej o Michaile Gorbaczowie:

Skala wypadku była dramatyczna dla miejscowych służb ratunkowych

Historia najnowsza | 23.08.2020 | Autor:

Największa katastrofa kolejowa w historii Związku Radzieckiego

Największa katastrofa kolejowa w historii Związku Radzieckiego miała miejsce o godz. 1:14, 4 czerwca 1989 roku na odcinku Asza – Ufa (1710 kilometr Kolei Transsyberyjskiej), tuż przy granicy pomiędzy Baszkirią a obwodem czelabińskim. W wyniku eksplozji mieszanki propanowo-butanowej…

won

Dwudziestolecie międzywojenne | 11.02.2017 | Autor:

Takie rzeczy to tylko w Rosji. NAPRAWDĘ absurdalne metody walki z alkoholizmem

Już Lenin doskonale wiedział, że Rosjanie są w stanie przepić nawet rewolucję i imperium. Przeciętny radziecki tawariszcz wypijał prawie litr wódki tygodniowo! Przywódcy Związku Radzieckiego postanowili to zmienić. Jakie były ich zdumiewające recepty na zwycięstwo proletariatu na froncie alkoholowym?

Wypadki spowodowane przez nietrzeźwych robotników były codziennością w radzieckim przemyśle (na ilustracji radziecki antyalkoholowy plakat propagandowy).

Zimna wojna | 10.11.2015 | Autor:

Przemilczany sekret upadku ZSRR. Czy wszystkiemu była winna plaga pijaństwa?

Przekonywano Was zapewne, że Związek Radziecki upadł przez Ronalda Reagana i jego „Gwiezdne wojny”, pierestrojkę albo spadek cen ropy. Tymczasem prawda jest inna. Rozkład sowieckiego molocha nastąpił z powodu… wódki.

Borys Jelcyn 22 sierpnia 1991 roku świętuje zwycięstwo nad puczystami (fot. kremlin.ru, CC BY 3.0).

Zimna wojna | 30.09.2015 | Autor:

Chcesz przeprowadzić zamach stanu? Mamy dla ciebie siedem niezawodnych porad

Obalanie rządów to wcale nie łatwizna. Nie masz dobrego planu? Lepiej zostań w domu. Albo przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się, dlaczego fortuna nie dopisała twardogłowym, którzy próbowali powstrzymać rozkład Związku Radzieckiego na drodze wojskowego puczu. I dlaczego TY będziesz…

Amerykanie wygrali zimną wojnę, lecz nie chcieli rozpadu ZSRR (na ilustracji plakat promujący film dokumentalny produkcji CNN).

Zimna wojna | 24.09.2015 | Autor:

Najwyższa pora powiedzieć to głośno: Amerykanie sprzeciwiali się upadkowi ZSRR!

Otwórz dowolny amerykański podręcznik do historii. Kto obalił Związek Radziecki? Rzecz jasna Stany Zjednoczone. Kto wygrał zimną wojnę? Też Stany. I tylko o jednym wszyscy ci rzetelni autorzy zapominają napisać. Tak naprawdę władze USA robiły wszystko, by uratować…

Ukryte gdzieś za tymi murami bije gastronimiczne serce Kremla kuchnia żywiąca kolejnych dyktatirów.

Zimna wojna | 14.06.2014 | Autor:

Tajemnice kremlowskiej kuchni. Co jadali przywódcy Związku Radzieckiego?

Breżniew był straszliwym obżartuchem, Gorbaczow wydziwiał nawet przy śniadaniu a Jelcyn wiadrami pił czystą wódkę. Jakie tajemnice skrywała i skrywa kuchnia Kremla?

Ciekawe materiały na temat Michaiła Gorbaczowa z portalu TwojaHistoria.pl:

Kim Philby był najsłynniejszym i najbardziej szkodliwym ze wszystkich szpiegów „piątki z Cambridge”.

artykuł | 17.02.2021 | Autor:

Pisarz i szpieg. Komu naprawdę służył Kim Philby?

Służyli państwu, którego nie znali, w imię ideologii, której nawet do końca nie zgłębili – tak mawiano o brytyjskich sympatykach komunizmu. Niektórzy, jak Kim Philby, posunęli się nawet do zdrady. Inni, jak pisarz Graham Greene, przyjęli to z…

Regan, Nush i Gorbaczow w Nowym Jorku w 1988 roku. (fot. domena publiczna)

news | 14.12.2017 | Autor:

Amerykanie odtajnili dokumenty w których Bush obiecuje ZSRR, że Polska nigdy nie zostanie przyjęta do NATO

Przywódcy pogrążonego w kryzysie Związku Radzieckiego chcieli zapewnień, że USA nie wykorzysta ich kłopotów dla rozszerzenia własnych wpływów. Nie były to łatwe dyskusje, ale Amerykanie wprost zadeklarowali, że nie przyjmą Polski do NATO.

Książki o Michaile Gorbaczowie: