Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Leonid Breżniew (1906-1982)

Breżniew w trakcie wizyty w USA.

fot.David Hume Kennerly/domena publiczna Breżniew w trakcie wizyty w USA.

Leonid Breżniew (1906-1982) – działacz komunistyczny, radziecki polityk, dyktator. Urodził się na Ukrainie jako syn hutnika. Od końca lat trzydziestych robił karierę w aparacie partyjnym: najpierw na Ukrainie, a następnie w Mołdawii i Kazachstanie. W 1957 roku został członkiem Prezydium Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

W 1964 roku, po odsunięciu od władzy dotychczasowego przywódcy ZSRR, Nikity Chruszczowa, został pierwszym sekretarzem. Funkcję tę (przemianowaną później na sekretarza generalnego) sprawował przez niemal dwadzieścia lat, aż do śmierci. Odpowiedzialny za interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji (1968) oraz za wieloletnią wojnę w Afganistanie, która nadwyrężyła nie tylko budżet, ale też prestiż Związku Radzieckiego.

Opinia o nim jako o twardogłowym, ściśle trzymającym się „doktryny Breżniewa” – a więc zasady ograniczonej suwerenności krajów bloku wschodniego – odegrała istotną rolę, gdy w Polsce zaczęła rozwijać się Solidarność. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku uzasadniano obawą przed tym, iż Breżniew rozprawi się z Polakami tak samo, jak wcześniej z Czechami.

W ostatnich latach stał się obiektem rozlicznych żartów, z uwagi na swój zaawansowany wiek i zniedołężnienie umysłowe. Istnieją przypuszczenia, iż mógł zostać zamordowany.

Dowiedz się więcej o Leonidzie Breżniewie:

Ukryte gdzieś za tymi murami bije gastronimiczne serce Kremla kuchnia żywiąca kolejnych dyktatirów.

Zimna wojna | 14.06.2014 | Autor:

Tajemnice kremlowskiej kuchni. Co jadali przywódcy Związku Radzieckiego?

Breżniew był straszliwym obżartuchem, Gorbaczow wydziwiał nawet przy śniadaniu a Jelcyn wiadrami pił czystą wódkę. Jakie tajemnice skrywała i skrywa kuchnia Kremla?

Soviet Communist Party's secretary Leonid Ilich Brezhnev (1906 1982) smokes a cigarette during a meeting with President of Finland 21 June 1976 in Moscow. AFP PHOTO

Zimna wojna | 16.02.2014 | Autor:

Czy Leonid Breżniew został zamordowany przez szefa KGB?

Ostatnie lata rządów Breżniewa przeszły do historii jako żałosny spektakl z żywym trupem w roli głównej. Breżniew cierpiał na demencję, był zupełnie zdziecinniały. Żartowano nawet, że przy życiu utrzymuje go tylko przetaczana nocami krew niemowląt. Kiedy umarł w…

wojciech jaruzelski

Zimna wojna | 14.11.2011 | Autor:

Stan wojenny ’81 oczami rosyjskiego historyka

To Wojciech Jaruzelski żądał wprowadzenia do Polski Armii Radzieckiej, aby zwalczyć „Solidarność”, a Związek Radziecki wykluczał jakąkolwiek interwencję i nalegał na ogłoszenie stanu wojennego. Jeden z najbardziej znanych rosyjskich historyków, Rudolf G. Pichoja, wyjaśnia jak to naprawdę było…

Ciekawe materiały na temat Leonida Breżniewa z portalu TwojaHistoria.pl: