Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kupiłeś we Francji okręty i nie chcą Ci ich dać? Mamy idealne rozwiązanie… prosto z Izraela

Izraelscy marynarze: wrogie okręty zatapiają, własne porywają (fot. Chad J. McNeeley, U.S. Navy, domena publiczna).

Izraelscy marynarze: wrogie okręty zatapiają, własne porywają (fot. Chad J. McNeeley, U.S. Navy, domena publiczna).

Połowa lat 60. XX wieku. Izrael potajemnie kupuje we Francji nowoczesne kutry rakietowe. Po wojnie sześciodniowej Francuzi nakładają na państwo żydowskie embargo i dostawa okrętów staje się niemożliwa. Izraelczycy biorą wówczas sprawy we własne ręce…

Od połowy lat 50. Egipt i Syria gwałtownie rozwijały swoje marynarki wojenne we współpracy z ZSRR. Zwłaszcza flota Egiptu stała się w krótkim czasie wiodącą siłą w tym rejonie Morza Śródziemnego. Była to sytuacja potencjalnie niebezpieczna dla otoczonego przez wrogie państwa Izraela, w znacznym stopniu uzależnionego przecież od transportu morskiego.

Bardzo groźne były zwłaszcza nowoczesne kutry rakietowe projektów 183R i 205. Skrzydlata rakieta P-15 dawała tym niewielkim okręcikom fantastyczne możliwości bojowe. Dość powiedzieć, że oceniano, iż jej siła ognia równała się ekwiwalentowi salwy burtowej pancernika z czasów II wojny światowej! O ich skuteczności Żydzi przekonali się 21 października 1967 r., kiedy to cztery P-15 zatopiły izraelski niszczyciel „Elath”.

Kuter rakietowy projektu 183R – mały okręcik o potężnej sile ognia (fot. domena publiczna).

Kuter rakietowy projektu 183R – mały okręcik o potężnej sile ognia (fot. domena publiczna).

Niemiecki sponsoring

Marynarka Izraela była wówczas znacznie słabsza od sił morskich jego sąsiadów. Jej trzon stanowiły okręty pamiętające czasy II wojny światowej. Aby zniwelować przewagę państw arabskich, rząd w Jerozolimie zadecydował o zakupie w zachodnioniemieckiej stoczni dwunastu nowoczesnych kutrów rakietowych. Oznaczono je jako typ „Saar”. Miały być nosicielami rozwijanego własnym sumptem pocisku przeciwokrętowego „Gabriel”.

Budowa okrętów miała być w całości finansowana przez Niemcy Zachodnie jako odszkodowanie za zbrodnie nazistowskie. W trakcie negocjacji ustalono też, że jednostki te zbuduje francuska stocznia w Cherbourgu. Niemcy nie chcieli zadrażnień w stosunkach z Arabami. Szefem izraelskiej misji wojskowej do spraw zakupów został, urodzony w Polsce, kontradmirał Mordechaj Limon.

Czy wiesz, że ...

...za faszerowanie pasztetówek trocinami można było w czasach PRL zostać powieszonym? Taki wyrok zapadł w "aferze mięsnej", gdzie na karę śmierci skazany został Stanisław Wawrzecki, szef przedsiębiorstwa Warszawa Praga w Miejskim Handlu Mięsem.

...aby zmusić władze PRL do rozpoczęcia słynnego procesu wymierzonego w przywódców opozycji, Jacek Kuroń rozpoczął głodówkę? Liderzy KSS "KOR" i NSZZ "Solidarność" byli więzieni przez ok. 2,5 roku do momentu rozprawy, która zakończyła się klęską rządzących.

...na początku lat sześćdziesiątych na izraelskich dworcach i w kioskachpojawiły się „Stalagi”, czyli tanie powieści pornograficzne osadzone w realiach III Rzeszy? Promowano je jako… autentyczne wspomnienia byłych anglosaskich więźniów obozów jenieckich.

...PRL-owski rząd zapewniał stypendia dla młodych bliskowschodnich terrorystów? Otrzymywali nawet 500 dolarów miesięcznie, gdy ówczesna średnia pensja w Polsce wynosiła około 30 dolarów. Na koszt państwa jadali w drogich restauracjach, jeździli czarnymi mercedesami, zakupy robili w Pewexach i korzystali z usług ekskluzywnych prostytutek.

Komentarze (8)

 1. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl, które mogą Was zainteresować
  http://www.wykop.pl/link/2631053/kupiles-we-francji-okrety-i-nie-chca-ci-ich-oddac-mamy-idealne-rozwiazanie/

  sermaciej:
  drugi raz się chyba na to nie złapią ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  rebel101:
  @sermaciej: Właściwie to atak przez dzisiejszą Belgię mieli kilka razy. Dosyć skutecznie atakowała z tych terenów Burgundia podczas wojny stuletniej, atakowali ich tam Brytyjczycy podczas wojny siedmioletniej, koalicja antynapoleońska ze dwa razy (1813 i 1815), Niemcy podczas wojny francusko-pruskiej i podczas obu wojen światowych, przy czym podczas I Wojny Światowej po nieudanym planie krótkiej wojny, Francuzi byli zaskakiwani faktem że Niemcy robią na terenie Belgii ofensywy w 1915 (bitwa w rejonie miasta Ypres) a podczas drugiej to wojska amerykańskie zostały zaskoczone w 1944 tym że Niemcy atakują w Ardenach

  bahanadala:
  Jest coś co podziwiam w rządzących Izraelem. Oni zawsze realizują polityką nastawioną tylko i wyłącznie na korzyść swojego Państwa. Liczy się tylko i wyłącznie dobro i bezpieczeństwo ich kraju. Nie szanują umów międzynarodowych, konwencji i innych postanowień jeśli godzi to w ich interes i bezpieczeństwo narodowe. Polityka po trupach do celu. Pewnie ma na to wpływ, że od początku istnienia ich kraju muszą walczyć o przetrwanie, bo sąsiedzi tylko i wyłącznie czekają na słabość ich kraju, by go zniszczyć. Takie coś hartuje. Z punktu widzenia jednak reszty świata to są działania niekoniecznie dobre, i za wiele rzeczy należy im się krytyka. Tu jednak też przygotowali ogromny parasol ochronny pod nazwą „antysemityzm”. Wybitnych polityków posiada Izrael. Wybitnych dla Izraela.

  Dutch:
  „Kupiłeś we Francji okręty i nie chcą Ci ich dać? Mamy idealne rozwiązanie”
  To cenię na wypoku – proste recepty na problemy dnia codziennego.

  duga:
  Nie podpowiadajcie ruskim, bo jeszcze to skopiują( ͡° ʖ̯ ͡°)

  • Darek Kaliński Odpowiedz

   Prawdę powiedziawszy nie słyszałem nigdy, aby polskie stocznie budowały tego typu okręty dla kogokolwiek. Nawet dla naszej floty, poza tym nieszczęsnym Gawronem-Ślązakiem, zbudowały zaledwie jeden okręt podobnego typu, Kaszuba, a to i tak po 15 latach planowania i projektowania. Okręty rakietowe typu Orkan powstały na kadłubach zakupionych w byłych stoczniach NRDowskich. Jeśli to prawda to z chęcią dowiem się szczegółów.

 2. Yakuza Odpowiedz

  Kolejny artykuł o bohaterskich syjonistach. Jeszcze gdzie kto uwierzy, iż jest to naprawdę naród wybrany. Chętnie bym przeczytał wcale nie szkalujacy, ale prawdziwy artykuł o ciemnych kartach historii bezcennych Żydów. Może coś o pogromach na ludności Palestynskiej w czasie przejmowania siła ich ziem?

 3. htht Odpowiedz

  To pikuś przy kupionych (wymuszonych?) z Niemiec nowoczesnych okrętach podwodnych zdolnych przenosić broń jądrową. Tak, izraelskie okręty podwodne mogą używać szantażu jądrowego.

 4. Radziu Odpowiedz

  Ostra, reakcja, ostra odpowiedź, srogie embergo. I ktoś zarąbał 5 statków pod błahym pozorem… sprytna intryga… Nie bądźcie naiwni, takie bajeczki to my, a nie nam

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.